Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestovní pas pro psa

Publikováno: 07.06.2024

Chystáte se vycestovat do zahraničí a přibrat s sebou svého čtyřnohého kamaráda? Nezapomeňte mu kromě cestovního pojištění vyřídit i cestovní pas. Stejně jako vy, i váš pes bude za hranicemi potřebovat cestovní doklady, a navíc platné očkování. Jak psí cestovní pas vyřídit, jaké očkování absolvovat a co všechno bude třeba před odjezdem nebo před odletem zařídit, to vše se dozvíte v tomto článku.

pas pro psa

Děláte dobře, že před cestou myslíte na doklady pro svého mazlíčka. Zapomenout byste však neměli ani na cestovní pojištění. Bez něj totiž zbytečně riskujete vysoké náklady nejen v případě zdravotních komplikací. Naše online kalkulačka vám zdarma porovná nabídky pojišťoven.

Kalkulačka CESTOVNÍho POJIŠTĚNÍ

Kdy musíte mít pas pro psa?

Autem, vlakem nebo letadlem... pes musí pro cestu za hranice České republiky disponovat cestovním pasem. Tato pravidla se vztahují na cesty do EU ze země nebo území mimo EU. Měli byste ho mít vždy u sebe, kdyby se na něj při kontrolách ptali. Na letišti jej budou vyžadovat. Cestovní pas navíc není to jediné, co váš čtyřnohý miláček při cestování bude potřebovat.

Musí mít také mikročip (nebo tetování, které je jasně čitelné a prokazatelně provedené před 3. 7. 2011), platné očkování proti vzteklině a v některých zemích ještě navíc také odčervení proti echinokokóze.

POZOR: Pes musí být označen mikročipem ještě před očkováním proti vzteklině a před vydáním cestovního pasu.

Cena mikročipu se pohybuje kolem 500 Kč, očkování proti vzteklině stojí asi 200 Kč a vícesložkové vakcíny až 500 Kč.

Kde vyřídit cestovní psí pas?

Vystavení tzv. pet pasu vám zajistí soukromý veterinář schválený Krajskou veterinární správou a bude platný ve všech členských státech EU. V cestovním dokladu musí být uvedena osoba, se kterou zvíře do zahraničí cestuje, zpravidla majitel psa. Pokud se psem cestuje někdo jiný, je povinné písemné zmocnění majitele.

Letní soutěž s cestovním pojištěním   

Kolik stojí cestovní pet pas? 

Cena za vystavení cestovního pasu pro psa, abyste mohli se svým parťákem vyrazit za hranice, se pohybuje kolem 500 Kč. Jak takový cestovní pas pro psa vypadá? To si můžete prohlédnout na stránkách Státní veterinární správy. V případě pochybností se na ně neváhejte obrátit a nechat si poradit. 

Co je třeba k vyřízení pasu? 

Pes starší 12 týdnů musí být očkován proti vzteklině, cestovat potom může až 21 dní po jeho provedení. Vydat se za hranice se se psem můžete hned v případě přeočkování, které proběhlo ještě v době platnosti předchozího očkování. Před samotným očkováním a vydáním pasu musí být pes očipován. 

Pokud cestujete se psem mimo státy Evropské unie, řiďte se pokyny, které stanovila veterinární správa dané země. Počítejte s tím, že některé z nich budou vyžadovat nad rámec běžných dokumentů osvědčení k vývozu nebo ověření pasu zvířete od Státní veterinární správy (za správní poplatek 50 Kč nebo 100 Kč). 

Co musí mít pes, aby mohl cestovat? 

Státy Povinné
Státy EU (kromě Finska, Irska, Malty) mikročip, očkování proti vzteklině, pas
Finsko, Irsko, Malta, Norsko mikročip, očkování proti vzteklině, pas, odčervení (ošetření proti echinokokům)
Velká Británie podmínky pro vstup psa do VB
Třetí země (mimo EU) podmínky pro vstup psa do třetích zemí

Zdroj: portál Státní veterinární správy ČR; platné k 30. 5. 2024

Platnost pasu pro psa

Tzv. pet pas pro psa, kočku nebo i fretku je platný po dobu života vašeho mazlíčka, podmínkou platného pasu ale je, že musí obsahovat aktuální údaje o očkování a přeočkování. Každou změnu nebo návštěvu veterináře tedy pečlivě zaznamenejte. Pokud byste někdy museli prokazovat skutečné údaje a nebyly pravdivé nebo zastaralé, zaděláváte si na pokutu.

Na co si dát při cestování se psem pozor? 

  • S jedním majitelem může jet maximálně 5 zvířat. Výjimkou jsou cesty na chovatelské výstavy, sportovní akce a soutěže.  
  • Cestovní pojištění pro psa - není povinné, ale doporučené. Nelze uzavřít samostatně, ale můžete jej sjednat jako připojištění ke svému cestovnímu pojištění.

Povinnosti a doporučení ohledně cestování se zvířaty se mohou měnit. Vždy před vycestováním proto se doporučujeme informovat na portálu Státní veterinární správy ČR (svscr.cz) nebo na veterinární správě země, do které se chystáte.

Pes v autě: Jaké jsou předpisy?

MHD, letadlo nebo loď. I tam svého mazlíčka vzít můžete. Auto ale rozhodně bývá naše nejčastější volba pro přepravu psa. Většina zvířat zvládá krátkou cestu dobře, pro některá nejsou ani delší přesuny problém. V první řadě musíte zajistit pohodlí, aby pes nebyl ve stresu. Hned v těsném závěsu je ale bezpečnost a dodržování nastavených pravidel:

  • Pes na sedadle musí být připoutaný (na trhu jsou speciální postroje).
  • Pes v kufru musí být ve speciální kleci nebo přepravce.
  • Při převozu volně v zavazadlovém prostoru musíte pořídit mříž, která automobil rozdělí na dvě části.

To, že byste měli dělat pravidelné přestávky, zajistit prostor pro vylučování, krmení, zahnání žízně, hladu nebo nadýchání se čerstvého vzduchu a protažení těla, je samozřejmost. I to se totiž řadí k předpisům pro cestování psa v autě.

Cestovní pas pro kočku

Pro cestování s kočkou platí stejná pravidla jako pro cestování se psy. K vystavení cestovního pasu pro kočky je potřeba očkování (nebo přeočkování) proti vzteklině a identifikace mikročipem. Pro cestování do některých zemí (viz tabulka) je také nutné ošetření proti echinokokům, někdy také ošetření proti klíšťatům.

Nezapomeňte před cestou ani na sebe - přibalte si cestovní pas či občanský průkaz a sjednejte kvalitní cestovní pojištění. To si můžete srovnat i sjednat prostřednictvím naší online kalkulačky, kde si vyberete z nabídky pojistných produktů tuzemských pojišťoven a uzavřete takové pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce. Vše jednoduše, rychle a online z pohodlí vašeho domova.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