Jak postupovat při katastrofách v zahraničí
Dovolená by měla být časem odpočinku a radosti, ale nečekané katastrofy mohou tuhle idylku rychle změnit. Proto je důležité vědět, jak se chovat a jaké kroky při nečekaných událostech podniknout, abyste byli v bezpečí. Právě tomuto tématu se budeme věnovat na následujících řádcích. A kromě toho se podíváme na odpovídající cestovní pojištění, které je pro minimalizaci dopadů přírodních katastrof naprosto klíčové.
Co dělat při nebezpečných situacích na dovolené
Podívejte se na přehled nejčastějších přírodních katastrof, které mohou postihnout vaši dovolenkovou destinaci. Každou událost jsme doplnili o konkrétní příklady i návody krok za krokem, jak se v takových situacích zachovat. Buďte připraveni na vše a užijte si svou dovolenou bez obav i v případě neočekávaných zvratů.
Požár v zahraničí
Mnozí mají ještě v paměti události roku 2023, kdy došlo na řeckém ostrově Rhodos k rozsáhlým požárům, což vedlo k masivní evakuaci turistů i místních obyvatel. A boj s ohněm Řecko od začátku července hlásí i letos.
Vzhledem k velkému suchu a vysokým teplotám místní úřady předpokládají, že i toto léto bude kvůli lesním požárům opět velmi náročné.
V médiích pak můžeme každý rok číst řadu podobných zpráv i z dalších zemí. Především na jihu Evropy často bojují hasiči s požáry například v Itálii, Španělsku, Portugalsku i Chorvatsku. Plameny v loňském roce v průběhu prázdnin pak zasáhly i turecké pobřeží a sever Alžírska. Tedy místa, kde se nachází právě oblíbená turistická letoviska.
Co dělat při požáru v zahraničí
- Zachovejte klid: Panika vám nepomůže, naopak může situaci zhoršit. Snažte se zůstat co nejvíce v klidu a jednat rozvážně.
- Informujte se: Sledujte místní zpravodajství a pokyny od úřadů. Většinou jsou k dispozici včasné signály a informace o evakuačních trasách. Proto věnujte pozornost:
- Sirénám: Hlasité sirény, které mohou být slyšeny na velkou vzdálenost, často oznamují evakuaci nebo blížící se nebezpečí.
- Místním médiím: Informace o požáru jsou často sdělovány prostřednictvím rozhlasu, televize a místních zpravodajských webů, stejně jako odpovídajících profilů na sociálních sítích.
- SMS a mobilním upozorněním: V některých oblastech mohou úřady posílat varovné zprávy přímo na mobilní telefony obyvatel a turistů.
- Evakuace: Pokud je nařízena evakuace, okamžitě se přesuňte na bezpečné místo podle pokynů místních autorit. Nezdržujte se balením věcí, důležitá je vaše bezpečnost. Sebou si však vezměte, pokud to situace umožňuje, osobní doklady, peněženku a mobilní telefon.
- Bezpečnostní vybavení: Pokud je to možné, noste mokrý ručník nebo látku přes ústa a nos, abyste snížili inhalaci kouře. V případě, že se nacházíte v budově, snažte se uzavřít všechny otvory, aby kouř nepronikl dovnitř.
Povodně a záplavy v zahraničí
Povodně jsou nebezpečné a mohou nastat velmi rychle. S tím máme bohužel bohatou zkušenost i v České republice. Co se týče turistických destinací, můžeme se podívat například na rok 2019, kdy třeba Benátky zažily nejhorší povodně za posledních 50 let. Voda tehdy dosáhla kritické úrovně a město bylo zaplaveno.
V létě 2023 pak povodně zasáhly Slovinsko, kdy způsobily značné škody během vrcholící turistické sezóny. Silné deště vedly k rychlému zvednutí hladin řek a zaplavení mnoha oblíbených turistických oblastí. Povodně poškodily infrastrukturu, včetně silnic a železnic, což značně zkomplikovalo evakuaci turistů a jejich návrat domů.
Co dělat při povodních a záplavách v zahraničí
- Varování: Sledujte místní varovné signály a předpovědi počasí. Informace o povodních jsou často dostupné prostřednictvím místních médií nebo úředních zdrojů.
- Vyhněte se vodě: Nechoďte do zaplavených oblastí, voda může být kontaminovaná nebo skrývat nebezpečné předměty. Povodňová voda může také způsobit vážná zranění nebo smrt, pokud proud zesílí.
- Vyšší terén: Přesuňte se do výše umístěné oblasti, kde je menší pravděpodobnost zaplavení. Pokud se nacházíte v budově, přesuňte se do vyšších pater.
- Nouzové zásoby: Mějte u sebe základní zásoby, jako jsou pitná voda, jídlo a léky. V případě dlouhodobého odříznutí od pomoci je důležité mít dostatek těchto zásob na několik dní. Samozřejmě si s sebou nezapomeňte vzít doklady, peněženku a mobilní telefon.
Zemětřesení v zahraničí
Zemětřesení může udeřit bez varování. Možná si říkáte, že silné otřesy znají spíše v Asii, určitých státech USA nebo v zemích ležících přímo na tektonických zlomech, ale vzpomeňte si na událost, ke které v roce 2020 došlo v Chorvatsku.
Poblíž města Petrinja bylo epicentrum zemětřesení o síle 6,4, které způsobilo rozsáhlé škody na budovách a infrastruktuře a bohužel si vyžádalo i několik lidských životů. Otřesy byly cítit i v hlavním městě Záhřebu, kde došlo k významnému poškození historických budov, včetně katedrály a dalších kulturních památek.
