Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Dálniční známka ve Švýcarsku v roce 2024

Publikováno: 23.08.2024

Švýcarsko, jedna z nejkrásnější alpských zemí, je cílem českých řidičů nejen kvůli turismu, ale i práci. Pokud jedete do této země poprvé, určitě vás bude zajímat, jak je to ve Švýcarsku s dálniční známkou a kolik vůbec stojí. Na to známe odpověď. Pojďme se podívat na všechny podstatné informace.

Dálniční známka Švýcarsko

Pro jistotu si na svou cestu sjednejte i rozšířené cestovní pojištění pro motoristy, které se vám hodí například při poruše.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Dálniční známka ve Švýcarsku v roce 2024

Švýcarsko se může pyšnit jednou z nejkvalitnějších silničních a dálničních sítí na světě. Ve Švýcarsku se za užívání dálnic platí, ovšem nenašli byste tu žádné mýtné brány. Místo nich se tu platí dálniční známka, tak jak jsou na to Češi zvyklí. I tak mají ale Švýcaři jednu raritu. Při průjezdu zemí si můžete pořídit pouze jednu známku, která je platná celoročně.

Povinnost zakoupení známky pro využití dálnic ve Švýcarsku platí pro všechna vozidla do 3,5 tuny, a sice:

  • Osobní vozidla
  • Motocykly
  • Přívěsy, návěsy a obytné vozy
  • Veteráni

Kde a jak dálniční známku koupit?

Známku je možné zakoupit dvěma způsoby, podobně jako je tomu například v Rakousku. V obou případech je platnost dálniční známky stanovena aktuálně do 31. 1. 2025, ať už ji koupíte kdykoliv v průběhu roku.

  • Elektronická známka: Známku zakoupíte online přes e-shop oficiálních webových stránek via.admin.ch. Pokud se rozhodnete využít jiné stránky, většinou známku jen přeprodávají z oficiálního webu a za to si účtují servisní poplatek. Známka vás tak vyjde podstatně dráž a některé stránky mohou být podvodné. Proto doporučujeme pořizovat známku přes oficiální e-shop.
  • Nalepovací známka: Za dálnice je možné zaplatit i po staru, tedy v některé z kamenných prodejen (celní úřady, pošty a čerpací stanice) a pak si ji nalepit na čelní sklo.

Dálniční poplatky ve Švýcarsku

Za dálniční známku ve Švýcarsku zaplatíte zhruba 1 084 Kč podle aktuálního kurzu (kurz 27,12 Kč za 1 CHF platný k 5. 8. 2024). To je asi o 1 200 Kč méně, než činí cena roční známky za dálnice v České republice. Na druhou stranu na známce ušetří zejména ti, kteří do Švýcarska jezdi pravidelně nebo alespoň několikrát do roka.

Ve Švýcarsku pak zaplatíte další poplatky za projetí některých tunelů, což je běžná praxe i v okolních alpských zemích. Švýcarsko takto od řidičů vybírá za dva tunely: St. Bernhard a Munt La Schera.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Platby mýtného pro vozy nad 3,5 tuny

Zajímavostí je, že vozidla, která mají vyšší hmotnost jak 3,5 tuny, jsou od nutnosti zakoupit si dálniční známku oproštěna. Platí ale mýtné, které se vztahuje nejen na dálnice, ale celou švýcarskou silniční síť. Tyto vozy se také musí před vjezdem do Švýcarska nahlásit na celní správě. Výjimku tvoří obytné vozy a autobusy, které mohou mýtné zaplatit kdykoliv online a celní správě se nenahlašují.

U mýtného pro tyto váhové kategorie je možné vybírat dle délky pobytu v zemi - 1 den, 1 měsíc a 1 rok.

Dálnice ve Švýcarsku - na co si dát pozor

Aby bylo vaše cestování přes Švýcarsko klidné, přinášíme přehled základních informací, na co si dát pozor a s čím je dobré počítat.

Nepříjemné jsou například pokuty, které policie nejčastěji vymáhá na místě (pokuty ve výši 20 až 300 CHF), případně s nutností zaplatit alespoň část jako zálohu. Vymáhání zákonů je ve Švýcarsku velmi přísné a nekompromisní, a proto doporučujeme dodržovat všechna pravidla silničního provozu. To se týká i alkoholu za volantem.

Jízdu řidiči mohou absolvovat do 0,5 promile, podobně jako je tomu v Itálii, ale za překročení této hranice (například 0,8 promile) může přijít pokuta v hodnotě až 1 000 švýcarských franků a zákaz řízení, v nejhorším případě hrozí vězení až 3 roky, pro turisty pak zákaz vstupu do země.

Najeli jste ve Švýcarsku na dálnici bez dálniční známky? Pak počítejte s pokutou v hodnotě 200 CHF a k tomu zaplacení známky přímo na místě kvůli další jízdě.

Pokud používáte detektor radarů, musíte jej při jízdě ve Švýcarsku vypnout, nejlépe úplně odinstalovat. Týká se to také stejných funkcí v GPS navigacích.

Švýcarsko není součástí Evropské unie, ale schengenského prostoru ano, takže vám k projetí hranic stačí ukázat občanský průkaz.

