Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Evropský průkaz zdravotního pojištění – EHIC

Publikováno: 12.10.2023

Cestování snad nikdy nebylo tak snadné jako dnes. Stačí pár kliknutí a za pár hodin jste na druhém konci světa. Určitě ale nepodceňte přípravu i na případné nepříjemné aspekty dovolené, jako jsou například úrazy nebo nemoci. Při cestování po Evropě si s sebou nezapomeňte přibalit také Evropský průkaz zdravotního pojištění. S ním totiž máte nárok na nezbytně nutnou lékařskou péči v rámci Evropské unie. Čtěte dále a dozvíte se více.

evropský průkaz zdravotního pojištění

Co je Evropský průkaz zdravotního pojištění?

Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC - European Health Insurance Card) je evropská průkazka zdravotního pojištění jednotná pro členské země EU; platí ale také v Norsku, Švýcarsku, Lichtenštejnsku, Velké Británii a na Islandu. Na základě této kartičky máte nárok, během svého dočasného pobytu v těchto zemích, na nezbytnou lékařskou péči ve státním zařízení za stejných podmínek jako jejich občané.

Rozsah krytí EHIC

O lékařské péči a jejím rozsahu vždy rozhoduje příslušný lékař, který zohledňuje povahu nemoci či úrazu. Vzhledem k tomu, že držitel průkazu má nárok na péči nezbytnou, průkaz nekryje preventivní vyšetření ani neakutní zákroky, které pacient může bez rizika vyřešit až doma.

SPOČÍTat cestovní POJIŠTĚNÍ

Na co mám jako držitel EHIC nárok?

Evropský zdravotní průkaz (evropská zdravotní karta) je nutným dokladem pro poskytnutí zdravotní péče a držitel průkazu má stejné podmínky pro čerpání lékařské péče jako místní občan. V případě potřeby se tedy může nechat ošetřit v jakémkoli státním zdravotnickém zařízení.

Spoluúčast u EHIC

Jelikož se na něj v tu chvíli vztahují stejná práva a povinnosti jako na místní obyvatele, je třeba počítat i s uhrazením případné spoluúčasti v zemích, kde lékařská péče není zdarma (jako například u nás). Tato pravidla úhrady se stát od státu liší a částky se tak mohou vyšplhat vysoko, zejména v případě hospitalizace, převozu sanitkou nebo dokonce leteckou záchrannou službou. V těchto situacích jdou náklady za pacientem, který tak bývá nemile překvapen. Proto nepodceňujte vhodně nastavené cestovní pojištění, které kryje i tyto situace.

Nejčastější příklady spoluúčasti

Nejčastější příklady spoluúčasti destinace spoluúčast
Den hospitalizace Rakousko 525 Kč
Položka na receptu Rakousko 148 Kč
Léky Itálie 100 %
Lékařské vyšetření Francie 468 Kč
Lékařské ošetření Francie 30 %
Den hospitalizace Francie 468 Kč
Zásah horské služby všechny 100 %
Převoz do ČR všechny 100 %

Pzn. ceny jsou po přepočtu Eura,
Zdroj: data z pojišťoven

SPOČÍTat cestovní POJIŠTĚNÍ

O průkaz EHIC požádejte u své pojišťovny

Se žádostí o získání Evropského průkazu zdravotního pojištění se neváhejte obrátit na svoji pojišťovnu, která je povinna vám průkaz, nebo nějakou dočasnou náhradu, vydat. Náhradou může být potvrzení dočasně nahrazující evropský průkaz zdravotního pojištění, což je papírový formulář s platností 3 měsíce od data vydání. Tento formulář a plastový průkaz jsou rovnocenné dokumenty.

Evropský průkaz a cestovní pojištění jako ideální kombinace

Někteří cestovatelé považují cestovní pojištění za zbytečný luxus. Jak jsme už zmínili, EHIC zajišťuje pomoc ve zdravotnických zařízeních, nezaručuje však bezplatné ošetření a zákroky.

Cestovní pojištění nabízí mnohem širší škálu služeb, mezi které patří například asistence v češtině nebo pojištění odpovědnosti. Za relativně málo peněz si snadno sjednáte pojištění s limity v řádech milionů, a tudíž plnou úhradu výdajů spojených s lékařskou péčí. Srovnejte si nabídky cestovního pojištění snadno a rychle v naší online kalkulačce a cestujte s klidem v duši.

SPOČÍTat cestovní POJIŠTĚNÍ