Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Příprava auta na zimu: Toto za žádných okolností nepodceňujte!

Publikováno: 08.10.2024

Automobil potřebuje trochu pravidelné péče, obzvláště, pokud jej používáte každý den, nebo převáží celou vaši rodinu. Bezpečná cesta je důvod, proč mu před začátkem každého ročního období věnovat dostatek pozornosti, stejně jako vašemu pojištění. Připravili jsme pro vás přehled toho, jak připravit auto na zimu, abyste nic nepodcenili.

Jak připravit auto na zimu

Stejně jako každá jiná kontrola stavu vozidla a jeho příprava na zimní sezónu, je důležitá také kontrola pojištění vozu, ať už jde o povinné ručení nebo havarijní pojištění. Spočítejte si své pojištění přes naši online kalkulačku. Nezávazně a zdarma.

SPOČÍTEJTE SI HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Dopřejte autu komplexní servis

Příprava auta na zimní cestování obsahuje více úkonů, než jen pouhé přezutí pneumatik. Pokud se o svůj vůz budete starat pravidelně, v zimě vás jen tak nezradí. Mnoho věcí si můžete udělat sami, aniž byste museli zajíždět do autoservisu. Něco je ale lepší přenechat odborníkům.

Jezdíte s vozidlem pravidelně, například každý den do práce, nebo na dlouhé vzdálenosti? Pak záleží na tom, kolik toho najedete během letních a zimních měsíců, například kvůli výměně oleje a filtrů nebo brzdové kapaliny.

Také řidiči, kteří vozidlo používají sporadicky, by se měli zaměřit na servis, aby nedocházelo k degradaci motorového oleje nebo vytvoření rzi na součástech podvozku.

Jestliže jedete autem na dovolenou do zahraničí, určitě se informujte, jaká pravidla platí pro řidiče a povinnou zimní výbavu v daném státě.

Letní vs. zimní pneumatiky

I když určitě víte, proč se pneumatiky musí měnit, přesto si řekneme, jaký je rozdíl, pokud v prosinci zůstanete na těch letních. Zákon ukládá povinnost přezutí, pokud je v období od 1. listopadu do 31. března na vozovce souvislá vrstva ledu nebo sněhu. Jestliže tak neučiníte a zapletete se do pojistné události, pojišťovna k tomu bude přihlížet a pojistku vám pravděpodobně nevyplatí.

To je jeden z důsledků nepřezutých pneumatik. Tím druhým může být mnohem větší škoda na majetku nebo zdraví osob. Na sněhu a ledu totiž máte s letními pneumatikami o několik metrů delší brzdnou dráhu, a tudíž pravděpodobně nestihnete zareagovat na situaci před vámi s dostatečnou rychlostí.

Jak je to s brzdnou dráhou na jednotlivých typech pneumatiky?

Brzdná dráha u letních/zimních pneumatik

Typ pneumatik Sníh (50 km/h) Led (30 km/h)
Zimní pneumatiky 35 metrů 57 metrů
Letní pneumatiky 43 metrů 68 metrů

Zdroj: www.az-pneu.cz

Baterie vozu

U autobaterie platí jednoduché pravidlo. Pokud má váš akumulátor více než čtyři roky, zkontrolujte ho a pokud je třeba, tak i dobijte. Ten, který je starý více než pět let je nutné vyměnit. V opačném případě s sebou raději vozte startovací kabely.

Jestliže máte moderní auto se systémem start-stop, musíte do baterie pro tento typ vozu investovat více, protože jde vždy o zcela speciální a také trochu dražší zařízení. Navíc se svou až třikrát vyšší odolností proti cyklování předchází předčasnému vybití či selhání.

Na výměnu baterie myslete zejména tehdy, pokud je vůz intenzivně využíván, třeba jako součást vaší profese, např. u taxi nebo kurýrní služby.

TIP: Pokud je váš akumulátor starší, můžete u sebe vozit i externí startovací zdroje. Stojí sice pár tisícovek, ale nikdy vás nenechají na holičkách, zejména v horším terénu.

