Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jaká je cena dálniční známky v roce 2024 a kde ji pořídíte?

Publikováno: 23.01.2024

Ačkoli několik let zůstával systém dálničních známek stejný, v posledních letech doznal hned několika změn a ne jinak tomu bude i v roce 2024. Zásadní novinka přišla už v roce 2021 s přechodem na elektronické dálniční známky. Řidiči se dočkají nové varianty platnosti dálničních známek, ale také zdražení jejich roční varianty. Kolik bude stát dálniční známka, na kolik dní ji můžete zakoupit a kde ji pořídit? A jak snížit náklady na provoz vozidla?

cena dálniční známky

Cena dálniční známky v roce 2024

Nové ceny začnou platit od 1. 3. 2024. Do konce února tedy lze dálniční známku ještě pořídit za loňskou cenu a ušetřit tak několik stokorun. O kolik se nová cena roční dálniční známky oproti původní navýší a které známky naopak zlevní, si můžete prohlédnout v tabulce:

Cena do 1. 3. 2024 Cena od 1. 3. 2024
Roční 1500 Kč 2300 Kč
Měsíční 440 Kč 430 Kč
10denní 310 Kč 270 Kč
Denní 200 Kč

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Cena roční dálniční známky vzroste o 800 Kč - nákup známek byste tedy neměli odkládat. Je však ještě jeden důvod, proč s nákupem neotálet. Další změna se totiž týká odkladu platnosti známky. Podle původního nastavení by bylo možné odložit platnost roční známky až o tři měsíce. V případě nových cen by to znamenalo koupi roční známky v únoru za 1500 Kč a nastavení začátku její platnosti od května 2024 do konce dubna 2025.

Od 1. 1. 2024 nicméně MDČR přišlo s úpravou zkrácení odkladu platnosti ze tří na jeden měsíc. Tato úprava se týká všech variant kuponů včetně denního. A proč k tomuto kroku MDČR přistoupilo? Oficiálním důvodem byl nízký zájem řidičů o tříměsíční odklad.

Pokud víte, že roční známku potřebujete a zároveň hledáte způsob, jak snížit celkové náklady na provoz vozidla, nechte si pomocí naší kalkulačky přepočítat výši povinného ručení. V naší online kalkulačce najdete všechny nabídky na trhu a dost možná zjistíte, že na svém povinném ručení zbytečně přeplácíte. Cena dálniční známky vás už poté nebude tolik bolet. Potěšit vás také může, že cena 10denní a měsíční dálniční známky se oproti loňskému roku sníží.

SPOČÍTEJTE Si POVINNÉ RUČENÍ

Nově i denní dálniční známka

Chcete-li i v roce 2024 brázdit české dálnice, bez známky se neobejdete. Pro řidiče, kteří dálnice využívají nárazově a zřídka, bude jistě vítanou změnou možnost zakoupit si jednodenní dálniční známku a to za 200 Kč. Zavedení jednodenního kuponu se navíc vedle ČR dotkne i okolních států. Stane se tak díky směrnici EU, která do jisté míry stanovuje ceny jednotlivých známek a také nařizuje právě zřízení jednodenní známky. Ta má pomáhat především při projíždění státem nebo pouze občasném využití dálnic.

Denní známka platí pouze jeden kalendářní den, nikoliv po dobu 24 hodin. Pokud tedy víte, že budete muset na cestu vyrazit ve 20 hodin, kupon bude platný pouze do půlnoci téhož dne. Pokud vaše cesta potrvá déle, je nutné zakoupit další známku. V takovém případě už je ale výhodnější koupě desetidenní známky za 270 Kč.

Kde a jak koupit nejlevněji dálniční známku

Podívejme se na samotný nákup dálničních známek. Jak jsme už uvedli, nejlevnější dálniční známku zakoupíte do konce února, a to na běžných místech, která se ani pro rok 2024 nemění. Elektronickou dálniční známku pořídíte na pobočkách České pošty, na čerpacích stanicích EuroOil a v samoobslužném kiosku, který bývá poblíž hranic. Nejjednodušším způsobem je však zakoupení online na webu edalnice.cz nebo na portaldopravy.cz přes Identitu občana.

