Co je zelená karta?
Zelená karta je neodmyslitelně spjata s povinným ručením. Od října 2024 už ji ale pojišťovny nevydávají v papírové verzi a nevyžadují ji ani tuzemští policisté při silniční kontrole. K čemu tedy v současnosti zelená karta slouží, kdy ji u sebe musíte mít a jakou může mít podobu? Pojďme se na to podívat společně v tomto článku.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Definice zelené karty
Zelená karta je mezinárodní osvědčení o platném pojištění odpovědnosti z provozu vozidla - tedy o platném povinném ručení. Povinné ručení chrání vás i ostatní v případě, že svým vozidlem způsobíte nehodu a v České republice je pro všechny majitele motorových vozidel ze zákona povinné.
Do konce září 2024 bylo nutné mít zelenou kartu u sebe pokaždé, když jste s vozidlem vyjeli. Mohla být buď vytištěná, tedy v papírové podobě, nebo jste mohli mít klidně i zelenou kartu v mobilu.
Od 1. října 2024 už na území ČR zelenou kartu u sebe nemusíte vozit. Při silniční kontrole si její platnost (a tedy platnost povinného ručení) Policie ČR ověřuje digitálně prostřednictvím databáze České kanceláře pojistitelů.
Pokud však plánujete cestu do zahraničí, je to jinak. Zelenou kartu v zahraničí musíte mít u sebe. Ale ne nutně v papírové podobě - od 1. ledna 2025 postačí v digitální verzi (jako PDF nebo ofocená v mobilu).
Ačkoliv se pravidla o podobě a nutnosti prokazování se zelenou kartou změnila, tak pořád platí, že údaje o vozidle, které jsou na zelené kartě uvedeny, musí vždy odpovídat skutečnému stavu. Pokud tedy například dojde ke změně registrační značky vozidla, je nutné tuto změnu obratem nahlásit pojišťovně, která se postará o aktualizaci informací v zelené kartě.
Sjednejte si to nejvýhodnější povinné ručení v naší online kalkulačce povinného ručení a zajistěte si finanční jistotu a klid na cestách.
Co je na zelené kartě především uvedeno?
Na zelené kartě musí být vždy následující údaje:
- údaje o pojištěném vozidle (SPZ nebo VIN, druh a značka vozidla);
- platnost (data od-do);
- územní platnost;
- informace o pojistiteli (pojišťovně) a asistenční službě;
- informace o pojistníkovi (provozovateli vozidla).
Orientace v zelené kartě
Zelená karta opravdu není nijak složitým dokumentem. Najdete v ní tyto informace:
- Pojmenování dokumentu: Mezinárodní automobilová pojišťovací karta
- Vydavatel: Název instituce, která zelenou kartu vydala.
- Platnost zelené karty: V přehledné tabulce vidíte, od kdy do kdy zelená karta platí.
- Kód země / Kód pojistitele
- Registrační číslo a VIN vozidla
- Druh vozidla: kategorie označená písmenem
- Značka vozidla
- Územní platnost: Informace o tom, v jakých státech daná zelená karta platí nebo neplatí, plus odkaz na webovou stránku s detailními informacemi o územní platnosti zelené karty.
- Jméno a adresa pojistníka nebo provozovatele vozidla (vás)
- Vydavatel karty (pojistitel): informace o konkrétní pojišťovně
- Podpis pojistitele
- V pravé spodní části přední strany zelené karty najdete další důležité informace, infolinku a vysvětlivky.
Musí být zelená karta opravdu zelená?
Kdepak, zeleným kartám odzvonilo už v roce 2020 a svůj název si drží jen díky tomu, že je stále uveden v zákoně (dokud jej tedy vláda nezmění). Pokud si ji budete doma tisknout, vůbec nevadí, že bude na bílém papíře. Nakonec to tedy bude černobílá zelená karta.
Existuje ale i další podoba, a to zelená karta online. Nově ji můžete mít klidně staženou v mobilu. Jak jsme ale zmínili výše, od 1. října 2024 není nutné v České republice při silniční kontrole zelenou kartu předkládat v jakékoliv podobě. Při cestě mimo Česko ovšem doporučujeme kartu vytisknout a mít ji ve voze uloženou. Digitální kopii z mobilu si totiž můžete omylem smazat a najednou budete v koncích.
