Cestovní doklady
Poznávat svět stojí za to. Není možné si ale vyjet jen tak, bez jakýchkoliv dokladů. Proto se podíváme na to, jaké cestovní doklady potřebujete, kde si je vyřídit a jaké existují cestovní doklady pro děti. Není to nic složitého, ale vyžaduje to špetku plánování. Veškeré podstatné informace se dočtete v následujících řádcích.
Nutné cestovní doklady na cesty
Nejzákladnějším cestovním dokladem je občanský průkaz. Měli byste ho u sebe mít za všech okolností, a to ať už jste v tuzemsku, nebo v zahraničí. Jakožto občan ČR můžete s platným občanským průkazem cestovat do zemí Evropské unie - jiné cestovní doklady nebudete potřebovat.
Druhou variantou je mít svůj cestovní pas. I s ním se můžete prokazovat v rámci zemí EU, ale můžete s ním zamířit i mimo ni. Pas představuje značnou jistotu i v zemích Evropské unie; jeho platnost je deset let (stejně jako u OP a náklady minimální).
POZOR: Cestovní pas není řešením na všechno. Před cestou do neznáma si vždy ověřte, není-li potřeba platné vízum. Někde ho můžete koupit na letišti (většinou za vyšší částku), u vybraných destinací je třeba žádat s dostatečným předstihem.
Jaké doklady potřebujete do zahraničí?
- cestovní doklad (cestovní pas či občanský průkaz)
- vízum
- průkaz o očkování
- mezinárodní řidičský průkaz
Kontrola platnosti cestovních dokladů
V dostatečném předstihu před cestou byste si měli ověřit, že vaše cestovní doklady jsou platné. Cestovní pas vydaný občanům nad 15 let věku platí po dobu 10 let. Děti do 15 let věku mohou mít cestovní pas s platností 5 let.
Cestujete-li na občanský průkaz, tak byste měli vědět, že:
- dětem do 15 let věku platí po dobu 5 let,
- osobám nad 15 let věku platí na 10 let,
- občanům starším 70 let platí občanský průkaz 35 let.
Dobu platnosti cestovního pasu nelze prodloužit a musíte si včas zařídit nový. Stejně tak si musíte požádat o nový občanský průkaz, což byste měli udělat nejméně 30 dní před skončením jeho platnosti. Existuje přitom několik možností, jak platnost či neplatnost svých cestovních dokladů zjistíte:
- zkontrolování platnosti na dokladu - přímo na daném dokladu (ať už jde o cestování pas, občanský průkaz, řidičský průkaz, nebo jakýkoliv jiný doklad) je vytištěno datum začátku a konce platnosti
- ověření přes databázi Ministerstva vnitra ČR
- ověření přes PRADO - Veřejný rejstřík pravých dokladů totožnosti a cestovních dokladů online
Kde cestovní doklady vyřídit?
Cestovní doklady pro děti i pro vás byste si měli zařídit s dostatečným předstihem. Je třeba zamířit kvůli tomu na obecní úřad s rozšířenou působností, pod nějž dle svého trvalého bydliště spadáte. Vyplníte žádost o cestovní doklady, prokážete se občanským průkazem a do 30 dnů vám budou cestovní doklady vystaveny.
Cestovní doklady pro děti do 15 let vyžadují kromě sepsání žádosti také souhlas alespoň jednoho z rodičů a předložení rodného listu. Pro cesty na území Evropské unie (a do několika dalších států) dětem postačí ,,dětský" občanský průkaz, který má kratší platnost a vydává ho taktéž obecní úřad s rozšířenou působností.
Jak dlouho se vyřizují?
Jak už jsme uvedli, standardní doba pro vyřízení cestovních dokladů je 30 dní. Platí to jak pro cestovní pas, tak pro (dětský) občanský průkaz. Existují ale i výjimky.
Pokud na poslední chvíli zjistíte, že vaše cestovní doklady propadly, máte šanci získat nové rychleji. Za poplatek ve výši 6 000 Kč obdržíte cestovní pas expresně, a to do 24 hodin od podání žádosti. Podmínkou je, že si o něj požádáte na ,,svém" úřadu a vyzvednete si ho na Ministerstvu vnitra ČR. Nebo ho dostanete do 5 dnů od požádání, a to na úřadu.
Kolik stojí vydání cestovních dokladů?
Poplatky za cestovní doklady se liší podle toho, v jaké lhůtě si přejete mít je vyhotovené. Pokud vám stačí vyzvednout si je do 30 dnů, bude vás to stát 600 korun. Dítě do 15 let věku platí 100 korun. Částka se přitom hradí už při podání žádosti.
Pokud si chcete cestovní pas vyzvednout u jiného úřadu, než kde jste o něj požádali, bude vás to stát dalších 100 Kč. Úředníci vám mohou doklady poslat kamkoliv po České republice.
