Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Povodeň vs. záplava: Máte v tom jasno?

Počasí nás v posledních letech zkouší stále častěji, a tak jsou titulky v novinách a na internetu hlásající zničující povodně nebo záplavy u nás a ve světě v podstatě na denním pořádku. Většinou to přejdeme bez většího povšimnutí, ovšem jen do té doby, než něco podobného potká i nás. A že to rozhodně není zřídka. Máte svůj domov pro takové případy řádně ochráněn?

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Pokud máte sjednané pojištění vašeho domova, ať už pojištění domácnosti, nemovitosti, nebo kombinaci obou těchto pojištění, pak jste se jistě už s termíny povodeň a záplava setkali. Často se jedná o volitelnou část pojištění majetku, kterou si do smlouvy můžete zahrnout, a není automaticky součástí základního pojištění. Co se pojistného krytí týká, ve většině případů jdou povodeň a záplava ruku v ruce, ani to ovšem není pravidlem.

Obsahem se jedná o dva rozdílné termíny, při sjednávání pojištění domácnosti a nemovitosti tedy vždy dávejte bedlivý pozor na podmínky pojištění, a to především zda jsou součástí pojištění obě tato rizika.

Záplavy a povodně

Jaký je rozdíl mezi povodní a záplavou?

Co je povodeň?

Povodeň je zaplavení menších či větších územních celků vodou, která se vylila z břehů vodních toků, nádrží, nebo jejich břehy protrhla. V praxi to tedy znamená, že zasažení povodní vašemu domovu hrozí v případě, pokud bydlíte v blízkosti potoka, říčky, řeky, rybníka nebo přehrady, kde voda může přetéct a zaplavit váš dům.

Pojistím se a budu v suchu...

Toto tvrzení bohužel nemusí být vždy úplně pravdivé. Na základě dřívějších zkušeností nyní většina pojišťoven v případě, že chcete do smlouvy zahrnout i riziko povodně, posuzuje v jaké povodňové zóně se předmět pojištění, tj. váš dům či byt, nachází. Pojištění domu v záplavové oblasti může být oproti pojištění domu mimo ni trochu jiné.

Povodňové zóny jsou definovány na základě povodňových map a standardně se jedná o místa, která už v minulosti povodní zasažena byla anebo zde reálně toto riziko hrozí. Může se tedy stát, že na základě povodňové zóny bude částka, kterou za pojištění rizika povodně zaplatíte, vyšší, případně bude vaše nemovitost a domácnost na toto riziko nepojistitelná.

Často je zde ale pak možnost individuálního řešení - některé pojišťovny jsou schopny akceptovat například to, že se byt nachází ve vyšším patře, dům je postaven na vyvýšeném místě nebo se nemovitost nachází v oblasti, kde jsou vybudovány protipovodňové zábrany.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Tarifní povodňové zóny podle míry nebezpečí výskytu povodně

Povodňová zóna Popis
Zóna 1 Zóna se zanedbatelným nebezpečím výskytu povodně/záplavy
Zóna 2 Zóna s nízkým nebezpečím výskytu povodně/záplavy
Zóna 3 Zóna se středním nebezpečím výskytu povodně/záplavy
Zóna 4 Zóna s vysokým nebezpečím výskytu povodně/záplavy

Rádi byste zjistili, do jaké povodňové zóny spadá váš dům či byt? Povodňové mapy jsou volně dostupné online, a to na webových stránkách České asociace pojišťoven.

Co je záplava?

Záplava je vytvoření souvislé vodní plochy, která po určitou dobu stojí nebo proudí v místě pojištění a na rozdíl od povodně může být způsobena i z jiných zdrojů než vodních toků, např. dešťovými srážkami nebo táním sněhu. Příčinou zaplavení je tedy jiný důvod, než je povodeň.

Jako příklad můžeme uvést třeba průtrž mračen nebo tání sněhu, kdy okolní pole a louky nestačí vodu dostatečně rychle vsáknout a voda si najde odtok přes váš pozemek, v nejhorším případě i dům. Záplava tak může postihnout opravdu každého. Nepodceňujte tedy sjednání tohoto rizika do vaší pojistné smlouvy jen na základě toho, že bydlíte na kopci a k řece to máte daleko.

