Jízda bez STK: Jak řešit propadlou STK?
Právě jste při pohledu na zadní SPZ zjistili, že byste měli zajet na STK. Když se ale podíváte pozorněji, zjistíte, že máte platnost STK už několik dní propadlou. Asi se ptáte, co teď? Hlavně žádnou paniku, pojďme si říct, jak vše vyřešit. Stát se to může opravdu komukoliv. Povinné ručení není totiž to jediné, co váš vůz musí mít.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Co je STK?
STK je pravidelná kontrola motorového vozidla, která probíhá podle podmínek stanovených zákonem. Tuto technickou kontrolu musejí pravidelně podstupovat všechna vozidla, která jsou zaregistrována v České republice a která mají registrační značku, a to pouze na stanicích technické kontroly (STK).
Jak zjistit platnost STK?
Pokud si nejste jisti, do kdy vám STK platí, je nejjednodušší podívat se na SPZ svého vozu. Tam se nachází známka s vyznačeným měsícem a rokem, do kdy můžete být v klidu. Pokud jste si to ale neuvědomili a nacházíte se v měsíci, kdy je potřeba STK řešit, tak potřebujete znát i přesné datum, do kdy platí STK. Toto datum najdete ve velkém technickém průkazu.
Od 1. 1. 2024 se však velké TP přestaly vydávat a tím odpadá povinnost STK zapisovat informace o technické kontrole do velkého technického průkazu. Všechny údaje o technické kontrole se nyní evidují pouze v online evidenci Ministerstva dopravy ČR, která je dostupná také v aplikaci pro chytré telefony.
Jízda bez STK v roce 2024
Za jízdu s propadlou STK hrozí obvykle hrozí bloková pokuta ve výši 1 500-2 500 Kč, a to v případě, že váš vůz nevykazuje žádné závažné poruchy. Jiná situace ovšem nastane, pokud je vaše auto ve špatném technickém stavu, který při jízdě ohrožuje další účastníky silničního provozu. V takovém případě vám může hrozit pokuta až 10 000 Kč ve správním řízení.
Policie vám také může při silniční kontrole následně zakázat pokračovat v jízdě a v neposlední řadě můžete čelit zákazu řízení na 6-12 měsíců (záleží na tom, v jakém stavu vaše vozidlo je a jak dlouho bez platné technické jezdíte).
Technickou kontrolu společně s měřením emisí absolvujete v intervalech, které jsou stanoveny zákonem. U nového vozidla, které má platnou technickou, je možné tu další udělat až po 4 letech. Následně se STK dělá každé 2 roky, stejně jako u ojetých vozidel.
U motocyklů je interval naopak vždy po 4 letech (u nového motocyklu je první STK dokonce až za 6 let).
Do velkých problémů se můžete dostat i v případě, že s vozidlem, které má propadlou technickou (STK), způsobíte dopravní nehodu. Pak i pojišťovna, u které máte sjednané povinné ručení, po vás bude vyžadovat částku na pojistné plnění, které poskytla poškozeným. A to už se můžete dostat do vážných finančních potíží.
Technická kontrola po termínu
Na technickou kontrolu byste se vždy měli dostavit před datem, kdy vám končí aktuální STK. Jakmile datum ,,prošvihnete", už vás při střetu s policií mohou čekat nepříjemné potíže. Proto je potřeba zajet na STK co nejdříve. A jak probíhá STK po termínu? Je v ní nějaký rozdíl oproti běžné technické kontrole?
Zásadním pravidlem je, že s autem bez platné STK byste neměli vůbec vyjíždět na silnici. To znamená, že technická kontrola po termínu by měla probíhat tak, že na ni své vozidlo necháte odtáhnout. To je jediný správný postup. Nicméně, většina řidičů to neřeší a na STK si prostě autem (nebo na motorce) dojedou. Riskují pokutu i vážnější finanční následky v případě nehody, ale tak daleko spousta z nás už nepřemýšlí.
