Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cesta autem do Rakouska 2024 - kolik stojí?

Publikováno: 20.06.2024

Rakousko patří mezi celoročně oblíbené destinace. Tato země má rozhodně co nabídnout - od skvělé gastronomie, prvotřídních služeb, historie a kultury, až po světové skiareály. Společně se podíváme na nejvhodnější trasy, kterými se autem do Rakouska dostanete, a také na výdaje, se kterými je třeba při cestě počítat. Samozřejmě nezapomínejte ani na řádné cestovní pojištění.

Autem do Rakouska

Před cestou do Rakouska si nezapomeňte uzavřít kvalitní cestovní pojištění, které vás podrží v případě nečekaných komplikací. Pro srovnání nabídek jednotlivých pojišťoven využijte naši online kalkulačku. Nezávazně a zcela zdarma.

kalkulačka CESTOVNÍho POJIŠTĚNÍ

Proč jet autem do Rakouska?

Rakousko má pro Čechy ohromnou výhodu, že je to náš pohraniční soused, takže někteří obyvatelé přes hranice jezdí jako pendleři za prací, jiní na nákupy. Mnoho z nich ale do této lokality zavítá také v rámci plnohodnotné dovolené nebo výletu. Ačkoliv se může zdát, že spojení s Rakouskem je příhodné, není tomu tak úplně vždy, zejména z české strany. U všech tras bohužel musíte prozatím zvolit jiné než dálniční spojení.

Kdy nejlépe jet autem do Rakouska?

Většina turistů jezdí autem do Rakouska ve dvou hlavních ročních obdobích - v zimě a v létě. Ale Rakousko má své nepopiratelné kouzlo také z jara. Alpy halící se do podzimních barev jsou taktéž něčím, co stojí za vidění. Můžeme tedy směle říct, že autem do Rakouska můžete vyrazit kdykoliv. Na tradiční vánoční trhy, na velikonoční lyžovačku, uprostřed léta nebo třeba na Silvestra. Je to jen na vás. 

V Rakousku si můžete zvolit jakýkoliv cíl a vydat se tam odkudkoliv z České republiky. Pro jednoduchost si ale v našem článku cestu rozdělíme do tří základních výchozích bodů - Čechy (Plzeň a Liberec), Vysočina (Jihlava) a Morava (Ostrava). Cílem bude Salcburk na západě Rakouska a dále Štýrský Hradec (resp. Graz) na jihu. 

Cena paliva v Rakousku v roce 2024

Ceny pohonných hmot v Rakousku donedávna nebyly nejlevnější a většinou se vyplatilo natankovat plnou nádrž již v České republice. Už několik let ale platí, že tu utratíte za benzín a naftu jen o trochu více než u nás. 

Typ paliva Česká republika (cena) Rakousko (cena)
Natural 95 1,52 eur/l 1,59 eur/l
Nafta 1,45 eur/l 1,56 eur/l

Poznámka: Ceny pohonných hmot jsou aktuální k 18. 6. 2024. Zdroj: mBenzin.cz

Dálniční poplatky a mýtné do Rakouska

Ačkoli ceny pohonných hmot nejsou astronomické, cesty do Rakouska nejsou zase tak levnou záležitostí. Rakouské dálniční známky se každý rok mírně zdražují. Známky lze nově zakoupit online webu společnosti Asfinag nebo na čerpacích stanicích. Dále platí, že na šesti úsecích dálnic se platí takzvané úsekové mýtné. Můžete ho zaplatit také online, případně platíte vždy při průjezdu kolem mýtných bran. 

Jedná se o tyto části dálnic nebo rychlostních silnic: 

  • A9 (Pyhrnská dálnice) - mezi exitem Spital/Pyhrn a exitem Ardning, mezi exitem St. Michael a exitem Übelbach 
  • A10 (Taurská dálnice) - mezi exitem Flachau a exitem Rennweg 
  • A11 (Karawankská dálnice) - mezi exitem St. Jakob im Rosental a státní hranicí v Karawankském tunelu 
  • A13 (Brennerská dálnice) - celá dálnice A13 
  • S16 (rychlostní silnice Arlberg) - mezi exitem St. Anton am Arlberg a exitem Langen am Arlberg 

Cena rakouské dálniční známky pro vozy do 3,5 tuny v roce 2025

Známka/mýto Cena Platnost
Česko 290 Kč 10 dnů
Německo zdarma
Rakousko 12,40 eur (311 Kč) 10 dnů
CELKEM 601 Kč

Zdroj: webové portály prodejců; převod měn a data aktuální k 17. 12. 2024.

Povinná výbava do Rakouska

Než vyrazíte autem do Rakouska, zkontrolujte si povinnou výbavu. Povinná výbava do Rakouska se totiž mírně liší od té české. 