Komplexní pojištění vašeho domova

I v souvislosti s pojistným rizikem povodně a záplavy se vyplatí mít sjednanou komplexní smlouvu pojištění domova, tedy jak pojištění domácnosti, tak nemovitosti. Víte, jaký je rozdíl mezi pojištěním domácnosti a nemovitosti? Pojištění nemovitosti se vztahuje na stavbu jako takovou, tedy nemovitou věc pevně spjatou se zemí. Naopak pojištění domácnosti se vztahuje na veškeré vybavení vašeho domova - od elektroniky přes oblečení až po cennosti a sportovní vybavení.

Pokud tedy budete mít sjednané například pouze pojištění nemovitosti a váš dům zasáhne povodeň či záplava, pojišťovna vám pokryje náklady na opravu dané nemovitosti, nikoliv však už náklady na pořízení nového vybavení. Aby byly pokryty i náklady na vybavení domácnosti, je nutné mít sjednané i pojištění domácnosti.

Kalkulaci pojištění domácnosti si můžete udělat jednoduše online. Neváhejte se na nás obrátit, se vším vám rádi poradíme a pomůžeme.

Jak postupovat v případě pojistné události?

Pokud jste se dostali do situace, že váš majetek byl zasažen povodní či záplavou a vy máte sjednané na dané riziko pojištění, je potřeba učinit několik kroků.

  1. Než však začnete pojistnou událost řešit, ujistěte se, že vy i vaši blízcí se nacházíte v bezpečí. Rozhodně se nevracejte do postižené nemovitosti dříve, než vám to dovolí záchranné složky.
  2. Jakmile bude místo bezpečné, bude potřeba zdokumentovat veškeré škody. To znamená natočit či nafotit poškozená místa. Především byste se měli zaměřit na stěny, podlahy nebo střechu, následně pak zničený nábytek, elektroniku či spotřebiče a také na znehodnocené osobní věci.
  3. Když máte vše zdokumentování, kontaktujte vaši pojišťovnu a nahlaste pojistnou událost. K tomu budete nejspíše potřebovat číslo pojistné smlouvy, popis škod a přibližný odhad jejich rozsahu.
  4. Náklady spojené s odklizením škod, opravami nebo náhradou zničených věcí můžete mít rovněž pojištěny, takže si pečlivě schovejte všechny účtenky či faktury, které byste mohli pojišťovně doložit.
  5. Pojišťovna může na místo vyslat také likvidátora pojistné událost. Tomu ukažte a popište všechny škody a maximálně s ním spolupracujte. Předložte mu i vaše fotografie, seznamy, účtenky a další.

Kde si říct při povodních o pomoc?

Bezprostřední pomoc nabízejí místní úřady, které obvykle zřizují krizové štáby. Ty zajišťují evakuaci, humanitární pomoc, náhradní ubytování a další potřebné věci. Pomoci například odčerpat vodu či odstranit větší překážky vám můžou hasiči.

S distribucí humanitární pomoci pomáhají různé charitativní organizace. Často mohou poskytnou ubytování, potraviny nebo jiné základní potřeby. Kromě toho můžete také získat určitý finanční obnos na obnovu vaší nemovitosti.

Vláda a další samosprávy mohou vyhlásit speciální programy finanční podpory, které jsou určeny obětem povodní. Proto se vyplatí sledovat oficiální informace a ptát se na možnosti čerpání příspěvků.

Auto při povodni či záplavě také trpí

Při povodních neutrpí škodu jen vaše nemovitost, ale k úhoně může přijít také váš vůz. Proto byste neměli zapomínat na havarijní pojištění, je ale třeba vybrat takové, které kryje škody v případě zatopení vozidla.

Je tedy nutné mít sjednané pojištění proti živlu - běžné havarijní pojištění se na případy povodně totiž nevztahuje. Mnoho řidičů bohužel často až pozdě zjistí, že nemají nárok na krytí škody s běžným havarijním pojištěním.

Jednoduše si srovnejte nabídky havarijního pojištění v naší online kalkulačce havarijního pojištění a vyberte si to nejlepší.

Kalkulačka funguje nezávazně a zdarma.

 

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Autor: Kateřina Petříčková, Tomáš Keramidas