Jak správně vyplnit záznam o dopravní nehodě?
Záznam o dopravní nehodě není součástí povinné výbavy, ale vozit ho s sebou bychom rozhodně měli. Dopravní nehoda, a to i taková, kdy dojde jen ,,k poškrábání plechů", nikdy není příjemným zážitkem. Pokud tedy budete alespoň částečně připraveni, můžete si ušetřit hodně zbytečného stresu. Jak takový záznam o dopravní nehodě správně vyplnit? Pojďme se na to podívat.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Je záznam o dopravní nehodě povinný?
Záznam o dopravní nehodě v zásadě povinný není, na rozdíl třeba od povinného ručení. Není sice součástí povinné výbavy, ale jeho vyplnění už povinné je, jinak vám hrozí pokuta do výše až 5 000 Kč. Bez formuláře záznamu o dopravní nehodě se tak neobejdete, protože vám v případě drobné nehody a poškození vozidla umožňuje škodu pokrýt z povinného ručení.
Pokud navíc řidič, který nehodu způsobil, odmítá záznam vypsat, je možné na místo přivolat policii, protože na odškodnění byť jen drobného poškrábání laku máte nárok.
Kdy vyplnit záznam o dopravní nehodě?
Záznam o dopravní nehodě se vyplňuje v případě, že se jedná o lehkou dopravní nehodu, ke které není třeba volat Policii ČR. Jedná se o dopravní nehody, kdy:
- nedojde ke zranění či usmrcení osob,
- škoda na některém z vozidel nepřesáhne 100 tis. Kč (včetně přepravovaného nákladu),
- nedojde ke škodám na majetku třetích osob (např. svodidla, dopravní značení, zaparkované vozidlo apod.),
- účastníci se shodnou na tom, kdo nehodu zavinil (jeden z účastníků uzná, že je viníkem).
Poté podnikněte následující kroky:
- Zapněte výstražná světla (tzv. blikačky),
- oblečte si reflexní vestu,
- umístěte za místo nehody výstražný trojúhelník,
- dopravní nehodu nafoťte, a to včetně všech detailů,
- vezměte si kontakt na případné svědky,
- vyplňte formulář o dopravní nehodě, zavolejte na pojišťovnu viníka.
Kdy volat policii k nehodě?
Policii volejte vždy k vážné dopravní nehodě. Jedná se o případy kdy:
- došlo ke zranění nebo usmrcení osob,
- došlo ke škodě na autě či věci nad 100 000 Kč,
- došlo ke škodě na majetku třetích osob (např. svodidla, dopravní značení, zaparkované vozidlo apod.),
- nedohodnete se s účastníkem nehody na tom, kdo je viníkem nehody,
- nejste schopni obnovit plynulost provozu.
Do příjezdu policie s ničím nehýbejte. Pokud je to nutné, nafoťte původní a bezprostřední stav nehody. V případě, že to situace vyžaduje, zavolejte záchranou službu - pro tyto případy doporučujeme mít v telefonu staženou aplikaci Záchranka, která pracovníkům záchranných složek ihned ukáže vaši přesnou polohu.
Pamatujte, že je vždy třeba na prvním místě řešit ochranu zdraví a poskytnutí první pomoci, až poté škodu na majetku. Následně postupujte dle výše uvedených kroků ohledně zabezpečení místa dopravní nehody.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Kde sehnat formulář záznam o dopravní nehodě?
Formulář Záznam o dopravní nehodě ve většině případů obdržíte od své pojišťovny při uzavření povinného ručení. Případně je možné si jej vyzvednout na pobočce vaší pojišťovny nebo jednoduše stáhnout přes internet. Ale pozor - v případě, že si formulář vytisknete z internetu, nebude se jednat o samopropisovací formulář, vytiskněte si tedy rovnou tři vyhotovení (kopie pro pojišťovnu, pro vás a pro druhého účastníka).
Vzor ke stažení - záznam o dopravní nehodě PDF
Zde si můžete stáhnout PDF formulář Záznam o dopravní nehodě.
