Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Povinná výbava v Německu a základní informace pro motoristy

Chystáte se do Německa na dovolenou či třeba za nákupy? Pak byste neměli zapomenout na to, že pro motoristy tam mohou platit jiná pravidla než u nás. Krom pořádné kontroly svého vozu před cestou byste se měli seznámit i s místními silničními zákony a stejně tak získat informace o povinné výbavě. Všechno tohle pro vás máme v našem článku.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Povinná výbava vozidla v Německu

Do povinné výbavy vozidla v Německu patří:

  • Výstražný trojúhelník
  • Lékárnička (pouze doporučená)
  • Reflexní vesty (pouze u firemního auta nebo auta registrovaného v Německu)
  • Hasičský přístroj (pouze doporučeno)

Co všechno musíte ve svém voze mít, abyste splňovali nároky na povinnou výbavu podle německého právního řádu? V lecčem je složení povinné výbavy stejné jako v Česku. U jednotlivých předmětů platí ale lehce odlišná nařízení.

Tak například reflexní vesty. Ty jsou v Německu povinné jen pro řidiče vozidel registrovaných právě u našich západních sousedů. U těch zahraničních toto nařízení platí pouze u firemních vozů. Reflexní vestu tedy v Německu mít nemusíte, neřídíte-li firemní nebo německé auto, rozhodně ale není na škodu ji s sebou mít. Jde o vaše vlastní bezpečí.

Barva reflexní vesty v Německu by měla být žlutá, oranžová, červená nebo červenooranžová. Hlavní podmínkou zůstává, aby byla vysoce viditelná. Za nedodržení pravidel ohledně reflexní vesty můžete dostat pokutu až 15 eur.

U výstražného trojúhelníku platí pro vozidla registrovaná mimo Německo povinnost jejich domovské země. Pro česká vozidla je tedy povinný. V případě poruchy je potřeba trojúhelník umístit 100 metrů za vozidlem, na dálnici pak 200 metrů. Při vleku vozidla musí být použita výstražná světla, a to u obou vozidel.

Také pravidla pro autolékárničky jsou v Německu pro cizince poměrně frivolní. Zatímco pro vozidla, která jsou registrovaná v Německu, je autolékárnička povinná, dalším vozidlům je doporučená. K lékárničce se do zahraničí doporučuje i kvalitní cestovní pojištění. To si můžete srovnat i sjednat prostřednictvím naší online kalkulačky cestovního pojištění - rychle, jednoduše a online.

Povinná výbava v Německu

Základní informace pro řidiče v Německu v roce 2025

Vedle povinné výbavy vozidla platí v Německu ještě některá další pravidla, co se týče řízení a přepravy osob.

Dětské autosedačky

  • Děti do věku 12 let a výšky 150 cm musí být přepravovány v autosedačce nebo s podsedákem.
  • Děti od 3 do 12 let a také do 150 cm výšky nesmí cestovat na sedadle spolujezdce.

Rychlostní limity

  • V obci: 50 km/h
  • Mimo zastavěnou oblast: 100 km/h
  • Na dálnici: Doporučená rychlost je 130 km/h, prakticky je však neomezená, není-li v některých úsecích uvedeno jinak.

Dálniční a mýtné poplatky

Rok 2024 přinesl některé zásadní změny, co se týče platby za německé dálnice. Zatímco do poloviny roku 2024 platilo, že mýtné povinnosti podléhají pouze vozy nad 7,5 tuny MTPH (maximální technicky přípustné hmotnosti), od 1. července 2024 se toto změnilo. Dálniční mýtné musí platit všechna vozidla, jejichž MTPH je vyšší než 3,5 tuny. Není však potřeba shánět se po dálniční známce, platbu obstará mýtné zařízení nainstalované do vozidla, případně online řešení. 

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Použití světel

  • Za špatné viditelnosti musí mít vozidla zapnutá potkávací světla.
  • Je nutné mít zapnutá světla v tunelech.
  • Mlhovky mohou být použity pouze v mlze nebo sněžení za snížené viditelnosti (menší než 50 m).
  • Dále je potřeba mít zapnutá výstražná světla v případech, kdy je vozidlo nebezpečnou překážkou, nebo v případě blížící se dopravní zácpy.
  • Motocykly a mopedy musí mít zapnutá potkávací světla vždy.

Bezpečností pásy

  • Pokud je sedadlo vybaveno bezpečnostním pásem, je povinnost ho použít u všech členů posádky vozu, jinak vám hrozí pokuta 30 eur.

Alkohol

  • Maximální povolený limit alkoholu v krvi je u řidičů půl promile.
  • U začínajících řidičů, kteří mají řidičský průkaz méně než 2 roky nebo jsou mladší 21 let, je tolerance alkoholu v krvi nulová, stejně jako u profesionálních řidičů.

Kamery a antiradary

  • Veškeré antiradary jsou zakázány - pokud jsou součástí navigace, musí být tato funkce deaktivována.
  • Kamery jsou povoleny, ale v případě, kdy se rozhodnete záznam zveřejnit, nesmí na něm být rozpoznatelné cizí obličeje a poznávací značky vozidel.

Zimní výbava v Německu

V zimě musí být vozidla uzpůsobena klimatickým podmínkám, tedy:

  • V ostřikovačích musí být nemrznoucí směs.
  • Při jízdě na silnicích se souvislou vrstvou sněhu, ledu nebo námrazy musí být nasazeny zimní pneumatiky.
  • Při nasazených sněhových řetězech nesmí jet vozidlo rychlostí vyšší než 50 km/h.
  • Pneumatiky s hroty jsou zakázány.

SPOČÍTAT povinné ručení

Pokuty v Německu v roce 2025

Na německých silnicích platí tak jako v České republice bodový systém. Podobně jako u nás se v Německu body za neukázněnost přičítají. Přičemž už při osmi bodech je na stole zákaz řízení, a to minimálně na půl roku. Vztahuje se ale jen na území Německa.

V případě postihu je nejjednodušší zaplatit pokutu přímo na místě - pokud budete takzvaně přistiženi při činu. Trvat na správním řízení se často nevyplácí, neboť se částka navyšuje. Informace o pokutě vám jinak standardně přijde poštou na vaši adresu, a to i s instrukcemi, jak ji pomocí internetového bankovnictví uhradit.

Jaká je výše pokut v Německu?

Přestupek Výše pokuty
Překročení nejvyšší povolené rychlosti o 20 km/h od 35 eur
Překročení nejvyšší povolené rychlosti o více než 50 km/h od 240 eur
Řízení pod vlivem alkoholu od 500 eur
Nesprávné předjíždění až 250 eur
Používání telefonu při řízení 100 eur
Nezapnuté bezpečnostní pásy 30 eur
Nedání přednosti v jízdě a zakázané předjíždění až 100 eur
Jízda na červenou 90 až 360 eur

Zdroj: cebia.cz, ceny jsou pouze orientační. Aktuální k 01.01.2025.

Nezapomeňte na pojištění

Povinné ručení je ze zákona nezbytností. Havarijní pojištění je dobrovolné, ale v mnoha případech vám může zachránit peněženku.

Před cestou do zahraničí je dobré ověřit si velikost jednotlivých limitů plnění, rozsah pojistky. Stojí za to si také zkontrolovat územní platnost, i když při cestách po Evropě byste s ní neměli mít problémy.

Spočítejte si v naší online kalkulačce, na kolik by vás autopojištění vyšlo; vybranou pojistku si potom můžete snadno a rychle také sjednat.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