Povinné ručení na elektrokoloběžku
Obliba alternativních dopravních prostředků stoupá. Ale pojí se s nimi i různé zákonné povinnosti. Možná ještě nevíte, že uživatelé elektrických koloběžek by měli mít od 1. dubna 2024 také sjednáno povinné ručení. Jak takové pojištění vypadá a koho se to přesně týká? Tyto otázky zodpovíme v našem článku.
Pojištění si můžete sjednat na stránkách pojišťovny Direct. V nabídce autopojištění vyberte možnost ,,SPZ zatím nemám“, následně v kategorii vozidla zvolte variantu ,,Ostatní vozidla bez RZ“ a ve druhém výběru ,,Elektrická koloběžka“.
Po kliknutí na tlačítko ,,Spočítat povinné ručení“ budete přesměrováni na stránku pojišťovny Direct, kde pojištění můžete dokončit.
Povinné ručení pro elektrickou koloběžku
Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (povinné ručení) se na uživatele elektrokoloběžek vztahuje od 1. dubna 2024. Poslanci nový zákon o povinném ručení schválili na konci roku 2023, na začátku roku ho projednal Senát a následně podepsal prezident. Měsíc po zapsání do Sbírky zákonů vešel v platnost. Nutnost sjednat si povinné ručení na elektrokoloběžku nebo třeba povinné ručení na segway tedy začalo platit od 1. dubna 2024.
Povinné ručení na elektrokoloběžku je od dubna 2024 nutné jak pro soukromé vlastníky, tak pro vlastníky komerčně využívaných elektrokoloběžek.
Zákonné pojištění si ovšem nutně nemusí platit všichni majitelé elektrokoloběžek, stejně jako se to netýká těch, kteří podlehli trendu sdílených elektrokoloběžek. Vztahuje to se pouze na majitele opravdu výkonných strojů, které mohou způsobit poměrně velké škody na majetku i zdraví třetích osob.
Proč se platí povinné ručení na koloběžku?
Základem pro toto rozhodnutí je nová evropská směrnice, která se vztahuje na všechny členské státy i na státy Evropského hospodářského prostoru. Kromě elektrokoloběžek zavádí povinné ručení například i pro majitele:
- segwayů,
- zahradních traktorů,
- zemědělských malotraktorů,
- motorových golfových vozítek,
- jednokolek (onewheel),
- trojkolek,
- sněžných skútrů,
- dalších vozidel s (elektro)motorem.
Má to ale svá pravidla, která můžete jasně vyčíst z technické dokumentace vašeho motorového vozidla.
Výjimku prozatím tvoří elektrokola, protože u nich je motor pouze doplňujícím pohonem, nikoliv primárním (tím je lidská síla). V tomto případě vám stačí pro elektrokolo pojištění odpovědnosti.
Koho se povinné ručení elektrokoloběžek týká?
Jak už jsme naznačili, nutnost pojištění se podle nového zákona o povinném ručení netýká úplně všech majitelů výše vypsaných motorových strojů. Podle směrnice EU se vztahuje pouze na ty, jejichž elektrokoloběžka (sněžný skútr atd.):
- přesahuje rychlost 25 km/h
- nebo přesahuje rychlost 14 km/h a provozní hmotnost zároveň překračuje 25 kg.
Takto výkonná nebo těžká koloběžka je velmi riziková a vyžaduje určité pojistné limity, které její majitel jednoduše nezaplatí z vlastních zdrojů. K tomu slouží právě povinné ručení, kdy případnou újmu vzniklou z nehody zaplatí pojišťovna vlastníka.
Pokud si nejste jisti, jaké parametry má vaše koloběžka, dá se to zjistit jednoduše. Každý takový stroj je totiž vybavený výrobním štítkem. Obvykle jej najdete na spodní straně stroje a dozvíte se na něm například, jaké maximální rychlosti dosahuje a kolik váží.
Cena povinného ručení pro elektrokoloběžky
Otázka ceny povinného ručení byla pro pojišťovny dlouho dilematem. Jak správně ohodnotit povinné ručení na elektrokoloběžku? Od počátku bylo jisté, že půjde o mnohem levnější pojištění než v případě povinného ručení pro osobní vozy.
Nakonec se ukázalo, že cena povinného ručení na elektrokoloběžky bude podobná jako cena povinného ručení na slabé motorky. Pokud navíc máte:
- bonusy za beznehodovost,
- dlouhou řidičskou praxi,
- pojištění pro další motorová vozidla,
můžete se u své pojišťovny dostat na velmi příjemnou částku, jež nebude přesahovat několik stokorun ročně. Pojišťovny pravděpodobně budou nabízet i možnost sjednání pojištění koloběžky online.
O ceně pojištění elektrokoloběžky rozhoduje především:
- výkon motoru (v tomto případě elektromotoru),
- značka dopravního prostředku,
- míra rizika nehody.
Povinné ručení pro segway
Jak už jsme naznačili výše, za splnění technických předpokladů o rychlosti a váze motorového vozidla je potřeba mít sjednáno mj. povinné ručení na segway, na zemědělský malotraktor či na sněžný skútr.
Pokud se této povinnosti budete cíleně vyhýbat, hrozí vám pokuta i problémy se zákonem.
Pozor při řízení elektrické koloběžky
Stejně jako u jiných vozidel, která se pohybují na pozemní komunikaci, tak i pro elektrokoloběžky platí dopravní předpisy. Až do výkonu 1kW a maximální konstrukční rychlosti 25 km/h se podle § 57 odst. 2 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích řadí koloběžka z hlediska provozu mezi kola a vztahují se na ni tedy stejná pravidla. Můžete s ní například na cyklostezku a pro starší 18 let u ní neplatí povinnost nosit přilbu (i když se důrazně doporučuje).
Většina elektrokoloběžek však spadá do skupiny lehkých motocyklů. Pro jejich řízení je tudíž potřeba vlastnit řidičské oprávnění skupiny AM nebo B. Stejně tak u nich platí bezvýhradní povinnost nosit helmu.
U jízdy na koloběžce platí zákaz požívání alkoholu. Pojišťovna k této okolnosti samozřejmě přistoupí a podle toho můžete mít problém při vyplacení pojistné částky.
Dobrovolné pojištění odpovědnosti
Na tento produkt povinného ručení se můžete teprve chystat, ale stejně tak je možné dobrovolně získat podobné pojištění už nyní.
Pojištění odpovědnosti jde sjednat zvlášť, nebo také v rámci pojištění majetku. Hodí se i pro cyklisty, obzvláště ty, kteří rádi na kole jezdí například na dovolenou. Cyklopojištění jsme se samozřejmě na Top-Pojištění.cz už věnovali, tak si přečtěte náš článek a dozvíte se více.
Při jízdě na elektrokoloběžce nebo segwayi ale určitě stojí za zvážení, podobně jako například úrazové pojištění.