Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jací jsou nejčastější brouci v bytě?

Publikováno: 23.09.2024

Objevili jste ve své domácnosti nezvané šestinohé návštěvníky? Brouci v domácnosti způsobují nepříjemné potíže a každý se jich chce co nejdříve zbavit. Jak ale na ně? Udělejme si přehled, jací jsou nejčastější brouci v bytě, jak se k vám dostanou a jak s nimi zatočit.

Nejčastější brouci v bytě

Věděli jste, že v boji proti broukům vám může v některých případech pomoct i pojištění majetku? Při správném nastavení vám zaplatí profesionální dezinsekci. Porovnejte si ho přes naši online kalkulačku.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ MAJETKU

Proč likvidovat brouky v domácnosti?

Kromě toho, že se jich řada lidí štítí a nehodlá s nimi sdílet společnou domácnost, znamenají brouci v domácnosti mnohdy doslova zkázu a navíc mohou způsobovat zdravotní problémy. Větší i miniaturní broučci v bytě jsou tedy v každém případě nežádoucí.

Každý hmyzí druh vám bude škodit jiným způsobem. Někteří zamoří vaši spíž, prokoušou obaly potravin a nakladou do nich vajíčka. Jiní poničí nábytek, znehodnotí oblečení nebo knihy. Budou vás štípat a zanechávat po sobě trus nebo zbytky svlečené kůže. Zkrátka nic, co byste doma chtěli.

Brouci v bytě navíc mohou přenášet různé patogeny a šířit nemoci, způsobovat vám vyrážku, alergie a nepříjemné svědící pupínky.

Brouci mají tendenci se velmi rychle množit a z pár jedinců zavlečených do spíže s nakoupenými potravinami je brzy hmyzí invaze. Je proto důležité začít řešit jejich likvidaci co nejdříve. Nejprve se můžete pokusit zbavit se brouků svépomocí, ale pokud nebudete úspěšní, na nic nečekejte a zavolejte odbornou firmu na dezinsekce a deratizace.

Jaké hmyzí druhy nejčastěji zamořují domácnost?

Každý hmyzák má v domácnosti své teritorium, kde je jako doma. V jednotlivých místnostech tak narazíte na různé druhy. Podívejte se, na top seznam nejčastějších škůdců, ať víte, s kým máte tu čest, jak se k vám mohou dostat a co na ně nejlépe zabírá.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Lezoucí brouci v bytě

Ačkoliv neumějí létat, velmi rychle běhají a jsou schopní se poměrně dobře schovávat. Navíc patří k těm nejméně oblíbeným, kterých se nejvíc štítíme. Jejich likvidace nebývá snadná a domácnost zamoří téměř bleskově.

Štěnice domácí

štěnice

Štěnice jsou doslova noční můrou, rozmnožují se opravdu rychle a taky se k vám bez problémů dostanou. Zdaleka neplatí, že by se držely jen na místech, kde jsou horší hygienické podmínky. Štěnice k vám přilezou po stoupačkách, přinesete si je z bazaru, z vozů hromadné dopravy nebo klidně z hotelu (a ani luxusní resort vám absenci štěnic nezajistí).

Štěnice mají hnědo-oranžovou až červenou barvu, velikostí jsou asi jako jadérko z jablka a nemají křídla. Zato velmi svižně a obratně lezou. Jediné, co je zastaví, jsou absolutně hladké povrchy jako třeba sklo. Přes den se schovávají v úkrytu a v noci vylézají za potravou.

Špatná zpráva je, že jejich potravou jste vy. Živí se krví teplokrevných živočichů, takže v noci vylézají a opakovaně koušou a sají, dokud se nenasytí. Ráno budete mít řadu nepříjemných červených štípanců, rozvinout se může alergická vyrážka, citlivější jedinci mohou dostat horečku.

Jak poznáte, že máte doma zrovna štěnice? Budou se držet ve vaší blízkosti, nejlépe v ložnici poblíž postele. Pravděpodobně budete nacházet na zemi nebo na posteli drobné černé tečky (trus) nebo kůži nymf. Štěnice žijí ve velkých koloniích, prohlédněte matraci, zem za čelem postele, škvíry v parketách a za nábytkem, podívejte se pod koberce a rámy obrazů.

Zbavit se štěnic je velmi obtížné. Jsou odolné, přežívají vysokou i nízkou teplotu a na jednom místě budou desítky jedinců v různých vývojových stádiích. Pasti na štěnice pomohou spíš pro potvrzení výskytu štěnic, ale samy na úplnou likvidaci nestačí. Zkuste vše vystříkat zakoupeným insekticidním sprejem na štěnice, postřik zopakujte za dva týdny. Textilie vyperte na vysokou teplotu, matraci a koberce vyčistěte parním čističem.

