Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Na co si dát pozor při koupi domu?

Publikováno: 30.08.2024

Do koupě domu většina lidí investuje veškeré své úspory nebo se zadluží na řadu let. Je proto důležité postupovat opravdu pečlivě, abyste se nespálili a místo radosti vás nečekalo jen zklamání a potíže. Přinášíme vám pár tipů, na co si dát pozor při koupi domu a v čem vám dobře poslouží pojištění majetku.

Na co si dát pozor při koupi domu

Při koupi domu budete potřebovat pojištění nemovitosti. Nezapomeňte, že původní pojištění zaniká dnem prodeje a vy si musíte sjednat nové. To nejlepší vám mohou pomoci najít naši specialisté.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI

Zajímáte se o novostavbu na okraji města od většího developera? Nebo jste si vyhlédli starší dům v malé obci blízko přírodě? Některé věci by neměly uniknout vaší kontrole, ať už kupujete nový, nebo starší dům. V druhém případě ale bude zapotřebí důkladnější prohlídka. Je toho totiž poměrně dost, na co si dát pozor při koupi starého domu.

Lokalita a okolí domu

První věc, která nás při hledání domu zaujme, je jeho okolí. Přišli jste na prohlídku a hned máte pocit, že to je ono, prostě to pravé pro vás a připadáte si jako doma? Už se vidíte, jak se kocháte výhledem a kam chodíte na procházky? Nedejte ale nikdy jen na první dojem a okolí prozkoumejte.

Domeček s velkou zahradou u lesa vypadá romanticky, ale dostanete se do práce i jinak než autem? A jsou k němu v zimě průjezdné silnice?

Zajímejte se o možnosti dopravy a o občanskou vybavenost, čili jestli je dostupná školka, škola, obchod, zdravotní středisko, restaurace nebo pošta. Co se dá v místě dělat ve volném čase? A není za polem vepřín, který vám nebude zrovna vonět?

Ve městech se zase zaměřte na hlučnost okolí. Hospůdka na ulici může být fajn na posezení, ale taky vás může obtěžovat neustálý noční ruch. Čtyřproudovka za domem taky nemusí být to pravé ořechové.

V každém případě si prostudujte územní plán, ať vás nepřekvapí plánovaná stavba obchodního centra nebo obchvatu okolo vašeho domu.

Lokalita samozřejmě také ovlivní cenu domu. Někdy na ideální místo není dost peněz, ale obec o kousek dál nabídne podobné zázemí a levněji.

Dispozice domu

Dům na sebekrásnějším místě vám dobře neposlouží, když vám nebudou vyhovovat jeho dispozice. Něco lze změnit rekonstrukcí, ale některé věci jsou dané, pokud byste nechtěli celý dům strhnout a postavit nový. Změna dispozice samozřejmě také znamená výrazně vyšší investici do rekonstrukce. Takže se může víc vyplatit vybrat dům, který vám bude vyhovovat tak, jak je.

Zaměřte se i na orientaci domu na pozemku. Správné umístění vzhledem ke světovým stranám může ušetřit dost peněz na provoz domu (například elektřiny na vytápění).

Technický stav domu

Dům vám vyhovuje a je na tom správném místě? Tak přichází na řadu kontrola jeho technického stavu. Všichni tuší, na co si dát pozor při koupi staršího domu, ale na vady můžete narazit i v novostavbách. Na co se tedy zaměřit?

  • Podlahy a stěny - jestli jsou rovné, nepraskají, není nikde plíseň ani boule.
  • Střecha, okapy, půda - v jakém stavu jsou krovy, nebude potřeba rekonstrukce? Nemusí se vyměnit okapy? Není pod střechou vlhkost? Je půda pochozí? Zvlášť jestli plánujete solární panely, je pro vás důležité, aby střecha byla v dobrém stavu.
  • Dveře a okna - jak těsní, jestli je v pořádku kování, rámy, kliky.
  • Elektrické rozvody, jističe, vypínače - kdy byly elektrické rozvody dělané, z jakého jsou materiálu? Doporučená je revize elektroinstalace.
  • Vytápění - jak je řešeno, čím se topí, jaký je v domě kotel, v jakém stavu je komín.
  • Koupelna, toaleta - zajímejte se o stav potrubí, tlak vody, kohoutky.
  • Rekonstrukce, zateplení, výměna oken - nespokojte se jen s informací, že rekonstrukce proběhla, chtějte od ní veškerou možnou dokumentaci, jako jsou záruční listy a revizní zprávy.