Jízda bez známky pouze pro majitele elektromobilů

Pokud vám cena známky přijde vysoká a nestojí vám její pořízení za to, vězte, že za jízdu na zpoplatněných úsecích bez dálniční známky hrozí pokuta až 20 000 Kč. Pokud byste chtěli jít do sporu a podali oznámení o osvobození od dálniční známky, ale neměli byste na něj nárok (na rozdíl od majitelů elektromobilů nebo historických vozidel s příslušným průkazem), hrozí vám pokuta až 100 000 Kč.

A pozor - nově musí za dálnice platit také majitelé plug-in hybridních vozů a vozů na biometan. Tuto změnu určují evropská pravidla a poplatek pro tato vozidla bude činit 24 % z celkové ceny.

I nadále jsou ale od poplatků osvobozeny elektromobily. Cíle je podpora jejich nákupu a užívání a tento benefit je často uváděn jako jedna z výhod pořízení vozu na čistě elektrický pohon.

Buďte na cesty po dálnicích připraveni

Koupí dálniční známky by vaše příprava na cesty po tuzemsku i zahraničí neměla rozhodně skončit. Jen na českých silnicích a dálnicích dochází každý den k desítkám až stovkám méně či více závažných nehod a i dodržování silničních pravidel a obezřetnost vás před nimi nemusí ochránit. Je proto dobré počítat s případnými riziky a vhodně se proti nim pojistit. Ostatně bez povinného ručení, které si ze zákona musí sjednat každý provozovatel vozidla, byste na cesty vůbec vyjíždět neměli.

Pokud totiž budete řídit auto bez sjednaného povinného ručení, hrozí vám při silniční kontrole na místě pokuta. Povinné ručení navíc kryje škody, které svým vozem způsobíte na zdraví či majetku třetích osob. S uzavřeným povinným ručením si tak nemusíte dělat starosti s náklady - pojišťovna se o vše postará. Je však důležité mít správně nastavené limity maximálního plnění. Zohlednit byste proto měli například i inflaci, kvůli které se zvýšily ceny náhradních dílů i mechanické práce.

Zkontrolujte si proto, zda je vaše současné nastavení povinného ručení dostatečné, aby vás v případě řešení pojistné události nepříjemně nepřekvapil nedoplatek, který bude muset jít z vaší kapsy.

Kde sjednat povinné ručení

Povinné ručení snadno sjednáte u každé pojišťovny, jejich podmínky se ale mohou lišit. Vybírat pojištění pouze podle ceny se nemusí vždy vyplatit, některé levnější varianty nemusí zahrnovat asistenční služby. Cenu ručení pojišťovna vypočítá na základě technických parametrů vozidla a vašich osobních údajů. Pokud nechcete zbytečně přeplácet, využijte naše srovnání povinného ručení.

Je třeba si správně nastavit limity maximálního plnění, tj. maximální částku, kterou pojišťovna v případě nehody vyplatí. Minimální zákonem stanovený limit pojistné ochrany je 50 mil. Kč na zdraví a 50 mil. Kč na majetkovou újmu. V případě hromadné dopravní nehody tyto částky však nemusí být dostačující, proto pojišťovny nabízejí limity až do výše 250 mil. Kč. Náhrada škody z povinného ručení se však týká pouze škody způsobené třetím osobám, poškození vašeho vozidla nekryje.

Pro úhradu škod na vašem voze je nutné mít zřízené havarijní pojištění.

SPOČÍTEJTE Si POVINNÉ RUČENÍ

Nepovinné, ale prospěšné havarijní pojištění

Ideální je zkombinovat povinné ručení právě s havarijním pojištěním, které pokryje škody způsobené na vašem voze. V případě nehody zaviněné druhou osobou vám škody na vašem autě vyplatí pojišťovna viníka. Pokud však nehodu způsobíte vy, opravy vašeho vozu půjdou z vaší kapsy.

Pojistit se můžete pro rizika:

  • havárie,
  • odcizení,
  • poškozením živlem,
  • poškození cizí osobou (vandalismus).

Můžete zvolit také vhodné připojištění, například pojištění čelního skla, úrazové pojištění osob ve vozidle, pojištění zavazadel nebo různou úroveň asistenčních služeb. Nejvhodnější havarijní pojištění si snadno najdete pomocí naší online kalkulačky, ve které během chvilky uvidíte nabídky pojišťoven. Vyberete si tak tu, která vám nejlépe vyhovuje vzhledem k vašemu životnímu a řidičskému stylu.

SPOČÍTEJTE Si HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