Tipy na cestování letadlem
Vzdušná doprava už v dnešní době není ničím neobvyklým. Cestování letadlem se však masově rozšířilo až v posledních letech. Proto není od věci si připomenout, co vše takový typ transportu obnáší.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY
Charterové lety, soukromé tryskáče a aerolinky
Letecká doprava může mít mnoho podob. Samozřejmě tou nejběžnější jsou standardní komerční lety zřizované aerolinkami. Na ně se v tomto článku zaměříme v první řadě.
Vedle létání s tradičními leteckými společnostmi jsou ale častou variantou také charterové lety. Ty bývají organizované nad rámec pravidelného leteckého rozvrhu, například cestovní agenturou spolu s aerolinkou. Charterové lety dopravují třeba velké skupiny lidí na organizovaný zájezd nebo vypravují podnikatelskou misi.
Mezi další, ovšem méně využívaný druh letecké dopravy patří tzv. private jety, tedy soukromé tryskáče. Ty jsou pochopitelně cenově mnohem méně dostupné, zato nabízí vrcholnou úroveň, co se týče pohodlí.
Existují také lety, které se specializují pouze na přepravu nákladu, tzv. cargo lety nebo dále například vyhlídkové lety.
Kde a jak koupit letenky?
Pokud si dopravu zařizujete tzv. po vlastní ose, tedy nikoli přes cestovní agenturu, váže se k tomu i vlastní nákup letenek. Ten můžete uskutečnit buď přes specializované přeprodejce (Pelikán, Kiwi atd.), nebo u samotné letecké společnosti (ČSA, Smartwings atd.).
Nákup u přeprodejců může být v určitých krocích jednodušší a často nabídne letenku rovnou v jednom balíku i třeba s pojištěním a odbaveným zavazadlem. Výhodou bývá také to, že stačí zadat termín odjezdu a příjezdu, danou destinaci a vyhledávač vám nabídne možnosti napříč různými aerolinkami.
O to menší je však vaše flexibilita při nastavování jednotlivých parametrů vaší letenky. Zato při nákupu přímo u letecké společnosti si sami navolíte vše, co má váš přesun letadlem splňovat, a obvykle ještě ušetříte za marži, o niž je obvykle navýšena cena u přeprodejce.
Na nákupu letenky přitom není nic složitého. Na internetových stránkách aerolinky zvolíte výchozí a konečnou destinaci, datum odletu a příletu (případně jen odletu, jedná-li se o jednosměrnou cestu) a počet pasažérů. Vyhledávač vám pak dá na výběr z letů, které splňují tyto základní požadavky. Mezi nimi teď můžete vybírat nejen podle konkrétního času a ceny, ale i třeba podle počtu přestupů, délky jejich trvání či servisu na palubě.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY
Odbavené, nebo příruční zavazadlo?
Když máte vybraný konkrétní let, přichází specifikace vašich konkrétních požadavků. To se týká zejména zavazadel, se kterými budete cestovat. Každý let mívá jiná pravidla, co se týče množství a typu převážených zavazadel a jejich nacenění. Levnější cena letenek bývá obvykle kompenzovaná tím, že zahrnuje pouze malé palubní zavazadlo. Jakmile si s sebou budete chtít vzít například velký kufr, budete ho muset odbavit. Přitom každé odbavené zavazadlo bývá často zpoplatněné.
V některých případech, zvláště u nízkonákladových společností, může být zpoplatněné i příruční zavazadlo na palubu. Jindy, zejména u dražších letenek, zase máte v ceně jak příruční, tak i jedno odbavené zavazadlo. Vždy záleží na konkrétní nabídce a vašem rozhodnutí.
Zavazadla je však možné při nákupu letenky přikupovat, a to včetně různých nadměrných či jinak specifických předmětů, jako jsou třeba velké hudební nástroje či sportovní náčiní. Přikoupit zavazadlo lze i přímo u přepážky na letišti, ale obvykle za vyšší sazbu.
Než vyrazíte na letiště, nezapomeňte si také zjistit, co můžete mít v příručním zavazadle - například u převážení tekutin platí poměrně přísná pravidla.
Výběr sedadla a občerstvení
Zejména u levnějších letenek bývá zpoplatněný i následný výběr sedadla. Přičemž platí, že sedadla s větším prostorem na nohy vyjdou dráže. Mnohdy se ale vyplatí si připlatit, zejména u dlouhých letů. Opět platí, že u dražších letenek velkých společností máte zdarma alespoň výběr sedadel v dané cenové zóně.