Jinak probíhá STK po termínu úplně stejně jako STK před termínem. Někde se musíte objednat předem, na jiných místech je možné přijet bez objednání a počkat, dokud na vás nedojde řada.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Termíny první STK podle typů vozidel
Druh vozidla | První technická prohlídka (nově registrované vozidlo) |
---|---|
Osobní, nákladní aut., motocykl, přípojné vozidlo do 3,5 t |
po 4 letech |
Nákladní automobil s hmotností nad 3 500 kg, vozidlo taxislužby |
po 1 roce |
Speciální automobil, vozidlo s právem přednosti v jízdě |
po 1 roce |
Vozidlo TAXI | po 1 roce |
Nebržděný přívěs s hmotností do 750 kg, motocykl se zdvihovým objemem do 50 ccm a rychlostí 50km/h |
po 6 letech |
Zdroj: www.cebia.cz
Platnost technické kontroly podle typů vozidel
Druh vozidla | Následující technické prohlídky |
---|---|
Osobní, nákladní aut., motocykl, přípojné vozidlo do 3,5 t |
po 2 letech |
Nákladní automobil s hmotností nad 3 500 kg, vozidlo taxislužby |
po 1 roce |
Speciální automobil, vozidlo s právem přednosti v jízdě |
po 1 roce |
Vozidlo TAXI | po 1 roce |
Nebržděný přívěs s hmotností do 750 kg, motocykl se zdvihovým objemem do 50 ccm a rychlostí 50km/h |
po 4 letech |
Zdroj: www.cebia.cz
Jak probíhá STK?
Jak se na technickou kontrolu vašeho vozidla připravit, co všechno si vzít s sebou a jak to probíhá? Připravte si peníze a raději i dostatek času.
Úplně nejlepší možností je si termín rezervovat dostatečně dopředu. Pokud vše půjde dobře, budete na prohlídce třeba jen 15 minut. Bez rezervace to může být ale i na 2 hodiny, záleží, do jakého období se zrovna trefíte.
Nejste si jistí stavem svého vozu? Svěřte jej do péče servisu a teprve pak vyrazte na STK. Budete tak mít jistotu, že nebude nutné nic opravovat. Některé servisy také nabízí komplexní službu, takže jim svůj vůz předáte a oni vše zařídí, můžete tedy v klidu zůstat v práci nebo doma.
Co se kontroluje na STK?
- Brzdy
- Řízení
- Karoserie
- Výfuk
- Kola
- Světla
- Výbava
- Identifikátory vozu dle technického průkazu
Co s sebou na STK?
- Malý technický průkaz
- Protokol o předchozí prohlídce
- Aktuální osvědčení o měření emisí
Jaká je cena STK v roce 2024?
Technická kontrola i s kontrolou emisí u osobního vozu na benzín stojí většinou 1 500-2 400 Kč. U dieselů je cena stejná, ale vyšší je u vozů na LPG (2 600 Kč). Ceny se samozřejmě na každé stanici technické kontroly liší.
Druh vozidla | Cena STK |
---|---|
Osobní vůz | 1 500-2 400 Kč |
Osobní vůz z dovozu | 3 600 Kč |
Motocykl | 900 Kč |
Přívěsný vozík | 800 Kč |
Pzn. Jedná se o orientační ceny STK platné k datu 3. 1. 2024. Zdroj: www.kupnisila.cz
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Důležité otázky a odpovědi ohledně STK
Jak dlouho můžu jezdit bez STK?
Ani jediný den. Bez platné STK by vozidlo vůbec nemělo vyjet na silnici. Pokud máte propadlou STK, hrozí vám v lepším případě pokuta, v horším případě zákaz řízení až na 1 rok.
Jak zjistím platnost STK podle SPZ?
Přesné datum, do kdy vám platí stávající STK, jste mohli dříve zjistit ve velkém technickém průkazu. Nyní můžete nahlédnout do evidence Ministerstva dopravy ČR, kde uvidíte všechny údaje o vašem voze. Zhruba můžete ale platnost STK odhadnout i podle SZP. Podívejte se na ni a najdete na ní známku STK - jedná se o samolepku, kterou vám po úspěšné STK na SPZ nalepí technik provádějící technickou kontrolu. V této nálepce je ,,procvaknut" měsíc a rok, kdy se máte dostavit na další STK.