Kde získám a kde si mohu stáhnout zelenou kartu?
Pokud si sjednáte povinné ručení online na našich webových stránkách, obdržíte ke sjednanému pojištění ihned po zaplacení pojistného zelenou kartu v elektronické podobě na vaši e-mailovou adresu. Stejně nyní postupují také pojišťovny. Ať už si u nich povinné ručení sjednáte osobně na pobočce nebo online, zašlou vám zelenou kartu e-mailem.
Dříve se vydávala i takzvaná dočasná zelená karta, kterou jste se prokazovali v mezičase, kdy jste ještě povinné ručení neměli zaplacené. I to od října 2024 skončilo - povinné ručení totiž začíná platit až od okamžiku, kdy ho uhradíte a platba je připsána na účet pojišťovny (a to i když si u pojišťovny domluvíte plovoucí počátek povinného ručení a tedy doloženou platbu). Jakmile nedodržíte datum splatnosti, vaše smlouva je stornována a vozidlo není pojištěno.
V naší kalkulačce povinného ručení si můžete srovnat dostupné nabídky povinného ručení. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíc, si u nás můžete také jednoduše a online sjednat.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Jaká je platnost zelené karty?
Platnost zelené karty je vždy 1 rok. Přesné datum platnosti (od-do) je na kartě vyznačeno. Zelenou kartu v elektronické podobě získáte ihned po zaplacení pojistného. Poté si ji můžete vytisknout, vyfotit, nebo stáhnout do mobilního telefonu.
Konec platnosti povinného ručení je ideální dobou pro změnu pojišťovny. Pokud hledáte výhodnější autopojištění, můžete si nabídky pojišťoven srovnat v naší online kalkulačce.
Kolik stojí zelená karta?
Zelená karta je vždy zdarma. Jakmile zaplatíte pojistné za povinné ručení u vaší pojišťovny, obdržíte elektronickou verzi zelené karty a můžete bez obav vyrazit na silnice. Pokud si povinné ručení sjednáte online, pojišťovna vám kartu pošle e-mailem ihned po zaplacení pojistky. V obou případech je získání karty bez poplatků.
Pokud zelenou kartu ztratíte nebo omylem smažete z mobilu, můžete si ji kdykoliv znovu stáhnout nebo vytisknout - samozřejmě zdarma. Pokud si omylem smažete daný e-mail, stačí o nové zaslání požádat vaši pojišťovnu. I to je zdarma.
Územní platnost povinného ručení (zelené karty)
Máte v e-mailu svou zelenou kartu a přemýšlíte, jaká je platnost zelené karty, tedy kde všude platí? Najít to můžete přímo na kartě:
- Dle zákona: Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Irsko, Island, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovenská republika, Slovinsko, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Španělsko, Švédsko a pro účely systému zelené karty i Švýcarsko
- Dle vyhlášky Ministerstva financí ČR: Albánie, Andorra, Bosna a Hercegovina, Bývalá svazová republika Makedonie, Černá Hora, Monako, San Marino, Srbská republika, Turecko, Ukrajina, Vatikán
- Dle dohody České kanceláře pojistitelů*: Ázerbájdžán (s účinností od 1. 1. 2016), Bělorusko, Írán, Moldavsko, Maroko, Rusko (s účinností od 1. 1. 2009), Tunisko
- Pojištění neplatí: Kosovo - nutné uzavřít hraniční pojištění
* Záleží na dané pojišťovně, zda a která území uvedených států do pojištění zahrne. Na zelené kartě je platnost pojištění i v těchto státech uvedena tak, že rozeznávací značka daného státu není přeškrtnuta.
Zelená karta při cestách do zahraničí
Po sjednání a úhradě povinného ručení vždy obdržíte zelenou kartu v elektronické podobě. Pokud jedete do zahraničí, nespoléhejte jen na svou e-mailovou schránku. Ve chvíli, kdy budete mimo dosah internetu, nebudete se moci k zelené kartě nijak dostat. Proto je potřeba stáhnout si ji do mobilu nebo do tabletu a uložit i se zálohou raději na několik míst.
