Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Digitální tachograf: Pro koho platí povinnost ho mít?

Digitální tachografy jsou klíčovým zařízením pro moderní silniční dopravu, zejména pro nákladní vozy a autobusy. Slouží k zaznamenávání důležitých údajů o provozu vozidla a aktivitách řidiče, čímž přispívají k bezpečnosti a kontrole dodržování dopravních předpisů. Jak tito pomocníci fungují, kdo má povinnost digitální tachograf mít a kdy je nutné nainstalovat tachograf do dodávky?

SPOČÍTEJTE SI POVINNÉ RUČENÍ

Co je digitální tachograf?

Digitální tachograf je zařízení sloužící k zaznamenávání údajů o jízdě vozidla. Sleduje rychlost, ujetou vzdálenost a dobu řízení řidiče. Používá se v nákladní a hromadné osobní dopravě, kde přispívá ke kontrole dodržování pracovních a bezpečnostních předpisů.

Jak tachograf funguje?

Moderní tachografy jsou digitální a automaticky zaznamenávají údaje na čipové karty řidičů. Díky tomu není nutné ručně nastavovat například dobu odpočinku a dobu jízdy, jak tomu bylo u starých analogových tachografů. Digitalizací tachografů se zásadně omezily lidské chyby při zadávání údajů.

Všechna data jsou bezpečně ukládána a poté jsou dostupná pro kontrolní orgány a zaměstnavatele, kteří dohlížejí na dodržování pravidel.

tachograf

Co tachograf zaznamenává?

  • Rychlost jízdy - u vozidel vybavených tachografem je maximální povolená rychlost zpravidla omezena na 90 km/h u nákladních vozidel a 100 km/h u autobusů, což pomáhá zvýšit bezpečnost na silnicích.
  • Ujetou vzdálenost - tachograf přesně zaznamenává počet najetých kilometrů, což umožňuje efektivní správu vozového parku a optimalizaci tras.
  • Doby řízení, odpočinku a přestávek řidiče - systém sleduje, zda řidič dodržuje předepsané pracovní podmínky. Maximální doba řízení je například 9 hodin denně, s povinnými přestávkami po 4,5 hodinách jízdy.
  • Otevření tachografu nebo pokus o manipulaci - digitální tachografy detekují jakékoliv pokusy o neoprávněné zásahy do systému a upozorňují kontrolní orgány.
  • Překročení státní hranice - nové smart tachografy druhé generace automaticky zaznamenávají přejezdy mezi státy, což usnadňuje administrativu a kontrolu mezinárodní přepravy.

Tento systém pomáhá nejen při kontrolách, ale také chrání řidiče a ostatní účastníky silničního provozu. Regulace zabraňují přetěžování řidičů, snižují riziko mikrospánku za volantem a tím počet nehod a zajišťují férové podmínky v dopravním sektoru.

SPOČÍTEJTE SI POVINNÉ RUČENÍ

Pro koho a od kdy platí povinnost digitální tachograf používat?

Digitální tachografy jsou povinné už od roku 2006. K další velké změně došlo 21. srpna 2023, od kdy platí nová evropská pravidla pro přeshraniční dopravu. Vozidla musí být vybavena takzvaným chytrým tachografem druhé generace (G2/V2).

Povinnost používat digitální tachograf se týká:

  • Nákladních vozidel nad 3,5 tuny
  • Vozidel přepravujících více než 9 osob včetně řidiče (autobusy)
  • Dodávek nad 2,5 tuny určených pro mezinárodní přepravu

Zavádění nových tachografů typu G2/V2 je rozděleno do několika etap a týká se pouze vozidel určených pro mezinárodní dopravu..

Do kdy musíte mít nainstalované chytré tachografy druhé generace?

Typ vozidla Datum
Nově registrované vozidlo Od srpna 2023
Vozidlo s analogovým a starým digitálním tachografem Do konce roku 2024
Vozidlo se smart tachografem první generace Od srpna 2025
Dodávka od 2 500 kg pro přeshraniční dopravu Od června 2026

Zdroj: Web Centra služeb pro silniční dopravu, údaje platné ke dni 26. 2. 2025.

Nová generace tachografů do dodávek a dalších vozů

Nová generace smart tachografů se od roku 2026 nevyhne ani dodávkám, pokud jsou užívány pro přeshraniční dopravu.

SPOČÍTEJTE SI POVINNÉ RUČENÍ

V čem spočívají výhody nových tachografů?

Tyto přístroje mají lepší zabezpečení, umí (na rozdíl od předchozího typu smart tachografu první generace) automaticky zaznamenat překročení státní hranice a umožňují kontrolu na dálku.

Kontrolní orgány tak mohou data ověřit pomocí technologie Bluetooth, aniž by museli řidiče s jeho vozem zastavit - šetří tedy čas jak řidičům, tak i kontrolorům. K fyzické kontrole může dojít až ve chvíli, kdy systém zjistí nějaké nesrovnalosti.

Mezi další výhody nové generace tachografů patří:

  • přesnější GPS záznam polohy,
  • automatické zaznamenávání překročení hranic,
  • možnost vzdáleného stažení dat kontrolními orgány,
  • lepší ochrana proti manipulacím a podvodům.

Povinné ručení především

Vozidlo s tachografem je součástí profesionální dopravy. I na profesionální řidiče ale čekají na jejich cestách rizika, která mohou vést k nehodě. Ať už tedy řídíte kamion, autobus nebo dodávku, měli byste mít odpovídající pojištění.

U povinného ručení, jež musíte mít sjednané ze zákona, jsou důležité především dostatečně vysoké limity krytí. Při hledání kvalitního povinného ručení můžete využít naši kalkulačku povinného ručení, kde si nastavíte nejen požadované limity krytí, ale i množná připojištění, která se vám na cestách můžou hodit. Vybranou nabídku si pak můžete rovnou také online a na pár kliknutí sjednat.

Havarijní pojištění se bude také hodit

Povinné ručení pokrývá škody způsobené jiným, ale havarijní pojištění chrání i vaše vlastní vozidlo. Zejména profesionální řidiči a dopravci by jej měli zvážit, protože u nákladních vozidel jde o značnou investici, kterou se vyplatí chránit proti škodám z nehod, živelních pohrom či krádeží.

Vhodná jsou i různá připojištění jako:

Také havarijní pojištění si snadno srovnáte i sjednáte v naší online kalkulačce havarijního pojištění.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