Lyžování pro začátečníky
Publikováno: 19.12.2023
Lákají vás sněhobílé sjezdovky, na kterých byste si chtěli vyzkoušet ladné obloučky? Tak směle do toho. Máme pro vás informace týkající se lyžování pro začátečníky - od výběru správného vybavení přes tipy na nejlepší skiareály a sjezdovky až po to nejvýhodnější cestovní pojištění na lyže, které se o vás postará za všech okolností. Pokračujte ve čtení.
Jak vybrat nejlepší lyže pro začátečníky?
Než vyrazíte na sjezdovku, musíte si samozřejmě vybrat ty správné lyže pro začátečníky, se kterými vám to na sněhu půjde jedna radost. V základu by takové lyže měly být dobře ovladatelné a disponovat snadno použitelným a nastavitelným vázáním.
Nejlépe tedy sáhněte po univerzálních lyžích all mountain, které zvládnou jak upravenou sjezdovku, tak ne zcela upravenou trať, stejně jako výlet do terénu. Díky jejich tvaru jsou tyto lyže navíc vhodné na uježděný sníh i do nadýchaných závějí.
Dále je třeba zaměřit se na správnou délku lyží pro začátečníky. Ta by měla reflektovat jak lyžařskou úroveň, tak vaši výšku. Pamatujte hlavně na to, že čím jsou lyže kratší, tím snáze se ovládají. Krátké lyže pro začátečníky tedy na svahu představují velkou výhodu.
Správná délka lyží podle úrovně
Lyžařská úroveň | Délka lyží |
---|---|
Úplný nováček | tělesná výška – 20 cm |
Začátečník | tělesná výška – 15 cm |
Středně pokročilý | tělesná výška – 10 cm |
Pokročilý | tělesná výška – 5 cm |
Velmi pokročilý | dle výšky |
Při výběru pak musíte myslet i na svou tělesnou hmotnost - delší lyže potřebují váhově výraznější osoby, ti štíhlejší z nás zase ty kratší. Například dámské lyže pro začátečníky tedy budou rozhodně kratší než ty pro pány.
Další lyžařská výbava pro začátečníky
Kromě lyží si nezapomeňte také pořídit správné boty na lyže. Jejich velikost by měla odpovídat délce celého chodidla od paty až ke špičce. Důležitým parametrem lyžařských bot je také jejich flexibilita. Aby se v nich začátečníci cítili pohodlně, měli by zvolit lyžařské boty pružnější.
Chybět by vám určitě neměly ani tyto lyžařské doplňky:
- Hůlky: Zlepšují rovnováhu a pomáhají s pohybem. Jejich odpovídající délka se odvíjí od vaší výšky.
- Helma: Naprosto nezbytná součást sportovní výbavy, která vás ochrání nejen před chladem, ale také před nebezpečným úrazem hlavy.
- Brýle: Chrání vaše oči před sněhem, větrem i silným sluncem.
Máme pro vás tipy, jak naučit dítě lyžovat.
Co jsou to kolečkové lyže pro začátečníky?
Čím dál více příznivců si získávají také kolečkové lyže. Na těch můžete praktikovat buď klasické ježdění, nebo bruslení (tedy techniky, se kterými se setkáte u běžkového lyžování). Existují kombinované kolečkové lyže, které vám umožní jak klasiku, tak bruslení, i lyže, které jsou speciálně určené pro jednotlivé styly.
S výběrem vám nejlépe poradí přímo prodejce, protože modely kolečkových bruslí se odlišují v celé řadě detailů - od konstrukce, materiál, až po celkové zpracování lyže. Musíte mít hlavně jasno v tom, kde a jak chcete na kolečkových lyžích jezdit, i na jaké úrovni. Od toho se pak bude odvíjet také výběr vhodných bot i speciálních holí.
I v tomto případě nezapomeňte na bezpečnostní výbavu v podobě helmy a případně i chráničů.
Nejlepší sjezdovky na lyžování pro začátečníky 2024
Tu správnou výbavu už máte, je tedy nejlepší chvíle vyrazit ji otestovat do terénu. Proto jsme si pro vás připravili přehled těch nejlepších skiareálů pro začátečníky v Česku i zahraničí pro rok 2024. Nejen že zde najdete pohodové sjezdovky, na kterých se učí lyžovat jedna báseň, ale také se zde můžete zapsat do lyžařských kurzů pro začátečníky, které vám první chvíle na svahu o dost usnadní. Pokud je vaší prioritou nízká cena, máme pro vás tipy na levné skipasy.
Nejlepší sjezdovky pro začátečníky v Česku
- Dolní Dvůr (Ski Family areál Dolní Dvůr): Vhodný pro začátečníky a rodiny s dětmi. Klidná atmosféra, méně lidí.
