Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Autem do Španělska: Kudy a za kolik?

Publikováno: 15.07.2024

Španělsko patří k vyhledávaným letním lokalitám. Užijete si tady totiž všechno - moře a nádherné písčité pláže, historická města bohatá na architektonické skvosty, skvělé jídlo a lahodné víno. Pokud plánujete vyrazit do Španělska autem, počítejte s dlouhou cestou. Kudy se vydat, kdy nejlépe jet a kolik to bude stát? Přinášíme praktické tipy pro vaši pohodovou cestu a doporučíme i vhodná pojištění.

Autem do Španělska

Před dlouhou cestou si určitě nezapomeňte sjednat cestovní pojištění, které pokryje všechna rizika. Online to zvládnete hravě i těsně před cestou. Pozornost si zaslouží i vaše auto, havarijní pojištění vám pomůže v případě nehody.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Cestovní doklady do Španělska

Španělsko je součástí EU, takže čeští občané pro vstup do země nepotřebují cestovní pas, ale stačí platný občanský průkaz. Vízum není potřeba. Pojedete přes Německo a Francii, kde vám také k průjezdu stačí občanský průkaz.

Myslete na to, že každá osoba musí mít svůj vlastní cestovní doklad, tedy i děti, včetně miminek.

Budete do Španělska cestovat se psem? Budete potřebovat platné doklady i pro něj. Pes musí mít mikročip a platné očkování proti vzteklině.

Seznam potřebných dokladů:

  • Občanský průkaz nebo cestovní pas - platné minimálně po celou dobu pobytu ve Španělsku.
  • Cestovní pas pro dítě - pas nebo občanku pořiďte včas před odjezdem. Pokud vám bude stačit na vydání dokladu pro dítě do15 let standardní lhůta do 30 dnů, vyjde vás to jen na 100 Kč. V případě, že zapomenete a budete potřebovat doklad ve zkrácené lhůtě, naskakuje správní poplatek několikanásobně.
  • Řidičský průkaz - stačí řidičský průkaz ČR, není potřeba mezinárodní.
  • Technický průkaz od vozidla - při cestě do zahraničí ho musíte mít u sebe.
  • Doklad o povinném ručení, tzv. zelená karta - opět platí, že v zahraničí ji musíte mít u sebe v papírové podobě. Digitalizace dokladů platí zatím jen v ČR (mezinárodní systémy ještě nejsou propojené). Vezměte si s sebou jak originál, tak duplikát. V případě nehody v zahraničí budete muset duplikát zelené karty odevzdat místní policii.
  • Pas zvířete v zájmovém chovu - pokud jedete se psem.

Kdy cestovat autem do Španělska

Španělsko se může pochlubit několika druhy podnebí. Volba nejvhodnějšího ročního období pro návštěvu tak záleží na tom, kam přesně míříte.

  • Na pobřeží Atlantiku (San Sebastián, Santander) je klima mírné, deštivé a vlhké. Letní teploty zde dosahují průměrně 23-30 °C. Atlantský oceán je na koupání studenější než Středozemní moře.
  • U Středozemního moře (Katalánsko, Andalusie) očekávejte typické středomořské podnebí, horké léto, mírná zima a málo deště.
  • Ve vnitrozemí v okolí velkých měst, jako je Madrid nebo Zaragoza, jsou studené zimy a teplá a suchá léta.
  • Horské oblasti v Pyrenejích jsou zase velice chladné.

V Andalusii a Katalánsku si užijete letní dovolenou už v květnu a červnu nebo později v září a říjnu. Počasí zde bude příjemně letní, nebudou nesnesitelná vedra a pláže budou volnější. Vrcholná koupací sezóna je samozřejmě v červenci a srpnu. Ani v zimě se ale nebudete v Andalusii nudit, mírná zima s průměrnou teplotou 15-20 °C je vhodná pro řadu aktivit od cyklistiky až po objevování památek.

Města ve vnitrozemí obdivujte raději na jaře a na podzim, protože v létě zde bude nepříjemně dusno.

Který den je nejlepší jet do Španělska

V létě je ideální vyhnout se cestování přes sobotu, kdy po celé Evropě jezdí tisíce aut na obvyklé dovolenkové turnusy od soboty do soboty. Zkuste si cestu rozvrhnout tak, aby vám vyšla na méně vytížené všední dny.

Jak dlouho trvá cesta autem do Španělska

Cesta do Španělska autem je opravdu dlouhá. Samozřejmě záleží, odkud vyjedete a kam míříte, ale pro představu - z Prahy do Madridu počítejte s okolo 2 200 km, do Barcelony ujedete z Prahy asi 1 700 km a do vzdálené Málagy to je cca 2 700 km.

Cestu do Španělska nedoporučujeme absolvovat na jeden zátah. Podle toho, jestli míříte spíše na sever, nebo na jih Španělska, vám zabere 2-3 dny. Když se ale budete řídit heslem, že cesta je cíl, můžete si už cestu užít a udělat si řadu zajímavých zastávek.

