Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak postupovat při dopravní nehodě?

Nehoda v autě není pro nikoho nic příjemného. Poradíme vám, jak postupovat při dopravní nehodě, abyste pro sebe i ostatní zajistili především bezpečí, ale také vyplacení pojistky. Pro tento případ přece máte sjednáno povinného ručení, které vás dostatečně ochrání.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Postup u dopravní nehody

Dopravní nehoda může být traumatickým zážitkem. Pokud to jen jde, je potřeba zachovat co největší klid a zvolit správný postup, zejména pokud jde o život a zdraví. U dopravní nehody je nutné nejdříve zajistit místo nehody. V případě, že jste svědkem, nebo je váš vůz ještě pojízdný, zastavte 50 m od nehody, zapněte výstražná světla, před výstupem z vozu si nasaďte reflexní vestu a přispěchejte s instalací trojúhelníku. Vždy ale myslete na vlastní bezpečnost.

Jak postupovat při dopravní nehodě:

  • vypněte motor auta a zatáhněte za ruční brzdu,
  • zapněte výstražná světla,
  • vystupte z vozidla a oblékněte si výstražnou vestu,
  • pro ostatní řidiče před nehodu postavte výstražný trojúhelník,
  • v případě zranění někoho z účastníků poskytněte první pomoc, zároveň volejte záchrannou službu a policii,
  • dejte možnost ostatním řidičům projet,
  • vyplňte záznam o dopravní nehodě.

První pomoc při dopravní nehodě

Vždy je nutné zjistit, zda jsou na místě nehody zranění a pokud ano, zavolejte zdravotnickou záchrannou službu a policii. Dle možností se pokuste zraněným pomoci okamžitě. Zdravotníci vám s postupem první pomoci pomohou už během telefonátu. Jestli se v místě nehody pohybuje více lidí, snažte se první pomoc koordinovat. Jeden může například volat se záchrankou, druhý poskytovat masáž srdce. Kvůli náročnosti první pomoci se prostřídejte.

Jak postupovat při dopravní nehodě

Kdy volat policii k dopravní nehodě?

Dopravní nehodu je řidič povinen hlásit policii v případě, že:

  • při ní dojde ke zranění osob,
  • při ní dojde k poničení obecně prospěšného zařízení
  • při ní dojde k hmotné škodě převyšující zřejmě na některém ze zúčastněných vozidel včetně přepravovaných věcí nebo na jiných věcech částku 100 000 Kč,
  • při ní dojde k hmotné škodě nižší než 100 000 Kč, ale nedohodnete se s účastníkem nehody na zavinění,
  • při ní dojde k tomu, že nelze obnovit plynulost provozu,
  • byla-li hmotná škoda způsobena na majetku třetí osoby.

Kdy doporučujeme volat policii?

Přivolání policie je také možné v několika dalších případech. Hlavně se jedná o chvíle, kdy je z nějakého důvodu obtížné, domluvit se s druhým řidičem.

  • Druhý účastník nehody je cizinec.
  • Jste tlačeni k přiznání své viny.
  • Nemůžete se domluvit na viníkovi nehody.
  • Viník nehody z místa ujel.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Jak vyplnit záznam o dopravní nehodě?

Pokud nejste povinni hlásit dopravní nehodu policii, musíte se s druhým účastníkem nehody dohodnout na tom, kdo nehodu zavinil. K tomu slouží Záznam o dopravní nehodě, ve kterém je nutné uvést údaje o obou řidičích, vzniklých škodách, jak k nehodě došlo i kdo je viník. Tiskopis Záznamu o dopravní nehodě byste měli pro jistotu vždy vozit ve svém autě.

Vše si samozřejmě co nejlépe zdokumentujte. Udělejte fotky, videa a také si s druhým řidičem vozu nebo svědky dopravní nehody vyměňte kontakty a údaje z dokladu o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla:

  • jméno, příjmení a bydliště řidiče,
  • jméno a příjmení (resp. název firmy) a bydliště (resp. sídlo) vlastníka vozidla,
  • typ a SPZ jeho vozidla,
  • údaj, u které pojišťovny je účastník dopravní nehody pojištěn pro případ odpovědnosti za škodu z provozu vozidla (povinné ručení) - zapište si kromě jména a adresy pojišťovny i číslo tohoto dokladu o pojištění. U tohoto pojistitele jako poškozený při dopravní nehodě uplatněte nárok na náhradu škody.

