Jak opravit poškrábaný lak na autě: Krok za krokem
Publikováno: 21.08.2023
Odskakující kamínky na silnici, kroupy nebo nepozornost při couvání - drobné i větší škrábance a oděrky na autě vzniknout raz dva. Vypadají nejen nevzhledně, ale také urychlují korozi karoserie. Jak se jich zbavit? I když je poškození hlubší a retušovací fix si s ním neporadí, není hned třeba volat drahého lakýrníka. Poradíme vám, jak na to.
Není to žádná věda, zvládnete to svépomoci
Oprava poškozeného laku na autě se může zdát složitá, ale se správnými nástroji a trochou cviku můžete dosáhnout vynikajících výsledků i v domácích podmínkách. Na jemné prasklinky stačí retušovací fix nebo speciální voskovka. Ty seženete za pár stovek v každém obchodě s autodíly, na benzinkách nebo v e-shopech. Je-li poškození hlubší, přichází na řadu smirkový papír či brusné kotouče. Postupujte podle našeho návodu a vaše auto bude opět vypadat jako nové.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Jak opravit lak na autě:
- Určení hloubky poškození.
Zjistěte, jak hluboké je poškození. Pokud je poškození hluboké až na kov, bude zapotřebí více práce a potenciálně profesionálního zásahu. - Příprava pracovního místa.
Ujistěte se, že pracovní místo je čisté a suché. Pokud pracujete venku, vyhněte se přímému slunci a větru. - Čištění poškozené oblasti.
Očistěte oblast od nečistot, oleje a vosku pomocí čisticího prostředku a hadříku. - Broušení.
Začněte broušením poškozené oblasti. Pokud je poškození povrchní, můžete použít jemný brusný papír (např. 2000 grit). V případě hlubších poškození použijte hrubší brusný papír (např. 800 grit) a postupně přejděte k jemnějšímu. - Očištění oblasti po broušení.
Po dokončení broušení očistěte oblast vodou a nechte ji zcela vyschnout. - Nanášení plniva (je-li třeba).
Pokud je poškození hluboké až na kov, aplikujte plnivo podle pokynů výrobce a nechte zaschnout. - Další broušení.
Jakmile plnivo zaschne, opět jemně obrousíte povrch, dokud nebude hladký a v rovině s okolním lakem. - Aplikace podkladové barvy.
Naneste podkladovou barvu na opravenou oblast a nechte zaschnout podle doporučení výrobce. - Nanášení barvy.
Zvolte správný odstín barvy pro své auto a aplikujte ve 2-3 tenkých vrstvách, mezi kterými necháte dostatečný čas na schnutí. - Aplikace laků.
Po zaschnutí barvy naneste vrstvu průhledného laku, který dodá povrchu lesk a ochrání barvu. - Dokončovací broušení a leštění.
Až laková vrstva zcela zaschne (což může trvat i několik dní), můžete ji jemně obrousit brusným papírem (např. 3000 grit) a následně vyleštit lešticí pastou. - Ochrana.
Aplikujte kvalitní vosk nebo ochranný povlak na opravenou oblast, aby byla lépe chráněna před budoucími poškozeními.
Když to nejde, pomůže lakýrník
Pokud si přece jen nejste jisti svými dovednostmi nebo je poškození opravdu velkého rozsahu, je lepší obrátit se na profesionála. Oprava může trvat několik dnů i týdnů, existují ale i expresní autolakovny, které vám vašeho plechového miláčka vrátí do několika hodin. Jelikož se nejedná zrovna o nejlevnější záležitost. Cena kompletního přelakování se může vyšplhat až do vyšších desítek tisíc korun, vždy je lepší pečlivě vybírat, komu svůj vůz svěřujete. Ideální je si pročíst recenze zákazníků, popř. dát na zkušenosti přátel a známých. Dejte si také pozor na délku záruky a podmínky případné reklamace, lakovny zpravidla neuznávají ty na poškození způsobené nesprávnou péčí.
Poškrábaný auto a pojištění
Pokud někdo vaše auto nepoškrábal záměrně a pachatele nelze identifikovat přes kamerový záznam či policii, náklady na opravu padají na vás. Je důležité si uvědomit, že standardní povinné ručení vám v této nepříjemné situaci nevyvstane na pomoc. Škody tohoto typu pokryje pojištění proti vandalismu nebo přírodním katastrofám, které si můžete přidat k havarijnímu pojištění. Připravte se ale na to, že havarijní pojištění a poškození vozu často zahrnují spoluúčast. Běžně se pohybuje v rozmezí 5 000 až 10 000 korun.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Autor: Redakce