Povinná je neporušená autolékárnička a výstražný trojúhelník. Pro řidiče je povinná reflexní vesta, pro ostatní cestující je pouze doporučená. Děti do 150 cm (nebo 14 let) musí být v dětské autosedačce. Pro děti s výškou nad 135 cm platí, že mohou sedět na dětském podsedáku. Co se týká hasicího přístroje, ten v Rakousku povinný není.

V Rakousku je povinné mít ve všech tunelech zapnutá světla. Motocykly musejí mít jinak zapnutá potkávací světla vždy, ostatní vozidla mají tuto povinnost pouze při snížené viditelnosti. 

V zimě jsou od 1. listopadu do 15. dubna také povinné zimní pneumatiky, lze používat pneumatiky s hroty a na silnicích se souvislou vrstvou sněhu či ledu můžete využít sněhové řetězy. 

Na co dát pozor?

Při pobytu v Rakousku byste si měli uvědomit, že se pohybujete po území jiného státu. Je proto potřeba řídit se jeho zákony a pravidly. Při cestě autem do Rakouska je důležité zejména: 

  • dodržovat rychlost, 
  • nedopouštět se dopravních přestupků, 
  • mít kompletní povinnou výbavu. 

Pokud vás zastaví policejní hlídka a zjistí, že jste porušili zákon, můžete dostat pokutu. 

Rychlostní limity v Rakousku

Rakousko je ve vymáhání pokut za nedodržení rychlostních limitů velmi přísné. Pokuta vám navíc přijde v českém překladu až domů a nebude malá. Předem tedy upozorňujeme na ohleduplnost a dodržování dopravních předpisů. 

Omezení rychlosti na dálnicích se objevuje zejména v noci kvůli snížení hluku, nebo v určitých úsecích, kde je potřeba snížit emise z provozu. Má to své opodstatnění, stejně jako důrazné dodržování bezpečného odstupu 2 sekund mezi vozidly. 

V Rakousku obecně platí, že: 

  • v obci smíte jen nanejvýš 50 km/hod, 
  • mimo obec 100 km/hod, 
  • na dálnicích 130 km/hod. 

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Nejlepší cesta autem do Rakouska v roce 2024

Nyní se podíváme na nejrychlejší, nejlepší nebo nejkratší trasy z Česka do Rakouska. Můžete samozřejmě zvolit i jinou trasu a autem do Rakouska jet úplně jinudy, ale námi vybrané trasy patří k těm nejčastějším. Podívejme se proto, jak dlouho vám taková cesta odhadem potrvá a kolik kilometrů při ní najedete.

Z Čech přes Šumavu nebo Německo

  • Plzeň-Deggendorf-Salcburk

  • 300 km, cca 4 hodiny

Pokud vyrážíte do Salcburku ze západních Čech, máte výhodu poměrně rychlé a efektivní trasy, která vede přes Německo, kde prozatím nejsou rychlostní omezení a také se neplatí za dálnice. Na dálnici A3 se ovšem bohužel dostanete až v Deggendorfu, projedete kolem Pasova do Rakouska a z dálnice sjedete na 65. kilometru.

Směrem na Graz se trasa protáhne asi o hodinu.

  • Liberec - Praha - České Budějovice - Linec - Salcburk

  • 480 km, cca 5,5 hodiny

Ze severních Čech se do Rakouska dostanete nejlépe po D10 a přes hlavní město a Pražský okruh pak na D3 téměř k Českým Budějovicím. Po státní silnici projedete přechod Dolní Dvořiště a za ním se dostanete na rakouské okresky. U Lince najedete na A7 a posléze se napojíte na A1 směrem na Salcburk.

Pokud byste se chtěli vydat do Grazu, stačí z A1 najet na A9. Tato cesta vám potrvá asi 6,5 hodin.

Vysočina jako zlatý střed

  • Jihlava-Gmünd-Linec-Salcburk

  • 330 km, cca 4,5 hodiny

Obyvatelé Vysočiny budou volit úplně jinou trasu přes Novou Bystřici. V Rakousku projedete obchvatem města Schrems po silnici 38 a dojedete k Freistadtu, kde vás navigace zavede na rychlostní silnici S10 směrem na A7 k Linci, a pak po A1 přijedete do Salcburku.

  • Jihlava-Znojmo-Vídeň-Graz

  • 360 km, cca 4,5 hodiny

Jestliže se chcete dostat do Grazu, musíte jet odlišnou cestou, a to přes Znojmo směrem na Vídeň. Odtud vás již navede dlouhá, ale pohodlná dálnice A2.

