Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Pes v autě

Cestování se psem nemusí být vždy jednoduché. Kromě toho, že je potřeba zohlednit jeho specifické potřeby, musíte se při přepravě řídit i zákony a rozličnými pravidly. Pokud je porušíte, může vám hrozit pokuta. Podívejme se proto, jak psa v autě vozit bezpečně a proč myslet na kvalitní autopojištění.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Jak bezpečně převážet psa v autě?

Bezpečnost by pro nás při cestě autem měla být na prvním místě. Podle statistik ale vozí každý třetí majitel svého psa v autě špatně. Nejen že tím riskuje pokutu od policejní hlídky, ale jde i o ohrožení života psa a celé posádky. Pes volně sedící na přední sedačce nebo na sedačkách vzadu totiž může při nehodě způsobit nečekanou katastrofu.

Proto je potřeba vědět, jak na cestování se psem v autě, aby to bylo pro všechny pohodlné, pes nikoho neohrozil a v případě kolize zůstal v bezpečí. Existuje několik způsobů, kam a jak ho umístit. Proto se na ně podívejme podrobně.

pes v autě

Přeprava psa v kufru auta

Řadě majitelů psů se příčí byť i jen to pomyšlení, ale je to zkrátka tak - nejbezpečnější přeprava psa v autě je v zavazadlovém prostoru. Pes tam ale nesmí být úplně na volno, protože by se pravděpodobně snažil přelézt dopředu nebo by si při případné nehodě mohl ublížit.

Je potřeba pořídit si speciální přepravku nebo klec na psa a do ní ho umístit. Velikost je třeba přizpůsobit rozměrům psa a tomu, aby si v ní mohl volně lehnout, sednout a případně i stoupnout. Je potřeba s ní nějaký čas se psem trénovat, aby si na ni zvykl a nebál se. Pak je ale v kufru v kleci v naprostém bezpečí, může v klidu spát, nic a nikdo ho neruší a neohrozí ho ani nehoda. A nemusíte řešit, jak na připoutání psa v autě.

Přívěs na psa

Je možné, že máte hodně velkého psa a malé auto. V tom případě asi marně přemýšlíte, jak na přepravu psa v autě. A nejlepší možností je nevozit psa v autě, nýbrž za autem. Jak? V přívěsném vozíku.

Prodávají se speciální přívěsy pro velká plemena psů, které si klasickým způsobem připojíte na tažné zařízení auta, pes nastoupí, bezpečně ho zavřete a pak vyjedete. S takovým přívěsem se klidně můžete vydat i na dálnici (je-li na to uzpůsobený): je uzavřený s průduchy pro dýchání, takže psovi velká rychlost nevadí. Jedná se o naprosto bezpečný způsob přepravy a připoutání psa v autě, respektive v přívěsu, vůbec nemusíte řešit.

Nevýhodou a rizikem se může stát auto jedoucí za vámi, které nedobrzdí. Takže je třeba dávat si pozor na ostatní řidiče a jet opatrněji. Druhým negativem může být cena přívěsu na psa - počítejte s několika desítkami tisíc korun.

Připoutání psa v autě

Většina majitelů volí pro přepravu psa v autě možnost jeho připoutání. To je pro psa pohodlné, bezpečné a velmi praktické. Jen za tím účelem musíte pořídit speciální postroj pro psa (stojí několik stovek korun). Ten psovi před cestou nandáte a připnete ho v něm k upínači bezpečnostního pásu.

Výhodou je, že si můžete vybrat, na které ze zadních sedadel psa umístíte - přední sedadlo opět není doporučované. Oproti obojku je postroj lepší i v tom, že při kolizi psa neškrtí. A vhodné je to zejména pro velká plemena psů, protože pes může bez omezení ležet na sedačkách.

Prodávají se navíc i speciální potahy na sedačky auta pod psa, které sedadla ochrání před špínou i poškrábáním. V případě zašpinění potah jednoduše sundáte a vyperete.

Nevýhodné může být připoutání psa v autě v případě, že vozem jede více lidí - dozadu se podle velikosti psa vejdou nanejvýš dvě osoby (a možná žádná).

spočítat havarijní pojištění

Přepravka pro psa do auta

Další možností je umístění psa do přepravky. Obdobně samozřejmě do přepravky můžete dát kočku, králíčka nebo třeba morče. Přepravku pak jednoduše položíte do kufru, do prostoru na nohy za přední sedačky nebo do prostoru pro nohy spolujezdce (lepší je ale mít ji vzadu).

