Cestovní pojištění pro děti
Při sjednávání cestovního pojištění myslete nejen na sebe, ale i na své děti. Pojištění dítěte do zahraničí by mělo být naprostou samozřejmostí, protože vám v případě krizové situace dokáže ušetřit spoustu peněz. I proto je dobré myslet na dostatečně vysoké léčebné limity a různá připojištění. Výhodou je, že řada pojišťoven nabízí cestovní pojištění pro děti do zahraničí s velkou slevou nebo dokonce zdarma.
Co je cestovní pojištění pro děti?
Cestovní pojištění pro dítě má jediný cíl - chránit jej v zahraničí proti různým rizikům, respektive nést náklady, pokud dojde k úrazu, nemoci atp. Vůbec ničím se přitom neliší od cestovka pro dospělého, má stejný obsah i limity, které si můžete nastavit dle vlastního uvážení.
V okamžiku, kdy pojištění dítěte do zahraničí sjednáváte, musíte uvést:
- celé jméno pojišťované osoby,
- datum narození.
Z toho už pojišťovna pozná, že se jedná o osobu do 18 let, a rovnou dítěti započítá slevu (pokud ji nabízí). Některé pojišťovny zvýhodňují i mladé lidi do 26 let.
Součástí cestovního pojištění pro děti zároveň bývá pojištění odpovědnosti a pojištění úrazu, stejně tak zpravidla obsahuje asistenci, tedy možnost kdykoliv zavolat do pojišťovny a požádat o radu nebo o pomoc (například s tlumočením). U leckterých pojišťoven také už v základní verzi zahrnuje například akutní zubní ošetření nebo pojištění proti nepřízni počasí.
Můžete si k němu sjednat celou řadu připojištění - ta se typicky nevztahují pouze na dané dítě, ale na celou skupinu pojišťovaných osob (například pokud jde o rodinné pojištění):
- pojištění storna
- pojištění rizikových sportů
- pojištění zavazadel
Prostřednictvím naší kalkulačky na Top-Pojištění.cz si můžete srovnat nabídky různých pojišťoven a vybrat si z nich tu nejvýhodnější.
Jak sjednat cestovní pojištění pro děti?
Sjednání cestovního pojištění pro dítě není vůbec složité. Vyrazit můžete buď přímo na pobočku vybrané pojišťovny, nebo to můžete udělat online přes webové stránky pojišťovny. Třetí možností je pak sjednání prostřednictvím srovnávačů, třeba zrovna toho našeho, kdy si rovnou zobrazíte nabídky od různých pojišťoven a z nich si potom vyberete tu nejvýhodnější.
Cestovní pojištění sjednané online také bývá cenově zvýhodněné, a to až o několik desítek procent.
Předtím než odklikáte první produkt, který uvidíte, je ale potřeba zamyslet se nad tím, co pro vás vyjde lépe. Potřebujete pouze cestovní pojištění pro dítě? Pojede vás více a vyplatí se vám spíš rodinné cestovní pojištění? Nebo mezi sebou nemáte příbuzenský vztah a je pro vás výhodnější skupinové cestovní pojištění oproti individuálnímu, či jde o organizovaný zájezd (například od školy)?
To vše hraje roli ve finální ceně pojištění. A obvykle platí, že rodinné cestovní pojištění je levnější než pojištění každé osoby zvlášť. Ostatně, díky internetu máte možnost porovnat si více různých možností a pak si vybrat tu, která pro vás vychází cenově nejlépe.
Návod na sjednání cestovního pojištění
Cestovní pojištění si můžete zařídit osobně na pobočce vybrané pojišťovny. Pokud ale máte přístup k internetu, nikam nemusíte chodit a vše zvládnete online a za pár minut. Stačí vyplnit do formuláře pár údajů a do několika minut máte hotovo. Co je potřeba vyplnit?
- Osobní údaje.
- Kontaktní údaje.
- Datum narození.
- Počet osob a zda jde o dospělé/děti.
- U každé osoby vyplníte celé jméno a datum narození.
- Zvolíte typ pojištění (jednorázová cesta/celoroční pojištění).
- Zadáte cílovou zemi a délku pobytu.
- Zvolíte si připojištění dle svého výběru.
- Vyberete si jeden z nabízených balíčků cestovního pojištění (liší se cenou i limity krytí).
- Pojistku zaplatíte a všechny dokumenty vám přijdou e-mailem.
V čem se (ne)liší od cestovka pro dospělé?
Cestovní pojištění pro dospělého by mělo být úplně stejné jako cestovní pojištění pro děti. Všechny společně pojišťované osoby (ať už jde o rodinné pojištění, nebo skupinové) by v rámci uzavírané smlouvy měly mít:
- stejné limity krytí
- stejný obsah pojištění
- totožná připojištění
- nárok na asistenci
To, čím se liší, je tedy zejména cena. Cestovní pojištění pro dítě bývá výrazně levnější a v některých případech dokonce zdarma. Mnoho pojišťoven ho nabízí do 6 let věku bez poplatků či zdarma při sjednání cestovního pojištění pro dospělého. Pravidla se různí pojišťovna od pojišťovny, proto je třeba zaměřit se na konkrétní ceníky.