- Lipno (Skiareál Lipno): Moderní středisko zaměřené hlavně na rodiny s dětmi a na začátečníky. Celá řada lyžařských kurzů a perfektních sjezdovek.
- Jeseníky (Ski Aréna Karlov): Skvělé pro začátečníky a lyžaře s dětmi. 12 kilometrů upravených sjezdovek, možnost večerního lyžování.
- Krušné hory (Skiareál Klínovec): Největší a nejmodernější lyžařské středisko Krušných hor připravené i pro lyžařské začátečníky.
Nejlepší sjezdovky pro začátečníky na Slovensku
- Jasná Nízké Tatry (skiareál Jasná): Široké sjezdovky v oblasti Biela Púť vhodné pro začátečníky. Moderní lanovky a vleky.
- Chopok sever (skiareál Jasná): Sjezdovky pro začátečníky v oblasti Záhradky.
- Donovaly (skiareál Park Snow Donovaly): Pohodové sjezdovky v oblasti Nová Hoľa. Ideální místo pro rodiny s dětmi.
- Štrbské Pleso (skiareál Štrbské Pleso): Sjezdovky pro začátečníky v blízkosti jezera.
Nejlepší sjezdovky pro začátečníky v Rakousku
- Zell am See – Schmittenhöhe (skiareál Schmittenhöhe): Široké, mírné sjezdovky vhodné pro začátečníky. K dispozici jsou lyžařské školy s kvalifikovanými instruktory.
- Saalbach-Hinterglemm (skiareál Saalbach-Hinterglemm-Leogang-Fieberbrunn): Výborná infrastruktura pro začátečníky, včetně speciálních vleků a pásů. Možnost výuky lyžování v několika jazycích.
- Sölden (skiareál Sölden-Hochsölden): Začátečnické sjezdovky v blízkosti vesnic Giggijoch a Innerwald. Moderní lanovky a vleky.
- St. Anton am Arlberg (skiareál Ski Arlberg): Speciální zóny pro začátečníky s pomalými sjezdovkami. Špičková lyžařská škola s důrazem na bezpečnost.
- Kitzbühel (skiareál KitzSki – Kitzbühel – Kirchberg): Sjezdovky v oblasti Rasmus Leiten pro začátečníky.
Nejlepší sjezdovky pro začátečníky v Itálii
- Cortina d’Ampezzo (skiareál Dolomiti Superski): Sjezdovky pro začátečníky v oblasti Faloria.
- Selva Val Gardena (skiareál Dolomiti Superski): Lehké sjezdovky v oblasti Plan de Gralba. Moderní lanovky a vleky pro pohodlný přesun.
- Livigno (skiareál Livigno Mottolino): Speciální sjezdovky pro začátečníky v oblasti Mottolino Fun Mountain.
- Madonna di Campiglio (skiareál Skirama Dolomiti Adamello Brenta): Sjezdovky pro začátečníky v oblasti Spinale.
- Sestriere (skiareál Via Lattea): Široké sjezdovky pro začátečníky v oblasti Borgata.
Nejlepší cestovní pojištění na lyže
Proč si sjednat cestovní pojištění na lyže? Při sportu se totiž můžete snadno zranit. A to nejen sebe, ale také někoho jiného. Proto byste měli myslet na odpovídající ochranu v podobě kvalitního cestovního pojištění na lyže.
Možná si říkáte, že vám pro případ úrazu a následného ošetření bude stačit EHIC, tedy Evropský průkaz zdravotního pojištění (tzv. ,,modrá kartička"), ale chyba lávky. Ta vám zajistí pouze základní lékařskou péči ve státních zařízeních, přičemž se na některé záležitosti vůbec nevztahuje (např. spoluúčast, repatriace zpět do ČR). A už vůbec ji neuplatníte v soukromých zdravotnických zařízeních a klinikách, které se často nachází právě v lyžařských střediscích.
Pro odpovídající zajištění sebe a celé své rodiny byste tedy před cestou na lyže měli uzavřít správné cestovní pojištění, které vás bude stát jen pár korun na den, ale v případě potřeby může pomoci až se statisícovými částkami. Zvlášť pečlivě pak při jeho výběru nastavte limity léčebných výloh a zajímejte se také o rozsah zahrnutých asistenčních služeb.
Nezapomeňte také na užitečná připojištění, jako je pojištění odpovědnosti za škodu, které se vztahuje na újmu na majetku nebo zdraví třetích osob (pomůže například v případech, kdy byste někoho nechtěně srazili na svahu), a pojištění úrazu.
Pokud cestujete i s dětmi, určitě se hodí i pojištění storna cesty pro případ nečekané nemoci, která může dovolenou zhatit. Právě tato připojištění se vám budou velmi hodit také při lyžování v České republice.