V případě štěnic je rozhodně jistější zavolat ihned dezinsekční firmu. Její zásah je nutné třikrát zopakovat.

Šváb obecný a rus domácí

šváb

Oba patří do rodu švábů. Rus je o něco menší a štíhlejší, má světlehnědou barvu a průhledné tělo. Šváb je mohutnější, černý a neprůhledný. Rus se také snadněji dostane do vyšších pater. Neplechu v bytě vám ale nadělají oba stejnou.

Rychle se rozmnožují, rychle běhají a rychle se adaptují kdekoliv. Je extrémně těžké se jich zbavit, protože přežijí téměř všechno. Drží se na vlhkých, teplých a tmavých místech a v blízkosti potravy. Nejčastěji se vám tedy usídlí v kuchyni, v koupelně nebo ve vodovodním potrubí. Hledejte za lednicí, dřezem, pod kuchyňskou linkou nebo za koupelnovou skříňkou. Přilezou k vám přes odpady nebo si je dovezete třeba z dovolené.

Poznáte je podle teček trusu a svleček, na povrchu (třeba na zdi) bývají nalepené schránky od vajíček, které vypadají jako necelý centimetr dlouhá tmavá kapsle. Pro šváby a rusy je typický nepříjemný nasládlý zápach, určitě ho zaregistrujete, jakmile se počet brouků v bytě zvýší. Někdy je můžete uvidět prchat, když v noci rozsvítíte v kuchyni světlo. Pustí se taky do potravin v kuchyni, které znehodnotí.

Švábi přenášejí řadu nemocí, například žloutenku, úplavici, salmonelózu, břišní tyfus nebo dětskou obrnu. Kousnutí švábem nebývá příliš časté, ale vyvolávají silné alergické reakce.

Proti švábům můžete použít gelové jedové nástrahy, které jim voní a zanesou si je do hnízda, lepivé pasti nebo spreje. Fungují i dýmovnice nebo přípravky s kyselinou boritou a křemelinou.

Vzhledem k rychlosti zamoření šváby a jejich odolnosti je i v tomto případě lepší včasný zásah odborníků.

Mravenec obecný a mravenec faraon

Zařazujeme ho mezi lezoucí hmyz, i když královny a samci křídla mají a létají během ,,svatebních letů". Vy doma ovšem narazíte hlavně na zástupy mravenců lezoucích po svých cestičkách z hnízda až k vašim dobrotám v kuchyni.

Mravenec obecný je černý nebo černohnědý, faraon světle rezavý. Oba druhy žijí v početných koloniích a v blízkosti lidských obydlí si hnízda budují třeba v základech domů, pod dlažbou chodníků, pod kameny nebo pod kůrou stromů.

Jsou velmi organizovaní a jakmile u vás objeví zdroj potravy (a mravenci sežerou téměř vše, i když nejraději mají sladké pečivo a ovoce), vybudují si k vám hojně využívanou mravenčí dálnici. Každý spadený drobek, psí granuli nebo kousek ovoce pak najdete doslova obalený mravenci. Ve spíži umí udělat pořádnou paseku. A jejich štípnutí také není nic příjemného.

Proti mravencům můžete úspěšně zakročit i sami. Mnohdy si vystačíte i bez chemie. Mravenci nemají rádi, když jim přerušíte jejich silničky něčím, co narušuje jejich feromonové trasy. Jsou pak dezorientovaní a raději mizí.

Nejdřív tedy musíte najít, jak se k vám dostávají a kudy lezou. Příslušná místa pak obkreslete a přeškrtejte třeba křídou. Zní to jako nesmysl? Ale není, mravenci totiž nemají křídu rádi, pravděpodobně jim vadí vápník v ní obsažený. Stejnou službu udělá nasypaná skořice, nastříkaný roztok vody s octem či šťáva z citrusů nebo jedlá soda smíchaná s cukrem (soda je po požití zabíjí a díky vůni cukru si směs zanesou do hnízda).

Mravencům nevoní některé bylinky, například máta, tymián nebo levandule. Jejich pěstováním je můžete od vstupu do domácnosti odradit.

A když nepomohou babské rady, můžete si koupit jed na mravence v granulích nebo prášku. Praktické jsou domečky na mravence, ve kterých je jed schovaný, aby se k němu nedostaly děti nebo domácí zvířata. Jedovou nástrahu umístěte k jejich cestičce a počkejte, až si jed zanesou do hnízda, kde vyhubí celou kolonii.