Co se záznamem v zahraničí?
Záznam o dopravní nehodě je doporučován mezinárodně a platí po celé Evropě. Ve všech státech EU je tento formulář stejný, s odpovídajícími kolonkami, a tak mu porozumíte i v případě, že neumíte daným jazykem.
Co musí obsahovat záznam o dopravní nehodě 2025?
Záznam o dopravní nehodě v roce 2025 by měl obsahovat základní informace o době a místě nehody, účastnících a podrobnostech o škodách. Samotný formulář si můžete buď stáhnout jako vzor, nebo využít ten, o který můžete požádat vaši pojišťovnu. Ani tak ale neexistuje žádný předpis, který by podobu formuláře jasně stanovil.
Obecně je ideální formou Evropský formulář (evropský záznam o dopravní nehodě), který právě dodávají pojišťovny a má několik výhod - druhá strana je propisovací, takže stačí vyplnit jen jednu z nich, navíc obsahuje všechny informace, které je potřeba pro pojišťovnu vyplnit, takže si nad nimi nemusíte sami lámat hlavu.
Pojišťovna u záznamu o dopravní nehodě přistupuje zejména k tomu, aby obsahoval všechny potřebné údaje, nákres, ale také podpisy zúčastněných stran. A to i v případě, že všechny informace v případě nutnosti jen přepíšete na čistý papír.
Jak vyplnit záznam o dopravní nehodě?
Abyste byli na vyplnění formuláře připraveni, přinášíme podrobné informace, co všechno záznam o dopravní nehodě musí obsahovat:
- Datum nehody - vyplňte co možná nejpřesněji, datum i čas
- Místo - uveďte místo, kde se nehoda stala, opět co nejpřesněji. Tedy jméno ulice i číslo domu, případně kilometr silnice, v jakém směru, u jaké obce apod.
- Zranění - zaškrtnete, pokud k uvedenému došlo.
- Věcná škoda na jiných vozidlech či předmětech - zaškrtnete, pokud k uvedenému došlo. Myslete na to, že pokud v bodech 3 nebo 4 uvedete ,,ano", je k takové nehodě nutné volat Policii ČR.
- Svědci - co nejvíce informací, jména, adresy, telefonní spojení apod.
- Pojistník/Pojištěný - pro vozidlo A i B. Vycházejte z dokladu o pojištění - tj. ze zelené karty, uveďte vždy celé jméno, adresu trvalého bydliště a kontaktní telefon.
- Vozidlo - opět pro vozidlo A i B. Je třeba vypsat tovární značku a typ aut, registrační značky a stát registrace. Všechny tyto informace získáte z malého technického průkazu.
- Pojistitel - údaje opět získáte ze zelené karty. Je třeba vyplnit název pojišťoven, u kterých jsou vozidla pojištěna, číslo pojistné smlouvy, číslo a platnost zelené karty. Můžete vyplnit i adresu pobočky dané pojišťovny, není to však nezbytné. Zaškrtněte, zda je vozidlo pojištěno havarijně.
- Řidič - vyplňujete pro vozidlo A i B, jedná se o údaje řidičů - tedy účastníků nehody. Požadované údaje jsou jméno, příjmení, datum narození, adresa trvalého bydliště a kontaktní údaje. Vyplňte také čísla řidičských průkazů obou řidičů a to včetně jejich platnosti a skupiny řidičského oprávnění.
- Body vzájemného střetu - v tomto případě je potřeba šipkou vyznačit na zobrazených nákresech vozidel A a B místa, kde se daná vozidla střetla
- Viditelná poškození - do této kolonky stručně popište, jaké poškození se na vašem vozidle po nehodě nachází
- Okolnosti nehody - křížkem vyznačte body odpovídající situaci obou vozů při nehodě, nehodící se škrtněte a následně pak dole do čtverečku uveďte počet označených políček
- Nákres nehody - do určeného prostoru se pokuste co nejpřesněji zakreslit průběh nehody. Načrtněte silnici, šipkami vyznačte směr jízdy vozidel, zapište jména ulic či silnice, dopravní značky, semafory apod.
