Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Filtr pevných částic

Publikováno: 08.01.2024

Filtr pevných částic známý také jako DPF (Diesel Particulate Filter) se v osobních autech s dieselovým motorem zabydlel už před lety. Používají se od roku 2000, povinně pak od roku 2011, kdy vstoupila v platnost emisní norma Euro 5.

Filtr pevných částic

Řadě řidičů nahání hrůzu, a tak se u ojetých automobilů v některých inzerátech můžete setkat s upozorněním, že jde ještě o ,,starý dobrý" diesel bez DPF. Není tomu tak dlouho, co si ho i někteří majitelé vozů nechávali odstraňovat. To už je dnes spíše rarita, neboť legálně bez něj (pokud byl vůz opatřený filtrem pevných částic z výroby) nelze projít emisemi na STK.

S příchodem emisní normy Euro 6c a 6d se mu už nevyhnete ani u benzínových zážehových motorů. Tam ho výrobci montují jako částicový filtr zvaný GDP. Má ho například oblíbená tříválcová ŠKODA Fabia z roku 2018 s motorem 1.0 TSI.

SPOČÍTEJTE SI POVINNÉ RUČENÍ

Co je filtr pevných částic?

Filtr pevných částic je zařízení, které slouží k odstranění karcinogenních, velmi jemných prachových částic z výfukových plynů vozidel s naftovým motorem. Filtr tak chrání především naše zdraví.

Naprosto zjednodušeně bychom pak mohli filtr pevných částic považovat za jakousi vložku ve výfuku. Filtry mají různou velikost, a pokud fungují tak, jak mají, zachytí až 99 % všech částic o velikostech do 0,1 mikrometru.

Jak funguje filtr pevných částic?

Filtr pevných částic ve svém jádru zachytává pevné částice za pomocí neprůchodných kanálků. Ty jsou průchodné pouze jen pro výfukové plyny.

Na vstupní straně filtru, tedy kam vstupují pevné částice, je polovina kanálků otevřená a polovina uzavřená. Uzavřené kanálky jsou ale na druhém konci otevřené a právě jimi mohou odcházet proudící plyny pryč z DPF filtru dále do výfuku, očištěné od pevných částic a sazí.

Zajímáte se o stav vašeho vozu? Přečtěte si, jak ochránit auto před korozí.

Jak poznám, že má auto filtr pevných částic?

Podle velmi jednoduché pomůcky. Pokud byl naftový automobil z výroby opatřený DPF filtrem, měl by mít rovnou koncovku výfuku. Modely bez filtru pevných částic je měly kvůli kouři zahnuté k zemi.

Pokud má váš vůz spalující naftu rovnou koncovku, měl by tedy filtr pevných částic mít. Jestli v něm ale skutečně je, a tedy nebyl nelegálně demontovaný, zjistíte podle stavu koncovky výfuku. Měla by být čistá a uvnitř bez sazí.

Jak poznám ucpaný filtr pevných částic?

Filtr pevných částic se v provozu zaplní průměrně za 400 až 1 500 km. Rychlost jeho zaplnění závisí na jízdním stylu. Pokud automobil používáte k přesunu po městě, zaplní se rychleji, než když jezdíte dlouhé trasy po dálnici.

To, že je filtr zanesený, případně ucpaný poznáte poměrně jednoduše. Vaše auto bude mít větší spotřebu pohonných hmot a nebude tak ,,živé" jako dříve.

U moderních aut vás na jeho zanesení upozorní kontrolka, která svítí oranžově a má tvar výfuku. V takovém případě byste měli zajet do servisu a nechat si filtr pevných částic zkontrolovat. Pokud jste si koupili starší dieselové auto bez signalizace, je vhodné si preventivně nechat filtr zkontrolovat či rovnou vyčistit.

SPOČÍTEJTE SI POVINNÉ RUČENÍ

Jak vypálit filtr pevných částic?

Vypalování filtru probíhá automaticky. Automobil sám pozná, kdy je filtr plný, a spustí tzv. regeneraci. Interval mezi jednotlivými aktivními regeneracemi se s přibývajícími desítkami tisíc kilometrů zkracuje, jelikož dochází k nevratnému plnění filtru popelem a jeho kapacita se tak postupně zmenšuje na úkor prostoru pro saze. Jednoho dne, když už pro ně ve filtru není dost místa, je třeba nechat ho profesionálně vyčistit nebo vyměnit.

Důvody častých regenerací:

  • silně ucpaný filtr pevných částic - DPF je nutné profesionálně vyčistit,
  • nefungující nebo málo účinný přední oxidační katalyzátor (DOC) - DPF je zcela zbytečné čistit,
  • nefunkční/chybové diferenciální měření tlaku/senzory.

Jak vyčistit filtr pevných částic?

O filtr pevných částic se můžete starat. Stačí, když jednou za čas auto ,,protáhnete" po dálnici a necháte motor cca 10 minut v otáčkách kolem 2 000. Na delší životnost mají vliv i kvalitní pohonné hmoty a aditiva. Na trhu existují i nejrůznější přípravky do nafty, které právě filtr pevných částic čistí.

Pokud je ale filtr zanesený takovým způsobem, že nic z uvedeného nepomáhá, nezbývá než se obrátit na servis, který provede demontáž filtru a jeho odborné vyčištění.

Nejhorší variantou je, že filtr vyčistit nelze ani odborně a je zapotřebí ho vyměnit za nový. Nejde totiž o nejlevnější položku. Záleží samozřejmě na značce vozu, ale ceny nových filtrů pevných částic se pohybují v desítkách tisíc korun.

Je možné filtr pevných částic odstranit?

Dříve šlo o poměrně častou alternativu, která ale naštěstí brzy vyšla z módy. Jednak bez filtru neprojdete emisemi na STK a za druhé riskujete, že vás opětovná montáž přijde na dvojnásobek.

Samotné kontroly na činnost DPF provádí i dopravní policie při silničních kontrolách. Běžně s sebou vozí měřicí přístroje ověřující správnou funkčnost filtru. Pokud odhalí, že byl z vozu odstraněný, hrozí vám vysoká pokuta a cesta na STK.

Povinné ručení

Máte pocit, že zbytečně přeplácíte na povinném ručení? Podívejte se na srovnání povinného ručení na Top-Pojištění.cz. Možná zjistíte, že u jiné pojišťovny získáte víc a za méně peněz. Kalkulačka povinného ručení vám ukáže, jaké jsou možnosti, a naši specialisté vám se sjednáním rádi pomohou. Srovnáno i sjednáno máte za pár minut, online a z pohodlí domova.

kalkulačka POVINNÉho RUČENÍ

Havarijní pojištění

Stejné je to i s havarijním pojištěním. Majitelé starších aut ho často nemají, protože si myslí, že už se jim nevyplatí. To je samozřejmě na zvážení, protože kryje i ty škody, které si řidič způsobí sám. Záleží tedy na vás, jak jezdíte a jak moc vám vadí například škrábance a promáčkliny. U nových aut není nad čím přemýšlet a měli byste si ho sjednat rovnou s povinným ručením.

Na Top-Pojištění.cz vám pomůžeme i se sjednáním havarijního pojištění, případně vám poradíme, jak na něm můžete ušetřit. Obraťte se na naši kalkulačku.

kalkulačka HAVARIJNÍho POJIŠTĚNÍ