Rybenka domácí

rybenka

Rybka nebo stříbřitka? Ať jim říkáte jakkoliv, rybenky doma nemáme moc rádi, ačkoliv nám v podstatě nijak neškodí a nepřenášejí žádné nemoci. Jsou to nejobvyklejší brouci v koupelně a někdy se s nimi určitě setkal každý z nás. Podlouhlý hmyz s tělem pokrytým stříbřitými šupinkami a dlouhými tykadly a štětinami na mnoho lidí působí odpudivě, proto se ho snaží zbavit.

Rybenky milují vlhko, teplo a temno. V domácnosti se proto usidlují zejména v koupelně nebo na toaletě. Přes den se schovávají a v noci vylézají za potravou. Živí se roztoči, zbytky kůže a vlasů, ale taky potravinami obsahujícími škrob. Horší je, že jim chutná taky papír a lepidlo, problém tedy nastane, pokud se vám dostanou do knihovny nebo pod tapety.

Zlikvidovat je můžete tekutým prostředkem proti rybenkám, který zakoupíte buď ve formě koncentrátu a sami si ho naředíte, nebo rovnou ve formě spreje. Při malém výskytu mohou pomoci lepivé pasti, které rybenku nalákají pomocí feromonů.

Rybenky také nemají rády některé esenciální oleje, zvlášť je odpuzuje eukalyptus, skořice, máta, čajovník nebo levandule. Odpady můžete propláchnout horkou vodou a zejména je důležité často větrat, vše v koupelně dosucha vytírat a zbavit se plísní.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Létající brouci v bytě

Tyto potvůrky k vám mohou zalétnout otevřeným oknem, ale často si domů přineseme jejich zárodky v potravinách, například v mouce, chlebu nebo koření. Proto občas zkontrolujte zásoby, jestli v nich nějakého broučka nenajdete. Čím dřív se malých brouků v domácnosti zbavíte, tím méně toho znehodnotí.

Usadily se vám okolo domu nebo u okna otravné vosy? Podívejte se na článek, jak zlikvidovat vosí hnízdo.

Červotoč spižní

Objevil se vám v bytě malý černý brouk? Pravděpodobně to bude jeden z nejčastěji se vyskytujících brouků v kuchyni, a to červotoč spižní. Červotoče si obvykle spojujeme s dřevokaznými škůdci, ale tento jeho bratříček si nejvíc pochutná právě na potravinách. A nepohrdne ani krmivem pro zvířata.

Červotoč spižní je drobný, jen 2 až 4 mm dlouhý oválný brouček, barvu má tmavě hnědou, ale často ho vnímáme jako černého. Škodit vám budou i jeho bílé larvy.

Červotoč spižní má rád pokojovou teplotu a světlo. Prokouše se bez problému obaly potravin a pustí se do mouky, pečiva, sušenek, rýže, těstovin, instantních polévek nebo psího žrádla či krmiva pro morčata. Pochutná si i na knihách a nezanechá je zrovna v pěkném stavu. Navíc vše znehodnotí svým trusem.

Jakmile najdete sáček plný malých broučků, ihned je zavažte do pevného pytle a zlikvidujte. Pozor, i v na první pohled nedotčených potravinách už mohou být vajíčka. Podívejte se pečlivě, jestli v obalu nenajdete malinké dírky. Nejste si jistí a nechcete celý sáček vyhodit? Můžete ho pečlivě uzavřít do igelitového pytlíku a nechat dva týdny v lednici. Za tu dobu se případná vajíčka zničí.

Všechny kontaminované potraviny je nutné vyhodit, police pečlivě vysát a vytřít horkou vodou smíchanou s octem. Do rohů skříně můžete nasypat křemenitý prášek, který není jedovatý.

Potemník moučný

potemník

Další z řady černých brouků v kuchyni. Přítomnost potemníka poznáte podle charakteristických pavučinek v mouce, těstovinách nebo sladkostech. Potemník je dlouhý 10-18 mm, známější je ale jeho larva, která je označovaná jako moučný červ.

Potemníků se u nás vyskytuje více druhů, kromě moučného můžete narazit na potemníka hnědého nebo skladištního. Všichni mají společné to, že milují mouku, obiloviny a výrobky z nich, sežerou ale i čokoládu, koření, semínka, luštěniny, kakao, prakticky cokoliv, na co v kuchyni narazí.

Potemníky je potřeba zlikvidovat, protože napadené potraviny jsou náchylné k plísním a navíc potemníci produkují látky, které jsou zdraví nebezpečné, mluví se dokonce o karcinogenních účincích.

Jediným řešením je všechny potraviny vyhodit, celou spíž vysát a vytřít octovou vodou. Poté můžete použít past na potravinové brouky, která přiláká zbloudilce.

