Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak vybrat podsedák do auta?

Publikováno: 24.11.2023

Malé dítě nemůžete v autě vozit bez podsedáku nebo dětské autosedačky. Kdy ale přejít z autosedačky na podsedák do auta? A jak vybrat kvalitní? Poradíme vám.

Podsedák do auta

České zákony jasně hovoří o tom, že dítě do určitého věku nebo výšky musí být v autě přepravováno v takzvaném zádržném systému. Běžný bezpečnostní pás nestačí. V minulosti to bylo tak, že děti do 12 let věku musely jezdit v autosedačce nebo na dětském podsedáku do auta.

Změnilo se to v roce 2006, kdy vešla v platnost novela zákona o pozemních komunikacích (veškeré detaily se můžete dočíst také online v § 6 zákona č. 361/2000 Sb.).

Od té doby platí, že dítě do výšky 150 centimetrů nebo do váhy 36 kilogramů musí v autě jezdit v dětské autosedačce nebo mít dětský podsedák do auta. Dítě navíc nemusí splňovat obě podmínky - stačí jen výška nebo váha (ale výška je při rozhodování mnohem důležitějším parametrem). České zákony ovšem mezi podsedákem do auta a dětskou autosedačkou nedělají žádný rozdíl, takže výběr závisí především na rodičích.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Druhy autosedaček

Miminka se přepravují v takzvaném vajíčku, což je speciální druh autosedačky určený pro děti, které ještě nedokážou sedět. V určitém věku už ale rodič zjistí, že se dítě do tohoto typu autosedačky nevejde. Pokud dítě už umí sedět, je třeba přejít na klasickou autosedačku do auta.

Ty se přitom dělí do několika skupin, které se liší podle váhy přepravovaného dítěte:

Skupina autosedaček Váhové limity Doporučený věk dítěte
0+ 0-13 kg od 0 do 12 (až 18) měsíců
I 9-18 kg od 9 měsíců do 4 let
II 15-25 kg od 3 do 7 let
III 22-36 kg od 6 do 12 let (nebo do výšky 150 cm)

Podsedáky do auta se řadí do skupiny III, kam spadají i klasické autosedačky. Plus se prodává i řada autosedaček pro děti, které patří do různých podskupin - existují například takzvané rostoucí autosedačky, které mohou být použity pro novorozence, batole i starší dítě až do 18, popřípadě až do 36 kilogramů.

Od kdy použít podsedák do auta?

Dětská autosedačka je mnohem bezpečnější než dětský podsedák do auta. Dítě předškolního věku by proto mělo být přepravováno výhradně v ní.

Starší děti se ale chtějí cítit dospěleji a i rodičům často připadá, že podsedák je pro malého školáka lepším a praktičtějším řešením. Proto začnou hledat vhodný podsedák do auta.

Ale kdy nastává nejlepší věk pro přechod z autosedačky na dětský podsedák do auta? Věková hranice není v zákoně určena. Přesto existují pravidla, jimiž byste se měli při výběru kvalitního podsedáku do auta řídit:

  • váha dítěte
    • Dítě musí vážit nejméně 22 kilogramů.
  • výška dítěte
    • Bezpečnostní pás nesmí dítěti po zapnutí jít přes krk ani ramenní kloub.
  • věk dítěte
    • Dítě musí být natolik rozumné a chápavé, aby se za jízdy neodpoutalo nebo si bezpečnostní pás nepřesunulo nevhodně a neohrozilo tak v případě nehody svůj život.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Jak vybrat kvalitní podsedák do auta?

Podsedák do auta zaručuje bezpečí dítěte při cestě autem. Pokud se ale rozhodnete koupit podsedák do auta, vzápětí zjistíte, že cena se pohybuje od zhruba 200 Kč až do cca 3 000 Kč. Jak tedy vybrat kvalitní podsedák do auta?

Stejně jako u mnoha jiných produktů i tady platí, že o kvalitě tolik nevypovídá cena. Podsedák za 300 Kč může být tedy mnohem kvalitnější než podsedák za 2 000 Kč.

Částka hodně závisí na výrobci, respektive na značce. Stejně tak může cenu výrazně zvýšit motiv na podsedáku - za mnoho dětských ,,obrázků" totiž výrobci musejí platit licenční poplatky, které nebývají nízké. Takže totožný podsedák, akorát s motivem oblíbených dětských hrdinů, může stát o několik stovek korun více než obyčejný, jednobarevný podsedák. O jejich kvalitě to ale neřekne vůbec nic.

Při výběru dětského podsedáku do auta se proto soustřeďte na jiné parametry. Zajímat by vás měly především:

  • certifikace,
  • od jaké váhy dítěte je podsedák vhodný,
  • do jaké váhy dítěte je podsedák určen,
  • z jakého je materiálu,
  • ergonomické tvarování,
  • jak se upoutá do vozidla,
  • zda je potah snímatelný a pratelný.

Upoutání podsedáku do auta

Levnější podsedáky do auta se obvykle jen volně položí na sedačku auta a nijak se nepřipevňují. Což ale může být v případě nehody nebezpečné. Proto jsou mnohem bezpečnější podsedáky do auta, které mají svůj vlastní připevňovací mechanismus. Nedají se ale nainstalovat do každého auta. Proto se před koupí ujistěte, že do vašeho vozidla tento podsedák bude možné umístit (zvláště starší ojetá auta to často neumožňují).

