Zákaznická linka:
Po - Pá 9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Autem do Slovinska: Kudy a za kolik?

Publikováno: 10.04.2025

Pokud plánujete cestu na dovolenou ve Slovinsku autem, čeká vás příjemná jízda, kterou zvládnete za pár hodin. V našem článku se podíváme na  nejlepší trasy, kterými se vydat, také na kolik vás vyjde cesta, co všechno si připravit před odjezdem, i kam se vydat autem do Slovinska k moři. Chybět nemohou praktické informace o pojištění a dálničních poplatcích. Prostě všechno, co potřebujete vědět, než se vydáte na cestu.

autem do Slovinska

Než se vydáte na dovolenou do Slovinska, sjednejte si kvalitní cestovní pojištění, které se o vás spolehlivě postará. Může vám ušetřit spoustu starostí i peněz, a to za to přece stojí.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Kudy autem do Slovinska na dovolenou?

Z České republiky se do Slovinska nejčastěji vyráží přes Rakousko. Nejrychlejší trasa vede z Brna nebo Vídně směrem na Graz, odkud pokračujete na Maribor a dále do Lublaně nebo k moři. Z Prahy se nejčastěji jede přes Linec a dál směrem na Villach. V obou případech vás čeká jízda po rakouských dálnicích, takže je potřeba počítat s nákupem dálniční známky.

  • PRAHA-Linec-Graz-Maribor-LUBLAŇ
      • Délka: 652 km
      • Čas: 7 hod. 5 min.

  • OSTRAVA-BRNO-Vídeň-Graz-Maribor-LUBLAŇ
      • Délka: z Ostravy 675 km, z Brna 520 km
      • Čas: z Ostravy 7 hod., z Brna 6 hod.

Před cestou autem do Slovinska se raději podívejte na aktuální dopravní situaci a případná omezení na trase. Například na dálnici D1 v okolí Brna se často tvoří kolony, hlavně v ranní a odpolední špičce. V těchto časových úsecích bývá poměrně hustá doprava také kolem Vídně.

Dopravní omezení na trasách z ČR do Slovinska (stav k 10. dubnu 2025):

  • Dálnice A9 (Rakousko): Na trase mezi Lincem a Grazem probíhají stavební práce v úseku mezi km 200 a 210. Očekává se snížení rychlosti a možná zdržení.

  • Dálnice A2 (Rakousko): Při cestě z Vídně směrem na Graz probíhají opravy vozovky v okolí města Wiener Neustadt. Může dojít k dočasným uzavírkám jízdních pruhů a zdržení.

  • Dálnice A1 (Rakousko): Při cestě z Prahy přes Linec mohou být omezení v okolí města Amstetten kvůli rekonstrukci mostu.

  • Dálnice A11 (Rakousko/Slovinsko): Při přechodu hranic mezi Rakouskem a Slovinskem přes tunel Karavanke mohou být dočasná omezení provozu z důvodu údržby tunelu. 

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Kolik stojí cesta autem do Slovinska?

Cenu cesty autem do Slovinska ovlivňuje víc faktorů, než se na první pohled může zdát. Nejde jen o to, jakou spotřebu má vaše auto. Záleží i na:

  • stylu jízdy (plynulá jízda = nižší spotřeba),
  • zvolené trase (rozdíly mezi dálnicí, kopcovitým terénem nebo městským provozem),
  • dálničních poplatcích,
  • ceně paliva.

Orientační náklady na pohonné hmoty při cestě autem do Slovinska

Trasa Náklady (tam i zpět) v EUR
Brno-Lublaň 70,55
Praha-Lublaň 94,80
Ostrava-Lublaň 96

Pozn.: Cena je počítaná pro vůz Škoda Octavia s naftovým motorem se spotřebou 5 litrů na 100 km a objemem nádrže 50 litrů. Částky jsou pouze orientační, vychází z cen pohonných hmot v České republice, v Rakousku a ve Slovinsku platných k 10. 4. 2025.

Dálniční poplatky cestou do Slovinska

V Rakousku i ve Slovinsku si pro jízdu po místních dálnicích musíte pořídit dálniční známku podle délky vaší dovolené. Tu slovinskou je nutné si koupit i v případě, kdy cestujete do Chorvatska přes Slovinsko - dálniční poplatky se totiž týkají i krátkého průjezdu.

