Cestovní pojištění do Norska
Dechberoucí fjordy, majestátní vodopády i hory, ale také malebná městečka a v neposlední řadě nezapomenutelná polární záře. To vše má pro vás připravené Norsko. Podívejte se na to, jaké si pro cestu do této severské země sjednat cestovní pojištění, co byste v Norsku rozhodně neměli minout, a určitě oceníte i naše další užitečné rady a tipy.
Proč cestovní pojištění do Norska?
Ošetření ve všech severských státech je velmi drahé, proto se bez kvalitního cestovního pojištění s odpovídajícími limity léčebných výloh neobejdete. Pokud se navíc budete pohybovat na severu Norska, je pravděpodobné, že nejbližší lékařské zařízení bude poměrně vzdálené, a tím pádem bude třeba mít pokrytý i transport. Pacienti jsou také povinni uhradit při ošetření jistou spoluúčast.
Do svého cestovního pojištění do Norska byste měli také zahrnout pojištění odpovědnosti, které se vztahuje na škody, které neúmyslně způsobíte někomu jinému na zdraví či majetku. A v případě, že se chystáte provozovat i turistiku či sport, chybět by vám nemělo ani pojištění úrazu.
U sportu si také zjistěte, do jaké kategorie spadá. K náročnějším aktivitám totiž pojišťovny mohou přistupovat coby k rizikovým nebo extrémním sportům, které je třeba připojistit.
Srovnání cestovního pojištění do Norska
S porovnáním aktuálních nabídek vám pomůže online kalkulačka cestovního pojištění. Ušetříte si tak čas, vyhnete se obíhání poboček jednotlivých pojišťoven a vše zvládnete levou zadní z pohodlí vlastního domova. Stačí se jen připojit k internetu a použít tablet, počítač nebo chytrý telefon.
Do kalkulačky stačí pouze zadat pár základních údajů o vaší cestě a během chvíle uvidíte přehledně srovnané nabídky, včetně ceny cestovního pojištění. Nejvýhodnější cestovní pojištění do Norska si můžete také upravovat, například výši limitů i volbu připojištění.
Kolik stojí cestovní pojištění do Norska?
Cenu cestovního pojištění určuje délka vaší dovolené, počet osob zahrnutých do pojistky, zvolená výše pojistných limitů a volba možných připojištění. Přesnou částku přímo vám na míru tedy uvidíte v online kalkulačce. V tabulace si ale můžete prohlédnout ilustrativní příklady, na kolik vás může cestovní pojištění do Norska vyjít.
Nižší zajištění | Střední zajištění | Vyšší zajištění | |
---|---|---|---|
Léčebné výlohy | 5 000 000 | 8 000 000 | 100 000 000 |
Pojištění úrazu | NE | 300 000 | 600 000 |
Pojištění odpovědnosti | NE | 3 000 000 | 10 000 000 |
Pojištění zavazadel | NE | 20 000 | 50 000 |
Covid-19 | ANO | ANO | ANO |
Asistenční služby | ANO | ANO | ANO |
Cena | 420 Kč | 616 Kč | 982 Kč |
Pozn.: Cestovní pojištění je počítáno pro 8denní turistickou cestu do Norska pro dvě osoby (33 a 35 let, netvoří jednu rodinu) s připojištěním rizikových sportů. Uvedeny jsou nejnižší cenové nabídky ve srovnání. Jedná se o ilustrační příklad, nejde o obchodní nabídku. Počítáno dne 25. 7. 2024.
Pojištění do Norska dle výběru aktivit
Větší část lidí bude do Norska cestovat za turistikou, většinou horskou turistiku. V tomto případě si tedy rozhodně nezapomeňte ověřit, jak má vybraná pojišťovna rozřazené sporty.
Standardní turistika je obvykle součástí základního pojištění, jakmile se ale jedná o turistiku v nadmořské výšce nad 3000 m.n.m., případně turistiku, kde jsou využívány pomůcky, turistiku mimo značené stezky nebo v terénu, kde budou překonávány překážky typu via ferrata, pak je rozhodně na místě sjednat připojištění sportů rizikových či extrémních.
Rozřazení sportů do jednotlivých skupin je vždy součástí pojistných podmínek dané pojišťovny. Dovolenkovým aktivitám je také třeba přizpůsobit výběr produktu a jeho limitů.
