Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak se připravit na odlet z letiště Praha na dovolenou

Odlet z letiště může být pro mnohé cestující stresující. Obzvlášť, když jde o cestu na dovolenou. V našem článku vám poradíme, jak se připravit na odlet z pražského Letiště Václava Havla, ale také jaké cestovní pojištění si pro tento typ přepravy sjednat.

Opakované cesty pojištění

Jak se nejlépe připravit na odlet

Ideální je si vše přichystat dopředu a odletový den si dobře zorganizovat, abyste byli na letišti včas. Také je nutné prostudovat podmínky leteckého dopravce, u kterého jste si koupili letenku. Podívejte se, jak velké a těžké může být vaše příruční zavazadlo, zda máte případně zaplaceno zavazadlo k odbavení (tedy do podpalubí) a zda se musíte odbavit online 24 hodin před odletem přes online formulář, nebo to můžete udělat u přepážky na letišti. Vyvarujete se tak zbytečným nákladům navíc, které nejsou zrovna levné.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

V konečném důsledku se nemusíte bát, že byste neodletěli. Na letišti se dá vše vyřešit a většina věcí online, případně za příplatek, ale situací, kdy by vás nepustili do letadla je opravdu minimum.

Buďte na letišti Praha včas

  • Cestu na letiště mohou ztížit aktuální dopravní omezení v Praze. Plánujte trasu s dostatečnou časovou rezervou.
  • V Praze neexistuje přímé vlakové spojení s letištěm, ani metro. Jízda z hlavního nádraží autobusovou linkou trvá 45 minut.
  • Doporučeno je být na letišti min. 2,5 hodiny u letů po Evropě, u dálkových letů 3 hodiny předem.
  • Počítejte se zdržením i u samotného odbavení a bezpečnostní kontroly, zejména v průběhu hlavní turistické sezóny.
  • Dopředu si zjistěte, kde na letišti zaparkujete.

Co si zkontrolovat před cestou na letiště

  • Platné cestovní doklady.
  • Vstupní dokumenty do cílové destinace (dle podmínek covid-19, tj. příjezdový formulář, potvrzení o bezinfekčnosti).
  • Hmotnost a velikost zavazadel dle podmínek letecké společnosti.
  • Proveďte odbavení on-line, pokud to letecká společnost umožňuje.
  • Zkontrolujte si, jestli máte sjednané cestovní pojištění.
  • Správně si zabalte příruční zavazadlo.

Příruční zavazadlo

Jde o palubní kufr malých rozměrů, batoh nebo tašku, do kterého doporučujeme vložit nejcennější věci, jako jsou doklady a elektronika, nebo cokoliv, co by se mohlo v odbaveném zavazadle rozbít. Rozměry a hmotnost si určují aerolinky a je nutné si vše předem ověřit. Obvykle jde o 40 × 30 × 20 cm s hmotností do 10 nebo 20 kilogramů.

Rozměry příručního zavazadla

Příruční zavazadlo co může obsahovat?

  • Tekutiny či gely, které jsou v nádobách o objemu maximálně do 100 ml.
  • Nádoby uložte do průhledného, uzavíratelného sáčku (maximálně 1 litr).
  • Power banky a jiné lithiové baterie.
  • Rozhodně neobsahuje nože nebo hořlaviny (zakázané předměty).

TIP

Před odložením odbaveného zavazadla doporučujeme využít službu, při které vám jej obalí fólií. Díky tomu předejdete krádeži osobních věcí. Na letištích po celém světě se to bohužel děje často, proto nedoporučujeme odbavovat kufr bez řádného uzamčení nebo bez fólie. Náhrady škody se většinou nedočkáte.

Jak se dostat na letiště Praha

Letiště Praha

Využijte taxi, sdílené auto nebo autobus

Bohužel je Praha jedním z letišť, kam nemůžete pohodlně dorazit vlakem nebo metrem. Proto musíte najít buď taxi, nebo mnohem levnější autobusové spojení z hlavního nádraží (Airport Express). Autobusová linka jezdí v dobrých časových intervalech. Případně využije službu sdílených aut.

