Požáry na Rhodosu: Pojišťovna může proplatit storno i opuštěné kufry
Publikováno: 25.07.2023
Požáry na řeckém ostrově Rhodos, jedné z nejpopulárnějších dovolenkových destinací, spustily největší evakuační akci v dějinách země. Své domovy a hotely muselo opustit více než 20 tisíc lidí, včetně stovek českých turistů. Jen zázrakem si živelní pohroma zatím nevyžádala žádné oběti na životech. Podobná nepředvídatelná událost může dovolenou nejen znepříjemnit, ale také pořádně prodražit. Proto se vyplatí nepodcenit výběr cestovního pojištění. Na co si dát pozor?
Rhodos není jediný. Požáry sužují místní a zahraniční návštěvníky i na řeckých ostrovech Korfu a Euboia nebo na Peloponéském poloostrově. A podobnou situaci hlásí i další oblíbené turistické cíle. S ohnivým živlem bojují nebo se na něj chystají i v Portugalsku, ve Španělsku, v Itálii, v Chorvatsku nebo v Turecku.
Ministerstvo zahraničí proto důrazně doporučuje se před každou cestou do ciziny zaregistrovat do cestovatelského systému DROZD (drozd.mzv.cz). Díky němu může úřad turistům rozesílat varování a další důležité informace a organizovat případnou pomoc. Každopádně by lidé měli přinejmenším sledovat cestovatelské aktuality na webu MZV ČR, které napovědí, kam raději vůbec necestovat.
Stokoruny mohou ušetřit statisíce
Při plánování dovolené je třeba pamatovat na to, že se kdykoliv může přihodit cokoliv i v sebebezpečnější destinaci. Rozhodně se tedy nevyplatí vydávat se do zahraničí bez platného cestovního pojištění. To by mělo krýt především úhradu nákladů na zdravotní péči v dostatečném rozsahu a náklady na repatriaci, tedy převoz zpět do vlasti, v případě úrazu, onemocnění nebo i úmrtí.
SPOČÍTEJTE SI CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ
V členských státech Evropské unie, kam patří i Řecko, lze sice využít i běžné zdravotní pojištění, to však držitele ,,modré kartičky" opravňuje pouze k péči za stejných podmínek, které mají místní občané - a ti ve spoustě zemí platí vysokou spoluúčast. Cestovní pojištění se tedy vyplatí i při cestách po EU.
Před uzavřením pojistné smlouvy je důležité si dobře prostudovat všechny parametry. To platí jak pro sólo cestovatele, tak pro účastníky zájezdu organizovaného cestovní kanceláří. Balíčky pojištění, které cestovky k zájezdům často nabízejí, totiž nemusí krýt všechna rizika, která bychom pokrýt chtěli, jako je evakuace nebo některé specifické lékařské úkony.
,,Je klíčové přesně znát podmínky cestovního pojištění a případně si připlatit za vyšší balíček či připojištění určitých rizik. Oproti základnímu produktu se zpravidla jedná o stokoruny navíc, které vám ale mohou ušetřit i statisíce," říká specialista portálu Top-Pojištění.cz Ondřej Vacek.
Přírodní katastrofy, jako takzvaná vyšší moc, však bývají vyjmuty z některých rizik, která cestovní pojištění jinak hradí. ,,V souvislosti se současnou krizí v Řecku zatím pouze Pojišťovna VZP, ČSOB pojišťovna a Colonnade pojišťovna přislíbily buď plné krytí dle pojistných podmínek, nebo alespoň uznání celé řady plnění, která by s odkazem na vyšší moc uznávat nemusely," dodává.
Podle Ondřeje Vacka mají lidé nárok zejména na náhradu věcné škody, pokud je zahrnuta v jejich pojistném krytí. Pojišťovna by jim měla proplatit zavazadla a další osobní věci, které zůstaly během evakuace v hotelu. Klient ale musí být schopen prokázat, o co přišel. Je tedy vhodné obsah svých zavazadel ještě před odjezdem zdokumentovat, například nafotit mobilem. Výši náhrady pak stanovuje každá pojišťovna individuálně.
Kdy uplatnit pojištění storna?
Co dělat v případě, že do oblasti postižené přírodní pohromou máte teprve odcestovat? Právo zrušit zájezd bez storno poplatků ještě před jeho zahájením má klient podle zákona v případě, že přímo v cílové destinaci nebo jejím bezprostředním okolí nastanou nevyhnutelné mimořádné okolnosti, mezi něž se kromě živelních katastrof řadí třeba i násilné nepokoje. V takovém případě má zákazník právo na vrácení všech peněz, které zaplatil, nemá ale právo na náhradu škody.
Pokud není zasažena přímo lokalita pobytu, cestovní kancelář nemusí na bezplatné zrušení zájezdu přistoupit. Ani kdyby ministerstvo zahraničí vydalo plošné doporučení na Rhodos necestovat, pro cestovky by nebylo závazné, byť v takovém případě ho většinou respektují. V současné situaci se však většina tuzemských cestovních kanceláří rozhodla, že klientům, kteří by měli na Rhodos odletět v nejbližších dnech, umožní bezplatné storno nebo bezplatnou změnu termínu či destinace v případě, že měli cestovat na požáry postižený jih, nebo bezplatnou změnu, pokud měli pobývat na relativně bezpečném severu.
Pokud se cestovní kancelář nedohodne s klientem na náhradním řešení a žádá storno poplatek, přichází na řadu pojištění storna cesty, má-li ho klient sjednané. V takovém případě lze získat zpět nejčastěji 80 %, někdy však až 90 % z naúčtovaného poplatku. Toto pojištění však lze obecně uplatnit pouze pro místa, kde už požáry propukly, resp. pro oblasti, které jsou výslovně uvedeny na stránkách ministerstva zahraničí.
Proto i při sjednávání připojištění storno poplatku je třeba dobře číst podmínky a hlavně výluky z pojistného plnění, které má každá pojišťovna nastavené jinak. Mnohé z nich jsou však benevolentnější a storno poplatky proplácejí i při rušení cest na místa, kde požáry teprve hrozí.