Další zemětřesení v Chorvatsku se stalo v loňském roce, přičemž epicentrum bylo přímo na ostrově Krk a otřesy byly cítit dokonce i v Rijece. V tomto případě naštěstí nedošlo k velkým škodám ani k obětem.
Co dělat při zemětřesení v zahraničí
- Bezpečné místo: Schovejte se pod pevný stůl nebo jiný kus nábytku, který vás ochrání před padajícími předměty. Pokud není nábytek k dispozici, chraňte si hlavu a krk rukama a přitiskněte se k vnitřní zdi.
- Pryč od skla: Vyhněte se oknům a skleněným dveřím, které se mohou rozbít a způsobit zranění. Dále se vyhněte zrcadlům a dalším křehkým objektům.
- Evakuace: Po skončení otřesů se přesuňte ven na otevřené prostranství, kde nehrozí pád budov. Dbejte na to, aby byl prostor daleko od elektrického vedení a dalších potenciálně nebezpečných objektů. I v tomto případě se neohlížejte na své věci a mějte u sebe mobil, doklady a svou peněženku.
Hurikán v zahraničí
Hurikány mohou být předpovězeny s určitým předstihem, což umožňuje přípravu na jejich příchod. V roce 2017 způsobil hurikán Irma obrovské škody v Karibiku a v USA, což vedlo k masivní evakuaci. Nicméně jevy podobné hurikánům a tornáda se v posledních letech nevyhýbají ani Evropě.
Co dělat při hurikánu v zahraničí
- Evakuační plán: Informujte se o evakuačních plánech a pokynech místních úřadů. Evakuační trasy a úkryty jsou obvykle předem stanoveny a veřejně dostupné.
- Bezpečný úkryt: Najděte bezpečné útočiště, ideálně v budově s pevnou konstrukcí. Vyhněte se mobilním domům a lehkým stavbám, které nejsou schopny odolat silným větrům.
- Zásoby: Připravte si zásoby vody, jídla, léků a baterií na několik dní. Mějte také nouzovou lékárničku, důležité dokumenty a mobil v nepromokavém obalu.
Praktické tipy a rady
- Před cestou: Zjistěte si informace o možných rizicích v cílové destinaci a přizpůsobte tomu svůj plán. Mějte připravený plán evakuace a seznam kontaktů na místní úřady a zdravotnická zařízení.
- Při příjezdu: Seznamte se s místními varovnými opatřeními a postupy při mimořádných událostech. Zjistěte, kde se nacházejí nejbližší úkryty a evakuační trasy.
- Během pobytu: Udržujte si přehled o počasí a dalších potenciálních hrozbách. Mějte při sobě základní zásoby a připravte si nouzový balíček.
- Pojištění: Před odjezdem si důkladně prostudujte podmínky svého cestovního pojištění. Ujistěte se, že zahrnuje krytí všech relevantních rizik a mějte po ruce kontakty na pojišťovnu.
Registrujte se v systému DROZD
Pokud víte, že cestujete do destinace, kde může hrozit nějaký konflikt nebo je v ní nasnadě přírodní katastrofa, zaregistrujte se do systému DROZD. V případě, že dojde k rizikové situaci, obdržíte od Ministerstva zahraničních věcí ČR hromadný e-mail a SMS. Dostanete tak včasné varování a získáte i další potřebné informace. Údaje, které při registraci poskytnete, jsou pak po uplynutí 30 dnů od uvedeného data odjezdu ze země automaticky smazány.
V loňském roce se například do systému DROZD zaregistrovalo 207 000 osob, přičemž se jednalo o cestovatele mířící nejčastěji do Řecka, Egypta a Turecka.
Jak situaci řešit v rámci cestovního pojištění
Cestovní pojištění je nezbytné pro všechny, kdo vyráží do zahraničí na otočku, výlet, prodloužený víkend i na dovolenou. A právě kvalitní cestovní pojištění vám může poskytnout klid a finanční ochranu v případě neočekávané události v podobě přírodní katastrofy.
Jakmile dojde k požáru, povodni, zemětřesení nebo k jiné události, je třeba se řídit pokyny a nařízením záchranných složek a místních úřadů. Kontaktujte také asistenční služby u vašeho cestovního pojištění, které jsou tu pro vás v českém jazyce non-stop. Operátor vám pak poradí, jak se v dané situaci zachovat, postupovat a pomůže zajistit i nouzový návrat zpět do České republiky, který bude krytý právě z vaší pojistky.
Pokud se na dovolenou teprve chystáte a v cílové destinaci došlo k neočekávané katastrofě, kontaktujte asistenční službu a situaci s ní zkonzultujte. V případě, že máte sjednané pojištění storna pobytu, nemusíte přijít o své vynaložené finance na pobyt či zájezd. A jestli se chystáte vycestovat prostřednictvím cestovní kanceláře, je samozřejmě nutné kontaktovat také ji.
Cestovní pojištění do zahraničí
Pro srovnání a sjednání cestovního pojištění použijte online kalkulačku. V ní se zaměřte hlavně na odpovídající limity léčebných výloh, ze kterých plynou náklady na převoz, hospitalizaci, ošetření, léky i repatriaci zpět do České republiky. Kromě toho si určitě do cestovního pojištění přidejte užitečná připojištění, jako je:
- Pojištění odpovědnosti: Pro případy, kdy někomu jinému nechtěně způsobíte škodu na zdraví či majetku.
- Pojištění storna pobytu: Pokud byste kvůli neočekávaným událostem nemohli vycestovat.
- Pojištění zavazadel: Pro případ jejich ztráty, poškození, odcizení, a to nejen v případě přírodních katastrof.