Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Totální škoda na vozidle

Totální škoda je jedním z momentů, kdy si bohužel musíte říct, že jste přišli o váš vůz. Už ho nepůjde opravit, ale díky kvalitnímu pojištění můžete získat dostatečné prostředky pro to, abyste si koupili jiný, v mnohých případech klidně i ten stejný. Podíváme se, jak se s totální škodou na vozidle vypořádat. Vše zvládnete se správným pojištěním vozidla.

totální škoda na vozidle

Co je totální škoda na vozidle

Totální škoda je stav vozidla, kdy není možné jej opravit s ohledem na jeho stav po pojistné události. Stejně tak je totální škoda určena ve chvíli, kdy oprava vozidla převyšuje jeho reálnou hodnotu. To stejné platí i o odcizení vozidla, které pravděpodobně už nikdy neuvidíte.

Obvykle o totální škodě rozhoduje samotná pojišťovna, která váš vůz následně pošle do dražby. O tom, jestli vůz prodáte v dražbě, nebo si jej necháte, rozhodujete ovšem vy.

Totální škoda na vozidle výpočet

Jak totální škodu na vašem autě vlastně vypočítat? Je to jednoduché. Musíte znát alespoň jeho přibližnou hodnotu. Pak je rozdíl, zda jde o totální škodu v rámci povinného nebo havarijního pojištění, ale také rozdíl v tom, jak k totální škodě přistupují jednotlivé pojišťovny.

Totální škoda většinou nastává u obou typů pojištění v následujících případech:

  • Škoda u povinného ručení – když někdo nabourá vás (náklady na opravu nepřesahují 80 % až 100 % obvyklé ceny vozu)
  • Škoda u havarijního připojištění – když nehodu způsobíte vy (pokud je vůz odcizen, zničen nebo náklady přesahují 80 % obvyklé ceny vozu)

Nechcete se svého vozu zbavit?

Samozřejmě máte jako majitel a uživatel vozu plné právo rozhodnout, co s ním po totální škodě provedete dále. Jakmile jej pojišťovna nabídne v dražbě, můžete tento prodej odmítnou. Pojišťovací společnost vám pak vyplatí pojistnou částku v maximálních možných limitech vašeho pojištění, která odpovídá obvyklé ceně vozu, poníženou o částku z dražby. Sice nedostanete dostatek peněz na jeho opravu, ale vůz vám zůstane a je jen na vás, jaké kroky podniknete dále.

Jakmile ovšem dojde k dražbě a vy přesto seženete kupce, který dá za vůz více, nastává problém, protože se kupec musí oficiálně účastnit dané dražby.

Zvyšte cenu vozidla

Často stačí doložit doklady o pravidelném servisu nebo různých úpravách, které zvyšují cenu vozidla. Pojišťovna k těmto okolnostem přihlédne a zvýší cenu vozu klidně o několik desítek procent.

Havarijní pojištění nebo povinné ručení?

Velmi důležitá je aktualizace vašeho havarijního pojištění. Jedině tak zajistíte, že vaše vozidlo nebude nadpojištěné nebo podpojištěné. Pojišťovna pak totiž krátí cenu podle toho, jak moc je vaše auto podpojištěno. V případě nadpojištění se vám pak produkt nevyplatí z toho důvodu, že za něj každoročně platíte zbytečně moc.

Obvyklá cena vozu se každým rokem mění. Nejvíce upadá zhruba po pěti letech od jeho výroby. V této době je ještě výhodné jej opravit v případě větší škody. Pak už je to diskutabilní a to s ohledem i na inflaci, navyšování cen práce nebo cen za jednotlivé autodíly. Pokud je vůz starší sedmi až deseti let, pak je obvykle havarijní pojištění zbytečné.

Může se vám hodit:

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