Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Vízum pro Čechy. Do kterých zemí je potřeba?

Při cestách po Evropské unii se o víza vůbec starat nemusíme a bohatě si vystačíme jen s naším občanským průkazem. Stále jsou ovšem země, do kterých se bez víza nedostaneme. Do kterých zemí je vízum potřeba? V našem článku přinášíme jednoduchý a srozumitelný přehled, který vám pomůže zorientovat se v této problematice.

SPOČÍTEJTE SI CESTovní pojištění

Co je to vízum a vízová povinnost?

Vízum je oficiální povolení určité země k tomu, aby cizinec směl vstoupit na její území. Vízum je možné získat osobně ve formě papírového štítku nalepeného v cestovním pasu. Nebo je o něj už leckde možné zažádat online, načež vám přijde elektronicky e-mailem.

Do kterých zemí je potřeba vízum?

Český pas patří dlouhodobě k nejsilnějším, pokud jde o oprávnění ke vstupu na cizí území. V roce 2024 jsme měli bezvízový styk se 189 státy.

I tak si ale raději při cestách mimo Evropu zkontrolujte, co vše je při vstupu do dané země zapotřebí, a zda se na vás přece jen vízová povinnost nebo jiný druh povolení nevztahuje. A pokud ano, opatřete si vízum včas. Stejně jako cestovní pojištění. Ne vždy totiž můžete cestovat jen s občanským průkazem, jak jsme na to zvyklí v rámci Evropské unie.

do kterých zemí je potřeba vízum

Co je vízum strpění?

Vízum strpění je speciální vízum pro cizince pobývající na území České republiky. Přichází na řadu ve chvíli, kdy by už podle všech pravidel cizinec na našem území být neměl a měl by odcestovat, ale nějaké závažné důvody mu v tom brání. V tom případě mu může být vydáno právě toto speciální vízum strpění, které mu umožní legálně pobývat na území ČR déle.

Detailněji se o vízu strpění můžete dočíst v cizineckém zákoně a v zákoně o azylu.

Jaké jsou druhy víz?

Druhů víz je hned několik a každé má svůj specifický účel. Jejich typy se totiž liší podle účelu cesty i podle plánované délky pobytu na území daného státu.

Krátkodobé vízum

O krátkodobé vízum si můžete požádat, pokud do dané země jedete jen na kratší dobu - většina států má limit 90 dnů. Toto vízum se v pasu označuje písmenem C a vydává se, pokud někam jedete:

  • na dovolenou,
  • ze zdravotních důvodů,
  • sportovat,
  • na návštěvu,
  • za kulturou,
  • na školení či stáž,
  • za prací.

Dlouhodobé vízum

Plánujete-li delší pobyt v cizině, je vhodné rovnou zažádat o dlouhodobé vízum. Pokud byste ho neměli a vypršelo vám krátkodobé vízum, museli byste žádat o jeho prodloužení, což je komplikovanější. Dlouhodobé vízum platí zpravidla 91 dnů až 1 rok. Důvody pro jeho vydání jsou totožné jako u krátkodobých víz. Tato víza jsou označována písmenem D.

Letištní průjezdní vízum

Pokud do cizí země cestujete letecky a víte, že budete přestupovat na mezinárodním letišti na jiný spoj nebo se na daném místě kvůli nevhodné návaznosti leteckých spojení pozdržíte, je v určitých případech potřeba požádat ještě o takzvané letištní průjezdní vízum. To se označuje písmenem A. Toto letištní průjezdní vízum může být jednosměrné či dvousměrné a doba jeho platnosti je nanejvýš 6 měsíců.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Kdo vydává vízum?

Pro získání víza existují tři různé způsoby. Vždy ovšem záleží na tom, jak to má daná země nastaveno. V některých případech je možné vízum získat online, jindy musíte navštívit osobně zastupitelský úřad.

  • Zastupitelský úřad (konzulát) - Osobní návštěva konzulátu dané země je nejtradičnějším způsobem pro získání víza. Většina zastupitelských úřadů se nachází v Praze, ale konzuláty některých států najdete třeba jen v zahraničí.
  • Online žádost - Může být pro řadu lidí pohodlnějším a rychlejším způsobem žádosti o vízum. Mnohdy složitému papírování a zaplacení vízového poplatku se ale obvykle stejně nevyhnete, ani když budete vyplňovat žádost online. Jakmile bude žádost schválena, vízum vám přijde na váš e-mail.
  • Podání žádosti na místě - Některé země umožňují požádat si o rychlé vydání víza na místě při překročení hranice. Nebývá to ale tak časté, proto si raději zjistěte podrobnosti ke každému takovému případu. Vyhnete se tak nepříjemnostem a případnému vyhoštění.

