Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Bouřky a další extrémy počasí v České republice: Jak před nimi ochránit svůj majetek?

Publikováno: 21.06.2024

Silné bouřky, velké kroupy i další extrémy počasí už zdaleka v České republice nepatří k něčemu neobvyklému. Podobných jevů naopak v rámci celé Evropy rok od roku přibývá. Výjimkou nejsou ani menší tornáda. Nevyzpytatelné počasí přitom může napáchat značné škody na majetku, které mohou vyjít i na stovky tisíc. Je proto dobré vědět, jak svůj dům, chatu, zahradu či auto před nepřízní počasí ochránit. Poradíme, jak na to. 

Bouřky v České republice

Chraňte svou nemovitost před bouřkou a jinými extrémy počasí. Využijte pojištění nemovitosti, nyní se slevou až 50 %.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI

Nejčastější extrémy počasí v ČR

  • bouřka, vichřice a silný vítr,
  • přívalové deště,
  • krupobití,
  • sesuv
  • povodně a záplavy,
  • tornádo

Proč je důležité svůj majetek chránit?

Bouřky s sebou mohou přinést nejen vydatné a přívalové deště, ale také krupobití a silný vítr, v horších případech dokonce i tornádo. Bouřková sezona je charakteristická především pro letní měsíce, kdy výskyt těchto nepříznivých povětrnostních jevů značně narůstá.

A dokážou za sebou zanechat pořádnou spoušť - od zatopených sklepů a přízemí domů, přes poškození střech, fasád a karoserie auta, až po rozbití oken, zahradního nábytku a vybavení i škody na elektrickém vedení od popadaných větví a stromů.

Jaké kroky udělat, když se na radaru objeví bouřka

O blížících se bouřkách se obvykle dozvídáme z předpovědi počasí. Někteří pak jejich pohyb sledují i na tzv. meteoradaru a mají tak přehled o tom, jak daleko je bouřka od jejich obydlí. Se zabezpečením domu a dalšího vybavení ale rozhodně neotálejte, počasí se totiž může měnit rychleji a samotná předpověď, resp. její odhad, kdy bouřka na naše území dorazí, nemusí být 100%.

Některé aktivity, které pomůžou snížit riziko škod způsobených počasím, byste navíc měli dělat pravidelně v průběhu roku, a nikoliv až ve chvíli hrozícího nebezpečí.

Zabezpečení domu a zahrady před příchodem bouřky

Ochrana oken a skleněných dveří
Silný vítr, který rozpohybuje volně ležící předměty, může rozbít okna či skleněné dveře. Ochránit je můžete například pomocí okenic nebo speciálními kryty. Pokud okenice nemáte, dobře poslouží i zakrytí pevnými deskami. Nezapomeňte také zkontrolovat, že jsou okna i např. balkonové dveře správně dovřené a zajištěné, stejně tak nezapomeňte na markýzy, aby je vítr neodnesl. A zabezpečit byste měli i průlezy pro vaše domácí mazlíčky.

Utěsnění děr a problematických částí
Pokud víte, že máte ve fasádě, střeše nebo dalších částech domu různé praskliny a díry, třeba proto, že jste je ještě nestihli opravit, před bouřkou je důkladně utěsněte.

Ochrana zahradního nábytku a vybavení
Zahradní nábytek, grily a další volně stojící předměty, které by mohl silný vítr nebo kroupy poškodit, ukliďte ideálně do uzavřeného prostoru - domu, garáže, sklepa. Neopomeňte ani skákací trampolínu pro děti nebo jiné vybavení, které na zahradě používáte. Pokud nemáte dostatek prostoru, kam všechny věci uklidit, snažte se je alespoň zajistit proti odnesení větrem.

Odpojte elektrické spotřebiče
Před příchodem bouřky můžete také vypnout a odpojit ze sítě některé elektrické spotřebiče. Blesk může způsobit přepětí v síti, které může elektroniku poškodit.