Jedná se asi o druhý nejbezpečnější způsob přepravy psa v autě. Ale jen za předpokladu, že je přepravka dobře zapříčená a nemůže se hnout. Pes v ní má totiž dost prostoru, může ležet, otočit se a v klidu spát.

Nevýhodou je, že přepravka umístěná v kabině auta je vhodná jen pro menší plemena psů.

A POZOR - nesnažte se mít ji položenou na klíně. Jedná se o přímé ohrožení psa, protože v případě nárazu ji pravděpodobně neudržíte.

Pokud byste plánovali cestu letadlem s malým psem, pak můžete v některých případech s přepravkou přímo do kabiny letadla a pes nebude strádat v zavazadlovém prostoru. Větší plemena psů se ale v letadlech běžně přepravují právě společně se zavazadly (detaily si ale raději zjistěte u aerolinek).

Mříž do auta

Přeprava psa v kufru auta nemusí probíhat jen v kleci. Pokud se vám klec příčí, můžete psa nechat v zavazadlovém prostoru na volno. Je ale potřeba pořídit si speciální mříž nebo síť, kterou umístíte za zadní sedačky a oddělíte jí tak zavazadlový prostor. Pes za jízdy nebude mít možnost přelézat, takže neohrozí plynulost jízdy.

I v tomto případě je ovšem vhodné nějakým způsobem psa v kufru připoutat; pokud ho nepřipoutáte, alespoň zajistěte, aby kolem něj nebyla zavazadla, která by ho v případě nehody mohla ohrozit.

Cestování v kufru je výhodnější pro větší plemena psů, která ocení dostatek prostoru. Nevýhodou je, že přijdete v podstatě o celý zavazadlový prostor.

Pokud se chystáte se psem do zahraničí, ujistěte se, jestli je v dané zemi takovýto způsob přepravy psa v autě povolený. A před cestou navíc kromě svého cestovního pojištění myslete i na připojištění domácích mazlíčků, které vám při případném ošetření psa může ušetřit nemalé peníze.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Vybavení pro psa do auta

Při krátké cestě nemusíte řešit, co dalšího psovi s sebou vzít. Úplně stačí zajistit jeho bezpečnou přepravu v autě. Pokud ale pojedete několik hodin, je nutné myslet nejen na základní potraviny a nápoje pro vás, nýbrž i pro psa. Zejména by vám pro psa neměla chybět voda.

Stačí natočit do PET lahve obyčejnou vodu z kohoutku, vzít s sebou misku a při zastávkách dát psovi napít a umožnit mu trochu se projít, protáhnout a hlavně vyvenčit.

Pokud vašemu mazlíčkovi bývá při cestě autem špatně, je potřeba dát mu ještě před cestou léky proti nevolnosti - předepsat vám je může veterinář, ale bývají volně dostupné i v lékárnách.

Psa byste neměli během cesty příliš krmit, aby se mu pak neudělalo špatně. Když už ho ale krmit budete, upřednostněte suché krmivo.

Na co ještě nezapomenout?

  • Pokud jedete se psem do zahraničí, sbalte pro něj pro jistotu ještě ,,psí lékárničku". Ta by měla obsahovat vše potřebné pro akutní ošetření - obvaz, obinadlo, digitální teploměr nebo dezinfekci.
  • Cestovní pojištění pro psa vám pak zajistí, že i v cizině o něj bude dobře postaráno.
  • A nezapomeňte samozřejmě ani na cestovko pro lidi s dostatečně vysokými léčebnými limity (to se ostatně dá vztáhnout i na vašeho mazlíčka, kterého si v rámci něj připojistíte). Díky cestovnímu pojištění budete mít jistotu, že pojišťovna pokryje vaše léčebné náklady při úrazu nebo hospitalizaci, proplatí přepravu do ČR a tak dále. Stejně tak se s cestovním pojištěním pojí i pojištění odpovědnosti, které se může hodit nejen vám, ale vztahuje se opět i na vašeho psa.

Autopojištění se bude hodit

Nakonec nezapomeňte zkontrolovat také pojištění svého auta. Povinné ručení musíte mít ze zákona. V České republice není od letoška povinné vozit s sebou zelenou kartu, ale do zahraničí si ji určitě vezměte s sebou (ideálně včetně duplikátu). Stejně tak se zamyslete i nad havarijním pojištěním, které kryje případné škody na vašem autě.

Pokud si havarijko nechcete sjednat na celý rok, můžete využít třeba jen krátkodobé havarijní pojištění. K němu se váže i autoasistence, která vám může po telefonu pomoci vyřešit všelijaké trable s autem.

