Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jaká má být ideální vlhkost v bytě?

Publikováno: 30.10.2024

Mít ve svém bytě nebo domě ideální vlhkost je velmi důležité. Proč? Má totiž přímý vliv na zdraví a komfort vás i vaší rodiny. Vlhkost vzduchu může ovlivnit imunitní systém, spánek i zdraví jako takové. A to nemluvíme o tom, že vysoká vlhkost vzduchu může zapříčinit vznik plísní nejen na zdech, ale také na nábytku či vybavení domácnosti a způsobit tak jeho poškození. 

Ideální vlhkost v bytě

Vybavení domácnosti vám může poškodit nejen plíseň, ale i nečekané nehody a živelní katastrofy. Sjednejte si pro všechny případy správné pojištění domácnosti. Naše přehledné online srovnání vám pomůže najít tu nejvýhodnější nabídku.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Správná vlhkost v bytě

Doporučená vlhkost v bytě se pohybuje v rozmezí od 40 do 60 %. Právě tento rozsah je nejvhodnější pro naše zdraví a pohodlí, ale také nejvíce vyhovuje domácím mazlíčkům, pokojovým rostlinám a nejvíc prospívá nábytku, elektrotechnice nebo hudebním nástrojům.

Při správné vlhkosti v bytě se cítíme nejlépe, lépe se soustředíme, méně chybujeme, lépe spíme a zvyšuje se nám imunita. Příliš vlhký nebo suchý vzduch naopak způsobuje řadu zdravotních problémů a taky škody na majetku. Zkrátka bychom doma neměli mít ani jako v tropickém pralese ani jako na poušti.

Vlhkost v bytě závisí na více faktorech:

  • roční období,
  • aktuální počasí venku,
  • jak moc doma topíte,
  • jestli doma pravidelně větráte,
  • jestli sušíte mokré prádlo v koupelně na šňůře, nebo naopak v sušičce,
  • kolik máte doma rostlin a jak často je zaléváte.

V zimních měsících bývá vlhkost v domácnosti o něco vyšší, obvykle v rozmezí 45 až 60 %, v létě je doporučená 40 až 55 %.

Vlhkost vzduchu ovlivňuje nejen celá řada činností, které běžně doma provozujeme, například vaření nebo koupání, ale také celkový stav domu nebo bytu. Závady na střeše, stěnách nebo základech mohou způsobovat pronikání vody a zvyšování vlhkosti.

Vlhký vzduch v bytě

V případě, že u vás vlhkost překročila hranici 60 %, vystavujete se riziku vzniku plísní, které může ohrozit nejen vybavení vaší domácnosti, ale i vaše zdraví.

Kvůli zvýšené vlhkosti se plíseň začíná objevovat především na stěnách a v rozích místností, na zadních částech nábytku, v extrémnějších případech je možné objevit krupičku plísně i na čalounění a dalších tkaninách. Navlhat a následně plesnivět může i oblečení ve skříních. Na některých materiálech se může při vyšší vlhkosti objevit i rez.

V oblasti zdraví se pak v těchto případech vystavujete především riziku respiračních obtíží i nepříjemných alergických reakcí. Ve vlhkém vzduchu se totiž snadněji množí roztoči, kteří spolu se sporami plísní za nepříjemnými alergiemi a kožními obtížemi stojí. Zvýšená vlhkost také zhoršuje revmatická onemocnění.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Pozor dávejte na vlhkost v bytě 70 nebo 80 %

Pokud vám vlhkoměr ukáže v bytě vlhkost 70 nebo 80 %, je opravdu třeba zpozornět a začít s nadbytečnou vlhkostí bojovat.

Kromě výše uvedených problémů budete totiž taky potřebovat místnosti víc vytápět, aby se vodní pára nesrážela na oknech a zdech. Důležitým pojmem je v této souvislosti rosný bod.