Kudy jet do Španělska

Výběr trasy je nutné přizpůsobit konkrétnímu cíli. Podívejme se na nejoblíbenější trasy z ČR do Španělska:

  • Praha-Madrid

Celková délka: 2 242 km

Trasa: Praha - Plzeň - Rozvadov - Norimberk - Mulhouse - Besançon - Bordeaux - San Sebastián - Vitoria-Gasteiz - Burgos - Madrid

 

  • Praha-Barcelona

Celková délka: 1 728 km

Trasa: Praha-Plzeň-Rozvadov-Norimberk-Karlsruhe-Besançon-Lyon-Valence-Nîmese-Montpellier-Perpignan-Barcelona

 

  • Praha-Málaga

Celková délka: 2 678 km

Trasa: Praha-Plzeň-Rozvadov-Norimberk-Karlsruhe-Besançon-Lyon-Valence-Nîmese-Montpellier-Perpignan-Barcelona-Valencia-Murcia-Granada-Málaga

 

Z Brna je nejjednodušší volit cestu přes Prahu. Můžete sice jet do Španělska ,,spodní" trasou přes Mnichov a Švýcarsko, ale zaplatíte navíc za dálniční známku ve Švýcarsku.

Dálniční známky a poplatky na cestě do Španělska

Kompletní informace o cenách mýtného a dálniční síti v Evropě můžete najít na webu www.tolls.eu.

Průjezd Českou republikou

Dálniční známka k hraničnímu přechodu Rozvadov zakoupíte online na www.edalnice.cz.

Cena dálniční známky v ČR

Platnost známky Cena v Kč
1 rok 2 300
30 dní 430
10 dní 270
1 den 200

Zdroj: www.edalnice.cz, údaje platné ke dni 15. 7. 2024.

Průjezd Německem

Dálniční známka v Německu se zatím neplatí, pokud jedete běžným osobním autem. Od 1. 7. 2024 platí poplatek vozidla od 3,5 tuny.

Průjezd Francií

Tady si už budete muset za průjezd po dálnicích připlatit. Ve Francii jsou mýtné brány, výše mýtného se odvíjí od délky ujetého úseku. Na mýtných branách můžete zaplatit kartou nebo v hotovosti.

Cena za 100 km se pohybuje okolo 9 EUR. Za průjezd Francií do Španělska zaplatíte přibližně 80 EUR.

Přesnou cenu mýtného při průjezdu Francií můžete zjistit na webu www.vinci-autoroutes.com, kde si zadáte počáteční a koncový bod vaší cesty a systém vám spočítá cenu. Zároveň se zde můžete informovat o odpočívadlech a jejich vybavení.

Průjezd Španělskem

Ve Španělsku se platí stejně jako ve Francii za průjezd po dálnici mýtné, zaplatíte ho na mýtných branách. Platbu můžete provést platební kartou, v hotovosti nebo prostřednictvím elektronického systému Via-t.

Poplatek za 100 km dálnice je přibližně 10 EUR. Při cestě do Barcelony zaplatíte cca 19 EUR. Přesnou cenu mýtného si můžete zjistit na webu www.autopistas.com.

Ve Španělsku můžete narazit i na placené tunely. Při použití námi doporučené trasy se jim vyhnete, ale pokud zvolíte jinou trasu, dávejte pozor na tunely Túnel de Vallvidrera u Barcelony a Túnel del Cadí u Andory.

Cena za průjezd tunely

Tunel Cena za osobní automobil EUR
Túnel de Vallvidrera 4,88
Túnel del Cadí 13,48

Zdroj: www.tolls.eu, údaje platné ke dni 15. 7. 2024.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Na kolik vás vyjde cesta do Španělska

Kromě dálničních poplatků musíte počítat i s cenou za pohonné hmoty. Konkrétní údaj samozřejmě závisí na mnoha proměnných, zejména na vašem typu vozidla, jeho spotřebě, stylu jízdy, zvolené trase a cílové destinaci.

Velkou roli také hraje aktuální cena benzínu či nafty v ČR a EU. Obecně počítejte s tím, že ceny pohonných hmot jsou v Německu a ve Francii o něco vyšší než u nás, ve Španělsku přibližně stejné.

Orientačně můžete počítat při cestě z Prahy s následujícími náklady:

Cílová destinace Počet km Cena za benzín v Kč
Madrid 2 242 6 395
Barcelona 1 728 4 885
Málaga 2 678 7 610

Poznámka: Uvedené ceny jsou pouze orientační, počítají s průměrnou cenou benzínu 38 Kč/l a průměrnou spotřebou 7,5 l/100 km. Výpočet spotřeby a ceny paliva proveden v kalkulačce na www.kurzy.cz. Údaje platné ke dni 6. 7. 2024.

Dávejte si pozor i na fakt, že po Evropě nebývá tak hustá síť čerpacích stanic jako v ČR a zejména v noci můžete mít problém natankovat. Nejezděte tedy tzv. na doraz, ale vždy počítejte s větší rezervou.