- Podpis - formulář musí být podepsán oběma řidiči, ovšem pokud není ve formuláři konkrétně uvedeno (např. v prostoru pro vlastní poznámky), že jeden z řidičů uznává svou vinu, znamená podpis pouze potvrzení pravosti uvedených vyplněných údajů. Jedna kopie putuje pak k pojišťovně viníka, další dvě si rozdělí účastníci nehody.
Vzor vyplněného záznamu o dopravní nehodě si můžete stáhnout zde.
Jak postupovat při nehodě?
- Pokud se nehoda stala na vozovce, odstavte bezpečně vozidlo, nasaďte si reflexní vestu a vystupte z vozu. Místo také označte výstražným trojúhelníkem (na silnici I., II. a III. třídy 50 metrů, na dálnici 100 metrů).
- Zkontrolujte obě vozidla a po zjištění rozsahu škod se s druhým řidičem domluvte, kdo nehodu zavinil. Určení viníka je nutné. Pokud oba řidiči svou vinu odmítají, je potřeba zavolat policii.
- Připravte si formulář záznamu o dopravní nehodě. Oba řidiči musí s obsahem vyplněného formuláře souhlasit a ztvrdit jej svým podpisem. Pokud se nehoda stala v zahraničí, je ideální formulář vyplnit v angličtině a hlavně si dát čas, abyste všem výrazům rozuměli. Záznam musí být vyplněn srozumitelně a čitelně.
- Jestliže jsou vaše jazykové dovednosti takové, že formuláři v cizím jazyce nerozumíte, nebojte se přivolat policii.
- K záznamu budete potřebovat svou zelenou kartu, kde najdete i číslo vaší pojistky.
- Pokud je formulář propisovací, jeden účastník nehody si nechá originál a druhý kopii. I ta ale musí být čitelná. Pokud tomu tak není, raději záznam vyplňte ještě jednou.
- Všechny škody si na místě důkladně vyfoťte, případně si opatřete i video.
- Jakmile se vrátíte domů, neprodleně formulář zašlete vaší pojišťovně. Raději zavolejte na jejich zákaznickou linku a zeptejte se, zda formulář stačí naskenovat do e-mailu, nebo zda je nutné zasílat originál poštou, případně škodu nahlásit pomocí aplikace.
- Pojišťovna následně kontaktuje pojišťovnu druhé strany a veškeré záležitosti vyřídí. Pokud jste poškozený vy, pojišťovna viníka nehodu vypořádá na základě dokumentace s vámi.
Přečtěte si náš článek, jak postupovat při dopravní nehodě.
Povinnost pojištění vozidla
Každý řidič má povinnost sjednání povinného ručení. Díky tomuto pojištění totiž můžete pokrýt následky nehody, kterou způsobíte. K pojištění získáte tzv. zelenou kartu, kterou doporučujeme vozit u sebe v autě, podobně jako formulář záznamu o dopravní nehodě. Předejdete tím mnohým potížím v případě, že se stanete součástí nehody, tedy pojistné události.
Pokud zrovna hledáte novou pojistku, využijte naši online kalkulačku povinného ručení, kde si můžete srovnat nabídky jednotlivých pojišťoven.
V případě, že se rozhodnete i pro havarijní pojištění, které je dobrovolné, ale ochrání vaše vlastní vozidlo, neváhejte a i u havarijní pojistky si vypočítejte, na kolik vás přijde. Stačí kliknout na kalkulačku havarijního pojištění.
TOP Tip:
- Pokud si nejste čímkoliv jisti, využijte asistenční linku své pojišťovny nebo linku pomoci řidičům 1224.
- Pokud je to možné, rozhodně doporučujeme pořídit co nejdříve po nehodě (tedy ještě před odstraněním vozidel ze silnice) fotodokumentaci, mohla by se vám pak při řešení pojistné události hodit.
- Více informací, jak postupovat při dopravní nehodě, můžete získat i v našem předchozím článku.