Kdo hlásí dopravní nehodu pojišťovně?
Publikováno: 11.12.2024
Dopravní nehody se stávají denně a bez sjednaného povinného ručení nebo havarijního pojištění je to obvykle velký průšvih. Pokud máte auto pojištěné, můžete se spolehnout, že škodu na majetku i zdraví uhradí ve většině případů pojišťovna. Ale kdo hlásí dopravní nehodu pojišťovně? A je potřeba pokaždé volat policii? Poradíme vám, jak vše vyřešit správně, bez problémů a ke spokojenosti zúčastněných stran.
Sjednání povinného ručení je nutné ze zákona. Při nehodě kryje záda viníkovi a zajistí proplacení škody nabouranému.
Kdo hlásí dopravní nehodu pojišťovně?
Na zásadní otázku, kdo hlásí nehodu pojišťovně, je velmi jednoduchá odpověď: všichni. Každý účastník nehody musí nahlásit pojišťovně, co se stalo. Ale rozdíl je v tom, jestli se jedná o povinné ručení nebo havarijní pojištění a jestli jste viníkem nehody nebo poškozeným.
Kdo hlásí nehodu u povinného ručení?
Povinné ručení kryje škody na majetku a zdraví třetích osob. Tedy těch, které svým vozem (nebo třeba elektrokoloběžkou) nabouráte. Pokud způsobíte nehodu, musíte to následně nahlásit své pojišťovně. Pojišťovnu poškozeného řešit nemusíte, protože škoda bude uhrazena z vašeho povinného ručení.
Jestli naopak někdo naboural vás a máte jen povinné ručení (nikoliv havarijní pojištění), postačí, abyste škodu nahlásili pojišťovně viníka. Svou pojišťovnu ze všeho můžete vynechat, protože po ní nechcete nic vyplácet.
Kdo hlásí nehodu u havarijního pojištění?
Trochu jinak to funguje u havarijního pojištění, které není povinné. U dražších nebo novějších aut se ale vyplatí. Pokud totiž způsobíte nehodu, škody na vašem vlastním autě kryje pouze havarijní pojištění. V takovém případě oslovte svou pojišťovnu a nahlaste jí, co se stalo. Poškozený je v tomto případě z obliga a řeší pouze povinné ručení (viz výše).
Formulář záznamu o dopravní nehodě
Abyste na nic důležitého nezapomněli, je potřeba mít v autě Formulář záznamu o dopravní nehodě. Jedná se o jednotný tiskopis, který je podle zákona nutné využít, pokud k nehodě není přivolána policie. Formulář obě strany sepisují společně a následně ho vlastnoručně podepíší. Právě tento list papíru pak slouží k prokázání nehody a vysvětlení situace pojišťovně.
Generali Česká pojišťovna jako první tuzemská pojišťovna nabízí tento formulář v rámci své mobilní aplikace. V ní je možné protokol vyplnit a ušetříte si tím i kreslení bouračky na tiskopis. Podpis proběhne s pomocí ověřovacího kódu a formulář se pak dá poslat pojišťovnám účastníků nehody.
V ideálním případě je ještě potřeba vše detailně i z dálky nafotit, abyste měli důkazy pro pojišťovnu. V případě zavolání policie vše zajistí policisté.
Kdy škodu pojišťovně nahlásit?
Důležité je nejen to, kdo hlásí dopravní nehodu pojišťovně, ale i kdy je nutné nahlásit pojistnou událost. Nemusíte to dělat ihned po bouračce. Ale čím dříve, tím lépe. Zákonná lhůta je sice 3 roky, ovšem v ideálním případě oslovte pojišťovnu do několika dnů.
Předložit byste jí měli policejní protokol o nehodě nebo vyplněný a podepsaný Formulář záznamu o dopravní nehodě. Nikdy se nespoléhejte na to, že protistrana nehodu nahlásí, a tak raději hlaste nehodu vždy. Čím dřív to uděláte, tím dřív pojišťovna může vypočítat škodu a uhradit její opravu. V případě, že budou potřeba další dokumenty (například ty z autoservisu), vyžádá si je od vás sama pojišťovna.