Přitom můžete volit i z cenových kategorií známých jako business a economy class - dříve označované za první a druhou třídu. První zahrnuje obvykle kromě komfortnějšího sedadla také nadstandardní služby jako třeba neomezenou konzumaci jídla a pití.
I na to musíte při nákupu letenky myslet. Především u dlouhých letů můžete už při nákupu letenky dostat na výběr, zda budete požadovat nějaké speciální jídlo, třeba veganské či dle náboženských preferencí. Nemusí to být ale pravidlem. Ostatně některé nízkonákladové společnosti žádné jídlo zdarma během letu nepodávají, případně jen třeba krekry či malý zákusek.
Pryč jsou i časy, kdy byl samozřejmý nekonečný přísun nejrůznějších nápojů včetně alkoholických drinků. Dnes se nejčastěji setkáte s tím, že máte během dlouhých tras jeden nápoj zdarma k jídlu, zbytek si však musíte hradit sami. U krátkých přeletů často není v ceně ani to. Je však nepsaným pravidlem, že pokud dostanete žízeň, letuška či stevard by vám měli poskytnout sklenici vody.
Odbavení
Let máte koupený a potvrzení o rezervaci vám přistálo v e-mailové schránce. Co tedy dál? Tady se může opět situace mírně lišit v závislosti na tom, do jaké destinace míříte, v kolik hodin, s kolika zavazadly a jakou společností.
Nejčastěji se uvádí, že byste měli být na letišti ideálně tři hodiny před plánovaným odletem. V nich se skrývá bohatá rezerva pro odbavení zavazadel, kontrolu příručního zavazadla a případné pasové kontroly. To také znamená, že pokud letíte nalehko a k tomu třeba ještě v rámci schengenského prostoru, budete potřebovat podstatně méně času.
Nemáte-li k odbavení žádné zavazadlo, můžete si ještě před cestou na letiště udělat po internetu tzv. online check-in. Dosud totiž nemáte v ruce samotný palubní lístek, jen rezervaci letenky. Palubní lístek, se kterým vás pustí do letadla, dostanete až na letišti u odbavovací přepážky dané společnosti anebo právě prostřednictvím internetových stránek dané letecké společnosti.
U letů do některých destinací se vztahují speciální vízové požadavky či třeba zdravotní potvrzení. Na ně vás letecká společnost upozorní obvykle spolu s tím, že online check-in v takovém případě nelze provést a bude potřeba se prezentovat na odbavovací přepážce s požadovanými doklady, i když třeba nemáte zavazadlo k odbavení.
Pokud vám společnost umožní dopředu provést check-in po internetu, je to obvykle záležitost pár minut. Tato možnost se většinou otevírá jeden až dva dny před odletem. Na stránkách dané společnosti se přihlásíte ke své již zakoupené rezervaci a přejdete k online check-inu. V několika jednoduchých krocích potvrdíte základní údaje a v e-mailu vám pak přistane digitální palubní lístek. Ten si můžete podle přiložených instrukcí vytisknout, ale většinou už stačí i jeho digitální podoba v telefonu.
Přečtěte si o 10 největších letištích na světě.
Bezpečnostní kontrola před nástupem do letadla
Když už máte digitální palubní lístek a zároveň žádné zavazadlo k odbavení ani se vás netýká nějaká ze speciálních kontrol, nemusíte se zdržovat čekáním ve frontě na přepážku letecké společnosti a rovnou pokračujete k bezpečnostní kontrole. Pokud ale máte zavazadlo k odbavení, nebo vám z nějakého důvodu nebyl umožněn online check-in, případně prostě upřednostňujete tradiční komunikaci s personálem, pak po příjezdu na letiště budete muset pro svůj palubní lístek na přepážku dané společnosti.
Na odletových tabulích se dozvíte, jaké kiosky vás pro daný let odbaví. Pak stačí vystát příslušnou frontu a pracovníkům za přepážkou předat vše potřebné, tedy nejčastěji pas nebo občanský průkaz, pokud není uvedeno jinak, a odbavované zavazadlo. Výměnou dostanete palubní lístek.
Na palubním lístku byste měli mít vyznačenou bránu (gate). Pokud ne, sdělí vám ji u přepážky, případně ji vyčtete z odletových tabulí. Na některých letištích směřuje ke všem bránám jediný koridor a tudíž i jediná bezpečnostní kontrola. Na těch větších je potřeba postupovat podle navigačních šipek k požadované bráně a až před ní vás navigace přivede k příslušné bezpečnostní kontrole.
