Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestovní pojištění do Turecka

Turecko je oblíbenou destinací díky spojení orientální atmosféry, krásných pláží i historických památek. Každoročně sem míří tisíce Čechů nejen za odpočinkem, ale i za dobrodružstvím a poznáváním. Aby vaše cesta proběhla hladce, je dobré se připravit - od správného cestovního pojištění až po praktické rady tipy před cestou. Čtěte dál a dozvíte se všechny důležité informace.  

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Proč si sjednat cestovní pojištění do Turecka?

Cestovní pojištění by mělo být samozřejmou součástí každé dovolené, a to platí i pro Turecko. Přestože mezi Českem a Tureckem existuje dohoda o poskytování zdravotní péče, nelze na ni stoprocentně spoléhat. Ve veřejných nemocnicích sice můžete získat neodkladné ošetření, často je ale vyžadována platba v hotovosti.

Kromě toho v Turecku najdete také soukromá zdravotnická zařízení, která jsou na vysoké úrovni, ovšem za každý zákrok si účtují poměrně vysoké částky, které bez cestovního pojištění budete muset platit z vlastní kapsy.

POZOR! Jako pojištěný máte povinnost v případě jakékoliv pojistné události nejdříve kontaktovat asistenční službu, která vám vhodné zdravotnické zařízení doporučí. V případě, že byste šli bez rozmyslu do zařízení, které nemá pojišťovna nasmlouvané, může dojít ke sporu s pojišťovnou ohledně úhrady nákladů.

Cestovní pojištění vám kryje nejen náklady na lékařské ošetření, hospitalizaci, převoz nebo léky, ale může se hodit i v dalších situacích. Proto stojí za to přemýšlet o užitečných připojištěních, která vám v Turecku mohou přijít vhod:

  • Pojištění odpovědnosti - když omylem způsobíte škodu někomu jinému, ať už rozbijete něco v hotelu, nebo zraníte jiného turistu třeba při sportu.
  • Pojištění úrazu - ideální, pokud plánujete být aktivní a nechcete si kvůli zranění zkazit dovolenou.
  • Pojištění rizikových sportů - nutné, pokud se chystáte na adrenalinové aktivity, které pojišťovny neberou jako běžné rekreační sporty.

A když se ocitnete v nesnázích, můžete se kdykoli obrátit na asistenční službu v češtině, která je vám k dispozici 24/7.

Šetřit na cestovním pojištění se opravdu nevyplatí - v případě problémů vám může ušetřit nejen nervy, ale i pořádnou sumu peněz.

Srovnání cestovního pojištění do Turecka

S výběrem správného cestovního pojištění do Turecka vám pomůže online kalkulačka cestovního pojištění. Ušetříte si díky ní čas, vyhnete se zdlouhavému obcházení poboček a vše vyřídíte pohodlně online cestou. Stačí zadat pár základních údajů o vás a vaší cestě a během chvilky získáte přehled nabídek přímo vám na míru, a to včetně výše pojistného. Jednotlivé nabídky si můžete v klidu projít i si je upravovat podle potřeb.

cestovní pojištění do Turecka

Kolik stojí cestovní pojištění do Turecka v roce 2025?

Cenu cestovního pojištění do Turecka ovlivňuje délka pobytu, počet pojištěných osob, výše pojistných limitů a případná připojištění. Přesnou částku přímo vám na míru si tedy snadno zjistíte v online kalkulačce. Abychom vám rozhodování usnadnili, připravili jsme orientační výpočet, který vám poskytne lepší představu o cenách pojištění.

Nižší zajištění Střední zajištění Vyšší zajištění
Léčebné výlohy 4 000 000 Kč 7 000 000 Kč neomezeno
Pojištění úrazu 100 000 Kč 300 000 Kč 500 000 Kč
Pojištění odpovědnosti 250 000 Kč 5 000 000 Kč 15 000 000 Kč
Pojištění zavazadel 5 000 Kč 25 000 Kč 50 000 Kč
Asistenční služby ANO ANO ANO
Cena 280 Kč 495 Kč 989 Kč

Pozn.: Kalkulace je počítána pro 8denní rodinnou turistickou cestu do Turecka pro čtyři osoby (dospělí 33 a 31 let, děti 4 a 7 let). Uvedeny jsou nejnižší cenové nabídky ve srovnání. Jedná se o ilustrační příklad, nejedná se o obchodní nabídku. Počítáno dne 11. 2. 2025.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Jak si sjednat cestovní pojištění do Turecka?

Cestovní pojištění do Turecka si sjednáte během pár minut právě přes naši online kalkulačku cestovního pojištění. Vyberete si variantu, která vám nejvíc sedí, pojištění objednáte a smlouvu obratem dostanete e-mailem. Jakmile uhradíte pojistné (online kartou nebo bankovním převodem), pojištění začne platit. Cestovní pojištění si tedy můžete sjednat doslova pár minut před odjezdem na dovolenou. Určitě si pak nezapomeňte do telefonu uložit kontakt na asistenční službu, abyste ho měli hezky po ruce.

