Nízkonákladové letecké společnosti
Cestování letadlem se stalo běžnou součástí našich životů. Ačkoli letenky mohou být někdy poměrně drahé, existuje řada nízkonákladových leteckých společností, které nabízejí cenově dostupné možnosti pro cestování po celém světě. V tomto článku se podíváme na to, co znamená nízkonákladová společnost, jaké nízkonákladové společnosti existují a také na výhody a nevýhody nízkonákladových letenek.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY
Co znamená nízkonákladová společnost?
Nízkonákladové aerolinky, často označované jako ,,low-cost carriers" (LCC), jsou letecké společnosti, které se zaměřují na minimalizaci nákladů a nabízejí levnější letenky než tradiční letecké společnosti. Hlavním cílem těchto společností je poskytovat cestujícím možnost létat za atraktivní ceny, často bez některých luxusních výhod, které nabízí klasické letecké společnosti.
Seznam nízkonákladových leteckých společností
- Ryanair - jedna z největších nízkonákladových leteckých společností v Evropě nabízející letenky do široké sítě destinací. Domovským letištěm je Dublin International Airport, přičemž létá z více než čtyřiceti evropských základen.
- Wizz Air - maďarská nízkonákladová letecká společnost sídlící ve městě Vecsés. V nabídce má téměř čtyři sta leteckých linek po celé Evropě.
- EasyJet - britská nízkonákladová letecká společnost, která nabízí lety nejen v rámci Evropy, ale také do Turecka či severní Afriky
- Vueling - letecká společnost ze Španělska sídlící v Barceloně. Základny má například také v Amsterdamu, Florencii, Římě, Bilbau, Madridu, Paříži či v Seville.
- Smartwings - česká letecká společnost se sídlem v Praze. Smartwings provozuje pravidelné a charterové lety do různých destinací po celém světě.
- Brussels Airlines - belgická letecká společnost s hlavním sídlem na letišti Brussels Airport (letiště Zaventem) v Bruselu.
- Volotea - španělská nízkonákladová společnost, která má kromě své domovské země základny také ve Francii a v Itálii. Své lety směřuje spíše na menší letiště ve více než padesáti evropských destinacích.
- Aer Lingus - irská letecká společnost, která sídlí v Dublinu. Provozuje pravidelné lety do různých destinací v Evropě, Severní Americe a také do některých destinací v Africe a na Blízkém východě.
- Jet2.com - britská nízkonákladová letecká společnost se sídlem v Leedsu. Jet2.com je součástí skupiny Jet2 plc, která zahrnuje také dovolenkové a cestovní služby.
- Norwegian - norská letecká společnost, která nabízí levné letenky do Skandinávie a dalších evropských destinací
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY
Které nízkonákladové společnosti létají z Prahy?
V Praze existuje několik nízkonákladových leteckých společností, které nabízejí levné letenky do různých destinací. Mezi ně patří Smartwings, Ryanair, Volotea, Wizz Air, EasyJet, Vueling, Brussels Airlines, Aer Lingus, Jet2.com a Norwegian.
Rozdíl mezi klasickými a nízkonákladovými letenkami
Hlavním rozdílem mezi klasickými a nízkonákladovými letenkami je jejich cena a doplňkové služby pro cestující. Nízkonákladové letenky jsou obvykle levnější, ale často nezahrnují jídlo a nápoje na palubě, možnost volby sedadel nebo odbavené či palubní zavazadlo v ceně letenky. Za všechny tyto služby si cestující musí připlatit zvlášť, takže pokud chcete cestovat s nízkonákladovými společnostmi o něco pohodlněji, připlatíte si a původní nízká cena letenky o dost poskočí směrem vzhůru.
Klasické letecké společnosti často nabízejí letenky za vyšší cenu, ale mohou v ní právě být zahrnuty různé služby, které let zpříjemní a udělají ho komfortnější. Záleží tedy na tom, zda je pro vás důležitější úspora, nebo pohodlí.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY
Výhody nízkonákladových letenek
- Nižší cena: Nízkonákladové letenky jsou obvykle cenově dostupnější, což umožňuje cestovat širšímu spektru lidí. Nejlevnější letenky seženete cca měsíc až dva před plánovaným odletem, a to především na podzim a na začátku roku.
- Větší výběr destinací: Nízkonákladové společnosti často nabízejí lety také na menší letiště a do destinací, které mohou být pro cestovatele atraktivní.
- Flexibilita: Cestující mají možnost si připlatit za přídavné služby podle svých potřeb.
Nevýhody nízkonákladových letenek
- Omezené doplňkové služby: Nízkonákladové letenky obvykle nezahrnují jídlo, nápoje a další služby, přičemž jejich přikoupení může zvýšit celkové náklady na cestování.
- Zpoplatnění check-inu na letišti: Odbavení přímo na letišti vás může stát stejně jako samotná letenka, proto nezapomeňte provést check-in 24 hodin před odletem.
- Poplatky za přepravu zavazadel: Mnoho nízkonákladových společností účtuje poplatky za odbavená zavazadla i palubní zavazadla. Především u palubních zavazadel nízkonákladové společnosti zavedly poměrně dost nových pravidel. Proto se s nimi raději seznamte ještě předtím, než budete na letišti.
- Omezený komfort: Nízkonákladové lety mohou být méně pohodlné než lety s klasickými leteckými společnostmi, a to zejména na delších trasách.
- Bez garance při přestupu: V případě, že vás na cestě čeká přestup, nízkonákladové letecké společnosti nezaručují a nenesou odpovědnost za navazující let. Pokud vám uletí, budete si muset koupit novou letenku a stejně tak budete mít potíž s odbaveným zavazadlem.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY
Cestovní pojištění na cesty
Než se vydáte za hranice, sjednejte si to správné cestovní pojištění, které se o vás postará v potenciálních nesnázích. Kromě léčebných výloh, které se vztahují na lékařské ošetření a další související záležitosti, se vám určitě vyplatí i některá z užitečných připojištění, jako je například pojištění odpovědnosti, pojištění zavazadel nebo pojištění storna cesty.