Přehled pokut ve Švýcarsku

Přestupek Výše pokuty
Jízda na červenou 250 CHF
Používání mobilního telefonu za volantem 100 CHF
Nezapnuté bezpečnostní pásy 60 CHF
Alkohol za volantem 600 až 1 000 CHF
Překročení rychlosti mimo obec do 25 km/h 40 až 400 CHF
Překročení rychlosti v obci do 20 km/h 40 až 400 CHF

Zdroj: cebia.cz

Rychlostní limity ve Švýcarsku

Oblast Povolená rychlost
Obec 50 km/h
Mimo obec 80 km/h
Rychlostní silnice 100 km/h
Dálnice 120 km/h

Zdroj: cebia.cz

Povinná výbava do Švýcarska

Povinná výbava je podobná té české, jen neobsahuje tolik položek. V podstatě si vystačíte jen s výstražným trojúhelníkem, řidiči a spolujezdci na motocyklech pak musí mít i přilbu. Ostatní součásti výbavy jsou pouze doporučené. Jde o reflexní vestu a autolékárničku.

Zimní pneumatiky jsou povinné za zimních podmínek (led, sníh a námraza na vozovce), ale pozor si dejte v oblastech, kde je značkou přikázáno mít ve výbavě sněhové řetězy.

Další povinnost se týká dětských sedaček. Sedačku nebo podsedák musí mít všechny děti do výšky 150 cm nebo věku 12 let.

SPOČÍTEJTE SI POVINNÉ RUČENÍ

Tranzit přes Německo a Rakousko

Autem do Švýcarska se dostanete nejlépe přes Německo nebo Rakousko. Proto přinášíme řidičům také základní informace o našich sousedech. Před každou cestou se vzhledem k vysokohorským regionům podívejte na předpověď počasí a nezapomínejte dodržovat dopravní předpisy, které jsou v Německu i Rakousku vymáhány více než u nás doma.

Dálniční známka v Německu

Cesta do Švýcarska přes Německo může být časově náročnější, a to kvůli hustšímu provozu na německých dálnicích, zejména v okolí velkých měst, jako je Norimberk nebo Karlsruhe. Ušetříte ale na poplatcích za dálnice, které jsou v Německu stále bezplatné.

Rychlostní limity v Německu

Oblast Povolená rychlost
Obec 50 km/h
Mimo obec 100 km/h
Dálnice Neomezená rychlost (pozor ale na dopravní značení s omezenou rychlostí)

Zdroj: cebia.cz

Povinná výbava v Německu

Reflexní vesta: Je povinná jen pro vozidla s německou registrací. U registrací jiných států je povinná jen u služebních vozidel.

Výstražný trojúhelník: V Německu platí pravidlo, že je povinný pro vozidla s německou registrací a v případě cizích vozidel se výbava řídí pravidly daného státu. To znamená, že pokud je v Česku trojúhelník povinný, platí to i pro Německo.

Autolékárnička: Také ta je povinná jen pro vozy, které jsou registrovány v Německu, jinak je součástí doporučené výbavy.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Dálniční známka v Rakousku

Dálniční známky v Rakousku lze pořídit online přes oficiální e-shop shop.asfinag.at nebo ji pořídíte i v nalepovací podobě na čerpacích stanicích a poštách.

Doba platnosti Cena v eurech
1denní 8,60
10denní 11,50
2měsíční 28,90
Roční 96,40

Zdroj: shop.asfinag.at

Rychlostní limity v Rakousku

U rychlostních limitů si dejte pozor na omezení rychlosti na dálnicích, které se často pohybuje mezi 80 a 100 km/h. Typická je značka IG-L, která slouží pro snížení rychlosti dle zákona o ochraně ovzduší. Překročení těchto rychlostních limitů je v Rakousku tvrdě trestáno a očekávat lze zaslání pokuty na vaši adresu do České republiky, včetně překladu do češtiny.

Oblast Povolená rychlost
Obec 50 km/h
Mimo obec 100 km/h
Dálnice 130 km/h

Zdroj: cebia.cz

Povinná výbava v Rakousku

Reflexní vesta: Je povinná pro řidiče. Pro ostatní členy posádky je doporučená.

Výstražný trojúhelník: Je povinný pro všechna vozidla.

Autolékárnička: Je povinná pro všechna vozidla a nesmí být porušen její originální obal.

Pojistěte si své auto na cesty po Švýcarsku

Do Švýcarska byste neměli vyrážet bez vhodného pojištění vozidla. K vašemu povinnému ručení si totiž můžete sjednat ochranu vozu pomocí havarijního připojištění. To ochrání vaše auto v případě, že jste viníkem nehody vy.

Dejte si ale pozor na pojistné podmínky a důsledné dodržování dopravních předpisů. Například při jízdě pod vlivem alkoholu do 0,5 promile je na straně švýcarské legislativy vše v pořádku, ale česká pojišťovna vám pravděpodobně nevyplatí pojistnou událost, protože v Česku taková jízda povolená není.

Havarijní pojištění navíc nemusíte platit celoročně, ale lze si sjednat produkt na kratší dobu. Ten se vám hodí právě na vaše cesty do zahraničí. Mimo jiné může obsahovat i pojištění při střetu se zvěří a pojištění proti přírodním událostem a vandalismu. Ochranu proti přírodním rizikům využijete zejména v horách, obzvláště v zimě, kdy hrozí laviny, ale také za letních bouřek, které mohou váš vůz těžce poškodit.

Další možností je sjednání cestovního pojištění, které obsahuje asistenční služby pro motoristy. Ty mohou obsahovat odtah do nejbližšího smluvního autoservisu v případě poruchy vozidla nebo také zapůjčení náhradního vozu. Rozšířené asistenční služby si pak můžete zajistit i u současného povinného ručení.

Havarijní pojištění si jednoduše spočítáte přes naši online kalkulačku.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Autor: Martin Sítek