Na technickou prohlídku domu je lepší přizvat si odborníka, aby vám nic neuniklo. Potřeba neplánované rekonstrukce by vás mohla přivést do finanční tísně.

Právní vady

Pod tímto pojmem se skrývají:

  • potíže s vlastnictvím nemovitosti,
  • různá věcná břemena,
  • zástavy,
  • zákaz zcizení a zatížení nemovitosti,
  • exekuce.

Zkrátka záležitosti, které by vám mohly výrazně zkomplikovat koupi nebo následné vlastnictví domu.

Všechny tyto záludnosti zjistíte z listu vlastnictví, který získáte na katastru nemovitostí. V něm najdete všechny důležité informace o vlastníkovi domu (je to ten, který dům prodává? Neexistují spoluvlastníci?) a také o nemovitosti. Bude obsahovat přesný popis domu, včetně velikosti, adresy a parcelního čísla.

Zjistíte z něj, jestli je dům zastavený, jestli se na něj nevztahuje předkupní právo nebo třeba věcné břemeno dožití.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ MAJETKU

Bezchybná kupní smlouva

Pokud všechno proběhlo v pořádku a jste rozhodnutí dům koupit, musíte si dát pozor na správné zformulování rezervační smlouvy a následně kupní smlouvy na nemovitost.

Právní dokumenty není radno podceňovat, protože každá chyba by vás mohla připravit o peníze. Vzory rezervační smlouvy a kupní smlouvy najdete na internetu, ale určitě je lepší nechat si smlouvy připravit odborníkem.

Pokud kupujete dům přes realitní kancelář, nachystá vám rezervační smlouvu k podpisu makléř. Ani v tomto případě ale nepodepisujte hned a nenechejte se k podpisu dotlačit. Pravděpodobně si vyslechnete historku o velkém množství zájemců a nutnosti zarezervovat si dům hned na místě. Nedejte na ni a nejprve si pořádně rozmyslete, jestli dům opravdu chcete, a potom si smlouvu raději nechte překontrolovat advokátem.

Rezervační smlouva je totiž závazná a její porušení by vás stálo velké peníze. Budete dům financovat hypotékou? Pak nezapomeňte v rezervační smlouvě uvést, že nemusíte platit pokutu za nedodržení smlouvy v případě, že vám hypotéka nebude schválená.

Vyřizování hypotéky

Mezi podpisem rezervační a kupní smlouvy vás bude čekat důležitý krok, a to podání žádosti o hypotéku. Budete muset projít schvalovacím procesem, doložit příjmy a další důležité dokumenty. Potřebovat budete také návrh kupní smlouvy, ten ale bývá často přílohou smlouvy rezervační, takže by to neměl být problém.

Velkou roli bude hrát odhad nemovitosti. Banka vám standardně půjčí 80 % z odhadní ceny domu. Zbývající část musíte uhradit z vlastních úspor.

Po posouzení všech faktorů se dozvíte, jestli hypotéku v potřebné výši získáte. Dopadlo to dobře a peníze máte zajištěné? Můžete s klidem podepsat kupní smlouvu.

Zajímáte se zrovna o hypotéku? Srovnat nabídku hypoték si můžete v hypoteční kalkulačce na webu Ušetřeno.cz

Nezapomeňte na pojištění nemovitosti

Pojištění majetku budete nezbytně potřebovat v případě, že žádáte hypotéku. Banky si jako podmínku poskytnutí hypotečního úvěru stanovují povinnost sjednat na zastavovanou nemovitost pojištění nemovitosti. V praxi to funguje tak, že pojistné plnění je v případě škodní události vyplaceno bance a ta je teprve vydá vám na proplacení opravy domu po vzniklé škodě.

Pro banku je pojištění nemovitosti záruka toho, že dům pro ni neztratí na hodnotě, kdyby byl jakkoliv poškozen (vodou, ohněm, vandaly).

Pojištění nemovitosti je však pro vás důležité, i kdybyste ho nepotřebovali pro banku. Koupě domu je veliká investice a nikdo nechce přijít o všechno, kdyby dům smetla povodeň nebo shořel na popel. Pro vás má pak význam i pojištění domácnosti, které vám pomůže ochránit vybavení domácnosti.

Podívejte se na rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ MAJETKU

Autor: Petra Maříková