Parkování letiště Praha

Pokud jedete na letiště vlastním vozem, lze využít služby hlídaného parkování po dobu vaší dovolené. Cena na týden se pohybuje okolo 800 korun. Parkovací dům vás ale vyjde od 900 korun až po 2 350 korun za týden, záleží na vybraných službách. V každém případě doporučujeme si parkovací místo zamluvit dopředu.

Po příjezdu na letiště

Jakmile dorazíte do terminálu, vyhledejte váš let na informační ceduli. Objeví se tam informace, k jaké přepážce se můžete dostavit k odbavení. Některé aerolinky využívají k online odbavení samoobslužné kiosky. Před odbavením si nechte do fólie zabalit vaše zavazadlo do podpalubí, pak už jej totiž uvidíte až v cílové destinaci, protože se odevzdává při vážení u přepážky.

Po odbavení běžte na bezpečnostní a pasovou kontrolu, ať ji máte co nejrychleji za sebou. Čekání na číslo brány (gate) a pouštění do letadla jsou mnohem méně stresující záležitost. Brána se někdy otevírá i 40 minut před odletem, ale jindy může nastat i zpoždění.

Jak probíhá odbavení

Nejhorší je čekání ve frontě. Ale u přepážek jsou většinou rychlí, pokud nenastane nějaký problém. Většinou po vás pracovníci aerolinek chtějí osobní doklady (pas, občanský průkaz), dle toho jsou schopni najít vaši letenku a zvolené odbavení. Pokud tyto dokumenty potřebují vidět, můžete je ukázat i v mobilu, kde lze načíst jejich QR kódy.

Následně zváží vaše zavazadlo do podpalubí, přilepí na něj informační pásku a vyšlou do útrob letiště. U přepážky se můžete zeptat na všechny potřebné informace nebo vyřešit případné potíže. Připravte se na to, že pokud bude nutné za něco doplácet, budete vyslání na úplně jinou přepážku a s dokladem se budete muset vrátit zpět.

Přílety a odlety na letišti Praha

Na webových stránkách Letiště Václava Havla Praha (www.prg.aero/prehled-letu#/) se dostanete k přehledu příletů a odletů. Můžete hledat v konkrétním dni, nebo podle čísla letu. Díky SMS nebo e-mailové notifikaci lze váš let hlídat pomocí upozornění.

Díky stránkám se můžete informovat o předpokládaném čase příletu a odletu nebo zpoždění.

Na koho se můžete obrátit, když:

  • je zpožděný či zrušený let - leteckou společnost nebo prodejce letenek;
  • stalo se mi něco při bezpečnostní kontrole - příslušné letiště;
  • jsem ztratil doklady - policie;
  • jsem ztratil něco na palubě letadla - letecká společnost;
  • jsem ztratil něco v prostorách letiště - příslušné letiště;
  • dlouho čekám na zavazadlo, mám jej zničené nebo ztracené - přepážka reklamace zavazadel letecké společnosti.

Cestování s dětmi

Dovolená s dětmi obsahuje mnoho věcí, na které musíte myslet dopředu. Většinou musíte volit co největší pohodlí a hlavně své ratolesti dostatečně zabavit. Naštěstí to jde na letišti jako mávnutím proutku, obzvlášť, když vaše děti vidí letadla poprvé. Až na čekání při odbavení a kontrolách nabízí letištní terminály dostatečný komfort a způsoby občerstvení nebo nákupů. Výhodou je nástup do letadla, při kterém se dává většinou přednost rodinám s dětmi.

Důležitá je příprava před odletem, která zahrnuje kontrolu pasů nebo občanek, vysvětlení, co je čeká a také přichystání občerstvení nebo věcí pro zabavení. Mnohá letiště mají možnost zázemí pro rodiny s dětmi, včetně dětského hracího koutku.

