Silniční daň
Jste-li podnikatel a používáte ke svému podnikání auto, jste automaticky povinni do svého daňového přiznání zahrnout také silniční daň. A nezáleží na tom, zda jezdíte osobním, nebo nákladním vozem. Co je silniční daň, jaká je její výše a jak ji uhradit, se dozvíte v našem článku.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Co je silniční daň a pro koho je určena?
Silniční daň je přímá majetková daň, jejíž předmětem jsou všechna motorová vozidla využívaná k podnikání, a to i v případě, že jsou vlastněna soukromými osobami. Plátcem daně je v tomto případě provozovatel, který je uveden v technickém průkazu vozidla.
Každá osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) má povinnost se k silniční dani přihlásit v momentě, kdy začne vozidlo využívat ke svému podnikání. Tuto povinnost jí ukládá zákon o silniční dani. Silniční daň tedy nemusejí automaticky platit všichni majitelé vozidla, na rozdíl třeba od povinného ručení. Pokud vás silniční daň zajímá v souvislosti s cestováním za hranice, sjednejte si u nás cestovní pojištění online.
K platbě této daně se musíte sami registrovat, a to buď vyplněním příslušného formuláře na finančním úřadě, nebo elektronicky prostřednictvím daňového portálu Finanční správy. Existují však výjimky, na které se tato daň nevztahuje. Patří mezi ně například traktory, speciální pásová vozidla, samojízdné pracovní stroje nebo vozidla se speciální registrační značkou (veteráni, závodní auta, diplomatická vozidla).
Výše silniční daně
Základní sazby silniční daně se u osobních vozů stanovují dle objemu motoru, u nákladních aut záleží na počtu náprav a jejich zatížení. Částka silniční daně u osobních vozů se pohybuje mezi 1 200 Kč až 4 200 Kč právě v závislosti na objemu motoru. U vozidel registrovaných před méně než 9 lety mohou podnikatelé žádat o nárok na slevu na dani:
- 3 roky od první registrace - sleva 48 %
- 4-6 let od první registrace - sleva 40 %
- 7-9 let od první registrace - sleva 25 %
V případě vozu, jehož registrace proběhla před rokem 1990, se ale daň naopak navyšuje, a to o 25 %.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Kdy a jak zaplatit silniční daň?
Povinnost registrace a první platby silniční daně vzniká v měsíci, ve kterém OSVČ začala vozidlo používat k podnikání. Zálohu na daň je možné uhradit rovnou za celý rok, případně lze zálohy odvádět čtvrtletně, a to v termínech do 15. dubna, 15. července, 15. října a 15. prosince. Pokud v některých měsících podnikatel vozidlo nevyužívá, je mu poté po odevzdání daňového přiznání přeplatek vrácen. Jedná se například o sezonní podnikání, vše je ale nutné uvést v přiznání.
Pokud máte v užívání nákladní vozidlo s hmotností nad 3,5 tuny, které je určeno výhradně k převozu nákladu, musíte uhradit daň bez ohledu na to, zda jste s vozidlem jezdili, nebo ne. Výjimkou jsou pouze měsíce, kdy byly registrační značky tohoto vozu odevzdány do depozitu. Silniční daň můžete zaplatit poštovní poukázkou, kterou získáte na finančním úřadě, osobně na pokladně FÚ, ale také lze platbu převést na bankovní účet.
Podívejte se, jaká práva a povinnosti na vás čekají, pokud chcete využívat služební auto k soukromým účelům.
A pokud naopak jezdíte v soukromém autě na pracovní schůzky, mohly by vás zajímat cestovní náhrady za soukromé vozidlo.
Nezapomeňte na povinné ručení
Stejně jako je nutné uhradit silniční daň, je také nutné mít na každé vozidlo sjednané povinné ručení. Ceny povinného ručení se u různých pojišťoven liší, je tedy vhodné projít co nejvíce nabídek. S tím vám pomůže naše online kalkulačka povinného ručení - stačí pár údajů o vás a vašem vozidle a hned uvidíte přehledně srovnané nabídky pojištění od prověřených pojišťoven na českém trhu, vy si jen vyberete to nejlepší.