Jestliže odpovídáte za škodu způsobenou provozem vozidla, doložte bez zbytečného odkladu poškozenému údaje potřebné pro uplatnění práva poškozeného na náhradu škody.

Jak nahlásit škodu pojišťovně viníka?

Určitě se ptáte, kdo hlásí nehodu pojišťovně? Odpověď je jednoduchá - všichni účastníci nehody. Vy jako poškozený se musíte obrátit na pojišťovnu viníka, nikoliv na svojí vlastní.

K nahlášení můžete využít online formuláře, které má každá pojišťovna na svých webových stránkách, případně se na pojišťovnu obraťte písemně či telefonicky. Pokud potřebujete poradit, obzvláště při nehodě v zahraničí, volejte asistenční službu pojišťovny. Číslo na ni najdete ve své zelené kartě.

Před nahlášením nehody si připravte několik důležitých podkladů: 

  • záznam o nehodě nebo policejní protokol,  
  • číslo pojistné smlouvy viníka,  
  • údaje o poškozeném vozidle (vašem vozidle), 
  • údaje o řidičích v době vzniku pojistné události,  
  • případně také fakturu za opravu vozidla.  

Co dělat po nehodě s poškozeným autem? 

Nehodu jste nezavinili, a přesto po ní zůstalo vaše nabourané auto? Jakkoli je to nepříjemné, zachovejte chladnou hlavu. Pokud jste k nehodě zavolali Policii ČR, nechte je vše řádně zdokumentovat a nafotit a s vozem do jejich příjezdu nijak nemanipulujte. Sami policisté se postarají o odklonění dopravy kolem místa nehody a zajistí důkazní materiál pro další šetření.

Pokud jste policii nevolali, vše si pro jistotu nafoťte sami a po vyřízení všech nezbytností s viníkem nebo dalšími účastníky nehody se postarejte o váš vůz. V závislosti na míře jeho poškození využijte asistenční služby, které jsou součástí vašeho povinného ručení. Ty pomohou s odtahem, převezou vůz do smluvního servisu a mohou vám také zajistit náhradní vozidlo.

Záleží na nastavení vašeho povinného ručení. Pokud asistenční služby v takovém rozsahu sjednané nemáte, budete se muset postarat o odtah vozidla vy sami. Přesto se ale domluvte s pojišťovnou na konkrétním postupu tak, abyste nemařili případné řešení pojistné události.  

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Dopravní nehoda - přestupek nebo trestný čin? 

Při vyšetřování dopravní nehody a jejího právního posuzování záleží na rozsahu vzniklých škod a okolností, během nichž k nehodě došlo. Závažnost škod pak má přímý vliv na to, zda je nehoda vyhodnocena jako přestupek nebo trestný čin.

Pokud došlo k závažnějšímu ublížení na zdraví, prokáže se úmysl způsobit onu nehodu nebo pokud k ní došlo pod vlivem návykové látky, pak se jedná o trestný čin. Nejčastější trestné činy v souvislosti s nehodami jsou: 

  • ohrožení pod vlivem návykové látky (hladina alkoholu v krvi nad 1 promile je trestným činem), 
  • poškození nebo ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení (například ochranná zařízení proti požáru nebo povodni, telekomunikační zařízení atd.), 
  • usmrcení z nedbalosti,  
  • těžké ublížení na zdraví z nedbalosti, 
  • poškození cizí věci (byla-li nehoda způsobena úmyslně a škody přesahují částku 5 000 Kč), 
  • obecné ohrožení a další. 

Pokud nejsou následky dopravní nehody rozsáhlé a nehoda nebyla způsobena úmyslně, je zpravidla vyhodnocena jako přestupek. Vše záleží na správním řízení nebo vyšetřování v režii Policie ČR.  

Jak probíhá správní řízení o dopravní nehodě? 