SPOČÍTEJTE SI POVINNÉ RUČENÍ

Olej a filtry

Povinnou aktivitou je výměna oleje. Většinou je limit 15-20 tisíc kilometrů, případně časové rozmezí 1 roku až 2 let. Více oleje spotřebují starší auta s pětistupňovou převodovkou a vozy na dieselový pohon. Výměna oleje ještě před zimní sezónou bude mít tu výhodu, že autoservisy ještě nebudou zahlceny velkým množstvím práce a tak se na výměnu dostanete včas.

Samotný olejový filtr má o něco kratší životnost, maximálně rok, nebo do 15 tisíc kilometrů. Nevyměněný filtr může obsahovat nečistoty a zbytky starého oleje, takže ani tento úkon rozhodně nepodceňujte.

Chladicí kapalina v zimě

Na chladicí kapalinu se zapomíná zdaleka nejčastěji. Její životnost jsou čtyři roky a zpravidla řidiči ani netuší, že ji mají občas vyměnit nebo aspoň dolít. Koncentrace chladicí kapaliny se totiž snižuje i tím, že se dolévá destilovanou vodou. Neriskujte zamrznutí a vyměňte ji včas. Servis vám ji pak snadno hustoměrem změří a snadno naředí destilovanou vodou ve správném poměru.

Vůz také potřebuje vyměnit správnou chladící kapalinu, která v zimě chrání vozidlo právě proti mrazům.

Kapalina do ostřikovačů

V zimě jsou skla obvykle zašpiněna mnohem rychleji než v létě. Zimní směsi do ostřikovačů jsou kategorizovány obvykle podle odolnosti do -20 °C, -30 °C, -40 °C. Zimní směs do ostřikovačů má nejen jiné složení, ale výrazně omezuje škrábání skla. Při hustém dešti nebo sněžení často pouhé stěrače nestačí a mohlo by se stát, že se budete potýkat s velmi špatnou viditelností.

Doplnění správné kapaliny do ostřikovačů je zásadním krokem, který lehce zvládnete sami. Bez doplněné kapaliny raději ani nevyjíždějte.

Rozmrazovač zámků

Tento přípravek je třeba mít u sebe (mimo vůz), ne v autě. Tam vám zámek nerozmrazí. Aplikace je velmi jednoduchá. Přípravek stačí nastříkat do zámku a nechat chvíli působit. V případě potřeby je nutné proces zopakovat. Před zimou můžete zámky promazat i preventivně.

Odmrazovač skel

Opět maličkost, která by však měla být povinným úkonem činěným už před podzimním provozem. Vždyť už na podzim klesají noční teploty na mnoha místech naší země pod nulu. Přípravek odmrazovače skel stačí nanést na sklo a jemně rozetřít hadříkem z mikrovlákna. Pro maximální efekt je dobré postup opakovat, abyste nejezdili s kompletně zamlženým čelním oknem. Odmrazovač přitom stojí jen pár korun.

Těsnění dveří

I ty se vyplatí ošetřit mazací tyčinkou, která zabezpečí pružnost gumy, konzervuje ji a tím prodlužuje její životnost. Dveře díky kvalitnímu těsnění nepřimrznou.

SPOČÍTEJTE SI HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Řetězy na kola do sněhu

Předpokládáme, že zimní pneumatiky máte, takže je na řadě vybavení pro nejtvrdší zimní podmínky. Pokud bydlíte v horských oblastech, pak byste mohli uvažovat nad koupí řetězů, které vám zajistí průjezdnost i v těch nejtěžších podmínkách.

Pokud uvažujete nad alternativou ke klasickým řetězům, doporučujeme zvážit takzvanou textilní ponožku, která vám pomůže překonat náročnější úseky. Navíc ji na kola auta umístíte snadněji než řetězy. Jde vlastně o jakýsi návlek ze speciálního materiálu, který je spíše podobný látce.