Pozornost věnujte i označení benzínu, ať nenatankujete špatné palivo. Ve Španělsku se Natural 95 označuje jako Sin Plomo 95 nebo Gasolina 95, nafta je Diesel nebo Gasóleo.

Dopravní předpisy ve Španělsku

Před cestou je potřeba seznámit se s dopravními předpisy nejen ve Španělsku, ale i v průjezdních zemích, tedy v Německu a ve Francii.

Podívejte se na náš seriál s praktickými průvodci pro motoristy v zemích EU:

Co se týká povinné výbavy, obecně platí, že po Evropě vám bude u auta registrovaného v ČR stačit výbava povinná v ČR, ale chybu určitě neuděláte, když se seznámíte i s místními pravidly.

Ve Španělsku patří do povinné výbavy:

  • výstražný trojúhelník (vozidla registrovaná ve Španělsku, například z autopůjčovny, musí mít dva),
  • reflexní vesty pro všechny členy posádky,
  • náhradní kolo a sada na opravu pneumatiky.

Lékárnička a hasicí přístroj nejsou povinné, ale doporučené.

Rychlostní limity ve Španělsku pro osobní automobily

  • Obec: 50 km/h
  • Mimo obec: 90 km/h
  • Rychlostní silnice: 120 km/h
  • Dálnice: 120 km/h

Základní dopravní předpisy ve Španělsku

  • Svícení je povinné od soumraku do úsvitu, za špatné viditelnosti a v tunelech.
  • Bezpečnostní pásy jsou povinné pro všechny v autě.
  • Děti je nutné přepravovat v autosedačce (do 12 let věku a výšky 135 cm). Děti mladší 12 let nebo menší než 135 cm musí sedět vzadu.
  • Pokud máte předepsané brýle, musíte mít jedny náhradní.
  • Antiradary jsou zakázané.
  • Autokamery jsou povolené, ale jestli budete záznam někde zveřejňovat, musíte rozmazat registrační značky a obličeje všech zúčastněných na záznamu.
  • Během jízdy řidič nesmí telefonovat, jíst ani pít.
  • Navigace nesmí být umístěna na čelním skle tak, aby bránila řidiči ve výhledu.
  • Tolerance alkoholu v krvi je 0,5 promile (u začínajících řidičů, kteří řídí méně než 2 roky nebo jim je méně než 21 let, jen 0,3 promile).

Za nedodržení dopravních předpisů můžete dostat vysokou pokutu (například alkohol za volantem je pokutován od 500 EUR, špatné parkování 100 EUR, jízda na červenou 200 EUR). Pokud by vás zastavil policista, vyčkejte nejprve na jeho pokyny a na vyzvání vystupte.

Havarijní pojištění na cestu do Španělska

Na dlouhé letní cesty nevyrážejte bez havarijního pojištění vašeho vozidla. Jen povinné ručení nestačí, protože to vám nezaplatí škody na vašem vozidle. Můžete kvůli únavě zavinit autonehodu, auto vám mohou poničit přírodní živly (silný vítr, bouře, krupobití) nebo vandalové. Vyloučit nemůžete ani pád těžkého předmětu z výšky na vaše auto a to už vůbec nemluvíme o tom, že vám auto mohou na dovolené ukradnout.

Ani jedna z těchto událostí není příjemná a vždycky vám přinese komplikace, ale správné pojištění auta do zahraničí vám alespoň uhradí škodu na vozidle.

Havarijní pojištění si můžete snadno vybrat pomocí naší kalkulačky.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Povinné ručení vám pokryje škodu, kterou způsobíte při cestě autem někomu jinému (ať už to jsou škody na majetku, nebo na zdraví). Nabídku povinného ručení si můžete snadno porovnat online a uvidíte, jestli nenajdete výhodnější, než aktuálně máte.

Jestli chcete poradit s výběrem, obraťte se na naše specialisty na telefonu 222 100 200 nebo e-mailu info@top-pojisteni.cz.

SPOČÍTEJTE SI POVINNÉ RUČENÍ

Bez cestovního pojištění nikdy do zahraničí nevyjíždějte

Cestovní pojištění je při cestování nezbytností. Dovolenou vám může snadno překazit nečekaný úraz, škoda, kterou někomu nechtěně způsobíte, nebo ukradená zavazadla. Na všechny tyto případy a mnohé další myslí cestovní pojištění. Velkou výhodou je i to, že v jeho rámci máte k dispozici asistenční služby, které fungují nonstop a v českém jazyce.

Operátoři jsou schopni vám poradit s jakýmkoliv problémem - zajistí tlumočníka, nasměrují vás na nejlepší zdravotnické zařízení nebo seženou lékaře, pomohou s komunikací s úřady (například když přijdete o osobní doklady) a poradí, jak postupovat v krizových situacích.

Potřebujete poradit s cestovním pojištěním do Španělska? Cestovní pojištění si můžete nastavit podle svých potřeb pomocí naší kalkulačky cestovního pojištění, včetně užitečných připojištění a zrovna si ho online sjednat.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