K nejběžnějším upevňovacím systémům u dětských podsedáků patří:

  • Isofix,
  • Blind Lock.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Na jaké sedačce můžete vozit dítě na podsedáku?

Podsedák pro dítě se zpravidla umisťuje na zadní sedačky auta, kde je to pro děti bezpečnější. Malí pasažéři sedí po směru jízdy (proti směru jízdy jezdí děti v nejmenším typu autosedaček a podle normy ECE R129 to platí pro děti až do 15 měsíců věku). Ale co když chce dítě sedět na sedadle spolujezdce? Je to na podsedáku pro dítě možné? A je to bezpečné?

V České republice to zákony nezakazují. Takže při cestách po ČR můžete dítě přepravovat i na sedadle spolujezdce, a to včetně nejmenších dětí (u sedačky umístěné v protisměru je ale nutné vypnout airbagy).

Jinak tomu ovšem může být v zahraničí.

Podsedák do auta v zahraničí

Plánujete cestu autem do zahraničí? V tom případě byste se měli zaměřit na zákony konkrétních zemí, jimiž budete projíždět. Každý stát má totiž jiné podmínky pro přepravu dětí (stejně jako má každý stát například jiné podmínky pro povinnou výbavu). Podívejme se proto na státy Evropy, do nichž Češi jezdí autem nejčastěji.

Slovensko

Na Slovensku je potřeba v autosedačce vozit děti do 150 centimetrů výšky nebo do váhy 36 kilogramů. Děti do 12 let nebo výšky do 150 centimetrů nesmí sedět na předních sedadlech.

Polsko

V Polsku musíte v autosedačce vozit děti do 150 centimetrů výšky nebo do věku 12 let. Autosedačka umístěná proti směru jízdy může být i na předních sedadlech, ale musí být vypnutý airbag.

Německo

V Německu musí mít děti do 150 centimetrů výšky nebo do 12 let věku podsedák do auta nebo autosedačku. Děti do 3 let věku musí jezdit pouze na zadních sedadlech.

Rakousko

V Rakousku musí být v autosedačce (nebo na podsedáku) děti do 14 let, případně do 135 centimetrů výšky. Děti smí sedět na přední sedačce, ale pokud je sedačka orientována proti směru jízdy, musíte mít vypnutý airbag.

Itálie

V Itálii musejí mít děti autosedačku nebo podsedák do auta do 150 centimetrů výšky nebo do váhy 36 kilogramů. Děti do 9 kilogramů váhy musejí jezdit v autosedačce umístěné proti směru jízdy. Vozy s italskou SPZ musejí mít navíc pro přepravu dětí do 4 let věku autosedačku s alarmem - pro případ, že by dítě zapomněli v autě.

Francie

Ve Francii musejí děti sedět v autosedačce do 10 let věku. Zároveň nesmí sedět na předních sedadlech. Děti do 13 kilogramů váhy musejí sedět v autosedačce proti směru jízdy.

Maďarsko

V Maďarsku musejí mít autosedačku nebo podsedák do auta děti do 150 centimetrů výšky. Děti do 3 let věku musejí být výhradně v dětské autosedačce - na předním sedadle smějí sedět pouze proti směru jízdy.

Slovinsko

Na Slovinsku musíte dítě přepravovat v dětské autosedačce nebo na dětském podsedáku do 150 centimetrů jeho výšky nebo do 12 let věku. Sedět musí na zadním sedadle. Na předním sedadle smí být umístěna pouze dětská autosedačka ,,vajíčko" a jen proti směru jízdy a při vypnutém airbagu.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Povinné ručení u nehody

K nehodám dochází velmi často. Proto je potřeba, aby děti byly umístěny v zádržných systémech. V případě, že dojde k autonehodě, bude dítě v maximálním možném bezpečí.

Pokud zapříčiníte nehodu vy sami, tak se nejprve ujistěte, že je dítě v pořádku. V případě jakýchkoliv pochybností volejte záchrannou službu.

Pak přijdou na řadu přízemnější starosti - musíte nehodu vyřešit. Každý motorista má povinnost mít sjednané povinné ručení. Díky němu pojišťovna kryje škodu, kterou způsobíte na majetku nebo na životě třetích osob. Povinné ručení je potřeba mít sjednané správně, abyste nemuseli zbytečně doplácet, protože částky mohou být astronomické.

A pozor, od roku 2024 musí mít povinné ručení sjednané nikoliv majitel vozidla, nýbrž jeho provozovatel (tedy ten, kdo ho řídí).

Pokud se svým povinným ručením nejste spokojeni, není nic snazšího než použít kalkulačku povinného ručení na Top-Pojištění.cz a najít si to nejvýhodnější.

Havarijní pojištění

Obecně se uvádí, že pokud máte nové auto nebo maximálně 6 let staré auto, měli byste mít sjednané také havarijní pojištění. To naopak kryje škody na vašem autě. I v tomto případě se vyplatí použít kalkulačku havarijního pojištění a podívat se, jestli u své pojišťovny zbytečně nepřeplácíte.

Pokud pojedete do zahraničí, vyplatí se také sjednat si havarijní pojištění (a třeba jen na omezenou dobu vaší dovolené). Plus nezapomeňte na cestovní pojištění, které také může pokrýt řadu případných škod a s havarijním pojištěním se leckdy dobře doplňuje.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