Povinné ručení v roce 2024: Jaké jsou změny v zákoně?
Publikováno: 30.08.2024
Největší změna v systému povinného ručení za poslední roky dostala na konci roku 2023 od Vlády ČR zelenou. Novinky v pojištění odpovědnosti z provozu vozidla postupně vstoupily v platnost od počátku roku 2024 a další vlna přichází od 1. října 2024. Úpravy se týkají hlavně výše pojistných limitů, zelené karty i toho, na jaká vozidla se pojišťovací povinnost vztahuje. Co se pro řidiče změnilo?
Jedna věc se rozhodně nemění - možnost spočítat si u nás povinné ručení z pohodlí domova a navíc zcela zdarma. Využijte naši kalkulačku a zjistěte, zda na svém povinném ručení zbytečně nepřeplácíte.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Jaké jsou změny povinného ručení v roce 2024?
Ke změně zákona Česko zavazuje směrnice Evropské unie z roku 2021, kterou členské země musely uvést do praxe právě do Vánoc 2023. Přinesla řadu novinek a nečekaných povinností:
- Povinné ručení se rozšířilo na víc druhů vozidel - nově týká i elektrokoloběžek, segwayů, zahradních traktůrků či golfových vozítek.
- Povinnost si toto pojištění sjednat se vztahuje na provozovatele vozu, nikoli na jeho vlastníka.
- Ruší se povinnost mít u sebe při řízení vozidla na území ČR tzv. zelenou kartu, a to jak v papírové, tak elektronické podobě. V zahraničí je ale i nadále vyžadována.
- Končí dočasná zelená karta.
- Minimální limity pojistného plnění se zvýšily na 50 milionů korun.
- Povinné ručení platí od okamžiku, kdy je uhrazeno a smlouvu už není možné při pozdní platbě aktivovat zpětně.
Přečtěte si o kompletních změnách v zákoně o povinném ručení od 1. října 2024.
Změnila se definice vozidla
Zákon nově definuje pojem vozidlo, čímž rozšiřuje okruh vozidel, za která bude nutné povinné ručení platit. Týká se elektrokoloběžek, segwayů, zahradních traktůrků, golfových vozítek, pracovních strojů či sněžných skútrů a roleb, pokud jsou schopny se pohybovat rychleji než 25 km/h, nebo 14 km/h a zároveň váží více než 25 kg.
Jedná se o:
- elektrokoloběžky,
- segwaye,
- zahradní traktůrky,
- golfová vozítka,
- pracovní stroje,
- sněžné skútry a rolby.
Zákon zároveň stanovuje, že za motorová vozidla se považují ta, kde je motor hlavním zdrojem pohybu. Výjimku tak dostaly například elektrokola, protože motor u nich funguje jen jako podpůrný prostředek a za hlavní pohon se považuje lidské šlapání.
Povinné ručení nemusíte platit ani za zahradní traktůrek, pokud se s ním pohybujete výhradně na soukromém pozemku. Jakmile ale vyjedete na veřejnou komunikaci, třeba abyste ho zapůjčili známému, který bydlí o pár ulic dál, už se na vás povinnost vztahuje.
Sjednání povinného ručení na elektrokoloběžku
Pojištění si můžete sjednat na stránkách pojišťovny Direct. V nabídce autopojištění vyberte možnost ,,SPZ zatím nemám", následně v kategorii vozidla zvolte variantu ,,Ostatní vozidla bez RZ" a ve druhém výběru ,,Elektrická koloběžka".
Po kliknutí na tlačítko ,,Spočítat povinné ručení" budete přesměrováni na stránku pojišťovny Direct, kde pojištění můžete dokončit.
Povinné ručení platí řidič, nikoli majitel
Povinnost platit povinné ručení se nově vztahuje na provozovatele vozidla, tedy toho, kdo s autem skutečně jezdí, nikoli na jeho majitele, jako tomu bylo dříve. Tato změna přichází zejména kvůli složité dohledatelnosti skutečného viníka dopravních přestupků i kvůli různým kličkám a obezličkám v systému bonusů a malusů při stanovení výše pojistného.
Znamená to tedy například, že když rodič přenechá auto k užívání své ratolesti, ale bude chtít i nadále zůstat vlastníkem vozidla, povinné ručení bude nově muset být napsáno na jméno potomka. Podívejte se na další novinky na silnicích od roku 2024.
Konec papírové zelené karty
Od 1. října 2024 se ruší také povinnost prokazovat uzavřené povinné ručení papírovou či digitální zelenou kartou. Kontroly budou nadále probíhat jen digitálně. Pokud vás zastaví policejní hlídka, data o vašem povinném ručení si zjistí z evidence České kanceláře pojistitelů. Zelenou kartu nemusíte mít ani v mobilu ani v e-mailu.
Za běžných okolností budou pojišťovny vydávat jen digitální zelenou kartu, která vám po zaplacení povinného ručení přijde spolu se smlouvou do e-mailové schránky.
Papírová karta tak bude nově sloužit pouze jako mezinárodní doklad o zaplacení pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, pokud se řidič vydá do zahraničí. Při cestách mimo ČR by proto zelenou kartu měl mít řidič i nadále fyzicky u sebe. Ideální je vozit s sebou i její duplikát. Od roku 2025 bude stačit mít i v zahraničí zelenou kartu jen v digitální podobě.