Cena cestovního pasu
Cena vyřízení pasu | Do 30 dnů | Do 5 dnů | Do 24 hodin |
---|---|---|---|
Dospělý | 600 Kč | 3 000 Kč | 6 000 Kč |
Dítě do 15 let | 100 Kč | 1 000 Kč | 2 000 Kč |
Zdroj: portál Ministerstva vnitra ČR; platné k 30. 5. 2024
TIP: Doklady je možné vyřídit i přímo přes MVČR. Ceny jsou sice nižší, ale je třeba komunikovat pouze s ministerstvem - žádost i vyzvednutí. To může být při bydlišti mimo Prahu časově i finančně náročné.
Cestovní doklady dle zemí
Každá země si sama určuje podmínky pro vstup. Před cestou si ověřte, že máte všechny potřebné dokumenty. Pozor si dejte i na overstopy nebo přestupy a vízovou povinnost. I tam může někdy nastat problém.
Cestovní doklady do Bulharska
Sháníte cestovní doklady na cestu do Bulharska? Ani tady si nemusíte dělat starosti. Také Bulharsko je členským státem Evropské unie, takže vy i vaše děti můžete cestovat na základě občanských průkazů. Také zde je možné prokazovat se přes cestovní pas - nutné to ale není.
Možná plánujete jen pohodu u moře, cestovní pojištění v Bulharsku ale neopomíjejte. Jako první narazíte na jazykovou bariéru a vysoký účet za ošetření k tomu by mohl být nepříjemnou dohrou jinak hezké dovolené.
Cestovní doklady do Chorvatska
Plánujete cestovat do Chorvatska? Pozitivní zprávou je, že Chorvatsko je členskou zemí Evropské unie, stejně jako Česká republika. Jakožto cestovní doklady do Chorvatska vám tedy postačí váš občanský průkaz. Pokud budete mít cestovní pas, je to také v pořádku. Totéž platí i pro děti do 15 let věku - musejí mít cestovní pas nebo dětský občanský průkaz.
Nezapomeňte na cestovní pojištění do Chorvatska. Kamenité pobřeží nebo invaze jedovatých hadů (zmijí růžkatých) z hor a polí k pobřeží by vám mohla nadělat velké potíže.
Cestovní doklady do Egypta
Egypt láká čím dál víc zahraničních turistů, a to od jara až do zimy. Plánujete-li také vy dovolenou v této africké zemi, měli byste vědět, jaké cestovní doklady do Egypta potřebujete. Tady už si s pouhým občanským průkazem nevystačíte (i když byste ho i tak měli mít neustále u sebe). Pro vstup do země je v tomto případě vyžadován platný cestovní pas, a to s dobou platnosti nejméně šest měsíců.
V zemi pyramid se toho může udát spousta. Spalující horko nebo faraonova pomsta. Cestovní pojištění do Egypta nezapomeňte. Zaprvé cestujete poměrně daleko za hranice Evropy, zadruhé je riziko nevolností poměrně vysoké.
Cestovní doklady do Itálie
Dovolená v Itálii patří mezi hodně oblíbené. V této zemi turisty láká nejen koupání v moři, ale i historické památky. Itálie je členskou zemí Evropské unie, takže jakožto cestovní doklad vám v tomto případě postačí váš platný občanský průkaz. Můžete ale samozřejmě mít i cestovní pas. Stejné je to i u vašich dětí.
Spousta kamení, strmých kopců, ferrat, medúz, teplotních výkyvů nebo drobných lapků. Země je v hlavní sezoně plná a stačí mžik, aby byl úraz na světě nebo jste přišli o něco cenného. Cestovní pojištění do Itálie je nutnost.
Cestovní doklady do Rakouska
Stejně jako v předchozím případě, i cestovní doklady do Rakouska jsou pro české občany snadnou záležitostí. Také Rakousko je členem Evropské unie, takže do něj můžete vycestovat pouze se svým platným občanským průkazem. Cestovní pas není nutný. Totéž se týká i dětí do 15 let - do Rakouska mohou s občanským průkazem nebo cestovním pasem.
Je úplně jedno, jestli vyrážíte na kolo, za turistikou, za lyžováním, nebo do lázní. Tak jako tak se vám cestovní pojištění v Rakousku může stokrát vrátit. Rakousko se jeví bezpečně, ale Alpy mohou být zrádné. Chraňte se a nepřeceňujte své síly.
Cestovní doklady do Řecka
Řecko láká k poznávání minulosti i ke koupání. Každopádně, pokud plánujete např. autem do Řecka, i tento stát je členem Evropské unie. Takže jakožto cestovní doklady do Řecka vám opět postačí vaše platné občanské průkazy. Máte-li platný cestovní pas, můžete si ho pro jistotu přibalit s sebou, ale nutné to není.