Kde najdete konzuláty?

Zemí, které vyžadují osobní návštěvu konzulátu, není málo. A někdy si kvůli získání víza budete muset i trochu pocestovat.

Stát Sídlo konzulátu
Afghánistán, Alžírsko, Bhútán, Čína, Demokratická republika Kongo, Ghana, Irák, Jemen, Kuba, Libye, Mongolsko, Rusko, Severní Korea, Srí Lanka, Sýrie Praha
Súdán Plzeň
Burundi, ČAD, Eritrea, Guinea, Jihosúdánská republika, Konžská republika, Namibie, Niger, Rovníková Guinea Berlín
Burkina Faso, Turkmenistán Vídeň
Gambie, Papua Nová Guinea, Trinidad a Tobago Brusel
Guyana Londýn
Kamerun, Sierra Leone Moskva
Libérie, Středoafrická republika Bonn

Zdroj: Úřady cizích států pro ČR, aktuální k 26. 3. 2025.

Kdy žádat o vízum a jak dlouho trvá vydání?

O vízum můžete teoreticky požádat i den před cestou. Ale lepší je podat žádost o vízum s dostatečným předstihem, protože ne všechny státy ho vydávají na počkání. U většiny zemí trvá schválení žádosti o vízum a jeho vydání 72 hodin. Ale v některých případech je to i déle. Proto je vhodné žádat o vízum třeba už měsíc před cestou.

Pokud vás zajímá, jak dlouho trvá vydání víza, zaměřte se na webové stránky jednotlivých konzulátů. Každý stát má pro vydávání víz jiné postupy a jiné časové limity. Případně si tuto informaci zjistěte přes web Ministerstva zahraničí ČR.

Například schengenská víza vydávaná cizincům pro vstup do Schengenského prostoru se vydávají do 5 pracovních dnů. Ale pokud žádáte o vízum do USA, může to trvat klidně i 30 dnů.

Jak získat vízum do jednotlivých destinací?

Nejprve musíte vyplnit oficiální žádost o vízum. Buď to uděláte osobně přes papírový formulář na velvyslanectví daného státu, nebo zvolíte online cestu a vyplníte tuto žádost přes webové stránky daného konzulátu.

K vyplněné žádosti je třeba:

  • platný cestovní pas (někdy je přímo definováno - biometrický), jehož platnost musí trvat i po návratu zpět do České republiky (nejčastěji 3-6 měsíců),
  • uhrazení vízového poplatku - jeho výše závisí na zemi, do které se chystáte vycestovat,
  • doklady a dokumenty, které se opět liší podle dané země. Může se jednat třeba o doklad, že máte sjednanou práci v dané zemi, že tam máte zajištěný pobyt, dostatek financí na účtu a podobně. Při cestách za účelem dovolené může jít někdy o nutnost cestovního pojištění, rezervaci ubytování, očkování, itinerář cesty atd.

Při žádosti o vízum některé státy vyžadují také pohovor s imigračním úředníkem, který se doptá na detaily ohledně účelu pobytu a jeho podrobností.

SPOČÍTEJTE SI POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Země bývalého Sovětského svazu

Pro cestování do většiny zemí někdejšího Sovětského svazu budete vízum určitě potřebovat. Patří tam Rusko (kromě Prahy je vízum možné vyřídit také v Brně a Karlových Varech), Bělorusko, Moldavsko, Arménie či Ázerbájdžán.

Vízum do Ruska

Od 1. srpna 2023 mohou občané mnoha zemí včetně České republiky opět žádat o vízum do Ruské federace. Získat můžete elektronické vízum do Ruska, a to po vyplnění žádosti na internetové stránce Ministerstva zahraničních věcí Ruské federace (nebo přes mobilní aplikaci, kterou si na dané webové stránce můžete stáhnout).

Pro cestu do Ruské federace si můžete zařídit e-vízum s platností 60 dnů ode dne od data vydání. Povolená doba pobytu na území Ruské federace je ovšem maximálně 16 dnů. Vízum do Ruska se vztahuje pouze na určité oblasti Ruska (zejména jde o oblast Kaliningradu a Petrohradu). Pokud chcete na území RF pobývat déle nebo jinde, budete potřebovat klasické vízum. K jeho vyřízení je nutné navštívit konzulát a předložit:

  • cestovní pas (musí být platný ještě nejméně 6 měsíců po plánovaném opuštění území RF),
  • 1 fotografii,
  • cestovní pojištění,
  • poukaz ruské cestovní kanceláře nebo pozvání k návštěvě RF (musí být předem ověřeno Ústřední migrační službou Ministerstva vnitra RF anebo Ministerstvem zahraničních věcí RF).

