Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Povinná výbava v Itálii a základní informace pro motoristy

Azurové moře, spousta historických památek a krásných míst, skvělé gastronomické zážitky a přátelská atmosféra - to je Itálie. Vydat se do ní můžete nejen letecky nebo autobusem, nýbrž i autem. Podívejme se proto na to, jaká je v Itálii povinná výbava auta a jaké informace by všichni motoristé měli znát.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Povinná výbava v Itálii

Stejně jako v jiných zemích, také v Itálii je povinná výbava auta určena zákonem. A není úplně stejná jako ta česká. Proto je potřeba se s předstihem ujistit, že ve vozidle máte vše, co by se vám mohlo na cestách hodit i co po vás bude vyžadovat případná policejní hlídka. Chybějící povinná výbava vám totiž může vynést tučnou pokutu (a pokud budete projíždět dalšími evropskými státy, ujistěte se, že vaše povinná výbava vyhovuje i jejich předpisům).

Co vše tedy patří do povinné výbavy aut v Itálii?

Výstražný trojúhelník

  • Výstražný trojúhelník je povinný pro všechna vozidla. V případě potřeby musí být umístěn alespoň 50 metrů za vozidlem, na dálnici pak 100 metrů.

Reflexní vesty

  • Při mimořádné události (nehoda, porucha atd.) musí mít reflexní vestu všichni lidé vystupující z vozidla.
  • Motorkáři a cyklisté ji musejí mít povinně za snížené viditelnosti.

Zimní pneumatiky

  • Zimní pneumatiky jsou v Itálii povinné od 1. listopadu do 15. dubna.
  • Pouze ve Val d’Aosta platí povinnost zimních pneu už od 15. října do 15. dubna.
  • Sněhové řetězy v Itálii můžete použít, pokud je na silnici vrstva sněhu, ledu nebo námraza. Jet s nimi můžete rychlostí nanejvýš 50 km/h.
  • Povoleny jsou také pneumatiky s hroty - v Itálii je můžete nasadit pouze na vozidla do 3,5 tuny, musí být na všech kolech (včetně přívěsu) a nesmíte s nimi jet rychleji než 90 km/h (na dálnici 120 km/h).

Bezpečnostní pásy

  • Připoutání bezpečnostním pásem je povinné pro všechny cestující ve vozidlech včetně dětí v zádržných systémech.

Denní svícení

  • V Itálii je denní svícení povinné pouze pro motorky.
  • Auta a ostatní dvoustopá vozidla musejí přes den povinně svítit jen na dálnici a v tunelech.

Helma

  • Řidič i spolujezdec na motorce musejí mít bezpečnostní helmu.

Dětské autosedačky

  • Nezapomeňte ani na povinnost autosedačky v Itálii. Děti do výšky 150 cm nebo do váhy 36 kg musí být v autosedačce nebo sedět na podsedáku a být připoutané.

Povinná výbava Itálie

(Ne)povinná výbava do Itálie

V autě se vám může rozhodně hodit i autolékárnička. V Itálii nepatří k povinné výbavě, v České republice ale ano. Proto se ujistěte, že ji máte a je nepoužitá.

Stejně tak mezi povinnou výbavu v Itálii nepatří ani hasicí přístroj. Ten nemusíte mít ani ve státech, jimiž budete cestou projíždět - Rakousku, Německu nebo ve Švýcarsku.

Po ruce byste také měli mít svou zelenou kartu potvrzující platnost vašeho povinného ručení. Pokud s vaším povinným ručením nejste spokojeni, změňte si ho dostatečně včas před cestou. A hodit se vám může i havarijní pojištění - případně využijte možnosti sjednat si pouze krátkodobé havarijní pojištění. Oba typy autopojištění si můžete srovnat i snadno sjednat prostřednictvím naší kalkulačky na Top-Pojištění.cz.

SPOČÍTat havarijní pojištění

Základní informace pro motoristy v roce 2024

Než se vydáte na cesty, ujistěte se, že znáte dopravní předpisy pro jednotlivé země, jimiž budete projíždět. Trochu jinak je to se silničními pravidly v Rakousku, jinak v Německu a jinak v Itálii.

Rychlostní limity

V Itálii platí podobné rychlostní limity jako v České republice. Odlišná nejvyšší povolená rychlost je ale na italských dálnicích.