Jako rosný bod se označuje teplota vzduchu, při které je vzduch maximálně nasycený vodními parami. Když je teplota nižší než rosný bod, vzduch už nedokáže vodní páru zadržovat a ta se začne srážet v podobě kapiček vody na různých površích, nejčastěji právě na oknech a stěnách, ale třeba i na zrcadlech.

Čím je vyšší vlhkost vzduchu, tím je potřeba vyšší teplota, aby vzduch vodní páry udržel a nevytvářely se nežádoucí kapičky vody. Takže musíte mnohem víc topit. A to není nic, o co bychom při dnešních cenách energií stáli.

Jak snížit vlhkost v bytě?

Vlhkost v domácnosti můžete snížit několik způsoby:

  • Větrání: Otevřete okna a krátce (po dobu několika minut) a intenzivně vyvětrejte.
  • Odvlhčovač: Odvlhčovače jsou zařízení, která odstraňují přebytečnou vlhkost ze vzduchu. Na trhu najdete celou řadu modelů od mechanických až po elektrické. Od malých modelů do menších místností, až po větší odvlhčovače do místností s větší plošnou výměrou. 
  • Změna zvyků sušení prádla: Sušení prádla v bytě může poměrně dost zvýšit vlhkost vzduchu. Pokud vám to situace dovolí, sušte prádlo raději venku, a to i v zimě. Určitě se vyhněte sušení prádla přímo na radiátorech a pokud dáváte mokré oblečení na sušák, nestavte ho přímo ke zdroji tepla. A potom samozřejmě důkladně vyvětrejte.
  • Vaření: Při vaření používejte důsledně digestoř a po skončení krátce vyvětrejte.
  • Konstantní teplota: Výkyvy teploty způsobují i zvyšování vlhkosti. Jeden den přetopit a druhý den vypnout topení není úplně nejlepší volba.
  • Správné zateplení: Pokud plánujete rekonstrukci, určitě si nechte udělat dostatečné zateplení domu bez tepelných mostů. Při správném zateplení se kondenzace vodních par uvnitř výrazně snižuje. Na rekonstrukci si můžete vzít také hypotéku.

Suchý vzduch v bytě

Vyhráno nemáte ani v případě, že máte v bytě suchý vzduch. I sucho totiž musí být přiměřené. Pokud máte doma vlhkost nižší než 40 %, pak byste ji měli zvýšit.

Nízká vlhkost vzduchu v bytě je problémem hlavně pro vaše zdraví. Seznam potíží, které suchý vzduch v bytě způsobuje, je poměrně dlouhý.

Suchý vzduch má negativní vliv např. na:

  • dýchací cesty - způsobuje vysychání sliznic dýchacích cest, které se následně nemohou dostatečně bránit různým mikroorganismům, jste pak náchylní k infekcím a virózám a nemoci si u vás podávají dveře,
  • oči - způsobuje tzv. syndrom suchého oka, oči jsou začervenalé, oteklé, svědí a pálí, zhoršuje se zrak,
  • rty - na rtech se objevují bolestivé praskliny a suché šupinky,
  • pokožku - vysušená pokožka ztrácí na elastičnosti, prohlubují se vrásky, objevuje se ekzém,
  • vlasy - třepí se a lámou, ztrácejí lesk.

Kromě toho se budete cítit unavení a nebudete se moct na nic pořádně soustředit.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Jak zvýšit vlhkost v bytě?

Vlhkost v domácnosti můžete zvýšit těmito způsoby:

  • Zvlhčovače vzduchu a difuzéry: Jedná se o zařízení, která do vzduchu přidávají vodní páry a tím vlhkost pomáhají zvyšovat. V případě aroma difuzérů můžete navíc propojit příjemné s užitečným a domov si provonět oblíbenými esenciálními oleji. 
  • Mokré ručníky nebo kapesníky, případně nádobky s vodou: Malý ručník nebo kapesník stačí umístit na radiátor nebo do jeho blízkosti. Stejně tak jsou ke koupi malé nádobky, které naplníte vodou a pověsíte na topné těleso.
  • Pokojové rostliny: Pořiďte si domů více pokojových rostlin a pravidelně je zalévejte. 
  • Pořiďte si dekorativní fontánky do interiéru.