Nehodu pojišťovně můžete obvykle nahlásit e-mailem, online, telefonicky nebo osobně. Záleží na vaší pojišťovně.
Kdy volat policii k nehodě?
Policii můžete přivolat teoreticky k jakékoliv nehodě. Ale někdy je to zbytečné a řidiči vyžadují policisty i u nehod, které si mohou vyřešit sami. Proto je potřeba volat policii jen v nezbytných nebo zákonem daných případech:
- je při dopravní nehodě někdo zraněn
- škoda na některém z vozidel přesáhne 100 000 korun
- je poškozen majetek třetí osoby
- dojde ke zranění zvířete
Pakliže není zřejmé, kdo nehodu způsobil a nedokážete se na tom dohodnout, je také vhodné přivolat policii, aby situaci posoudila. V ostatních případech postačí vyplnit zmíněný Formulář o dopravní nehodě. A i proto se vyplatí vozit alespoň jednu jeho kopii vždy s sebou v autě. Měla by vám ji dát vaše pojišťovna při sjednání povinného ručení nebo havarijního pojištění.
Výhodnější autopojištění si můžete najít prostřednictvím nezávazné online kalkulačky havarijního pojištění.
Nehoda bez povinného ručení
Pokud viník nehody nemá sjednané povinné ručení, nemusíte řešit, kdo hlásí nehodu pojišťovně. Ale neměli byste se smířit s tím, že vám škodu nikdo neuhradí. Tak to totiž naštěstí nefunguje.
Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je ze zákona povinné. Bez něj nesmíte vůbec vyjet na silnici. Od podzimu 2024 navíc začíná povinné ručení platit až po uhrazení, takže řada motoristů náhle může omylem vyjet na silnici nepojištěným vozem. Ať tak či tak, jízda bez povinného ručení je nezákonná. Pokud při ní řidič způsobí nehodu, je potřeba přivolat policii, která vše sepíše, a ještě viníkovi udělí pokutu.
Co se týká hlášení nehody pojišťovně, tak v tomto případě ji zastoupí Česká kancelář pojistitelů (ČKP). Ta vede speciální fond, z něhož hradí škody způsobené řidiči nepojištěných vozidel. Oslovit tedy musíte přímo ČKP a na základě policejního protokolu vyžadovat úhradu škody po ní. Peníze následně ČKP vymáhá po viníkovi nehody.
I proto je vhodné nezanedbávat povinné ručení, hlídat si jeho platnost a ujistit se, že ho máte sjednané u férové pojišťovny. Pokud s ní nejste spokojeni, můžete si najít pojišťovnu jinou - poslouží vám k tomu kalkulačka povinného ručení na Top-Pojištění.cz.
Ujetí od nehody
Často se stává, že přijdete k zaparkovanému autu a zjistíte, že je odřené nebo přímo nabourané. Nebo viník ujede přímo od nehody. Co pak? Volejte policii. A zároveň si vše nafoťte.
Pokud máte sjednané havarijní pojištění, nemusíte čekat na vypátrání viníka a můžete vše nahlásit své pojišťovně. Podle toho, jestli se na příslušnou škodu vztahuje vaše pojistka, bude vám vyplacena její náhrada. Proto je dobré s předstihem si zkontrolovat, co vše kryje vaše havarijní pojištění a jaká k němu máte sjednaná připojištění.
Dívejte se zároveň i na výši spoluúčasti - například oprava drobného poškrábání může být podobně nákladná jako výše spoluúčasti a nahlášení nehody pojišťovně se vám tak někdy vůbec nemusí vyplatit.
S pomocí srovnání pojišťoven na Top-Pojištění.cz si můžete najít výhodnější nebo levnější havarijní pojištění. Nebo v případě nespokojenosti s vaší pojišťovnou přejít jinam.
Autor: Jana Skálová