Ceny cestovního pojištění si můžete srovnat i prostřednictvím naší kalkulačky na Top-Pojištění.cz. Online kalkulačka zohledňuje všechny slevy od pojišťoven a budete tak před sebou rázem mít výpis různých typů cestovního pojištění lišících se nejen částkou, ale i obsahem a limity krytí různých rizik. Pak už je jen na vás, které si vyberete.
Tipy na cestování s dětmi
Vzít děti k moři, do zahraničí na hory nebo jen do Polska na nákupy. To vše je pro ně obrovský zážitek. Aby si výlet nebo dovolenou všichni mohli užít na maximum, začněte vše řešit včas a přizpůsobte plány věku dítěte/dětí. Jiné je cestování s miminkem, jiné s puberťáky. Na co tedy už s předstihem myslet?
Výběr lokality
Možná sníte o dovolené na Havaji, ale například pro miminko to nemusí být to pravé ořechové. Stejně jako teenagera nejspíš neuchvátí měsíční putování po Svatojakubské cestě do Španělska. Destinaci tedy vybírejte velmi pečlivě a především s ohledem na věk vašich dětí, vzdálenost a způsob cesty. V některých případech je jednodušší letět, jindy to zvládnete za pár hodin autem a zážitek může být i cesta vlakem.
Stejně tak dobře zvažte typ ubytování - dáte přednost bydlení v soukromí, nebo upřednostníte hotel s all inclusive? Jste dobrodruzi milující kempy, zvolíte netradiční dovolenou s karavanem, nebo nedáte dopustit na penzion rodinného typu? I tady myslete na věk a potřeby dětí, vzdálenost od pláže, vyžití v okolí atd.
Délka dovolené
Říká se, že abyste si skutečně odpočinuli, měla by dovolená trvat nejméně 2 týdny v kuse. S malými dětmi se skutečně vyplatí vyjet do ciziny na déle, protože jim déle trvá, než si na novou situaci zvyknou, a všechno vám s nimi zabere mnohem více času než s akčními puberťáky. Pokud se navíc do zahraničí vydáváte autem, myslete na to, že z celkové doby strávíte leckdy dva i více dní na cestě, což vám pobyt notně zkracuje.
Balení na cesty
Sbalit si na cesty může být otázkou chvilky, ale měli byste to udělat s předstihem. Nejlepší je sepsat si seznam všech věcí, bez nichž se neobejdete, a postupně je balit, plus doplňovat další, které vás časem napadnou. Pokud poletíte, zohledněte maximální velikost a váhu zavazadel a promyslete si, co si vezmete do příručního zavazadla. Při cestě autem jste zase omezeni velikostí zavazadlového prostoru, který se zaplní nečekaně rychle.
Dětem na cesty přibalte i hračky nebo vymyslete zábavu, aby se nenudily. Naplánujte si také zastávky, aby se protáhly a pohrály si.
Cestovní doklady
Nezapomeňte ani na cestovní doklady. Při cestách po EU vám stačí občanský průkaz, ale ten svůj musí mít i děti (doba vyřízení může být až 1 měsíc). Totéž ostatně platí i o cestovním pasu. Takže si zažádejte o cestovní doklady včas - za expresní vyřízení totiž jinak budete muset připlácet až několik tisíc.
Pokud se chystáte do státu, u nějž platí vízová povinnost, je potřeba včas zažádat také o vízum. Jeho vydání se leckdy může nečekaně protáhnout. Nejlepší je ověřit si tyto informace na webu Ministerstva zahraničí ČR.
Pojištění
Před každou cestou do zahraničí se doporučuje sjednat si cestovní pojištění. V případě rodinných příslušníků se vyplatí rodinné pojištění, případně si můžete sjednat individuální pojištění pro dospělého a k tomu cestovní pojištění pro dítě. Nabídky pojišťoven si nejlépe srovnáte prostřednictvím naší online kalkulačky. Výhodou je, že zahrnuje i úrazové pojištění a pojištění odpovědnosti, což se vám s dětmi může náramně hodit.
V případě, že pojedete vlastním autem, zkontrolujte si platnost povinného ručení a ujistěte se, že vozidlo je v dobrém technickém stavu. Vyplatit se vám může i havarijní pojištění. I tato autopojištění si snadno srovnáte i sjednáte prostřednictvím kalkulačky na našem webu.
Vždy u sebe mějte občanský průkaz, řidičský průkaz, zelenou kartu a malý technický průkaz k vozidlu. Zkontrolujte si také povinnou výbavu vozidla (v každém státě je jiná) a nezapomeňte na dětské autosedačky nebo podsedáky, pití a svačinku na cestu, nějakou tu zábavu a pro případ nehody nebo poruchy mějte vždy po ruce kontakt na autoasistenci, která vám může zajistit například náhradní vozidlo nebo dopravu do ubytování.