Správní řízení o nehodě probíhá na úřadě s rozšířenou působností v závislosti na místě nehody a slouží především pro zjištění viníka nehody a posouzení jeho viny v rámci přestupku. Úřad ale neřeší náhradu škody. Obecně platí, že ve správním řízení hrozí vyšší sankce, proto je pro viníka nehody rozhodně výhodnější přistoupit, pokud je to možné, na blokovou pokutu uloženou na místě policisty.  

Jakých chyb se nedopouštět při dopravní nehodě?

Při autonehodě, ať už jste jí zavinili nebo jste naopak obětí, se můžete dopustit také chyb, které se vám mohou později vymstít. Jaké jsou ty nejčastější? 

  • Odjetí od nehody (i kdyby se jednalo o pouhé ťuknutí na parkovišti, odjezdem se dopouštíte přestupku), 
  • nedostatečné zajištění místa nehody (zajistěte, aby místo nehody bylo viditelné pro ostatní řidiče a nedošlo k dalším nehodám), 
  • nedostatečná dokumentace nehody (vše nafoťte, natočte, řádně vyplňte záznam o nehodě, zajistěte svědky), 
  • přiznání viny (nepřiznávejte vinu, dokud neznáte všechny okolnosti nehody, případně dokud neskončí šetření policie), 
  • nekontaktování policie, je-li to třeba. 

Nezaviněná dopravní nehoda

Jestliže jste ,,obětí" dopravní nehody, je pro vás tato událost nezaviněná. Ze zákona máte nárok na odškodnění za újmu na majetku nebo zdraví. K tomu, aby vám finance byly vyplaceny, slouží povinné ručení řidiče, který nehodu zavinil.

Povinné ručení je pro každého řidiče zákonnou povinností, jak naznačuje název. Pokud máte nový vůz nebo se chystáte na dovolenou, popřemýšlejte i nad havarijním připojištěním. To ochrání váš vůz před škodou, kterou vy sami utrpíte, a to tam, kde povinné ručení nestačí.

Povinné ručení je nutné 

Povinné ručení je zákonem danou povinností a chrání vás právě při způsobení dopravní nehody dalším stranám. Díky pojištění svého auta nepůjdou vámi způsobené škody za vámi (pokud jste například nebyli v době nehody pod vlivem alkoholu nebo jiné látky), ale postará se o ně právě povinné ručení. Navíc vám poskytne asistenční služby, odtah vozidla a další podporu podle toho, jak si své pojištění navolíte při sjednávání.  

Jak a kde si sjednat nejlepší povinné ručení?

Ačkoli povinné ručení mít musíte, nikde není psáno, že je nutné za něj platit víc, než je třeba. Každá pojišťovna má své vlastní nabídky a podmínky pojištění, stejně jako ceny pojistného. Pokud vás děsí srovnávání nabídek všech pojišťoven, nechte to na naší online kalkulačce povinného ručení.

Do kalkulačky vyplníte pár základních údajů o vás a vašem vozidle a o případných doplňkových službách a necháte kalkulačku pracovat za vás. Během chvilky uvidíte produkty pojišťoven přehledně srovnané dle ceny tak, abyste si pohodlně vybrali to nejlepší pojištění pro vaše auto. Sjednáte ho jednoduše na pár kliknutí a veškeré dokumenty vám přijdou e-mailem a bez nutnosti podpisu.  

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Havarijní pojištění chrání vaše auto a peněženku 

Havarijní pojištění není povinné, ale především na novějších autech se určitě vyplatí. Zatímco povinné ručení za vás uhradí škody na cizím zdraví či majetku, havarijko ochrání vás. Nemusí jít nutně o dopravní nehodu, spolehnout se na něj můžete i v případě střetu se zvěří, poškození čelního skla kamínkem nebo když vám auto odcizí. Záleží pouze na tom, jaká připojištění si zvolíte.

Havarijní pojištění určitě oceníte například při cestách autem do zahraničí, kde může být vyřízení dopravní nehody složitější i finančně náročnější.  

Uzavření havarijního pojištění snadno a rychle 

Stejně jako povinné ručení, také havarijní pojištění uzavřete v naší online kalkulačce havarijního pojištění, kde si nejen vyberete z přehledu pojištění, ale také můžete rovnou uzavřít smlouvu bez nutnosti docházení na pobočku pojišťovny. Pojištění začne platit okamžikem uhrazení pojistného a vy tak vůbec nikam nemusíte.