Autem do Vídně

Láká vás spíš trasa přes Vídeň nebo je to tudy pro vás jednoduše kratší? V tom případě je pro vás výhodná cesta autem do Rakouska směrem na jeho hlavní město. Vídeň sama o sobě stojí za návštěvu, a to nejen v období nádherných adventních trhů, ale i kdykoliv jindy. Autem do Vídně dojedete velmi snadno i po dálnici. A až navštívíte všechna krásná a zajímavá místa, můžete směle pokračovat dál.

Z Moravy po dvou směrech

  • Ostrava - Brno - Vídeň - Sankt Pölten - Salcburk

  • 600 km, cca 6 hodin

Pokud v ranní špičce nechytíte kolonu na D1 u Vyškova, tak se z Ostravy dostanete do Rakouska poměrně jednoduše, a ještě budete mít na výběr ze dvou možností. To stejné platí pro obyvatele Brna, jelikož budou od moravské metropole najíždět na stejnou trasu.

U Brna můžete nejprve zůstat na dálnici přímo směrem na Vídeň po nedokončené D52.  Dorazíte k Pohořelicím a dále musíte přes Nové Mlýny k Mikulovu po ne úplně příjemné dvouproudové silnici s omezením rychlosti na 70 km/h. Na poloprázdnou dálnici A5 najedete hned za hranicemi v Drassenhofenu a velmi rychle projedete směrem na Vídeň.

Druhou možností je pokračovat z Brna po dálnici D2 na Bratislavu. Provoz tu není tak velký už od sjezdu z D1. Nezapomeňte sjet na Břeclav, ať zbytečně nepokračujete na Slovensko. Dále upozorňujeme na pravidelnou ranní a odpolední dopravní špičku přes město až do místní části Poštorná, kde se již napojíte na klidnou cestu směrem Großkrut a dálnici A5.

Tuto variantu ovšem zvolte spíše v případě, že bude na D1 u Brna nebo ve směru na Mikulov nějaký zásadnější problém. Zejména D1 u Heršpic může být ucpaná kvůli hustému provozu nebo častým dopravním nehodám.

Pokud se nerozhodnete jet až do kavárenské a operní Vídně, tak při pokračování na Salcburk doporučujeme ještě před Vídní odbočit na S5 podél Dunaje směr Sankt Pölten a tam najet na A1. Vyhnete se tak kolonám v hlavním městě. Pokud ovšem míříte do Grazu, cesta přes něj vás nemine. Musíte se totiž dostat na A2. Na jih Rakouska vám to potrvá asi o hodinu méně než do Salcburku.

Do Vídně bez dálniční známky

Od roku 2019 Rakousku oprostilo některé dálniční úseky od povinnosti mít platnou dálniční známku. Pokud na ní chcete ušetřit, můžete zdarma využít tyto úseky:  

  • A1: Walserberg - Salzburg sever 
  • A12: Kiefersfelden - Kufstein jih 
  • A14: Hörbranz - Hohenems Vorarlberg 
  • A26: Linz Westring 

Pokud budete chtít dorazit až do Vídně a neplatit žádné poplatky, budete se muset dálnicím vyhnout a jet například touto trasou z Brna:

  • Mikulov-Valtice-Poysdorf-Wilfersdorf-Wolkersdorf-Vídeň 

Případně z Českých Budějovic touto trasou:

  • Halámky-Neunagelberg-Schrems-Vitis-Schwarzenau-Horn-Stockerau-Vídeň

Rakousko - dopravní informace

Před cestou autem do Rakouska i v jejím průběhu se vyplatí sledovat aktuální dopravní informace z rakouských silnic a dálnic. Můžete si je dohledat buď online, případně je výhodné naladit si v autě například radio Ö3, kde se dopravní aktuality vysílají každou půlhodinu. Pokud se stane nějaká velká nehoda nebo dojde k nebezpečné situaci na silnici, je běžné vysílání přerušeno přímým vstupem.

Aktuální informace o dopravě v Rakousku můžete získat také telefonicky, a to zavoláním na infolinku 0800 600 601, která je zdarma.

Kam na letní výlet do Rakouska?

Láká vás Rakousko v létě a hledáte tipy na zajímavé výlety? Míst, která stojí za navštívení, je opravdu mnoho. V krátkosti vám poradíme několik nejzajímavějších výletů po Rakousku.

Vídeň

Autem do Vídně dojedete z ČR rychle a pohodlně, protože tam vede od českých hranic dálnice. Minout byste tam neměli:

  • palác Hofburg,
  • palác Belvedere,
  • Dunajskou věž,
  • Burgtheater (národní divadlo),
  • Muzeum přírodní historie,
  • katedrálu svatého Štěpána.

A nezapomeňte si posedět v některé ze stylových kaváren a dát si vídeňskou kávu a sachr.