Smíte jet nanejvýš:

  • 50 km/h v obci
  • 90 km/h na ostatních komunikacích
  • 130 km/h na dálnici (ale řidiči s praxí kratší než 3 roky smějí jet jen 110 km/h)

Dálniční a mýtné poplatky

Dálniční známka v Itálii není. Jízda po dálnicích je ale přesto zpoplatněná, a to prostřednictvím mýtného. To se hradí na mýtných branách a vztahuje se na všechna vozidla - od motorek přes osobní auta až po nákladní automobily.

Výše mýtného závisí nejen na kategorii vozidla, ale i na vzdálenosti, kterou po dálnici urazíte. Vypočítat si ho můžete už s předstihem online.

Na mýtných branách je možné platit:

  • hotově (v eurech)
  • platební kartou
  • předplacenou kartou Viacard
  • elektronickou jednotkou Telepass

Na cestě do Itálie vás bude zajímat ještě dálniční známka v Rakousku.

Alkohol a kouření za volantem

V Itálii platí specifická pravidla ohledně kouření v autě. Za běžných okolností vám kouřit nikdo nezakazuje, ale pokud jsou v autě nezletilé osoby nebo těhotná žena, je kouření zakázáno a hrozí za něj dokonce i pokuta.

Co se týká alkoholu za volantem v Itálii, tak u řidičů platí maximální hranice 0,5 promile. Ale začínající řidiči s praxí kratší než 3 roky nebo mladší než 21 let nesmí mít v krvi ani setinu promile. Nulová tolerance alkoholu platí i pro profesionální řidiče.

Do Itálie můžete cestovat taky vlakem.

Řidičský průkaz do Itálie

Do Itálie se můžete vydat se svým běžným řidičským průkazem. Respektive, bez něj řídit nesmíte. Jelikož je Itálie součástí Evropské unie (stejně jako Česká republika), můžete se běžně prokazovat svým českým řidičákem. A to i v mikrostátu San Marino.

Pokud byste se ale rozhodli vydat autem do Vatikánu, musíte mít mezinárodní řidičský průkaz. Jednodušší je proto odstavit auto před hranicí Vatikánu a pokračovat pěšky.

Nezapomeňte ani na své cestovní doklady - občanům EU stačí pro cestu do Itálie občanský průkaz. Ten musejí mít i děti. Pokud máte cestovní pas, můžete si ho vzít s sebou namísto občanky. S dostatečným předstihem před cestou myslete také na sjednání cestovního pojištění, které kryje nejen případné léčebné výlohy, ale jeho součástí bývá i pojištění odpovědnosti a také různá připojištění.

Nabídky cestovního pojištění si můžete srovnat i sjednat prostřednictvím naší online kalkulačky na Top-Pojištění.cz.

Pokuty v Itálii v roce 2024

Pokud se dopustíte dopravního přestupku a uvidí vás policejní hlídka nebo natočí radar, můžete očekávat trest. Buď na místě, nebo vám po čase dorazí doporučeným dopisem. Podívejme se proto, jaké hrozí pokuty v Itálii a za co například budete platit.
Druh přestupku Pokuta
Překročení rychlosti o 20 km/h od 170 eur
Mobilní za volantem od 160 eur
Jízda na červenou od 170 eur
Kouření v autě u nezletilých/těhotné 50 až 500 eur
Alkohol za volantem od 530 eur

Zdroj: cebia.cz; aktuální k 21. 6. 2024.

V Itálii zároveň platí přísný zákaz používání antiradarů. Palubní kamery jsou povoleny, ale nesmíte záznam z nich zveřejňovat s rozpoznatelnými obličeji a SPZ.

Abyste se vyhnuli přísnému postihu za propadlé povinné ručení, ujistěte se, že ho máte v pořádku. Nabídky pojišťoven si můžete srovnat s pomocí již zmíněných kalkulaček na našem webu. A ačkoliv v ČR nově nemusíte mít po ruce zelenou kartu a nemusíte se policii prokazovat malým technickým průkazem ani řidičákem, v zahraničí tohle vše mějte u sebe. Plus je dobré myslet na havarijní pojištění, které vám v případě poruchy nebo nehody může ušetřit nemálo starostí i peněz.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