Díky pojištění auta budete mít také jistotu, že se svým psím mazlíčkem nezůstanete celé hodiny někde uprostřed pustiny s nepojízdným autem - pojišťovna zajistí příjezd odtahové služby, automechanika, případně přistavení náhradního vozidla.

Jak povinné ručení, tak havarijní pojištění si můžete srovnat i sjednat prostřednictvím naší online kalkulačky. Je to jednoduché, rychlé a pojistit se můžete v klidu z pohodlí vlastního domova.

SPOČÍTEJTE SI POVINNÉ RUČENÍ

Převoz psa v autě v zahraničí

Při plánování zahraniční dovolené se psem byste měli dbát nejen na správné umístění psa v autě. Pravidla pro převoz psa bývají ve většině evropských zemí podobná, ovšem i tak je vhodné ověřit si před cestou, jestli daná země nemá jiná doporučení pro přepravu.

Zákony v jiných zemích určitě dodržujte, protože i tam by vám hrozila za nevhodnou přepravu psa v autě pokuta.

Než vyrazíte, je také potřeba zajít na veterinu a požádat tam o cestovní pas pro psa (takzvaný pet pas). Jedná se o formulář, který vám vystaví veterinární lékař a budete se jím muset pravděpodobně prokázat při hraniční kontrole. Psí pas vás vyjde na zhruba 500 Kč a pes ho musí mít nejen do zemí mimo EU, ale i do států Evropské unie - týká se to jak cest autem, tak i v přepravy psa letadlem (nebo jinými dopravními prostředky).

Pakliže míříte mimo EU, ověřte si, jestli tam pro přepravu psů nemají zavedené ještě jiné povinnosti. Kromě cestovního pasu pro psa to ve většině států světa bývá ještě požadavek, aby zvíře bylo:

  • očipované,
  • očkované proti vzteklině,
  • odčervené proti echinokokóze (je to vyžadováno jen v některých státech).

Abyste na dovolené byli v klidu a nebáli se nečekaných výdajů za případné veterinární ošetření psa v zahraničí, je výhodné sjednat si spolu s vaším cestovním pojištěním i cestovní pojištění pro psa. Nejde zpravidla o samostatný produkt pojišťoven, ale o připojištění k cestovnímu pojištění.

To kryje veterinární náklady, které mohou být v jiných zemích nečekaně vysoké. A protože nikdy nevíte, co se může stát, prohlédněte si i nabídku dalších připojištění, která se vám na cesty mohou hodit.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Následky nesprávné přepravy psa v autě

Možná si i po přečtení výše zmíněných pravidel říkáte, že vám nemá nikdo co diktovat, jak máte vozit svého psa v autě. A tak ho budete mít dál na klíně nebo ho necháte volně na sedačkách vzadu. Je to samozřejmě vaše volba. Měli byste ale znát následující fakta:

  • Německý autoklub ADAC prováděl nárazové testy s volně umístěnou figurínou psa o váze 22 kilogramů na zadních sedačkách, která při nárazu v rychlosti 50 kilometrů v hodině dopadla na zadní část přední sedačky 25násobkem své váhy;
  • pes by v takovém případě nepřežil a zraněný by byl i řidič, respektive spolujezdec;
  • pokud by pes byl vzadu uprostřed, tedy v mezeře mezi předními sedačkami, náraz by ho vymrštil předním sklem;
  • pes volně umístěný na předním sedadle při nárazu bude zraněn airbagem, vyletí z vozidla předním sklem nebo utrpí těžká poranění;
  • tímto jednáním se můžete dopustit porušení zákona č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání.

Pokuta za nesprávný převoz psa v autě

Policie vás při silniční kontrole může za nevhodný způsob přepravy psa v autě pokutovat. Na místě můžete dostat pokutu ve výši až 2 000 Kč. Pokud odmítnete zaplatit, vše přechází do správního řízení, kde vám hrozí pokuta až 2 500 Kč.

Možnosti pro přepravu psa v autě stanovuje zákon, takže je potřeba psovi zajistit bezpečné místo. Jinak může jít dokonce i o týrání zvířete.

A pokutu za nesprávné převážení psa v autě očekávejte i v zahraničí. V některých zemích se navíc můžete dostat do křížku se zákonem, pokud:

  • převážíte štěňata do 12 týdnů věku,
  • máte s sebou více psů (například v Německu jich s vámi může jet nanejvýš 5),
  • vezete nebezpečná plemena psů (každý stát považuje za nebezpečné jiné rasy a má leckdy přísná pravidla pro jejich chov i převoz).

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