Limity pojistného plnění se zvýšily
Pojistné plnění má limit v určité výši. Jednoduše to znamená, že pojišťovna za pojistnou událost, kterou jste způsobili (například nehodu), vyplatí finanční obnos maximálně v té výši, jakou jste si nastavili. Minimální výši stanovuje zákon. Podle nového zákona se tato minimální výše zvedla z původních 35 milionů na 50 milionů.
Pokud máte nyní pojistný limit 50 milionů korun, jsou to peníze vyplacené osobě, která si z nehody nese vážnou zdravotní újmu. Dotyčný se musí léčit dlouhodobě, případně může být upoután na invalidní vozík, nebo došlo k jeho usmrcení. Občas se stává, že z těchto důvodů limity pojistného plnění nemusí stačit.
Limity jsou udávány s dvěma čísly, například 50/50. To znamená, že jde o limit 50 milionů na újmu na zdraví a 50 milionů na újmu na majetku. Čím vyšší máte limity, tím dražší je pojištění, ale o to více můžete být v klidu v případě pojistné události.
Výše limitů | Částka v Kč |
---|---|
Nejnižší možný limit (2024) | 50 mil. |
Doporučovaný limit | 75 mil. |
Vyšší limit | 100/150/200 mil. |
Nejvyšší možný limit | 250 mil. |
Podle nového zákona se zvýšený minimální limit 50 milionů korun v případě újmy na zdraví nebo úmrtí vztahuje na každou postiženou osobu, zatímco limit na majetkovou škodu bude na jednu škodní událost bez ohledu na počet postižených osob. Důvod navýšení je jednoduchý - kvůli navýšení cen za materiál, práci a zdravotní péči. Stále častěji se totiž stává, že 35 milionů v případě vážné nehody skutečně nestačilo pokrýt náklady. .
Pro část řidičů znamenalo navýšení minimálních limitů pojistného také zdražení jejich povinného ručení. Některé pojišťovny nicméně navýšily pojistné limity nad minimální částku za totožnou cenu, jakou u nich měli klienti sjednanou před uvedením nového zákona v platnost.
Změny v termínech placení povinného ručení
Od 1. října se mění i to, od kdy začíná platit sjednané povinné ručení. I když pojišťovny vždy dávaly přesné termíny, do kdy je nutné zaplatit povinné ručení, tak řada lidí se s platbou přesto omeškala. Nešlo ale o nic vážného, většina pojišťoven se zachovala benevolentně a smlouvu aktivovala zpětně. To už ale kvůli změně zákona není možné.
Jakmile pojistné neuhradíte včas, povinné ručení neplatí. A pokud vyjedete na silnici, jezdíte nepojištěným vozidlem. Část pojišťoven proto přistoupila k takzvanému fixnímu počátku pojištění (kdy je nutné zaplatit do daného data, jinak se smlouva nenávratně ruší) a část k plovoucímu počátku pojištění (pojištění je možné zaplatit do cca. 7 dní od uzavření smlouvy – ale dokud nejsou peníze připsány na účet pojišťovny, tak povinné ručení není platné).
Aby nedocházelo k situacím, kdy motoristé budou kvůli opožděné platbě jezdit nepojištěným vozidlem, budou pojišťovny při blížícím se termínu platby upřednostňovat placení přes platební bránu, případně okamžitým bankovním převodem. Placení složenkou v podstatě už nebude možné. A i bankovní převod vám bude zapovězen, pokud bude zbývat třeba jen 1 či 2 dny do začátku pojištění vozidla.
Pokud budete chtít mít auto pojištěné ještě v tentýž den, bude potřeba využít rychlou online platbu, na niž vám pojišťovna může dát i přísný časový limit – třeba jen 30 nebo 60 minut, případně do půlnoci téhož dne. Zelená karta i smlouva o povinném ručení vám následně přijdou e-mailem.
POZOR - řada pojišťoven na takzvanou onlinizaci a změny v pravidlech plateb přechází už od začátku září nebo je zavádí v jeho průběhu.
Jak na změnu povinného ručení?
Pojištění vašeho vozidla byste měli pravidelně kontrolovat a nejlépe jednou za dva roky aktualizovat. A pokud snad nevíte, zda má váš vůz sjednáno povinné ručení, jednoduše to zjistíte pomocí VIN kódu.
Kontrola by se měla týkat i havarijního pojištění, pokud ho máte sjednáno.
Sháníte výhodnější pojištění a chcete změnit pojišťovnu? Obraťte se na nás. Můžete nám zavolat nebo napsat, ale stejně tak si udělat kalkulaci a srovnání nabídek sami díky naší online kalkulačce. Najdete v ní možnost vyplnění SPZ, takže už nemusíte zjišťovat technické údaje a rok výroby vozidla. Když nám na sebe necháte kontakt, pomohou vám se sjednáním pojištění naši specialisté.
Online sjednání povinného ručení je moderním nástrojem, který využívá stále více majitelů vozidel. Ušetří totiž velké množství času, protože vše uděláte z pohodlí svého gauče. Už dávno není nutné navštěvovat pobočky jednotlivých pojišťoven a ztrácet se v papírech s nabídkami. Pojištění si najdete na internetu, my vám ho pomůžeme sjednat a veškeré dokumenty budete očekávat v e-mailu. Pojištění zároveň není platné, dokud ho nezaplatíte.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
A jestliže zjistíte, že se vám dané pojištění nehodí, máte zákonnou lhůtu dvou měsíců od sjednání, abyste podali výpověď povinného ručení.
Autor: Martin Sítek, Jana Skálová