Při cestě do Ruska je také dobré vědět, že se na základě víza nemůžete pohybovat kdekoliv. Do určitých oblastí je pro cizince vstup omezen a můžete se tam dostat pouze díky zvláštnímu povolení. O to je potřeba zažádat předem u místně příslušné pobočky Ústřední migrační služby Ministerstva vnitra RF.

Pobyt na území Ruska bez platného víza se rozhodně nedoporučuje - hrozí vám za něj nejen pokuta, ale i okamžité vyhoštění. Ministerstvo zahraničí ČR navíc aktuálně (březen 2025) stále nedoporučuje cesty do Ruska.

Vízum do Běloruska

Bělorusko vízum nevyžaduje při pobytu do 30 dnů. Vízová povinnost se na občany ČR vztahuje pouze v případě, že na území státu plánují pobývat déle.

Žádost o běloruské vízum je možné podat na konzulátu v Praze, ale získat ho můžete klidně až po příletu do Minsku (v tom případě je ovšem nutné zaslat na letiště nejméně tři dny předem konkrétní doklady podporující vstup do Běloruska, například pozvání). Vydání víza do Běloruska je podmíněno uzavřeným cestovním pojištěním.

Vízum na Ukrajinu

Situace na Ukrajině je nyní výrazně jiná než před pár lety. Pozitivní zprávou je, že Ukrajina zrušila pro Čechy vízovou povinnost, a to při pobytu nepřesahujícím 90 dnů v jednom 180denním úseku. Pokud na Ukrajinu míříte pracovně, z důvodu studia nebo z jiných příčin, je vhodné si o vízum na Ukrajinu zažádat.

SPOČÍTEJTE SI CESTovní pojištění

Cesta za oceán

A jak je to s cestováním přes Atlantský oceán?

Vízum do USA

Pro turistickou nebo krátkou obchodní cestu vám bude do Spojených států stačit jen ESTA (Electronic System for Travel Authorization), který je vystaven na základě vyplněného elektronického formuláře. Žadatel musí mít ovšem také platný biometrický pas.

  • ESTA platí 2 roky v souvislosti s platností pasu, pro který byl vydán.
  • Můžete na něj vycestovat opakovaně, vždy však maximálně na dobu 90 dnů.
  • Opravňuje k vycestování do USA, ne k automatickému vstupu. O tom rozhoduje imigrační úředník.
  • Nemůžete na něj vycestovat v případě, pokud žadatel od roku 2011 navštívil Irák, Írán, Jemen, Libyi, Somálsko, Sýrii nebo Súdán.

Pokud ovšem chcete ve Spojených státech zůstat déle, musíte si zažádat o klasické vízum, kterých pro cestu do USA existuje hned celá řada.

Vízum do Kanady

I cestování do Kanady je pro Čechy bezproblémové. Od 14. listopadu 2013 občané České republiky nepotřebují pro krátkodobý pobyt v Kanadě nebo pro průjezd kanadským územím víza. Pokud váš pobyt bude turistický, obchodní, studijní a nebude delší než 6 měsíců, vízum nemusíte mít.

Ale stejně jako u USA budete potřebovat elektronické cestovní povolení, v tomto případě s názvem eTA (Electronic Travel Authorization).

Pro jeho získání potřebujete:

  • platný biometrický cestovní pas,
  • kreditní nebo debetní kartu,
  • vlastní e-mailovou adresu.

Schválení většinou trvá jen pár minut, ale oficiálně se může jednat až o 72 hodin. Formulář tedy raději vyplňte s odpovídajícím předstihem.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Cesta do exotických zemí

Při cestování do většiny exotických zemí se bez víza neobejdete. Do kterých z nich potřebujete vízum? To, jestli vízum potřebujete, jakého typu a čím je jeho vydání podmíněno, si doporučujeme předem ověřit buď na stránkách daného konzulátu, anebo na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Vízum do Egypta

Egypt je mezi Čechy oblíbenou dovolenkovou destinací. Bohužel, i zde platí vízová povinnost. Běžné turistické vízum do Egypta má platnost jeden měsíc a získáte ho na letišti v Káhiře, Hurghadě nebo Marsa Alam. Případně si ho můžete zařídit elektronicky přes portál e-Visa. Jeho cena je 25 dolarů.

Vízum na Srí Lanku

Před příletem na Srí Lanku je potřeba zažádat si o elektronickou cestovní autorizaci (ETA, Electronic Travel Authorization). Vydává se na dobu pobytu maximálně 30 dní a oznámení o schválení byste měli obdržet do 24 hodin. K jeho získání je třeba:

  • platná zpáteční letenka,
  • cestovní pas,
  • prokázat, že na pobyt máte dostatek finančních prostředků.