Rakouské Alpy

Do Alp se nejezdí jen lyžovat - fascinující jsou i v létě. Můžete vyrazit na (vysoko)horskou túru, projít se pod Alpami nebo vyrazit k některému z vyhledávaných míst v této lokalitě. Doporučíme vám navštívit například:

  • Krimmelské vodopády,
  • soutěsku Sigmund Thun-Klamm,
  • Klammsee,
  • jezero Hintersee u Mittersillu,
  • ledovec Weissee,
  • visutý most v Bad Gasteinu.

Dolní Rakousko

Hned za českými hranicemi najdete Dolní Rakousko. I s dětmi si tady můžete užít například plavbu po největším podzemním jezeře v Evropě, které najdete v jeskyni Hinterbrühl. Mezi Weinviertele a Waldviertele jezdí zase Reblauský expres. Anebo vyrazte alespoň na část turistické stezky vídeňského alpského oblouku.

Štýrsko

Milovníci hradů, zámků a obecně historie by určitě neměli vynechat Štýrsko. Je tam nádherně, všude kolem samá zeleň a spousta starých památek, které vás přenesou do historie a dovolí vám dozvědět se ledacos nového.

Kam na lyže do Rakouska?

Rakousko má obrovské množství skiareálů a sjezdovek. Velká část jsou na špičkové úrovni, najdete v nich v podstatě všechny obtížnosti a velmi často si užijete úchvatné výhledy na Alpy a skvělou gastronomii. Připravte se ale na dražší skipasy i nabídku v restauracích a dalších službách. Jaké jsou vůbec ty největší a nejznámější lyžařské areály v Rakousku? Uvedeme si alespoň některé z nich.

Silvretta Montafon

Celkem 140 kilometrů sjezdovek s nejmodernější desetimístnou kabinovou lanovkou se nachází ve Voralbersku. Skipass na 6 dnů v hlavní sezoně vás vyjde na 285 eur.

St. Anton - Lech Zürs - Warth-Schröcken

Tento ohromný lyžařský areál nabízí přes 300 kilometrů sjezdovek, luxusní lanovky a 65 kilometrů dlouhou okružní trasu s převýšením 18 tisíc metrů. Celkem 326 eur dáte za šestidenní skipas v hlavní sezoně.

Kitzbühel

Proslulý areál profesionálních zimních sportů disponuje 180 kilometry sjezdařských tratí a 60 kilometry perfektně udržovaných tratí pro běžkaře. Pozor si dejte na sjezdovku Streif, která patří mezi nejnebezpečnější závodní tratě světa. Má délku 3,3 kilometrů a převýšení 860 metrů. 305 eur pak zaplatíte za 6 dnů sportovního vyžití.

Zillertal Arena

Oblíbený areál nejen pro české lyžaře, ale i snowboardisty nebo sáňkaře (uměle osvětlená dráha měří až 7 kilometrů). Délka sjezdovek je 147 km a najdete tu hned několik lyžařských škol. Pro lyžování na 6 dnů získáte skipas za 287 eur.

Cestovní pojištění do Rakouska

Kdykoliv vyrážíte do zahraničí, měli byste si sjednat cestovní pojištění. Takže i cestovní pojištění do Rakouska je pro vás zárukou, že pokud se stane něco nečekaného, nebudete muset vzniklé náklady hradit z vlastní kapsy. 

Cestovní pojištění do Rakouska si můžete sjednat buď přímo u své pojišťovny, nebo vám s jeho sjednám pomůžeme na Top-Pojištění.cz. Je to snadné a rychlé, můžete si přiobjednat i různá připojištění - a v případě, že jedete s celou rodinou, lze si u některých pojišťoven sjednat dokonce i rodinné cestovní pojištění. A cestujete-li autem, nezapomeňte na autoasistenci.

Spočítejte si své pojištění nezávazně a zdarma. 

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Myslete na povinné ručení

Pokud se vydáváte do zahraničí autem, je potřeba mít k němu sjednané platné povinné ručení. To je ze zákona povinné nejen v České republice, ale i v jiných státech. Stačí obrátit vaši zelenou kartu na rubovou stranu a hned zjistíte, ve kterých státech vaše povinné ručení platí a ve kterých naopak neplatí. 

Pokud hledáte výhodnější povinné ručení, můžete se podívat na srovnání povinného ručení na Top-Pojištění.cz. Stejně tak můžete využít i kalkulačku povinného ručení, která vám ukáže, která pojišťovna se vám vyplatí. 

kalkulačka POVINNÉho RUČENÍ

Nepodceňujte ani havarijní pojištění

Havarijní pojištění sice není ze zákona povinné, ale rozhodně se vyplatí, zejména před cestou do zahraničí. V případě nehody totiž kryje škody způsobené na vašem vlastním voze. Pro srovnání nabídek využijte opět naši bezplatnou kalkulačku.

kalkulačka havarijního pojištění