Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak vybrat elektrokoloběžku?

Publikováno: 28.06.2024

Elektrokoloběžka se stala běžnou součástí provozu zejména ve městech, ale také na cyklostezkách. Různé typy elektrokoloběžek jsou vhodné pro různé věkové kategorie i využití. V našem článku vám poradíme, jak elektrokoloběžku vybrat, pro jaké účely a jakou vybrat pro dítě či dospělého.

Jak vybrat elektrokoloběžku

Určitě víte, že na některé elektrokoloběžky je třeba si sjednat povinné ručení. To naše online kalkulačka sice zatím neumí, ale můžete si u nás srovnat i sjednat své autopojištění na jiné druhy vozidel, včetně aut, motocyklů, autobusů či třeba traktorů. Srovnání je nezávazné a zdarma.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Jak na nákup elektrokoloběžky?

Pořízení elektrokoloběžky není nic složitého, ale i tak je dobré znát několik informací, které vám ve výběru pomohou. Nejdříve si stanovte prioritu, kde elektrokoloběžku koupit - jestli online přes některý z e-shopů, nebo v kamenném obchodě. Také záleží na tom, jestli kupujete přímo od výrobce, nebo zprostředkovaně od prodejce elektroniky.

Dále se zaměřte na to, pro koho elektrokoloběžku kupujete a za jakým účelem - zda ji chcete pro vaše děti, pro sebe, na volný čas či pro jízdu do práce. Také je důležité myslet na terén a tudíž i výkonost a výdrž nabité baterie. Nejvýkonnější elektrokoloběžky navíc spadají pod motorová vozidla s nutností řidičského oprávnění skupiny B nebo AM pro lehké motocykly.

Nákup elektrokoloběžky si tedy pořádně promyslete a neorientujte se jen podle ceny, která vám o stroji zdaleka neřekne vše. Nejlevnější elektrokoloběžka totiž není ta nejlepší.

Jak vybrat elektrokoloběžku pro dítě?

Výběr dětské elektrické koloběžky by se měl odvíjet od jeho věku a hmotnosti. Podstatným faktem je, že elektrokoloběžka je v dané věkové kategorii vždy těžší než kolo a koloběžka bez elektrického pohonu, takže pro vás v tomto případě bude důležitá hmotnost koloběžky.

Zaměřte se i na velikost kol. Malá kolečka jsou stabilní, ty větší naopak vyžadují určitou zručnost, ale hodí se do terénu.

  • Nosnost elektrokoloběžky by měla být do 90 kg a hmotnost stroje pak do 10 kg.
  • Výkon motoru by neměl přesahovat 350 W a rychlost 25 km/h.
  • Elektrická koloběžka pro děti je celkově menší, má níže posazená řídítka a menší nášlap než koloběžka pro dospělé.
  • Řiďte se informacemi u výrobku, kde se často udává, pro jakou kategorii je elektrokoloběžka určena.
  • Elektrokoloběžka pro děti by měla mít ideálně mechanické brzdy pro případ náhlé vybití baterie.

Jak vybrat elektrokoloběžku pro dospělého?

Elektronická koloběžka pro dospělého už má trochu jiné parametry a v podstatě nemusí mít žádné limity. Záleží jen na vás, k čemu ji využijete. Někomu stačí obyčejná koloběžka s rychlostí do 25 km/h, někdo zase potřebuje větší výkon, vysokou výdrž baterie (kapacita v Ah - ampérhodinách), ale také sportovněji nebo terénněji laděný stroj.

Jsou totiž uživatelé, kteří elektrokoloběžku používají pro svůj pracovní výkon, jiní jen pro dojezd na krátké vzdálenosti, případně vyhledávají terénní elektrokoloběžku.