Cena rakouské dálniční známky v roce 2025

Typ vozidla 1 den (EUR) 10 dní (EUR) 2 měsíce (EUR)
Vozidla do 3,5 tuny 9,30 12,40 31,10
Motocykly 3,70 4,90 12,40

Zdroj: Cebia; k 10. 4. 2025

Cena slovinské dálniční známky v roce 2025

Typ vozidla 7 dní (EUR) 1 měsíc (EUR)
Vozidla do 3,5 tuny 16 32
Motocykly 8 32

Zdroj: Cebia; k 10. 4. 2025

Příprava na cestu autem do Slovinska

V první řadě je dobré věnovat nějaký ten čas důkladné kontrole auta. Cesta do Slovinska sice není extrémně dlouhá, ale určitě nechcete, aby vás na ní potkaly nečekané potíže. Svou pozornost zaměřte hlavně na brzdy, stav pneumatik (včetně rezervy), funkčnost světel a dostatek provozních kapalin. Pokud do Slovinska jedete v létě, nezapomeňte ani na revizi klimatizace.

Zkontrolujte také povinnou výbavu vozidla, a to pro Českou republiku, Rakousko, kterým budete projíždět, a samozřejmě také pro Slovinsko.

Povinná výbava v Rakousku a ve Slovinsku

Položka povinné výbavy Rakousko Slovinsko
Výstražný trojúhelník Povinný pro všechna motorová vozidla.  Povinný pro všechna motorová vozidla s více než dvěma koly. Vozidla s přívěsem musí být vybavena dvěma trojúhelníky.
Reflexní vesta Povinná pro řidiče, doporučená pro spolucestující.  Povinná pro každého pasažéra, který při mimořádné situaci vystoupí z vozidla.
Autolékárnička Povinná, nesmí být nijak porušená a musí být v originálním obalu. Povinná pouze pro vozidla registrovaná ve Slovinsku; pro zahraniční vozidla je doporučená.
Náhradní žárovky Doporučené mít sadu náhradních žárovek pro vozidlo. Povinné pro vozidla registrovaná ve Slovinsku; pro zahraniční vozidla doporučené.

Zdroj: Cebia; k 10. 4. 2025

Doklady pro cestu autem do Slovinska

Kromě technického stavu auta je potřeba mít v pořádku i veškeré doklady. Pokud vás zastaví policie nebo dojde k nehodě, budete rádi, že máte vše po ruce a nemusíte nic složitě dohledávat. Připravte si:

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Kam autem do Slovinska k moři?

Slovinské pobřeží měří jen něco přes 40 kilometrů, ale i na tak krátkém úseku se toho dá zažít opravdu hodně. Najdete tu malebná historická města, přímořská letoviska i klidné kouty s přírodou a krásnými výhledy na Jadran. Kam se tedy vydat?

  • Piran: Nejkrásnější a nejfotogeničtější město slovinského pobřeží. Úzké kamenné uličky, náměstí Tartini, výhledy z kostelní věže a benátská architektura dělají z Pirana romantické místo s atmosférou starých časů. Auto nechte na okraji města, centrum je pěší zónou.

  • Portorož: Pokud si chcete užít moře se vším všudy - pláže, bary, restaurace, hotely, wellness a noční život - Portorož je ideální volbou. Je to největší a nejrušnější letovisko na slovinském pobřeží, oblíbené i mezi turisty z Itálie nebo Rakouska.

  • Izola: Menší a poklidnější městečko, které si zachovalo rybářský ráz a přívětivou atmosféru. Nabízí hezkou promenádu, pohodové pláže a příjemné kavárny. Skvělé místo pro rodiny nebo pro ty, kteří hledají klidnější variantu dovolené u moře.

  • Koper: Přístavní město s historickým centrem, kde se mísí slovanský, italský a středomořský vliv. Můžete si tu projít staré uličky, navštívit trhy nebo využít dobrou dostupnost - Koper je nejlépe napojený na dálnici, takže cesta sem je rychlá a bez komplikací.

  • Strunjan: Pokud dáváte přednost přírodě před ruchem měst, zamiřte do přírodní rezervace Strunjan. Čekají vás tiché zátoky, solné pánve, pěší stezky s výhledy a krásné pláže pod útesy - ideální místo na klidný výlet nebo odpočinek mimo davy.

Tip: Slovinské pobřeží je krátké, takže se nemusíte držet jen jednoho místa. Během pár dní můžete snadno navštívit všechna zmíněná města a najít si to, které vám sedne nejvíc.

Co dalšího vidět ve Slovinsku?