Ideálně s sebou mějte pro jistotu také vytištěnou zelenou kartu. A nejlépe i její duplikát.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Kdy se hodí elektronická zelená karta?
V současné době existují různé aplikace nebo programy, díky kterým můžete mít svou zelenou kartu online nebo v mobilu. Zároveň je ale potřeba vědět, v jakých situacích ji využijete, respektive kdy se vám budou hodit údaje na ní uvedené. Např. při:
- dopravní nehodě,
- jednání s pojišťovnou,
- jednání s policií u dopravní nehody,
- vyplňování Záznamu o dopravní nehodě,
- změně pojišťovny,
- úpravě stávajícího povinného ručení,
- prokazování povinného ručení ve státech zapojených v systému zelených karet.
Co když nemám zelenou kartu?
Každý provozovatel vozidla (nikoliv tedy již majitel) musí mít ze zákona sjednané povinné ručení. Co se týká havarijního pojištění, to je naopak zcela dobrovolné a není třeba se jím nikomu prokazovat.
Pokud vás zastaví policejní hlídka a zjistí, že nemáte sjednané povinné ručení, hrozí vám pokuta až 50 000 korun ve správním řízení.
Pokud navíc způsobíte nehodu a nemáte povinné ručení, může po vás Česká kancelář pojistitelů (ČKP) vymáhat celou náhradu škody.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Zelená karta podle pojišťovny
Máte u nějaké pojišťovny sjednané povinné ručení, k němuž jste prapůvodně dostali i zelenou kartu? Jenže ta se vám možná časem někde ztratila, zničila, a vy ji přitom nutně potřebujete. Pojišťovnu požádejte o zaslání zelené karty v elektronické podobě a pak si ji jednoduše vytiskněte. Případně svou zelenou kartu najdete v aplikaci u vaší pojišťovny.
- Zelená karta u ČPP: V aplikaci ČPP nazvané MojeČPP si můžete zjistit mnoho různých informací - o svých pojistkách, o otvírací době poboček nebo o hlášení škod. Získat přes ni můžete i svou zelenou kartu ČPP.
- Zelená karta u ČSOB: ČSOB Pojišťovna nabízí službu, v jejímž rámci vám na požádání zašle novou zelenou kartu. Další informace pak můžete získat v rámci Klientské zóny ČSOB.
- Zelená karta u Pillow: Poměrně mladá je na českém trhu pojišťovna Pillow. I u ní si můžete sjednat pojištění pro své auto. A pokud potřebujete novou zelenou kartu nebo cokoliv jiného, nejjednodušší je udělat to opět přes klientskou zónu Pillow.
- Zelená karta od UNIQA: Pojišťovna UNIQA nabízí několik možností, jak řešit vaše potíže nebo jak získat novou zelenou kartu. Na jejích webových stránkách hledejte pod záložkou Auto, v sekci Služby pro klienty či v záložce Online služby.
- Zelená karta od Allianz: U pojišťovny Allianz si opět najděte klientský portál Allianz a v něm svou smlouvu o povinném ručení - u ní najdete i svou zelenou kartu.
- Zelená karta u Direct: Zelenou kartu od pojišťovny Direct najdete v její aplikaci. Na webu můžete vyřešit svůj problém se zelenou kartou online.
Změna (výměna) zelené karty
Občas musíte zelenou kartu vyměnit, a to vždy po roce od sjednání povinného ručení. Pojišťovna vám po jeho dalším zaplacení vystaví novou kartu. Změna zelené karty nastává také v momentě, kdy úplně měníte své pojištění a dáváte výpověď povinného ručení. Přecházíte tedy k úplně jiné pojišťovně, protože vám zde třeba vychází povinné ručení výhodněji.
Se sjednáním nového povinného ručení vám mohou pomoci naši specialisté, stejně jako vám poradí s výběrem kvalitního havarijního pojištění.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Autor: Andrea Minaříková, Jana Skálová