Zásadní je ale rozdělení elektrokoloběžek podle jejich výkonu a maximální rychlosti, protože v této chvíli už je nutné si prostudovat novou legislativu. Ta totiž hovoří, že koloběžky na elektrický pohon, které dosahují rychlosti nad 25 km/h nebo mají výkon vyšší než 1 000 W, už musí mít sjednáno povinné ručení a vztahuje se na ně nutnost platnosti řidičského oprávnění, zařazení do registru vozidel a užívání bezpečnostní helmy.

  • Na krátký dojezd do práce je ideální skládají koloběžka s menšími koly a rychlostí do 25 km/h, s kterou je možné projíždět i po cyklostezkách.
  • Městská koloběžka s nižší kapacitou baterie ujede v průměru 15 km, ale můžete si ji nabít během pracovní doby.
  • Pro delší dojezd se vám může hodit elektrokoloběžka se sedátkem.
  • Při výkonu nad 1 000 W a rychlosti nad 25 km/h se musíte pohybovat jen po veřejných komunikacích.
  • Do terénu využijete koloběžku s většími koly, ale i vyšší kapacitou baterie, abyste nemuseli uprostřed lesa hledat zásuvku (takové koloběžky ujedou i více jak 60 km).
  • Kapacita baterie se mění podle terénu (více se vybíjí do kopce), ale i váhy uživatele (těžší jezdci vybijí baterii dříve), takže oproti původnímu údaji můžete ujet o něco méně.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Příslušenství pro jízdu na elektrokoloběžce

Součástí jízdy na elektrokoloběžce je i různé příslušenství, které může být povinné, jiné zase dobrovolné pro komfort jezdce. Pokud máte velmi výkonný stroj, nebo jste elektrokoloběžku koupili dětem, je nutné také pořídit helmu. U dětí stačí cyklistická, ale u elektrokoloběžek pro dospělé s nutností řidičského průkazu už musíte mít speciální helmu.

V případě základní výbavy se řiďte podle toho, co je běžné u klasického kola, a to:

  • Odrazové prvky
  • Zvonek
  • Kvalitní brzdy (u dětských koloběžek také zadní nášlapná brzda)
  • Světlo (přední a zadní)

Mezi další doplňky, které jsou velmi užitečné, patří také různé držáky na mobilní telefon nebo GPS, cyklocomputery s digitálním displejem (ukazující například rychlost, ujetou vzdálenost, čas jízdy, kompas, hodiny a spoustu dalších informací), které lze navíc spárovat přes aplikaci s mobilem.

Tím se dostáváme k další vychytávce, kterou některé dražší koloběžky nabízí - samostatná aplikace, která ukazuje přesné údaje o koloběžce a dokáže měnit i její nastavení. Elektrokoloběžku tak jednoduše spárujete s mobilem nebo tabletem přes Bluetooth.

Jak pojistit elektrokoloběžku?

Teď už se dostáváme k nejvýkonnějším a nejrychlejším elektrokoloběžkám, u kterých je nutné mít sjednáno povinné ručení. Proč musí mít taková koloběžka pojištění? Protože při vyšší rychlosti a vyšším výkonu už může docházet k výraznějším škodám na majetku a zdraví jiných osob. U klasických elektrokoloběžek takové situace řešíte pojištěním odpovědnosti.

Jestli k elektrokoloběžce budete potřebovat pojištění, to musíte vědět už před jejím nákupem, protože to vyžaduje zařízení dalších záležitostí (platnost řidičského průkazu, zápis do registru a sjednání pojištění před první jízdou). Povinné ručení na elektrokoloběžku si můžete sjednat u pojišťovny Direct.

Co všechno se může při nehodě na elektrokoloběžce stát?

  • Škoda na majetku (přinejlepším poškozený lak vozu, který jste nabourali, poškození světel, skel, karoserie, poškození jiného majetku, jako je plot, chodník, osvětlení a spoustu dalšího)
  • Škoda na zdraví (nutnost přivolat záchranku, hasiče nebo policii, náklady na ošetření osoby, které jste způsobili nehodu, trvalé následky, při nejhorším zavinění smrti)

POROVNAT POJIŠTĚNÍ ONLINE