Pojištění solárních panelů: Kdy se vyplatí a jaké jsou možnosti?
Publikováno: 19.12.2023
Pořídili jste si domácí fotovoltaickou elektrárnu? Skvělý tah! Teď je jenom potřeba zajistit, aby vám systém vydržel co nejdéle a návratnost investice byla rychlá a ideálně i několikanásobná, což fotovoltaika dokáže. A právě s tím vám může pomoci správně zvolené pojištění. Čtěte dále.
Trend energetické soběstačnosti
V době drahých energií hledá mnoho lidí způsob, jak zajistit co největší energetickou soběstačnost svého bydlení. Ideální kombinace je samozřejmě využití solární energie a tepelného čerpadla, protože tyto technologie společně dokážou ušetřit pěkných pár korun.
Tepelné čerpadlo zajistí vytápění pro chladnější měsíce, a jelikož jde o energeticky úsporné zařízení, může být provozováno z energie generované fotovoltaikou. A pokud chcete ušetřit opravdu maximum, můžete do systému zapojit ještě tzv. fototermické panely, které využívají solární energii k ohřevu vody a pomohou i s vytápěním. Přečtěte si více o tom, jak vést ekologickou domácnost.
Solární panely na střeše se vyplatí
Solární panely vám nevydělávají jenom v létě, ale získávají energii v podstatě po celý rok; ve slunečných dnech jsou samozřejmě efektivnější než při dešti a v létě generují více energie než v zimě. Tu ale můžete prodat zpět do odběrné sítě a v zimě si ji jednoduše opět koupíte. Nejlepší je umístit solární panely na střechu, ale pokud to není možné, dobrou službu vám udělají například i na ploše zahrady. Jen nesmí být ničím zastíněné. Vždy ale myslete na to, že panely umístěné na zemi mohou být náchylnější k poškození nebo odcizení.
Možnosti pojištění solárních panelů
Solární systémy nelze pojistit samostatně. Fotovoltaiku (nebo i fototermiku) si ale můžete pojistit v rámci pojištění nemovitosti. Pokud jste majitelem některého z těchto systémů, nechte si pojistnou smlouvu upravit na míru a vhodně navyšte limity plnění.
Hodnota nemovitosti s fotovoltaikou
Fotovoltaická elektrárna zvyšuje hodnotu vaší nemovitosti, protože garantuje nemalé provozní úspory. Nezapomínejte ale na to, že ovlivňuje nejen tržní cenu nemovitosti, ale i její pojistnou hodnotu. Dejte si proto pozor, abyste měli nemovitost pojištěnou správně.
Podpojištění nemovitosti
Podpojištění nemovitosti je situace, kdy máte nastavený nižší pojistný limit, než je skutečná hodnota nemovitosti. V případě škodné události vám tak pojišťovna nevyplatí celé plnění, ale pouze jeho poměrnou část.
Pokud tedy máte například pojistný limit 1 milion korun, ale skutečná hodnota nemovitosti je 2 miliony, dosahuje vaše pojištění pouze 50 % hodnoty nemovitosti. Při škodě ve výši 500 000 Kč vám pak pojišťovna nevyplatí plnou částku, přestože by se do pojistného limitu vešla, ale pouze 50 % vyčíslené škody, tedy 250 000 Kč.
Abyste se po instalaci fotovoltaické elektrárny vyhnuli podpojištění, co nejdříve nahlaste změny vaší pojišťovně a nechte si upravit limit na míru současnému stavu. Ideální je doložit také dokumenty potvrzující cenu a kvalitu systému.
Důležité je pohlídat si také výluky z pojištění. Snadno se totiž může stát, že vaše nová fotovoltaická elektrárna bude zrovna ve vaší smlouvě zahrnuta v kolonce výluk. V takovém případě je potřeba nechat si smlouvu upravit, a kdyby to nebylo možné, změnit pojištění (a případně i pojišťovnu).
Srovnání pojištění nemovitosti
Vzhledem k počtu nabídek na trhu může být opravdu těžké vybrat vhodné pojištění nemovitosti. Na našich stránkách najdete kalkulaci pojištění majetku, kde stačí zadat pár údajů o vás a vaší nemovitosti, načež vás bude kontaktovat jeden z našich specialistů s nabídkou přesně vám na míru.
U nás si můžete srovnat i pojištění domácnosti. Pokud stále nemáte úplně jasno v těchto dvou pojmech, přečtěte si, jaké jsou rozdíly mezi pojištěním domácnosti a nemovitosti.
Rizika fotovoltaiky
A na co si dát u fotovoltaiky pozor?
- Vždy myslete na to, že pracujete s elektrickým proudem, proto musí být systém patřičně zabezpečen a zkontrolován kvalifikovaným revizorem. Předejdete tak riziku požáru, který by hrozil v případě nekvalitních solárních panelů nebo jejich špatné instalace a následného přehřátí.
- Důležité je také pevné ukotvení panelů, aby vám při prvním větším větru neuletěly.
- A protože se jedná o velmi žádané zboží, určitě si dejte pozor také na riziko krádeže. Solární panel sice není peněženka, kterou někdo odnese v kapse (základní ochranou je tedy už jeho váha), specializovaní zloději si s tím ale dokážou poradit. Proto nezapomeňte do pojištění zahrnout i riziko odcizení s limitem ve výši hodnoty vaší domácí elektrárny.