Jak změřit vlhkost vzduchu v bytě?

Pro měření vlhkosti v bytě použijte hygrometr. Jedná se o zařízení, které vám zobrazí údaj v % a vy tak hned budete vědět, jestli se vlhkost u vás doma pohybuje v optimálním rozmezí 40 až 60 %. 

Na trhu najdete hygrometry elektrické nebo analogové. Ty elektrické jsou přesnější a často disponují i dalšími funkcemi, jako je například teploměr nebo alarm, který vás upozorní na příliš vysokou nebo nízkou vlhkost. Analogové hygrometry jsou méně přesné, ale jsou levnější a snadněji se s nimi manipuluje.

Pro správné použití hygrometru ho doma umístěte ne příliš blízko topení nebo okna a nejlépe také mimo dosah přímého slunečního světla. Pokud chcete vlhkost v bytě monitorovat pravidelně je vhodné ho mít umístěný na stejném místě po celý čas. To vám umožní sledovat vývoj vlhkosti v průběhu času a případně vlhkost upravit, abyste se doma cítili co nejlépe.

Jak poznat suchý nebo vlhký vzduch v bytě bez vlhkoměru?

Ne každý má doma samostatný vlhkoměr, meteostanici nebo teploměr s funkcí měření vlhkosti. Nicméně na vysokou nebo naopak nízkou vlhkost vzduchu vás mohou upozornit i běžné příznaky:

  • vysrážené kapičky vody na oknech a zrcadlech,
  • zatuchlý vzduch,
  • plísně v rozích místnosti, kolem oken nebo pod kobercem,
  • vlhké mapy na stěnách a opadávající omítku,
  • vlhké a zatuchlé oblečení ve skříních,
  • vyšší prašnost v domácnosti,
  • výskyt statické elektřiny,
  • zvýšenou nemocnost členů domácnosti,
  • špatný spánek, bolesti hlavy,
  • chronický kašel,
  • zhoršující se alergie a pálení očí.

Nevhodná vlhkost vzduchu se pozná třeba i podle toho, že podlaha po umytí dlouho schne, ručníky v koupelně jsou neustále vlhké nebo se nám špatně dýchá a probouzíme se pravidelně s ucpaným nosem nebo škrábáním v krku, ačkoliv nejsme nemocní.

Přesnou míru vlhkosti ale zjistíte pouze měřením. Na změření vlhkosti vzduchu vám bude stačit koupit si vlhkoměr, Pokud máte podezření na vlhkost uvnitř stavební konstrukce, pozvěte si odbornou firmu na změření vlhkosti zdiva.

Chraňte svůj domov pojištěním domácnosti

Váš byt či dům může ohrožovat nejen plíseň způsobená nadměrnou vlhkostí, ale také další rizika, jako jsou například:

  • Vodovodní škody, jež může způsobit porouchaná pračka, myčka, nebo také soused.
  • Požár, například od svíčky na nehlídaném adventním věnci, při zkratu nebo nesprávném používání elektrického spotřebiče.
  • Krádež nebo vandalismus, které hrozí především ve větších a velkých městech, případně v dobách oblíbených pro zimní a letní dovolené.
  • Škody způsobené živly.

Před tím vším váš domov ochrání správné pojištění majetku. To se skládá z pojištění domácnosti (vztahuje se na všechno hmotné vybavení, jako je nábytek, spotřebiče, elektronika atd.) a pojištění nemovitosti (to zase ochrání všechny pevné stavební součásti - zdi, stropy, okna, střechu atd.).

Podívejte se tedy na naší online kalkulačku pojištění domácnosti, která vám ukáže přehledné srovnání nabídek hned od několika pojišťoven, nebo kontaktujte přes telefon, e-mail či chat naše specialisty. Skvěle vám poradí, doporučí ten nejlepší produkt přímo na míru a vy budete vědět, že váš domov je v bezpečí.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Autor: Bára Kocmánková, Petra Maříková