Autem nebo letecky - je to jedno. Řecko je fantastická destinace pro dovolenou, ale jazykové bariéře a nižší úrovni zdravotní péče se nevyhneme. Pro všechny případy se chraňte dobře nastaveným cestovním pojištěním do Řecka, abyste se vyhnuli tučnému účtu za ošetření.
Cestovní doklady do Thajska
Plánujete cestovat do Thajska? Do této asijské země můžete vstoupit pouze s cestovním pasem, který bude mít dobu platnosti nejméně šest měsíců. Totéž se týká i dětí do 15 let věku. Pokud do Thajska míříte z exotické země, v níž hrozí zvýšené riziko nákazy nějakou infekční nemocí (například žlutá zimnice), budete se muset prokázat ještě očkovacím průkazem.
Cestovní pojištění do Thajska je nutností hned z několika důvodů, jako je dálka, nemoci, exotická zvířata, odlišné jídlo. Chraňte se a nastavte si limity na vyšší krytí.
Cestovní doklady do USA
Cestování do USA je o něco složitější než do většiny ostatních států světa. Zaprvé potřebujete mít platný cestovní pas, což platí jak pro dospělé, tak pro děti do 15 let věku. Další cestovní doklady do USA nepotřebujete, cestujete-li v rámci takzvaného bezvízového styku - tedy jakožto turista nebo obchodník na dobu kratší než 90 dnů. Kromě toho ale musíte ještě v rámci programu ESTA provést na jejich webových stránkách (esta.cbp.dhs.gov) svou registraci.
V některých případech budete pro cestu do USA potřebovat ještě vízum. V tom případě budete muset mít platný cestovní pas opatřený platným vízem USA. Typ víza přitom musí odpovídat skutečnému účelu vašeho pobytu, požádat o něj můžete na Velvyslanectví USA v České republice a v některých případech bude schválení vaší žádosti předcházet pohovor s konzulárním úředníkem.
Před cestou za velkou louži je toho třeba zařídit poměrně dost, zahrňte ale i cestovní pojištění do USA. Tamní zdravotnictví patří k těm nejdražším vůbec a smlouva sjednaná před odjezdem vám může ušetřit stovky nebo dokonce tisíce dolarů.
Cestovní doklady do dalších zemí
A co když vás dobrodružství zavane někam dál? V rámci EU vám vždy postačí občanský průkaz a řada evropských zemí, které nejsou členy EU, ho také uznává jakožto platný cestovní doklad. Například tedy cestovní doklady do Švýcarska nebo Lichtenštejnska nemusíte nikde složitě shánět - i zde vám i dětem stačí občanský průkaz, případně váš cestovní pas.
Podmínky se sice postupně uvolňují a na OP lze cestovat do mnoha zemí, cestovní pas ale stále představuje velkou jistotu. Někdy je ale třeba větší opatrnosti a vyplatí se mít pasy rovnou dva. Proč? Jde o zajištění bezpečnosti a jistoty, že se v pořádku dostanete domů.
Kdy mít dva cestovní pasy?
České zákony nelimitují počet cestovních pasů. Jde tedy čistě o praktickou záležitost a jeho vydání probíhá stejně jako u toho prvního. V ničem se neliší - postup, žádost, vydání, lhůty nebo poplatky. Cestujete-li často, dva doklady do zahraničí lze jen doporučit. Dva pasy pochopitelně můžete pořídit i dětem.
Případy, kde se vám dva cestovní pasy mohou hodit:
- Fakultativní výlety
- Návštěva dvou zemí, které vylučují vstup (například Izrael a Írán)
- Průzkum oblastí s rizikem krádeže
- Záruka při půjčení automobilu
Cestovní pojištění je nutnost
Cestovní pojištění se vám samo nabízí při rezervaci letenek nebo jízdenek. Nemusí být ale tak výhodné jako to, které si sjednáte sami. Vyzkoušejte online kalkulačku cestovního pojištění na našem webu Top-pojištění.cz, kde najdete spektrum nabídek od tuzemských pojišťoven - v kalkulačce si můžete upravit míru krytí a nastavit smlouvu tak, aby plně vyhovovala vašim představám a tempu dovolené.
Nejde zdaleka jen o ošetření ve zdravotnickém zařízení, ale i o náhradu ztracených zavazadel nebo komplikace s krádeží nebo poničením cestovních dokladů. Většina pojistek vás ochrání v případě, že cestovní pas někde zapomenete, roztrhnete či vám ho ukradnou. Budou vám krýt záda a proplatí expresní vystavení nových dokladů a cestu na zastupitelský úřad, aby vše - i přes vzniklé komplikace - proběhlo maximálně hladce. Součástí produktu může být i asistence, tlumočník nebo právní podpora.