Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Do kdy nahlásit dopravní nehodu pojišťovně?

Publikováno: 12.12.2024

Našli jste na parkovišti poničené vozidlo vandalem? Někdo do vás naboural nebo jste snad nehodu způsobili vy sami? Při řešení těchto událostí vás může napadnout otázka, do kdy je potřeba nahlásit danou událost na pojišťovnu. Existují vůbec nějaké lhůty pro hlášení pojistných událostí? Vše si přehledně ukážeme v našem článku.

do kdy nahlásit nehodu pojišťovně

Zkontrolujte si své povinné ručení a zjistěte, zda máte dostatečné limity pro krytí škod. Díky našemu srovnávači se ujistíte, že na tomto pojištění nepřeplácíte.

SPOČÍTEJTE SI POVINNÉ RUČENÍ

Do kdy nahlásit nehodu pojišťovně?

V zákoně žádnou konkrétní lhůtu pro nahlášení pojistné události nenajdeme. Za běžnou praxi se považuje hlášení události co nejdříve, tedy bez jakýchkoliv zbytečných průtahů.

Jediné, o co se z hlediska právních předpisů můžeme opřít, je promlčecí lhůta. Ta je u povinného ručení, stejně jako u dalších pojištění odpovědnosti, tříletá. Znamená to, že pokud nedojde k nahlášení škody do 3 let od jejího vzniku, zaniká nárok na odškodnění.

Nicméně každá pojišťovna může mít svá vlastní pravidla, a tak se skutečně nevyplatí s nahlášením pojistné události otálet. Jakékoliv zpoždění může zkomplikovat proces likvidace pojistné události a výplatu pojistného plnění či v nejhorším případě mít dokonce za následek odmítnutí poskytnutí plnění.

Doba se může lišit i v závislosti na typu události. To si ukážeme, na následujících příkladech.

Nehoda - povinné ručení vs. havarijní pojištění

U nehod můžeme rozlišit tři typy událostí:

  • Někdo způsobil škodu vám.
  • Vy sami jste způsobili škodu někomu jinému.
  • Sami jste si poškodili vlastní vůz.

V prvních dvou případech budete řešit plnění z povinného ručení. V posledním případě musíte mít k nároku na odškodnění sjednáno havarijní pojištění. Pokud ho nemáte a uvažujete o něm, rádi vám poradíme. Máme na to připravenou kalkulačku havarijního pojištění, která vám pomůže najít pro vás to nejlepší havarijko. Jaké jsou tedy lhůty?

  • Povinné ručení

Škodu, kterou jste způsobili někomu jinému, musíte nahlásit ideálně do 24 hodin od nehody. Pojišťovny obvykle vyžadují, aby došlo k nahlášení maximálně do 3 až 5 dnů po nehodě. Ve chvíli, kdy škodu způsobí někdo vám, tak nahlášení řešení události řeší viník, nicméně je vhodné komunikovat i s jeho pojišťovnou, aby byl celý proces urychlen.

  • Havarijní pojištění

U havarijního pojištění je obvykle potřeba nahlásit škodu maximálně do 5 až 15 dnů po události. Opět se liší v závislosti na pojišťovně a konkrétní pojistné smlouvě.

Krádež nebo vandalismus

Krádež samotného vozidla či jiná událost způsobené vandalem (rozbité okénko, poškrábané auto nějakým nástrojem apod.) by mělo být nahlášeno policii. Následně všechny potřebné doklady předejte pojišťovně.

porovnat havarijní pojištění

Živelní událost

I u živelní události platí, že byste neměli s nahlášením otálet. Opět se počítá s dobou maximálně 5 až 15 dnů od škody.

U událostí většího rozsahu (povodně a další přírodní katastrofy) pojišťovny počítají s tím, že škody bude hlásit mnoho lidí naráz, a proto často posilují své kapacity. Můžete počítat i s tím, že jsou v takových případech pojišťovny shovívavější k později nahlášeným událostem.

A také je potřeba očekávat delší dobu likvidace, jelikož dochází ke zkoumání mnoha událostí najednou.

Nezapomeňte na potřebné dokumenty

Pro hladký průběh likvidace je nutné pojišťovně dodat veškerou dokumentaci. Jedná se o fotografie, záznam o nehodě či další podklady, které vystihují a dokládají danou pojistnou událost.

Včasné hlášení a kompletní poskytnutí daných materiálů pojišťovně značně urychlí celý proces. A vy tak nemusíte dlouho čekat na finance a můžete je mít rychle dostupné pro případnou opravu vašeho vozu či nákup nového automobilu.

Nepřeplácíte na povinném ručení?

Zatímco havarijní pojištění je dobrovolné, povinné ručení musí mít sjednáno každý provozovatel vozidla.

I když je povinné ručení dané zákonem, tak jeho parametry si může každý řidič nastavit sám. Týká se to například limitů na škody na zdraví a škody na majetku. Minimálně musí dle platné legislativy činit 50 milionů na zdraví a 50 milionů na majetek. Řada pojišťoven však nabízí i vyšší krytí. Pochopitelně čím vyšší limity, tím dražší platíte pojistné.

Srovnat i sjednat povinné ručení si jednoduše můžete v naší online kalkulačce povinného ručení.

Máte nějaké nejasnosti u povinného ručení? Kontaktujte naše specialisty a oni vám se vším rádi pomohou. Díky nim si tak bude moci sjednat povinné ručení, které vám bude nejvíce vyhovovat.

SPOČÍTat SI POVINNÉ RUČENÍ

Autor: Tomáš Keramidas