Co když ztratím nálepku STK?
Ztratili jste nálepku STK, která byla na vaší SPZ, nebo se poškodila? Neměli byste nad tím mávnout rukou. Při policejní kontrole vám za ztracenou nebo poničenou nálepku STK na SPZ hrozí pokuta až 2 000 korun (ve správním řízení až 2 500 korun). Je proto potřeba neprodleně zajet na jakoukoliv stanici technické kontroly, kde vydají a nalepí novou známku.
Co když neprojdu STK?
Stává se to velmi často. Technik může na STK objevit třeba úplnou banalitu, ale nenechá vás kvůli ní projít STK. Dostanete dočasnou STK s platností 30 dnů. Do konce této lhůty musíte objevené závady odstranit a přijet na STK znovu. Nemusíte přitom na totéž místo, ale klidně i na jinou stanici technické kontroly. Při opakované technické prohlídce se pak kontrolují jen ty závady, které byly předtím objeveny.
Co se kontroluje u STK na přívěsný vozík?
Pokud potřebujete udělat STK na přívěsný vozík, měli byste se na ni řádně připravit. To znamená, že přívěsný vozík musí mít vhodná kola se správnými pneumatikami, kontroluje se i dostatečný vzorek. Dále se STK na přívěsný vozík zaměřuje na odrazky (vzadu musí být červené, vepředu bílé, na bocích oranžové). Podlaha vozíku nesmí být poškozena, v pořádku musejí být i bočnice. Na přívěsném vozíku musí být označení maximální povolené rychlosti.
Jak dlouho trvá STK?
Pokud je auto v pořádku a technik na něm neobjeví žádnou závadu, tak STK trvá zhruba půl hodiny. Pokud auto není po technické stránce v pořádku, může se technická protáhnout. Plus připočítejte čas na měření emisí, které zabere zhruba 20 minut. Pokud jste na STK předem objednaní, zvládnete ji tedy zhruba za hodinu.
Pokud vás čeká opakovaná technická kontrola, tak ta trvá přibližně čtvrt hodiny.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Jak řeší pojišťovna nehodu vozidla bez STK?
Vozidlo bez STK by vůbec nemělo vyjet na silnici. Je to stejné jako s autem (nebo motorkou) bez povinného ručení - ani to by nemělo bez pojištění vyjet na vozovku. Pokud to risknete, jedete a způsobíte nehodu, můžete se dostat do velkých problémů, a to i přesto, že jste možná měli sjednané povinné ručení a havarijní pojištění. Jízda s propadlou STK je totiž hodnocena jako přestupek. A když budete po pojišťovně chtít po nehodě vyplatit škodu, bude na vás hledět tak, že jste se přestupku dopustili.
Co to znamená? Porušili jste smluvní podmínky, které máte sjednané se svou pojišťovnou - ta vám pravděpodobně odmítne vyplatit náhradu škody, která vznikla na vašem vozidle. Může se dokonce stát, že škodu, kterou jste způsobili na vozidle nebo zdraví jiné osoby, pojišťovna sice proplatí, ale pak bude peníze vymáhat po vás.
Náš tip
Abyste se příště téhle zbytečně stresující situaci vyhnuli a na STK se dostavili včas, zapište si termín STK nejen do diáře, ale třeba i do kalendáře v práci, udělejte si upomínku do mobilu či počítače. Všechny poznámky a upozornění si navíc zapište k datu s dostatečným předstihem, než je nejzazší termín pro provedení STK.
Nezapomeňte ani na havarijní pojištění a povinné ručení. Společně tvoří komplexní pojištění vašeho vozu, a ačkoliv je povinné ručení ze zákona povinné, nekryje škody na vašem voze - to je doména havarijního pojištění. Oba typy pojistek si můžete srovnat i sjednat prostřednictvím naší kalkulačky, přičemž vám to zabere pouze pár minut vašeho času a není třeba obíhat žádné pobočky, vše je možné vyřídit online.