Ochrana auta před zimou

Každé motorové vozidlo slouží svému majiteli podle toho, jak je schopen jej ochránit proti nepřívětivým povětrnostním vlivům. A zejména to platí o zimě, která je pro auta velmi náročná. Díky každodenní přípravě se nestane, abyste po vaší ranní kávě byli překvapeni, že vás čeká několik desítek minut tvrdé práce, než vůbec vyjedete do práce nebo s dětmi k lékaři či do školy.

Přinášíme několik jednoduchých tipů, jaké způsoby ochrany auta na zimu existují:

  • Mějte v domácnosti po ruce vhodné nářadí a nenechávejte ho v autě (škrabku na led, smetáček na sníh, lopatu pro odstranění sněhu v okolí auta, rozmrazovač zámků).
  • Čelní sklo přikryjte fólií proti námraze nebo krytem proti sněhu (fólie zabrání přílišnému namrzání předního skla, takže nebudete muset dlouho čekat se zapnutým motorem, a kryt vám pomůže rychle odstranit vrstvu sněhu).
  • Alespoň v zimním obdobím se snažte tankovat ta nejkvalitnější paliva s aditivy a udržovat nádrž co nejvíce plnou (především u dieselových motorů).

Drobnosti, které vám v zimě pomůžou

Zima je nevyzpytatelná. Už i jinak jednoduchá výměna kola může být pro řidiče bez rukavic dost nepříjemnou zkušeností. Všechny následující věci se vám hodí v případě, že skončíte ve sněhové kalamitě. A jak mají někteří řidiči jistě zkušenosti z českých silnic a dálnic, taková kalamita může vypadat i jako několikahodinové stání na jednom místě.

Takže raději si s sebou do auta nezapomeňte vzít:

  • teplé oblečení,
  • kabel a adaptér na nabíjení telefonu,
  • rukavice,
  • baterku,
  • náhradní náplň do ostřikovačů,
  • metličku na odklízení sněhu a škrabku na led,
  • pitnou vodu a svačinu,
  • deku,
  • kanystr s palivem na případné topení motorem.

Jak jezdit autem v zimě?

V neposlední řadě nezapomínejte, jak správně jezdit v zimě s autem, aby nedošlo k jeho poškození nebo nehodě. Buďte pozorní v případě náledí a sněhu a podle situace upravujte rychlost a způsob jízdy, například zbytečně neprotáčejte kola a držte si dostatečný odstup od ostatních vozidel.

Stejně tak šetřete svůj vůz při startu. Mnoho řidičů nejdříve vůz nastartuje a až poté umetá sníh a zbavuje se ledu. Mnohem lepší pro motor vašeho vozidla ale je, když nejdříve všechen led a sníh odstraníte a až poté nastartujete. Rozjíždět se můžete po několika vteřinách, a to pomalu, aby se olej a motor ideálně zahřáli. Snížíte sice svůj komfort při odstraňování námrazy, ale svému autu prodloužíte život.

Aktualizujte své autopojištění

Podzim a zima jsou vhodným obdobím pro kontrolu a případnou aktualizaci pojistných smluv. Například doplnění havarijního pojištění Na vozovce hrozí větší nebezpečí vlivem snížené viditelnosti, většímu pohybu zvěře, ale i vyššímu podílu přírodních událostí, jako jsou laviny nebo pády stromů a větví pod tíhou stromů. Vhodnou ochranou je buď rozšíření stávajícího povinného ručení, nebo sjednání havarijního připojištění, které váš vůz před těmito nepříjemnostmi efektivně ochrání.

Autopojištění by mělo zohlednit:

Také záleží na tom, jaké jsou vaše finanční možnosti, hodnota vozidla, množství najetých kilometrů, způsob užívání vozidla nebo místo, kam s vozidlem míříte. Všechny potřebné parametry si můžete zadat a upravovat v naší kalkulačce havarijního pojištění, která je jednoduchým online nástrojem, jak si srovnat nabídky pojišťoven a vybrat si pro vás tu nejvýhodnější.

SPOČÍTEJTE SI HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