Co si připravit před cestou do Turecka?

Pro vycestování do Turecka je třeba mít platný cestovní pas. Ten musí mít nejen dospělí, ale také děti, včetně těch nejmenších. Občanský průkaz vám k cestě nestačí, takže je důležité si s dostatečným předstihem ověřit, že všichni členové vaší výpravy mají platný pas na celou dobu pobytu, ideálně alespoň 6 měsíců od data vstupu do země.

Kromě toho je před cestou rozumné sledovat bezpečnostní situaci v Turecku. Ministerstvo zahraničních věcí pravidelně aktualizuje doporučení pro cestovatele na svých webových stránkách v sekci Cestujeme.

Turecko bylo v minulosti bohužel vystaveno teroristickým útokům, a proto je dobré být informován o možných rizicích. Například se doporučuje vyhýbat se demonstracím a shromážděním většího počtu lidí, omezit cestování veřejnou dopravou a návštěvy frekventovaných míst, jako jsou nákupní centra či tržiště. Zvláštní opatrnost je vhodná v jihovýchodních oblastech země.

Před cestou se také můžete zaregistrovat do systému DROZD, který spravuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR. Tato registrace umožňuje v případě nouze rychlejší kontakt s vámi a poskytování aktuálních informací.

Užitečné informace pro cestu do Turecka

  • Důležitá telefonní čísla - záchranná služba 112, policie 155, hasiči 110
  • Jazyky - oficiálním jazykem Turecka je turečtina. Domluvíte se zde také anglicky, zejména v turistických oblastech, a často i německy nebo rusky.
  • Očkování - není povinné, ale doporučuje se očkování proti tetanu, spalničkám, záškrtu, hepatitidě A a B, břišnímu tyfu a vzteklině.
  • Řízení - rychlostní limity jsou v Turecku stanovené na 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec a 120 km/h na dálnici. Tolerance alkoholu za volantem je 0,5 promile.
  • Na co si dát pozor:
    • Extrémní horko v létě - vysoké teploty mohou vést k dehydrataci a úžehu, pijte hodně vody a používejte opalovací krém.
    • Cestovatelské průjmy - dbejte na hygienu, pijte balenou vodu a vyhýbejte se ledu v nápojích.
    • Nestabilní bezpečnostní situace - oblasti na východě a jihovýchodě země nejsou zcela bezpečné, sledujte doporučení MZV.
    • Nebezpečný provoz - Turecko patří mezi země s vysokou nehodovostí, buďte opatrní jako řidiči i chodci.
    • Kapesní krádeže - na trzích, v MHD i na plážích mějte cennosti pod dohledem.
    • Klíšťata u Černého moře - při cestách do této oblasti používejte repelent a kontrolujte tělo.
  • Peníze a výběry z bankomatu - v Turecku se platí tureckou lirou (TRY), takže je dobré mít u sebe hotovost. Směnit ji můžete před cestou, nebo si ji pohodlně vybrat až na místě. Bankomaty jsou dostupné ve městech, u obchodních center i na letištích. Před odjezdem se raději informujte o poplatcích za výběr z bankomatu u svého běžného účtu. Některé banky umožňují výběry zdarma, u jiných zaplatíte poplatek. Při výběru si dejte pozor na nabídku převodu měny (DCC) - vždy se vyplatí zvolit možnost výběru v místní měně (TRY), abyste se vyhnuli nevýhodnému kurzu.
  • Tarify a volání - Turecko není součástí EU, takže se na něj nevztahují stejné roamingové podmínky jako v evropských zemích. Ceny za volání, SMS i mobilní data zde mohou být výrazně vyšší, proto si ještě před odjezdem ověřte u svého operátora, jaké poplatky se vás týkají. Pokud plánujete využívat internet častěji, vyplatí se zvážit datové balíčky nebo případně zakoupení místní SIM karty, která může být cenově výhodnější.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Co vidět a navštívit v Turecku?

Turecko je země plná kontrastů - spojuje bohatou historii, úchvatnou přírodu, fascinující kulturu i moderní metropole. Ať už se vydáte za antickými památkami, nádhernými plážemi nebo dobrodružstvím v horách, Turecko vás zaručeně ohromí. Přinášíme tipy na místa, která stojí za návštěvu:

