Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Co dělat v případě střetu se zvěří?

Nejen podzim a zima jsou období, ve kterých hrozí střet automobilů se zvěří. Stáda srnek, ale i divočáci, lišky nebo zajíci migrují nejčastěji za potravou a při snížené viditelnosti může dojít k nepříjemným situacím. Od nehody ovšem nesmíte ujet. Poradíme vám, jak se při střetu se zvěří zachovat.

Srážka se zvěří

Jak se vyhnout srážce se zvěří?

Důležité je preventivní chování na silnici. Pokud je mlha nebo jedete za tmy, počítejte s tím, že nemusíte dostatečně rychle reagovat, pokud vám zvěř skočí do silnice. Jezděte pomaleji a pozorujte okolí krajnice, jestli nespatříte světélkující oči. Prudké dupnutí na brzdu už nic nevyřeší, navíc můžete dostat smyk a skončit na střeše nebo narazit do stromu.

Nezapínejte také dálková světla, ta zvěř oslní a doslova ,,přimrazí" k silnici. Pokud víte, že se kolizi nevyhnete, nebrzděte prudce, ale co nejplynuleji. Držte volant pevně oběma rukama a jeďte rovně. Vozidlo také nestáčejte na stranu - čelní střet pro vás i posádku bude vzhledem ke konstrukci automobilu nejbezpečnější.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Kdy si zejména dávat pozor:

  • když projíždíte zalesněným úsekem nebo podél pole,
  • když jedete za snížené viditelnosti,
  • když přes cestu přeběhne jedno zvíře, obvykle následuje celé stádo.

Co dělat se zvěří po srážce?

Ke sražené a zraněné zvěři se raději nepřibližujte. Raněné zvíře by vás mohlo napadnout a ublížit vám. Poraženou zvěř si také nesmíte nechat a odvézt. Jedná se o majetek místních mysliveckých spolků nebo lesnických organizací, takže byste se dopustili pytláctví, potažmo krádeže. O srážce spolek či organizaci informuje přivolaná policie.

Postup při srážce se zvěří

  • Zapněte výstražná světla.
  • Zjistěte zdravotní stav posádky, případně zavolejte záchranku a přistupte k poskytnutí první pomoci.
  • Oblékněte si reflexní vestu a umístěte za vozidlo v odpovídající vzdálenosti výstražný trojúhelník.
  • Volejte polici, a to i v případě, že zvěř z místa uteče, nebo je škoda na vašem vozidle minimální.
  • Zavolejte asistenční službu vaší pojišťovny.
  • Pořiďte co nejvíce fotografií místa srážky a způsobených škod na vozidle. Čím více fotografií, včetně detailů, tím lépe.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Jaké hrozí pokuty při srážce se zvěří?

Střet se zvěří není v ČR klasifikován jako přestupek. Proto vám policie po nehodě žádnou pokutu dát nemůže. Tedy do chvíle, než zjistí, že jste například požili alkohol, nevěnovali se řízení, nebo u sebe nemáte platné doklady.

Jaký je rozdíl mezi zvířetem a zvěří?

Zvíře, nejčastěji hospodářské, je někým chované a za škodu bývá odpovědný přímo jeho vlastník. Ten by měl totiž zajistit, aby se zvíře na vozovce nepohybovalo. Naopak za zvěř není přímo odpovědný nikdo. Pohybuje se volně v krajině kvůli přirozené migraci, a tak není zcela možné zajistit, aby přes vozovku neprocházela.

Pojištění pro srážku se zvěří

Srážka se zvěří je drahá věc, někdy je pak vůz i na odpis, zejména pokud srazíte kance, daňka nebo jelena. Čím novější vůz, tím obtížněji opravitelné a dražší technologie má. Taková škoda může přesáhnout i několik set tisíc korun, ale průměrné pojistné plnění při srážce se zvěří je zhruba do 50 tisíc.

Důležité jsou podmínky vašeho pojištění. Ujistěte se, že obsahují i riziko střetu se zvěří, nebo bude vhodné se ještě připojistit. Pojištění proti střetu se zvěří by mělo zajišťovat klasické havarijní pojištění. U povinného ručení se lze na střet se zvěří připojistit. Pokud máte novější vůz, doporučujeme připojištění například na přední sklo, které může být plné senzorů.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