Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Nenechte si auto zničit korozí

Publikováno: 07.11.2019

Ke korozi jsou náchylná především starší auta, ale na správnou ochranu se musí pamatovat i u modernějších vozů. Tedy pokud chcete, aby vám dlouho a dobře sloužily. Vzniklou rez jde samozřejmě odstranit, ale jak většinou platí - důležitá je především prevence.

Koroze auta

Co je to koroze a kde nás nejvíc potrápí?

Rez je oxid železa a vzniká díky procesu jménem koroze. A právě ta je pro váš vůz velmi nebezpečná. Auta jsou k ní náchylná především ve vlhkém prostředí, které samotný proces i velmi urychluje. A pokud se do díla zapojí i sůl, problém může být raz dva na světe. Jak asi tušíte, díky tomu u nás dostávají auta zabrat především v zimě, kdy nás na cestách čeká sníh, náledí a posypové soli.


Nejnáchylnější k rezivění je logicky spodní část vozu-podvozek, výfuk, prahy, podběhy. Jedná se o místa, která jsou přímo vystavená působení nečistot, odletujících kamínků a agresivní soli. A dále také   blatníky, kapoty a dveře. V nich se totiž setkávají vnější a vnitřní části karoserie spojené svařováním. Při něm je rozrušena struktura materiálu, a to ho dělá náchylnějším ke korozi.

Jak s korozí zatočit

Pokud na autě rez objevíte, zbytečně dlouho s jejím odstraněním neotálejte. I když se jedná jen o malou plochu. Čím déle je postižené místo vystaveno povětrnostním vlivům, tím rychleji se koroze bude šířit. Ta začínající se také opravuje mnohem snadněji než pokročilá. A navíc - co laikovi může připadat pouze jako povrchová záležitost, může být ve skutečnosti nebezpečné ,,hlodání" uvnitř konstrukce.

Malá místa zasažená korozí si můžete poměrně jednoduše opravit i sami. Brusným papírem (zrnitost 80-120) odstraníte poškozený lak a všechnu rez až na lesklý kov. Místo odmastíte technickým benzínem a zakytujete. Jakmile kyt ztvrdne, obrousíte ho jemným smirkem (zrnitost 400) a nastříkáte plnící základovou dvousložkovou barvou. Za mokra opět přebrousíte dohladka a na závěr přelakujte tak, aby barva splynula s tou původní. Je ovšem potřeba dodat, že oprava nevydrží moc dlouho - místo raději kontrolujte a případně proces zopakujte.

Pokud ale koroze už zapracovala na větší ploše anebo si na opravu sami netroufáte, obraťte se na odborníky. Ti mají profesionální nářadí i spoustu zkušeností.

Prevence a ochrana je základ

Rez vidíme hlavně u starších typů aut, ale samozřejmě se nevyhýbá ani těm modernějším. Proto je dobré s prevencí začít dřív, než s novým autem vyjedete na silnici. Korozi karoserie dokáže zabránit ochranný nástřik nebo nátěr. V jednoduché formě ho můžete zvládnout i sami, ale ruční spreje nevyvinou dost vysoký tlak pro vytvoření pevného ochranného filmu. A také se nedostanou do vzdálenějších míst karoserie. Proto se opět doporučuje raději využít služeb profesionálů, kteří disponují jak kvalitnějšími nástřiky, tak lepším vybavením pro jejich provedení. Nejedná se ovšem o levnou záležitost. Kompletní ochrana všech potřebných částí vozu může stát od šesti do patnácti tisíc korun a po třech až čtyřech letech se proces musí opakovat.

A co dál? Až skončí mrazy a přijde jaro, nechejte celý podvozek pořádně vyčistit! A samozřejmě nezapomeňte auto přezout na letní pneumatiky.,

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Autor: Bára