  • Istanbul - Jedinečné město rozkládající se na pomezí Evropy a Asie. Projděte se starým centrem, navštivte Hagia Sofii, Modrou mešitu nebo Velký bazar, kde zažijete pravou orientální atmosféru.
  • Kappadokie - Oblast známá skalními městy, jeskynními kostely a unikátními komíny z vulkanické horniny. Nejlepší způsob, jak tuto krajinu prozkoumat, je let balonem při východu slunce.
  • Pamukkale - Termální prameny zde vytvořily běloskvoucí terasy, po kterých stéká minerální voda. Toto místo je nejen vizuálně dechberoucí, ale i léčivé - voda je bohatá na vápník a pomáhá při kožních i revmatických potížích.
  • Efes - Jedno z nejzachovalejších antických měst na světě. Projděte se mezi ruinami obrovské knihovny Celsa, divadla pro 25 000 diváků nebo chrámu bohyně Artemis, který patřil mezi sedm divů světa.
  • Antalya - Oblíbené letovisko s nádhernými plážemi a historickým centrem plným úzkých uliček, kde najdete starobylé domy a přístav. Skvělé místo pro kombinaci odpočinku a poznávání.
  • Troja - Znáte příběh o trojském koni? Toto místo se nachází právě zde. Na místě najdete pozůstatky starověkého města, které inspirovalo Homérovu slavnou báseň.
  • Nemrut Dag? - Vrchol této hory je posetý obřími sochami bohů, které pocházejí z dob antického království Kommagéné. Nejlepší doba k návštěvě? Východ nebo západ slunce, kdy sochy získávají tajemnou atmosféru.
  • Oludeniz - Jedna z nejkrásnějších pláží v Turecku, kterou obklopují tyrkysové vody a zelené hory. Pokud máte rádi adrenalin, vyzkoušejte zde paragliding z hory Babadag - jeden z nejlepších na světě!
  • Kas - Toto městečko nabízí jedny z nejlepších lokalit pro potápění v celém Středomoří. Můžete zde objevovat podmořské jeskyně, vraky lodí a dokonce i potopené antické ruiny.
  • Göbekli Tepe - Unikátní archeologické naleziště, které je starší než egyptské pyramidy! Postaveno bylo před více než 11 000 lety, což z něj činí jedno z nejzáhadnějších míst na světě.
  • Ani - Kdysi bohaté hlavní město Arménského království, dnes opuštěné ruiny klášterů, paláců a kostelů. Toto místo má mystickou atmosféru a nabízí neuvěřitelné scenérie.
  • Duden vodopády - Vodopády padající přímo do Středozemního moře jsou fascinujícím přírodním úkazem. Jsou snadno dostupné z Antalye a nabízejí osvěžující únik od letních veder.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Co ochutnat v Turecku?

Turecká kuchyně patří mezi nejbohatší a nejchutnější na světě. Kombinuje vlivy středomořské, balkánské, arabské a asijské kuchyně, což z ní dělá opravdový gastronomický zážitek. Ať už máte chuť na slané speciality, sladké dezerty nebo osvěžující nápoje, Turecko vás určitě nezklame. Co musíte rozhodně ochutnat?

  • Kebab - Nejznámější turecké jídlo existuje v mnoha podobách. Vyzkoušejte döner kebab (na vertikálním grilu), sis kebab (maso na špejli) nebo iskender kebab (maso na plátu chleba s jogurtem a rajčatovou omáčkou).
  • Pide - Turecká verze pizzy, podlouhlé těsto plněné sýrem, masem nebo zeleninou. Peče se v peci a chutná skvěle s čerstvými bylinkami.
  • Lahmacun - Tenké chlebové placky s mletým masem, rajčaty, paprikami a kořením. Tradičně se jí s citronovou šťávou a svinuté jako wrap.
  • Meze - Malé předkrmy, které se podávají ke grilovanému masu nebo rybám. Mezi oblíbené patří hummus, baba ghanoush (lilková pasta) nebo tzatziky (jogurt s okurkou a česnekem).
  • Köfte - Turecké masové kuličky, často připravované na grilu. Podávají se s rýží, chlebem a jogurtem. Existuje mnoho variant, včetně kořeněných nebo plněných sýrem.
  • Börek - Pečené nebo smažené listové těsto plněné sýrem, špenátem nebo mletým masem. Skvělé jako rychlá svačina nebo snídaně.
  • Manti - Turecké mini knedlíčky plněné masem, podávané s jogurtem a česnekovou omáčkou, někdy posypané mletou paprikou nebo máslem.
  • Baklava - Jeden z nejznámějších tureckých dezertů. Skládá se z vrstev filo těsta plněného ořechy a zalitého sladkým sirupem.
  • Lokum (turecký med) - Sladká želé pochoutka s příchutěmi růže, citronu, pistácií nebo kokosu. Často se podává k turecké kávě.
  • Turecká káva - Silná a aromatická káva připravovaná v džezvě. Podává se s trochou vody a často se sladkostí jako lokum.
  • Čaj - Národní nápoj Turků, černý čaj servírovaný ve skleněných tulipánových šálcích. Pije se prakticky po celý den.
  • Ayran - Osvěžující nápoj z jogurtu, vody a soli, který se skvěle hodí k pikantním jídlům.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Autor: Bára Kocmánková