Kam na Velikonoce - tipy na prodloužený víkend
Publikováno: 25.03.2024
Velikonoce už jsou doslova za dveřmi, takže nás už tento týden čekají krásné 4 dny volna. Díky tomu si můžeme dopřát odpočinek v podobě prodlouženého víkendu a vyrazit třeba i do zahraničí. Inspirujte se našimi tipy, kam na prodloužený víkend vycestovat a proč nezapomenout přibalit cestovní pojištění.
Kam na Velikonoce v Evropě?
Velikonoční lyžovačka v Alpách
Velikonoční prodloužený víkend letos připadá na 29. 3. - 1. 4. 2024. Brzké velikonoční svátky tak můžete využít například k tomu, abyste si ještě naposledy užili zimní radovánky a se zimou se jak se patří rozloučili. Evropská horská střediska, především ta situovaná na ledovcích, nabízí vhodné podmínky k jarnímu lyžování. Mnohá z nich navíc nabízejí slevy na skipasy pro děti. Taková místa najdete v Rakousku i v Itálii:
- Gasteinertal - Grossarltal
- Grossglockner - Heiligenblut
- Schladming - Dachstein
- Val Thorens
- Tignes
- Livigno
Ještě než na lyže vyrazíte, nezapomeňte si v rámci cestovního pojištění sjednat připojištění zimních sportů. Riziko úrazu na sjezdovkách je vysoké a případné náklady na zásah horských záchranářů i zdravotní péči se bez vhodného pojištění mohou vyšplhat do vysokých částek.
SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ
Evropské metropole i přímořské oblasti mimo sezonu
Cestování například ke Středozemnímu moři má mimo hlavní sezonu své výhody. Nemusíte se obávat parného horka a v oblíbených destinacích bude také méně turistů, takže budete mít spoustu romantických míst jen pro sebe. Na koupání to sice úplně nebude, příjemné jarní teploty jsou ale naopak jako stvořené na objevování měst, kochání se památkami i příjemné posezení na zahrádkách restaurací a kaváren.
Oblíbené jsou i eurovíkendy v evropských metropolích, jako je například Paříž, Amsterdam nebo Londýn. Do mnohých z nich se navíc pohodlně dostanete vlakem. Pokud nechcete cestovat daleko, ale přesto byste rádi strávili Velikonoce nevšedně, nabízí se vám pestrá paleta možností u našich sousedů. Tradiční velikonoční trhy si můžete užít například v německých Drážďanech, kam se vlakem z Prahy dostanete za pouhé 2,5 hodiny. Nebo se vlakem můžete vypravit do Vídně - cesta trvá přibližně 4,5 hodiny a rakouská metropole vás jistě uchvátí.
Proč si na eurovíkend přibalit cestovní pojištění?
I když se rozhodnete za hranice vycestovat pouze na prodloužený víkend, nebo dokonce i na jednodenní výlet, vždy byste si před cestou měli sjednat cestovní pojištění. Na cestách se totiž může přihodit cokoliv a kvalitní cestovní pojištění vám v takových situacích bude krýt záda. Možná si říkáte, že přeci máte v rámci Evropské unie platné zdravotní pojištění. Evropský zdravotní průkaz vám sice skutečně garantuje zdravotní péči v rámci EU a některých států Evropského hospodářského prostoru, jedná se však o nezbytné ošetření poskytované státními zařízeními, v rámci těch soukromých je ošetření pokryto pouze do limitu v rámci rozsahu stejné péče jako v ČR.
Ze zdravotního pojištění nemáte pokrytou ani případnou spoluúčast, která je běžná v rámci mnoha evropských států, a v neposlední řadě se vaše pojištění také nevztahuje na případnou repatriaci zpět do ČR. Ve všech zmíněných situacích vám naopak pomůže komerční cestovní pojištění, a to navíc s nonstop asistenčními službami, které budete mít k dispozici a které nabízí například tlumočnické služby. Proto se sjednání cestovního pojištění rozhodně vyplatí.
Kam na Velikonoce v ČR nejen s dětmi?
Pokud s rodinou chcete vycestovat mimo domov, existují různé alternativy tradičních Velikonoc. Ve městech po celém Česku se konají velikonoční řemeslné jarmarky, jako je třeba ten v Českém Krumlově. Mnohé památky také zahajují návštěvnickou sezonu a přitom ještě nejsou tak zaplněné jako v létě. Navštívit tak můžete mimo jiné zámek v Lednici, Archeopark Pavlov, užít si můžete velikonoční výzdobu také na Karlštejně.
Akce na Velikonoce
- Velikonoce na hradě Bouzov - prohlídky velikonočně vyzdobeným hradem, s tradiční výtvarnou dílnou na nádvoří
-
Jaro na vsi ve skanzenu Přerov nad Labem - ukázka starých zvyků a obyčejů
- Velikonoční Mikulov - víkendová akce spojená s oslavou Velikonoc; hudební a taneční vystoupení, výtvarné dílničky, dětská divadelní představení, velikonoční jarmark s ukázkou tradičních řemesel, ochutnávka vín a velikonočních gastro specialit.
- Velikonoce na Veselém Kopci - Velmi oblíbená velikonoční akce, v rámci které v tradičních roubenkách uvidíte ukázku velikonočních obyčejů, krásné kraslice a budete mít příležitost ochutnat velikonoční pečivo.
- Velikonoce ve Slováckém muzeu - Podívejte se, jak se vyrábí hrkače, klepač, hračky i píšťalky ze dřeva nebo zdobí kraslice (slámou, škrábáním i batikou).
Kam na Velikonoce v Praze?
- Velikonoční trhy na Staroměstském náměstí - Největší velikonoční trhy v Česku, které nabídnou lidovou zábavu, ukázky tradičních zvyků a řemesel i dobré jídlo.
- Velikonoční trhy na Pražském hradě - Trhy se konají na Jiřském náměstí, kde si můžete koupit velikonoční zboží, ochutnat velikonoční speciality a podívat se na ukázky tradičních řemesel.
- Velikonoční trhy na náměstí Republiky a Václavském náměstí - Zde si pochutnáte na perníčcích, klobásách, plněných knedlících i pražených mandlích. Čeká vás i široká nabídka tradičního zboží, jako jsou ručně malované kraslice, velikonoční zajíčci a kuřátka, pomlázky a spousta velikonočních dekorací.
Jak je to s obchody na Velikonoce?
Pokud si na své cestování nestihnete nakoupit před víkendem, nemusíte se bát - na Velký pátek můžou být obchody otevřené, ale přesný provoz si každá společnost určuje sama. Otevírací doba na Velikonoce se tedy u jednotlivých obchodů může lišit. Na Velikonoční pondělí pak musí být všechny obchody s plochou nad 200 m2 zavřené.