Kožojed obecný

kožojed

Nemusíte se bát, okusovat kůži vám nebude. Zaměří se na zbytky kůže nebo srsti zvířat, takže nejčastěji ho najdete schovaného v kobercích nebo v šatníku. Podobně jako mol vám bude vykousávat dírky do oděvů, ale živí se i papírem, měkkým dřevem nebo různými potravinami.

Kožojed je malý oválný brouček, s tělem dlouhým od půl do jednoho centimetru, tmavě hnědé až černé barvy. Poznáte ho podle toho, že na krovkách má buď světlý pruh, nebo světlé flíčky. Nepřehlédnutelná je jeho larva, která je dvakrát tak velká než dospělý jedinec, má hnědou barvu a je silně ochlupená. K zakuklení se obvykle někde schová, například do štěrbiny ve zdi nebo v podlaze, proto může déle trvat se kožojedů zbavit.

Napadené potraviny musíte vyhodit, mohla by se v nich tvořit kvůli kožojedům plíseň. Oděvy vyperte na 60 °C, koberce a čalouněný nábytek vyčistěte parním čističem. Spíž vytřete horkou vodou a spáry zasilikonujte. Použít můžete i pasti na potravinové brouky nebo speciální lepivé pasti na kožojedy.

Mol šatní

Známý světle béžový motýlek. Nepřináší nám ovšem potěšení, ale je spíš k zlosti. Moli zbožňují oděvní materiály a s radostí se usadí v ne moc často používané a větrané šatní skříni. Nemají rádi světlo a vůni, naopak je přitahuje zápach zatuchlého nebo roznošeného oblečení a zbytky potu (na vlhká místečka samice kladou vajíčka). Za dírky v šatech jsou zodpovědné larvy mola, je tak důležité, aby se moli nestihli ve skříni usadit a naklást vajíčka.

Oblečení do skříně dávejte vždy vyprané a snažte se každou šatní skříň pravidelně větrat. Čerstvý vzduch moly spolehlivě vyžene. Oblečení, které nosíte jen příležitostně, je lepší uschovávat v igelitových obalech. Taky můžete do skříně rozvěsit lepivé pasti na moly nebo kuličky proti molům. Napadené oblečení musíte vyhodit, jinak se vám moli budou dál šířit.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Dbejte na prevenci

Ani pravidelný úklid vám sice nezaručí stoprocentní ochranu před brouky v domácnosti, ale alespoň toto riziko snížíte na minimum, případně se vám bude broučí pohroma lépe likvidovat.

  • Pravidelně vysávejte, vytírejte a utírejte prach.
  • Nenechávejte po kuchyni zbytky drobků, kapky rozlité tekutiny nebo ovoce volně položené na lince.
  • Potraviny ve spíži uchovávejte v uzavíratelných plastových dózách.
  • Přinesené potraviny před uklizením do spíže zkontrolujte.
  • V koupelně udržujte sucho a pravidelně odstraňujte plísně.
  • Odpadkové koše mějte uzavřené a pravidelně je vynášejte.
  • Skříně průběžně větrejte, vkládejte do nich vonné pytlíčky.
  • Utěsněte všechny škvíry a netěsnosti kolem oken a podlahy.
  • Pročišťujte odpady a občas je prolijte horkou vodou.
  • Do oken si dejte sítě proti hmyzu.

Bojíte se ceny odborné firmy? Využijte pojištění majetku

Někdy se ani přes veškerou snahu nepovede domácnost ochránit před vniknutím hmyzích škůdců a v řadě případů na ně ani sami nestačíme. Přesto mnohdy lidé odkládají pomoc odborné firmy, protože se obávají nákladů na profesionální dezinsekci.

Přitom právě na tyto případy myslí pojišťovny a v rámci asistenčních služeb k pojištění majetku (pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti) nabízejí proplacení dezinsekce a deratizace nebo odstranění vosího a sršního hnízda. Zkontrolujte si při sjednávání pojistky, jestli je tato služba součástí základní nabídky, nebo rozšířené nabídky asistenčních služeb.

Pokud budete chtít pojištění za tímto účelem využít, nejednejte na vlastní pěst. Pojišťovna vám totiž neproplatí každou odbornou firmu, ale jen svoje smluvní partnery. Jako první tedy volejte asistenční službu a s tou se už domluvíte na dalším postupu.

Nemáte ještě pojištění majetku? S námi si můžete sjednat pojištění rodinného domu, pojištění bytu v osobním vlastnictví i pojištění bytu v nájmu. V online kalkulačce pojištění domácnosti si můžete snadno porovnat nabídku nebo nám zavolejte na linku 222 100 200.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ MAJETKU

Autor: Petra Maříková