Děti bez doprovodu

Již několik let je v Česku oblíbená služba „nedoprovázené dítě,“ která zahrnuje odbavení a doprovod dětem od 5 do 17 let. Cena, rozsah služby i věkové kategorie se ovšem liší u každé aerolinky a destinace. Je také třeba o ni zažádat nejpozději 48 hodin před odletem.

V podstatě jde o speciálně proškoleného pracovníka pozemního personálu aerolinek, který dítě doprovodí celým procesem až do letadla, kde se o něj už postarají stewardi. V cílové destinaci pak čeká další pracovník, který dítě předá pověřené osobě. Ta se samozřejmě musí identifikovat osobním dokladem a podepsat speciální formulář.

Služba je oblíbená zejména při cestování mezi evropskými městy, například Prahou a Paříží, Bruselem nebo Birminghamem.

Cestování s kočárkem

Existuje několik možností, jak aerolinky s kočárky pracují. Buď je odbavují jako zavazadlo do podpalubí, nebo s nimi můžete přijít až k bráně, kde kočárek odevzdáte personálu. Ten vám jej uloží a vrátí po příletu do destinace.

Cestování se zvířaty

Češi rádi cestují se svými čtyřnohými miláčky na dovolenou. Běžné jsou ale i situace, kdy se například stěhují do jiného státu a letecká přeprava je pro ně nejpraktičtějším řešením.

Dokumenty nutné pro přepravu zvířete

Pro let do většiny států budete potřebovat minimálně tyto dokumenty:

  • Pas pro zvířata
  • Doklad o očkování proti vzteklině
  • Identifikace zvířete mikročipem nebo tetováním

Před odletem doporučujeme zjistit si konkrétní nařízení, která platí pro přepravu zvířat do vaší cílové destinace. Výjimkou je Velká Británie, kam platí zákaz dovozu všech zvířat.

Jaké způsoby přepravy zvířat lze využít:

Způsob přepravy Podmínky Cena
V zavazadlovém prostoru Dostatečně velká a uzavíratelná schránka s cedulkou s vaším jménem, kontaktem a jídlem a vodou pro zvíře; maximální rozměry 130 x 69 x 80 cm a hmotnost do 32 kg. 3 100 Kč za každý směr letu
V kabině pro cestující Dostatečně velká a uzavíratelná schránka; maximální rozměry 43 x 30 x 27 cm a hmotnost do 8 kg; asistenční psi mohou být v postroji a na vodítku. 1 530 Kč za každý směr letu/asistenční psi zdarma
Cargo náklad Nákladový prostor letadla; podrobné informace u prodejní agentury Informace o ceně u prodejní agentury

Pohyb zvířat na letišti

Pejsci musejí být při pohybu v terminálu uvázáni nakrátko a musí mít nasazený košík. Na Letišti Praha nejsou v provozu toalety pro domácí mazlíčky, je tedy nutné, aby po nich majitelé vždy řádně uklidili.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Cestovní pojištění pro cestování letadlem

Také pro cestování letadlem existuje speciální cestovní pojištění. Je možné jej dokonce sjednat online na letišti, jelikož to netrvá nijak dlouho.

Pojištění obsahuje hlavně storno cesty v případě například zrušení letu a připojištění zavazadel. Tato rizika jsou při letecké přepravě mnohem častější, než u jiné přepravy po zemi. Vždy si od letecké společnosti vyžádejte potvrzení o zpoždění nebo zrušení letu, aby bylo vaše odškodnění efektivnější.

Letiště Praha neboli Ruzyně

Letiště Václava Havla Praha je poměrně nový název. Mezi Čechy, ale i mnohými zahraničními turisty stále ještě přežívá název starší, tedy Praha – Ruzyně. K přejmenování došlo na počest zesnulého prvního prezidenta samostatné České republiky a Česko tak navázalo na zahraniční tradici pojmenování letiště dle významných osobností daného státu.