ETA můžete získat také po příletu na přepážce ,,On Arrival", ministerstvo zahraničí ale upozorňuje, že z důvodu kapacitního omezení se může taková záležitost protáhnout, a tak doporučuje spíše online žádost.

Pokud na Srí Lanku necestujete jako turista, případně jedete na delší dobu, musíte předem požádat o vízum na velvyslanectví ve Vídni.

Vízum na Nový Zéland

Láká-li vás země hobitů, můžete do ní vycestovat bez zbytečného papírování. Turisté mají možnost pobývat na Novém Zélandu bez víz, a to až 3 měsíce. I tak ale musíte podstoupit elektronické prověření osob, které se týká všech lidí přijíždějících na území Nového Zélandu. Musíte dodat:

  • informace o cestovním dokladu,
  • kontaktní údaje (e-mail),
  • informace k dalšímu posouzení možnosti cestovat bez víza (například prohlášení o beztrestnosti),
  • informace o účelu cesty.

K tomu je nutné uhradit poplatek 9 až 12 NZD (120-160 Kč). Je vám také naúčtován poplatek za International Visitor Conservation and Tourism Levy (IVL) ve výši 35 NZD (460 Kč).

Nový Zéland vízum vyžaduje pouze v případě, že do země cestujete na déle než 3 měsíce, za prací či studiem.

Vízum do Zanzibaru

Zanzibar je populární destinací, ale vstup tam také není bezvízový. Podstatné je hlavně vědět, že Zanzibar není samostatným státem - jedná se o autonomní území spadající pod Tanzanii. Pro řešení všech náležitostí je tedy nutné obracet se na konzulát Tanzanie.

Turistické vízum do Zanzibaru (i Tanzanie) se vydává na dobu 90 dnů a stojí 50 dolarů. Vízum Zanzibar vydává elektronicky, na letištích či hraničních přechodech. Na konzulátu se nevydává. Stojíte-li o vízum pro několikanásobný vstup, vyjde vás na 100 dolarů.

Cesta do východní Asie

Podívejme se na to, jak je to s vízovou povinností do Asie a zda potřebujete vízum do Číny, do Vietnamu nebo třeba vízum do Indie.

Vízum do Číny

Cestování do Číny je v mnoha ohledech složitější než cesty do jiných zemí. Proto se vám před odjezdem rozhodně vyplatí zkontrolovat si aktuální situaci přes webové stránky MZV ČR. V současnosti platí, že je možné požádat o jakékoli (tedy i turistické) vízum do Číny. Od konce roku 2023 už přitom není nutné při žádosti o víza do Číny podstupovat pohovor na velvyslanectví ČLR a není nutná ani ,,Zdravotní deklarace pro odjezd/vstup do země".

České ministerstvo zahraničí nicméně doporučuje zažádat si o čínské vízum minimálně měsíc před odjezdem.

Vízum do Vietnamu

Vízum do Vietnamu se vydává elektronicky a platí maximálně 90 dnů. K jeho schválení je nutné doložit fotografii a kopii cestovního pasu. Plus je nutné zaplatit poplatek za vydání víza do Vietnamu. O rozhodnutí budete vyrozuměni do tří dnů. Bezvízový styk platí pouze pro ostrov Phu Quoc, a to na dobu do 30 dnů.

Vízum do Indie

Do Indie se bez víza nedostanete, a je proto nutné vyřídit si ho ještě před odjezdem do země. A to buď ve formě klasického štítku v cestovním dokladu, nebo v digitální formě.

Elektronické vízum platí 30 dnů a vztahuje se na cestování za účelem turistiky, obchodu či zdravotní cesty. Musíte také přicestovat jen skrz vybraná letiště a přístavy (výčet naleznete na stránkách MZV).

V ostatních případech využijete klasické vízum, pro které je potřeba navštívit indické velvyslanectví v Praze. Od 22. listopadu 2022 nemusí návštěvníci Indie předkládat zdravotní prohlášení ani doklad o očkování (či negativní výsledky testu) na covid-19.

Kalkulačka cestovního pojištění

Cestovní pojištění zachrání dovolenou

Pokud se vydáváte na cesty, doporučujeme zvážit cestovní pojištění. Do některých zemí vás bez něj dokonce ani nepustí. Ale zejména se postará o to, že si svou dovolenou užijete bez starostí. Cestovní pojištění kryje léčebné výlohy a vůbec náklady spojené s ošetřováním či náhlou nemocí. Některé pojišťovny nabízejí třeba i pojištění pro případ zpoždění letu či ztráty zavazadel.

Cestovní pojištění si porovnáte za pár minut pomocí naší kalkulačky cestovního pojištění. Můžete si ho pak z pohodlí domova rovnou sjednat. Vše potřebné vám dorazí do e-mailové schránky.

 

Autor: Maxim Hrozný