Pokud se chystáte na turistiku v přírodě a horách, doporučujeme volit limity na léčebné výlohy minimálně ve výši 5 mil. Kč, spíše vyšší. Součástí pojištění léčebných výloh je vždy zásah horské služby a vrtulníku, ale pouze pro případ ohrožení života a zranění. Existují však produkty, které zahrnují náklady na záchranu pomocí horské služby či vrtulníku i v situaci, že se třeba při svém výletu ztratíte.
V případě cestovního pojištění do Norska tedy určitě doporučujeme vybrat takové pojištění, které pojištění zachraňovacích nákladů obsahuje také.
Další oblíbenou aktivitou, za kterou se cestovatelé do této severské země často vydávají, je rybaření v Norsku. To je možné si užít na zdejších jezerech, řekách i v mořských zátokách, které jsou na ryby opravdu velmi bohaté. I přesto, že se jedná o relativně klidný sport, také při něm si můžete přivodit úraz, takže ani v tomto směru sjednání cestovního pojištění nepodceňujte.
Rybaření z lodi na moři je navíc obvykle pojišťovnami považováno za rizikový sport a je potřeba se proto i na něj připojistit.
Jak si sjednat cestovní pojištění do Norska?
Nejlevnější cestovní pojištění do Norska si během chvíle snadno sjednáte přes online kalkulačku. Stačí si vybrat pojistku, která se vám líbí nejvíce, a během pár kliknutí myší ji uzavřít. Pojistná smlouva vám potom přijde do e-mailu. Samotné pojištění vstupuje v platnost uhrazením pojistného (online kartou nebo bankovním převodem).
Volání z Norska
Norsko sice není členskou zemí Evropské unie, patří však do Evropského hospodářského prostoru, a tudíž pro vás roaming bude bez příplatků. Jinými slovy, svůj tarif budete využívat za stejných podmínek jako v Česku, a to včetně volných minut, SMS i datování. Pouze u neomezených dat platí operátorem stanovené limity, do kterých můžete data bez příplatku čerpat.
Obvykle se však pohybují v desítkách GB. Konkrétní limit zjistíte u svého operátora, přičemž data vyčerpaná nad tento limit pro vás budou zpoplatněna.
Před odjezdem si pak určitě aktivujte roaming zónu pro Evropu (služba volání ze zahraničí). Roaming si snadno nastavíte:
- přímo v mobilní aplikaci vašeho operátora,
- přes jeho web,
- na zákaznické lince operátora,
- na jakékoliv jeho pobočce.
Ještě než se vydáte do zahraničí, neuškodí se podívat, jestli pro vás jiný operátor nemá lepší nabídkou. Využijte srovnání mobilních tarifů a hned budete mít jasno.
Výběr z bankomatů a placení v Norsku
V Norsku se platí norskou korunou (NOK). Směnit je z eur můžete na letištích a v bankách nebo si peníze vybrat.
U své banky si ale nejdříve zjistěte, jaké máte poplatky za výběr z bankomatů v zahraničí. Některé banky nabízí k běžným účtům výběr z bankomatů v zahraničí zdarma. Pokud budou tyto poplatky příliš vysoké, podívejte se na srovnání běžných účtů na Ušetřeno.cz a najděte účet, který pro vás bude nejvýhodnější.
Obecně pak ale počítejte s tím, že v Norsku se v drtivé většině případů dá platit kartou, takže je možné, že hotovost nebudete vůbec potřebovat, ale pro jistotu je přeci jen dobré nějaký malý obnos u sebe mít.
Co si připravit před cestou do Norska?
Pro vycestování do Norska vám bude stačit platný cestovní doklad, kterým může být cestovní pas i občanský průkaz, neboť Norsko je součástí Schengenského prostoru. Stačí si tedy zabalit vše, co potřebujete, a vyrazit na cestu. V případě, že se chystáte poznávat i norskou přírodu, nezapomeňte se vybavit kvalitním oblečením a obuví.
Užitečné informace:
- Důležitá telefonní čísla - záchranná služba 113, policie 112, hasiči 110
- Jazyky - norština a angličtina
- Očkování - není povinné, ale doporučuje se proti tetanu a žloutence typu B
- Řízení - rychlostní limity jsou v Norsku stanovené na 50 km/h v obci, 80 km/h mimo obec a 100 km/h na dálnici. Tolerance alkoholu za volantem je 0,2 promile.