Připravte si nouzový balíček
Před bouřkou si dobijte mobilní telefon, ať v případě výpadku proudu a nutnosti zavolat pomoc neřešíte vybitou baterii. Stejně tak mějte po ruce svítilnu a náhradní baterie. Hodit se můžou i základní potraviny, pitná voda a léky pro případ, že by výpadek proudu trval delší dobu nebo by byla nezbytná evakuace.

Přeparkujte vůz
Pokud nemáte garáž nebo v ní už pro druhé rodinné auto není místo, zaparkujte v případě potřeby auto na místo, kde se nevyskytuje osamělý strom nebo další předměty, jejichž pád by mohl auto výrazněji poničit. Před kroupami jej zase ochrání speciální ochranná plachtu pro auto.

TIP: Pokud se chystáte odjet na dovolenou, informujte sousedy o tom, kam jedete a kdy se vrátíte. Mohou vám v případě potřeby pomoci váš majetek alespoň základně zabezpečit.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI

Pravidelná kontrola a údržba v průběhu roku

Hromosvod jako základ
Váš dům, ale třeba i chata musí být ze zákona vybaveny hromosvodem, který chrání nemovitost před přímým úderem blesku a minimalizuje riziko požáru či poškození elektrických zařízení. Je důležité pravidelně kontrolovat jeho funkčnost a stav.

Čištění okapů
Zanesené okapy mohou způsobit, že se voda při prudkém dešti začne hromadit a zatékat pod střechu nebo kolem domu. Čištění a kontrola okapů je proto naprostým základem.

Ať vám střecha neuletí
Pravidelně provádějte kontrolu své střechy, abyste měli jistotu, že je v dobrém stavu. Silný vítr může strhnout uvolněné tašky nebo střešní krytinu a střechu poškodit.

Před škodami na majetku vás ochrání kvalitní pojištění nemovitosti

Ani provedená opatření vás nemusí před škodami způsobenými extrémním počasím 100% ochránit. Pro takové případy se proto hodí mít pojištění majetku, které se vztahuje i na škody způsobené přírodními živly a které vám pomůže pokrýt náklady na opravu nebo zakoupení nového vybavení či materiálu.

Při sjednávání pojištění si dejte pozor především na dostatečné limity krytí, jinými slovy aby vaše nemovitost nebyla podpojištěna. Pokud už máte pojistku nějaký ten pátek uzavřenou, je dobré smlouvu zrevidovat a pojistné částky aktualizovat.

Jak postupovat při pojistné události

Pokud dojde k poškození vašeho majetku, je důležité postupovat správně:

  1. Zdokumentujte škody: Pořiďte fotografie a sepište seznam poškozených věcí.
  2. Kontaktujte pojišťovnu: Ihned po zjištění škod kontaktujte svoji pojišťovnu a nahlaste pojistnou událost.
  3. Nahlaste škody: Podrobně popište, co bylo poškozeno a jakým způsobem.
  4. Čekejte na likvidátora: Pojišťovna vyšle svého pracovníka, který zhodnotí rozsah škod a navrhne výši pojistného plnění.

Podrobný popis Jak postupovat při povodních a záplavách včetně kontaktů na pojišťovny.

TIP: Pojištění majetku se nevztahuje na auto, i když bude zaparkované na vašem pozemku. Nezapomeňte si proto sjednat kvalitní havarijní pojištění.

Ochrana majetku před bouřkami a krupobitím je důležitá, abyste minimalizovali škody a zajistili si klidné spaní. Dodržováním výše uvedených tipů a sjednáním pojištění budete na případné nepříjemnosti dobře připraveni. A pokud se v nabídkách pojištění majetku neorientujete, pomoci vám může naše kalkulačka, do které zadáte několik málo údajů a následně si můžete jednotlivé nabídky pojišťoven porovnat a vybrat si takovou, která vám bude nejvíce vyhovovat.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI