Přezutí na zimní pneu 2024
Publikováno: 27.08.2024
Přezutí na zimní pneu určitě není dobré odkládat, zvlášť pokud se chcete vyhnout dlouhému čekání v pneuservisu. Proto byste si měli co nejdříve domluvit termín. V našem článku pro vás pak máme všechny důležité informace o povinnosti zimních pneumatik, včetně jejich důležitosti v rámci pojištění auta.
Je správné, že se zajímáte o přípravu vašeho vozidla na zimu. K havárii však může dojít vždy, proto byste se měli pojistit. Havarijní pojištění pokryje v případě nehody škody na vašem voze. Spočítejte si ho přes naši online kalkulačku. Nezávazně a zdarma.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ
Jak vybrat zimní pneumatiky?
Při výběru zimních pneumatik se orientujte podle označení M+S (v překladu mud and snow, tedy bláto a sníh) nacházejícího se na boční straně pneu. Takové pneumatiky jsou na základě svého materiálu a dalších určujících faktorů vhodné pro jízdu ve sněhu a na blátě. Důležitým kritériem je také složení pryžové směsi, ze které jsou pneu vyrobené, a také z konstrukce pneumatiky (dezénu atd.). Top zimní pneumatiky pak nesou označení 3PMSF.
Ke koupi jsou také pneumatiky s kovovými špendlíky (zapuštěnými přímo v pneu - dezénu), určené do obzvláště náročných podmínek, s lamelami (díky nim jsou pneu dobře ovládatelné na mokré vozovce) a celoroční pneu, které užijete spíše pro ,,městskou zimu".
Správný tlak v zimních pneu
Ohledně tlaku u zimních pneu se držte doporučení jejich výrobce a vozidla, u kterého je budete používat. Pokud si nejste jistí, poraďte se nejlépe s odborníky v pneuservisu. Doporučené hodnoty se pak nejčastěji pohybují okolo 2.0 a 2.2 baru. Počítejte také s tím, že u zimních pneumatik mají na jejich tlak také vliv nižší teploty.
Ve chvíli, kdy teplota klesne, sníží se i tlak vzduchu v pneu. Proto je dobré tlak v zimních pneu kontrolovat alespoň jednou měsíčně a podle potřeby pneu dohustit.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ
Jak přezout zimní pneumatiky?
Přezout na zimní pneu můžete i sami, a to s pomocí kvalitního vybavení a za dodržení odpovídajícího postupu.
Pokud si nejste jistí svou zručností, svěřte raději tuto činnost do rukou odborníků a objednejte se včas do pneuservisu. V případě, že tenhle krok necháte na poslední chvíli, počítejte s dlouhou čekací dobou a dlouhými frontami.
Kolik stojí přezutí na zimní pneu?
Cena přezutí gum se odvíjí hned od několika faktorů:
- velikost kol (čím větší průměr, tím dražší přezutí)
- typ pneumatik
- lokalita pneuservisu (ve velkých městech si připlatíte, v těch menších je přezutí levnější)
Připlatí si také majitelé kol SUV, dodávek a majitelé kol s alu disky, stejně jako ti, kdo pneumatiky nemají umístěné na disku.
Cena přezutí pneu se pak pohybuje cca od 700 do 1 300 Kč. Můžete si také nechat kola vyvážit (60 až 100 Kč za kolo), a jestli doma nemáte dost úložného prostoru, pak si je nechat v pneu servisu i rovnou uskladnit. V tomto případě se částky pohybují kolem 150 až 350 Kč za měsíc.
Cena přezutí pneumatik - příklady
Přezutí 4 pneumatik | 13″ | 15″ | 17″ |
---|---|---|---|
Přezutí a vyvážení | 750 Kč | 950 Kč | 1 100 Kč |
Výměna a vyvážení | 600 Kč | 650 Kč | 850 Kč |
Poznámka: Ceny jsou orientační; liší se dle disků, vyvážení a dalších parametrů.
Jak dlouho trvá přezutí pneumatik?
Rychlost přezutí pneumatik se samozřejmě odvíjí od šikovnosti daného pracovníka. Obecně se ovšem přezutí všech čtyř kol pohybuje kolem 20 až 40 minut. Opět záleží na velikosti kol, typu pneumatik a na tom, jestli si kola necháváte i vyvážit nebo dofoukat.
Zimní pneumatiky si samozřejmě můžete vyměnit i sami doma, ale raději doporučujeme využít práci odborníků.
Nezapomeňte na povinné ručení.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Co je dobré vědět o zimních pneu?
Co je to pravidlo 4?
U zimních pneumatik je potřeba pamatovat na tato základní pravidla:
- Dezén 4 mm: Minimální hloubka dezénu u zimních pneumatik jsou čtyři milimetry. Čím je dezén vyšší, tím lepší vlastnosti pneumatika poskytuje.
- 4 kola: Když přezouváme, pak všechna čtyři kola a určitě ne pouze jednu nápravu.
- 4 roky: Pneumatiky by se měly při běžném ježdění používat maximálně čtyři roky. Po této době bývá dezén už sjetý a pneumatiky by mohly snadno dostat defekt.
Jak uskladnit pneumatiky?
Pneumatiky můžete uskladnit přímo v pneuservisu, nebo i doma v místě, kde nehrozí jejich poškození. Před opětovným nasazením nezapomeňte na jejich odpovídající kontrolu:
- hloubka dezénu (tu zkontrolujete pomocí hloubkoměru nebo dalších ukazatelů)
- trhliny
- boule
- viditelná poškození a deformace
Kde jsou zimní pneu povinné?
Na některých silnicích najdete úseky, na kterých musíte mít zimní pneumatiky obuté celoročně. Jedná se o ty označené dopravní značkou zimní výbava. V těchto oblastech je tedy zcela jedno, jaké jsou aktuální povětrnostní podmínky - zimní pneu musíte mít tak jako tak.
Někdy toto označení bývá doplněno o dodatkovou tabulku, která určuje časové období jeho platnosti. V České republice těchto značek najdete něco málo přes stovku, a to zpravidla v horských oblastech.
Zimní pneumatiky v zahraničí
Každá země k povinnosti zimních pneumatik přistupuje trochu jinak - někde je přezutí povinné, jinde pouze doporučené a tak dále. Obecně se dá říct, že čím jižněji cestujete, tím je přístup mírnější a benevolentnější. Než tedy vyjedete za hranice, raději si předem zjistěte, jak to v dané zemi mají, abyste pak případně nebyli nepříjemně překvapeni.
Například v Rakousku na vás mohou v tomto směru čekat nemalé pokuty do výše několika tisíc eur a zimní pneumatiky jsou tu povinné až do 15. dubna. Zimní pneu na sněhu a ledu budete potřebovat také v Německu a na Slovensku (pod pokutou až 60 a až 80 eur). A například v Polsku jsou zimní pneumatiky pouze doporučené.
Zarezervujte si tedy ve vašem pneuservisu s předstihem bezpečné přezutí a pamatujte, že s podzimem a zimou nás na silnicích čeká i pár nástrah, na které je potřeba se připravit.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Kdy přezout na zimní pneu 2024?
Podle zákona musí všichni řidiči přezout svůj vůz na zimní pneumatiky pro období od 1. listopadu do 31. března. Tedy pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Jestli tedy ještě v listopadu panuje hezké počasí, je sucho a slunečno, pokutu za nepřezuté pneumatiky na zimní nedostanete.
Celkově ovšem platí, že zimní pneumatiky jsou přizpůsobené pro ježdění za nízkých teplot, takže pokud ukazatel na teploměru klesne pod 7 stupňů, na voze byste je už určitě mít měli.
V případě, že jedete na sněhu či námraze v letních pneu, můžete dostat pokutu až 2 000 korun. A jestli policista usoudí, že svou jízdou na nevyhovujících pneumatikách ohrožujete silniční provoz, může vám dokonce zakázat pokračovat v jízdě. V případě způsobené dopravní nehody se navíc ,,můžete těšit" na krácení plnění z povinného ručení nebo havarijního pojištění.
Hlavním důvodem, proč tedy včas přezout na zimní pneumatiky, není legislativa, ale hlavně vaše bezpečnost, tak na to nezapomínejte. Jestli se chcete na silnicích cítit o dost jistěji, nezapomeňte si také sjednat to správné havarijní pojištění. Postará se o vás nejen v případě nehody, ale ve chvílích, kdy vám na vozidlo spadne ze střechy kus ledu, namrzlá větev stromu nebo vám pod kola vběhne srna.
A to samozřejmě není vše. Pro srovnání toho nejvýhodnějšího havarijního pojištění použijte online kalkulačku, která vám ukáže přehled aktuálních nabídek přímo vám na míru, a tu, která se vám bude líbit nejvíce, si snadno online cestou také sjednáte.
Samozřejmostí je pak zákonem dané povinné ručení, bez kterého doslova nemůžete vyjet z garáže. Víte o tom, že se u téhle pojistky vyplatí udělat alespoň co dva roky revizi, abyste na ní zbytečně přepláceli?
Přejeme šťastnou ruku při výběru toho nejlepšího pojištění vozidla a spoustu pohodových kilometrů na zimních silnicích.