- Na co si dát pozor - konzumace alkoholu na veřejnosti, kouření v uzavřených prostorách, MHD a v restauracích
Autem do Norska
Uvažujete, že se vydáte do Norska autem? Pak počítejte s tím, že cesta bude o něco delší, takže se určitě vyplatí mít na trase alespoň jedno přespání, počítat s pravidelnými přestávkami a ideálně se střídat s druhým řidičem.
Nejrychlejší trasa autem do Norska vypadá následovně:
- PRAHA - Berlín - Rostock - Kodaň - Aalborg - Göteborg - OSLO
- Čas na cestě: 17 hod (nejsou započítány přestávky)
- Délka trasy: 1 367 km
V rámci plánování cesty autem do Norska se podívejte na:
- Povinnou výbavu v Norsku i ve státech, kterými budete projíždět.
- Ceny pohonných hmot, dálniční poplatky a zpoplatněné mosty na trase.
- Cestovní pojištění do Norska s autoasistencí, které se o vás postará v případě potíží na cestě.
Něco málo o Norsku
Norsko, celým názvem Norské království, se nachází v severozápadní části Skandinávie, na severu evropského kontinentu. Hlavním městem je Oslo, kde je soustředěna i velká část z celkového počtu obyvatel.
V současné době je norská ekonomika jedna z nejsilnějších ekonomik světa a co se týká životní úrovně místních obyvatel, řadí se Norsko také mezi nejlépe hodnocené země na světě.
Norsko má tři klimatické oblasti, ve kterých se počasí během roku poměrně výrazně liší. Především na severu je mnohem chladněji, mrzne zde běžně od září do května. Dny jsou zde po celý rok o dost kratší než v ČR a na severu za polárním kruhem pak v červnu a červenci slunce nezapadá a naopak v prosinci a lednu nevychází.
Cestovní tipy do Norska
Norsko si zamilují především milovníci turistiky a přírody. A pravou norskou atmosféru, historii a kulturu si užijete hned v několika krásných městech.
Tipy, co vidět v Norsku
- Oslo - hlavní město Norska plné umění, fontán, moderní architektury i všudypřítomné zeleně.
- Lillehammer - město, které znají hlavně všichni fanoušci sportu (v roce 1994 se zde konaly Olympijské hry). Nabízí ovšem i krásnou přírodu a v zimě si tu můžete vyzkoušet jízdu se psím spřežením, lyže, běžky i otestovat místní bobovou dráhu.
- Tromso - obdivovat zde můžete panenskou přírodu, polární záři i půlnoční slunce. Kromě toho si v tomto městě užijete i bujarý noční život.
- Bergen - krásné historické a kulturní město obklopené horami.
- Nusfjordna - krásná tradiční vesnička se zachovalými rybářskými domky z 19. století zapsaná na seznam UNESCO.
- Trondheim - malebné městečko na břehu fjordu s pohodovou atmosférou. K vidění je zde gotická katedrála, největší dřevěný skandinávský palác i muzeum hudby.
- Kjeragbolten - uvízlý balvan, který určitě znáte z celé řady pohlednic a fotografií. Nachází se nad 1 000 metrů hlubokou propastí.
- Trolltunga (Trolí jazyk) - skála s výhledem na vrcholky pokryté ledovcem. K tomuto cíli je možné se dostat po několika stezkách, zkrátka podle vaší fyzické zdatnosti.
- Husedalen (Údolí čtyř vodopádů) - nádherný div přírody, který nesmíte minout.
- Dalsnibba - vrchol s vyhlídkovou plošinou, ze které uvidíte na jezero i zasněžené vrcholky.
- Geirangerfjord - jeden z nejkrásnějších norských fjordů, který je zapsaný na seznam UNESCO. Fjord je hluboký 360 m, 15 km dlouhý a můžete v něm vidět vodopády Sedm sester, Nápadník a Svatební závoj.
- Galdhopiggen - nejvyšší hora celá Skandinávie. Její část je pokrytá ledovcem, takže budete potřebovat více fyzické zdatnosti i odpovídající vybavení.
- Trollstigen (Cesta trollů) - velmi úzká cesta známá svými 11 ostrými serpentýnami. Užít si ji můžete autem, na kole i pešky. A prý když budete mít štěstí, uvidíte v jejím okolí některého z trollů, po kterých je pojmenovaná.
- Nordkapp - nejsevernější část Norska. Jedná se o 307 metrů vysoký útes nad Severním ledovým oceánem.