Nemusíte se bát, bez této kontroly vás k bráně nepustí, čili stačí směřovat k příslušné bráně a někde během cesty budete muset kontrolu podstoupit. Ještě před ní navíc letištní pracovník zkontroluje podle vaší letenky, zda jdete správně. Nemusíte se tedy bát, že byste se zatoulali, kam nemáte.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY
Letištní bezpečnostní kontrola má svá pravidla, a i ta se mohou na různých letištích lišit. Někde vás takzvaně vysvléknou i z opasku a bot, jinde stačí vyndat si obsah kapes a sundat šperky. Všude nicméně platí, že se musíte řídit pokyny pracovníků, kteří jsou pro tyto případy vyškolení a vysvětlí vám, co vše je potřeba odložit do speciálních přepravek. Ty pak projdou rentgenovou kontrolou.
Obvykle z nich musíte ještě předtím vyjmout elektronická zařízení a tekutiny. Nápoje, gely, krémy či pasty musí být zabalené v průhledném uzavíratelném sáčku a nesmějí být obsažené v nádobách s objemem vyšším než 100 mililitrů. Dohromady mohou dát maximálně jeden litr tekutin.
Jak je to s léky do letadla?
Když máte vyprázdněné kapsy a vše potřebné jste uložili do přepravek mířících k rentgenové kontrole, pracovníci vás vyzvou, abyste sami prošli bezpečnostními rámy. Pokud signalizace naznačí nějakou nesrovnalost, pracovníci vás prověří ještě ručními rentgenovými zařízeními. Pokud je i vaše zavazadlo v pořádku, předají vám jej spolu se všemi náležitostmi a vy můžete pokračovat do tranzitního prostoru.
Teď už si můžete oddychnout. Tranzitní zóna je prostor, kde už vás čeká jen nástup do letadla. Pokud máte dostatek času, můžete ho strávit v některé z mnoha restaurací, kaváren nebo nákupy v duty free obchodech. Někdy bývají k dispozici také letištní salónky, odpočinkové koutky či herny pro děti. Nezapomeňte však sledovat čas a být nablízku své bráně, když započne nástup do letadla.
V tu chvíli vás čeká ještě poslední, formální kontrola. Před vstupem z letiště na palubu letadla porovnají pracovníci, že vaše letenka odpovídá a že cestujícím jste skutečně vy. Dále už jen podle pokynů personálu pokračujete do letadla, kde vás letuška či stevard usadí na vaše místo.
A kdyby se stalo, že bude mít váš let zpoždění, nebo bude dokonce z nějakého důvodu zrušen, personál letiště vás o tom bude informovat. Pro tyto případy je dobré mít sjednané cestovní pojištění s připojištění storna cesty, které vám vzniklou škodu vynahradí. Pro srovnání i sjednání pojištění na cesty stačí využít naši kalkulačku cestovního pojištění - pojistku budete mít uzavřenou během několika málo minut.
Přílet do cílové destinace
Během letu se řiďte pokyny personálu. Ten vás bude mimo jiné informovat, že musíte svůj mobilní telefon přepnout do režimu letadlo a že na palubě je zakázáno kouřit; do letadla nepatří ani elektronická cigareta.
Pokud cestou do vaší destinace přestupujete, řiďte se v místě transferu pokyny personálu. Ten vám obvykle už během přistání sdělí, k jakým branám máte na letišti směřovat. O vaše odbavená zavazadla se rovněž postará personál a vyzvednete si je až v cílové destinaci.
Když konečně dosednete v cíli, bude vás v některých destinacích čekat napřed pasová kontrola, až pak si půjdete vyzvednout zavazadla.
Ztráta zavazadla
Může se stát, že budete u výdeje zavazadel stát nadarmo. To vaše zkrátka ne a ne po pásu přijet. Pokud se ho v ten moment nedočkáte, obvykle se během pár dní najde a letiště jej zašle do místa vašeho pobytu. Není to ale nic příjemného. Někdy se navíc nemusí vůbec objevit. V takových případech je opět dobré mít sjednané cestovní pojištění s připojištěním ztráty zavazadel, které vám nepříjemnosti se ztrátou nebo poškozením zavazadla vynahradí.
Ačkoli jsou připojištění podstatná a pro naše cesty důležitá, nezapomeňme na to, že nejpodstatnější častí je samotné cestovní pojištění, které bychom si měli sjednat před každou cestou za hranice. Pojištění na cesty nám kryje záda v celé řadě situací, které nemůžeme dopředu nijak předvídat, například když onemocníme nebo se nám stane nějaký úraz.
V naší kalkulačce si můžete během chvilky spočítat, na kolik vás takové pojištění u které pojišťovny vyjde, a vybrat si takové, jež bude vašim potřebám odpovídat nejlépe.