Slovinsko, to není jen moře - najdete tu hory, jezera, národní parky, jeskyně i krásná města. Tady jsou ta nejzajímavější místa, která by vám neměla uniknout:

  • Jezero Bled: Slavné jezero s ostrůvkem a kostelíkem uprostřed, nad kterým se tyčí hrad s výhledem. Kromě romantické projížďky loďkou ,,pletna" si tu můžete užít i koupání, procházky kolem jezera nebo ochutnat slavný bledský krémeš.
  • Jezero Bohinj: Méně turistické, zato mnohem klidnější a přírodnější než Bled. Obklopené horami, ideální pro pěší túry, vodní sporty nebo odpočinek na břehu.
  • Triglavský národní park: Největší přírodní oblast Slovinska a ráj pro milovníky hor. Vede tudy spousta turistických tras, najdete tu vodopády, řeky, soutěsky i výhledy na nejvyšší horu Triglav. Ideální na jednodenní výlety i delší horské přechody.
  • Ljubljana (Lublaň): Malebné hlavní město s pohodovou atmosférou, historickým centrem a hradem nad řekou Lublanicí. Můžete si tu projít trhy, posedět v kavárnách nebo se jen tak toulat uličkami.
  • Škocjanské jeskyně: Jedny z největších krasových jeskyní v Evropě, zapsané na seznamu UNESCO. Uvnitř Vás čekají impozantní podzemní sály, kaňony i visuté mosty. Perfektní výletní cíl i v horkých dnech - teplota v jeskyních se drží kolem 12 °C.

Cestovní pojištění do Slovinska

Ať už vyrážíte do Slovinska na prodloužený víkend, dovolenou k moři nebo za turistikou do hor, cestovní pojištění by mělo být samozřejmostí. Může vám ušetřit spoustu starostí i peněz - třeba pokud budete potřebovat ošetření u lékaře, hospitalizaci, převoz zpět do Česka nebo se vám během cesty ztratí zavazadla.

Základní pojištění si navíc můžete rozšířit o různá připojištění podle toho, co všechno chcete mít kryté:

  • Pojištění odpovědnosti - kryje škody, které neúmyslně způsobíte někomu jinému na zdraví nebo majetku (například srazíte někoho na kole nebo dítě rozbije cizí telefon).

  • Úrazové pojištění - hodí se hlavně tehdy, pokud plánujete sportovat, chodit po horách nebo jen chcete mít krytou finanční rezervu pro případ úrazu.

  • Připojištění rizikových a extrémních sportů - nezbytné, pokud se chystáte na via ferraty, canyoning, paragliding, potápění nebo jiné adrenalinové aktivity, které běžné cestovní pojištění nepokrývá.

  • Pojištění storna cesty - obzvlášť praktické, pokud cestujete s dětmi. Když některé z nich před odjezdem onemocní a dovolenou budete muset zrušit, nepřijdete o zaplacené peníze.

Cestovní pojištění si můžete snadno srovnat i sjednat prostřednictvím online kalkulačky cestovního pojištění. Rychle a online cestou z pohodlí domova.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Autopojištění do Slovinska

Pokud se do Slovinska chystáte vlastním autem, platí pro vás stejné podmínky jako při cestování po jiných státech Evropské unie. Základem je platné povinné ručení a zelená karta, kterou je dobré mít s sebou i v tištěné podobě - přestože od roku 2025 už postačuje i její elektronická verze, u náhlé policejní kontroly se papírová podoba může stále hodit.

Od roku 2025 se zároveň zvýšily minimální zákonné limity povinného ručení - nově činí:

  • 50 milionů Kč pro škody na zdraví nebo usmrcení,

  • 50 milionů Kč pro škody na majetku.

Pokud máte starší smlouvu, doporučujeme zkontrolovat, zda tyto limity splňuje. Nejen kvůli zákonné povinnosti, ale hlavně kvůli vaší vlastní ochraně - škody po vážnější nehodě se mohou velmi rychle vyšplhat do milionových částek.

Kromě zákonného pojištění je rozumné zvážit i havarijní pojištění, které kryje škody na vašem vozidle, ať už jde o nehodu, vandalismus, živly (například krupobití) nebo krádež. V cizině bývá oprava auta často dražší než doma, a tak se vyplatí mít jistotu, že se o vás pojišťovna postará i za hranicemi. I to si můžete sjednat v naší online kalkulačce.

srovnat POVINNÉ RUČENÍ

Autor: Bára Kocmánková