Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Ekologická známka: Kde ji potřebujete a jak ji pořídit?

Publikováno: 16.07.2024

Do boje za snižování uhlíkové stopy vytáhla některá evropská města. Paříž, Berlín či Barcelona jsou metropole, které vystavily stopku vozům s vysokou emisní zátěží. Do měst, která se takto vymezila, se dostanete jen s ekologickou známkou. Kde ji získat a co je pro to nutné udělat?

Ekologická známka

Ať už se chystáte vyrazit se svým vozem kamkoli, nezapomeňte na kvalitní povinné ručení a také havarijní pojištění - to sice není ze zákona povinné, ale na cestách vám a vašemu vozu poskytne komplexní ochranu. V naší online kalkulačce si jednoduše a rychle zjistíte, jaké autopojištění vám bude sedět na míru.

SPOČÍTEJTE SI POVINNÉ RUČENÍ

Jak funguje ekologická známka

Ekologickou či emisní známku neboli ekologickou plaketu zavedla na svém území města v Německu, Rakousku, Francii, Dánsku, Belgii či Švýcarsku. Některá trvale, jiná jen na určitá období nebo při dosažení určitých klimatických podmínek. Každopádně to znamená, že na tato území se dostanou jen auta, která mají na čelním skle nalepenou plaketu požadované barvy.

Emisní známka - kde ji získat?

Tuhle kulatou samolepku získáte na základě splnění emisních norem. Podle přiřazené emisní skupiny auto získá nálepku určující, do jakých zón smí vjet. Nejčastěji města rozlišují mezi čtyřmi až šesti barvami. 

Při rozřazování do emisních skupin se zohledňuje stáří vozu, palivo a informace o emisích. Čím vyšší číslo daná skupina má, tím méně je pro ovzduší škodlivá. Zpravidla se lépe umisťují auta s benzinovým motorem. Často smějí do regulovaných zón už od nejnižší normy Euro 1, pakliže mají katalyzátor.

Naopak diesely mívají vjezd do těchto míst povolen až od normy Euro 4. Auta, která by jinak směřovala kvůli svému stáří či neekonomičnosti k likvidaci, pravděpodobně na emisní známku nedosáhnou.

Známku můžete získat online i fyzicky. Po internetu o ni můžete zažádat například přes weby Ekologickaznamka.cz nebo Green-zones.eu. Tam se mimochodem dozvíte i podrobné informace o tom, na jakých územích jakou plaketu vyžadují. 

Dekra - ekologická známka

V České republice můžete o ekologickou známku do některých zemí požádat také prostřednictvím společnosti Dekra, která zprostředkovává technické kontroly. Na jejich webu lze najít konkrétní STK, kde takovou možnost nabízejí. 

Kolik stojí ekologická známka?

Cena za nálepku se pak odvíjí od konkrétního prodejce i daného státu, do kterého se chystáte. V rámci jedné země ale funguje jednotný systém, například v Berlíně platí stejné samolepkové schéma jako v Mnichově. 

Jestli se chystáte do zmíněných zemí, doporučujeme si dopředu zjistit na webu Green-zones.eu, zda se nebudete vyskytovat v některé regulované zóně, a případně si včas pořídit potřebnou plaketu. Obvykle je obdržíte na adresu jeden až dva týdny od podání žádosti. 

K tomu si nezapomeňte pořídit také cestovní pojištění. Zvlášť tehdy, kdy cestujete do zahraničí autem, se hodí také asistenční služba. Cestovní pojištění vám bude chránit především v situacích, kdy náhle onemocníte nebo se zraníte. Pojistku si můžete srovnat i sjednat prostřednictvím naší online kalkulačky - je to jednoduché, rychlé a pojištěni budete během pár minut z pohodlí domova.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Ekologická známka v Německu

Většina velkých německých měst požaduje na svém území ekologické známky. Nízkoemisní zóny označuje značkou s nápisem Umweltplakette a doprovodnou cedulí, která znázorňuje, jakou barvou emisní známky musí vaše vozidlo disponovat.

Rozhodně nedoporučujeme brát toto nařízení na lehkou váhu. Za nedodržení hrozí pokuta ve výši až 80 eur, tedy asi 2 000 Kč. Z Česka známku do německých měst pořídíte už za 500 Kč. 

Ekologická známka v Rakousku

Ještě přísnější pravidla platí v Rakousku. Nejenom, že její pořízení stojí nejméně 999 Kč, ale v případě její absence vám hrozí pokuta až 2 180 eur, tedy téměř 55 tisíc korun. 

V Rakousku mají pro tyto známky výraz Pickerl a byly zavedeny v regionech Vídeň, Horní Rakousko, Burgundsko a Tyrolsko. Povinnost se však zatím vztahuje jen na vozidla kategorie N, tedy nákladní auta.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Ekologická známka ve Francii

Ve Francii se ekologickým plaketám říká Crit'Air a může mít až šest barevných odlišení. Vyžadují ji například v Paříži, Grenoblu či Lyonu. 

Pokuta za nedodržení pravidel se může vyšplhat až na 375 eur, tedy bezmála 10 tisíc korun. V Česku za ni přitom dáte kolem 700 Kč.

Povinné ručení a havarijní pojištění - komplexní krytí

V Česku zatím není známo, že by nějaká obec k takovému kroku sáhla. Ačkoli rámcově je omezení vjezdu na základě emisních norem možné. 

Bez čeho se však čeští řidiči neobejdou, je povinné ručení. Je zákonem dané, přesto si ale majitelé vozů můžou svobodně vybrat, pro který produkt se rozhodnou a to, na základě vlastních preferencí. Vyzkoušejte naši online kalkulačku a během pár okamžiků se dozvíte, které pojištění je pro vás to nejlepší, či zda na svém stávajícím povinném ručení nepřeplácíte.

Spočítat si u nás můžete také havarijní pojištění, se kterým bude váš vůz chráněn opravdu komplexně.

SPOČÍTEJTE SI POVINNÉ RUČENÍ