Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Mikrospánek za volantem

Únava při řízení je typická pro delší přejezdy, ať už se jedná o dovolenou, nebo služební cestu. Stačí vteřina nepozornosti za volantem a její následky mohou být tragické. Často je na vině mikrospánek, se kterým se v životě setká téměř polovina řidičů. Co je mikrospánek a jak mu předcházet?

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Co je to mikrospánek?

Jedná se nekontrolovatelný úsek spánku, který trvá v průměru tři až patnáct sekund. Po této době buď usnete, nebo se s leknutím probudíte.

Pozor! Během mikrospánku můžete spát i s otevřenýma očima! Mozek nereaguje a vy se přestanete zcela koncentrovat na cokoliv kolem vás. Žádné vnější podněty, zvuky ani vizuální vjemy.

Dopravní nehodu můžete přitom způsobit i po probuzení, kdy nevíte, co se děje, zpanikaříte a s úlekem strhnete řízení.

Během mikrospánku můžete s neřízeným vozem ujet i stovky metrů a neštěstí je na světě. Věděli jste, že mikrospánek patří mezi deset nejčastějších příčin dopravních nehod?

Mikrospánek

Kdy se obávat mikrospánku?

Nejnebezpečnější je především při řízení. Nejčastější příčinou je dlouhá monotónní jízda v noci, obzvlášť mezi druhou a pátou hodinou ranní byste se neměli vydávat na silnice.

Usnout za volantem však můžete i přes den, nejčastěji po obědě mezi třináctou a patnáctou hodinou.

Hazardujete i v horku na rozpálené dálnici.

Koho se mikrospánek týká?

Na pozoru by se měli mít samozřejmě všichni řidiči. Dle statistik se však mikrospánek nejvíce dotýká mladých lidí, hlavně mužů do 30 let, dále osob trpících poruchou spánku nebo lidí pracujících ve směnném provozu. Týká se to ale i řidičů profesionálů, kteří jsou na silnici jako doma.

Jaké jsou akutní příznaky mikrospánku?

Mikrospánek zpravidla neuhodí z čistého nebe. Předcházejí mu varovné signály, které byste měli včas odhalit, a sice:

  • únava, zívání

  • ospalost, pálení očí

  • neklidné sezení

  • povolení svalů nebo naopak nezvyklé záškuby hlavy a těla

  • snížení pozornosti

  • špatný odhad vzdáleností

  • prodlužování reakční doby

    SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Jak předcházet mikrospánku?

Existuje pár jednoduchých pravidel, která působí při hrozícím nebezpečí mikrospánku preventivně:

  • Předně - přiznejte si, že mikrospánek může potkat i vás. Během jízdy na to pamatujte a sledujte své chování.

  • Za volant sedejte zdraví, odpočatí a v dobré fyzické kondici. Snažte se udržovat bdělí.

  • I psychická pohoda má svůj význam.

  • Dělejte pravidelné přestávky (nejlépe alespoň několik minut každé dvě hodiny), a to i v případě, že žádnou únavu zatím necítíte. Rozbijete tak stereotyp monotónní jízdy. Během pauzy si klidně udělejte pár dřepů, dejte si svačinu nebo se opláchněte studenou vodou.

  • Jedete-li se spolujezdcem, střídejte se při řízení a komunikujte za jízdy.

  • Co se jídla týče, vybírejte spíš lehčí dobře stravitelné pokrmy, zeleninu a ovoce. Po guláši se šesti zaručeně odpadnete.

  • Pečlivě vybírejte doprovodnou muziku. Ta monotónní vaší monotónní jízdě moc nepřidá. A klidně si zazpívejte nebo si poslechněte nějaký podcast.

  • Nemáte-li společníka, mluvte klidně sami se sebou. Nebo zatelefonujte tomu, koho jste dlouho neslyšeli.

  • Horko je nebezpečné. Větrejte a i s klimatizací si občas stáhněte okénko, aby vás čerstvý vzduch a vítr trochu probral. V zimě to naopak nepřehánějte s topením.

  • V případě, že už na sobě pozorujete varovné příznaky, neriskujte a dejte si dvacet. I krátký spánek může udělat velkou službu.

  • Pozor na léky - zkontrolujte si v příbalovém letáku, že nemají vliv na koncentraci nebo uspávací účinek.

  • Pokud máte v autě moderní asistenční systémy, které vás automaticky udrží v jízdním pruhu či vás jsou schopny probrat při déletrvající nečinnosti, určitě je využijte a před jízdou si zkontrolujte, zda je máte aktivní. Nezapomeňte ale, že tyto systému nejsou neomylné, proto se nespoléhejte jen na ně a raději dodržujte vše výše popsané.

Co na mikrospánek naopak nezabírá?

Možná jste přesvědčeni, že vás některé rituály před mikrospánkem zaručeně ochrání. Není tomu tak. Co nefunguje?

  • Nesnažte se posílit svou koncentraci kávou, přeslazenými či přímo energetickými nápoji - ty fungují jen po omezenou dobu a následuje rychlý propad koncentrace. Čistá voda nebo lehce slazený čaj hrají prim.

  • V případě únavy nemá cenu zesilovat rádio - jednotvárný poslech vás uspí tak jako tak, raději si nalaďte něco zajímavého, co vás udrží bdělé za všech okolností.

Které faktory zvyšují pravděpodobnost mikrospánku?

Pokud jste unavení i po vydatném spánku, bude to nejspíš jeden z příznaků nastupující nemoci. V takovém případě si jízdu rozmyslete. Na pozoru by se měli mít i řidiči s onemocněním srdce, žil a cév, kterým je doporučeno dopřát si přestávku každou hodinu.

Mikrospánek může být také spojen s onemocněním poruchy dýchání, tzv. spánkovou apnoe.

V souvislosti s pozorností při řízení byste mohli zvážit odhlučnění auta.

Nehoda není náhoda - nezapomínejte na pojištění

I když jste se na cestu dobře vyspali, vše máte nachystané a zbývá už jen vyrazit, pro jistotu se mrkněte, zda máte sjednané kvalitní pojištění vozidla, tedy povinné ručení, eventuálně i havarijní pojištění.

Povinné ručení je stanovené zákonem a zajistí vám finanční pokrytí škod způsobených vaším vozem, ať už se jedná o škody na majetku, či zdraví.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Zcela určitě se strachujete nejen o svoje zdraví, ale i zdraví spolujezdců a samotný vůz. Vyjet na silnici v dnešním provozu je v podstatě loterie a pro tento případ si radši připlaťte havarijní pojištění, abyste mohli být klidnější v případě, kdy vaše auto někdo nebo něco poškodí nebo se dokonce stane předmětem krádeže.

Využijte naši online kalkulačku autopojištění, díky níž si můžete přehledně porovnat jednotlivé nabídky, jak povinného ručení, tak havarijního pojištění. Pojištění máte srovnáno i sjednáno během chvilky.