Proč alkohol na sjezdovku nepatří?
Publikováno: 13.02.2024
Také si po lyžování rádi odpočinete u grogu, svařáku nebo skvělého bombardina? Vychutnat si horký alkoholický nápoj k lyžování pro mnoho z nás neodmyslitelně patří. Má to však malý háček. Na sjezdovku bychom se pak už neměli vracet.
Některé sporty k popíjení lahodného moku přímo svádí. Když jsme zmrzlí na horách, chceme se zahřát něčím ostřejším, v létě se na cyklistických výletech zase občerstvujeme vychlazeným pivem. Jenomže zatímco na silnici se po pár pivech zodpovědný cyklista nevydá, protože kromě jiných problémů mu hrozí vysoká pokuta, na sjezdovkách si s tím často hlavu nelámeme a po svařáčku míříme zpět na lanovku.
Je to ale povolené? Jak se k alkoholu na sjezdovce staví různé země a co nám lyžování pod vlivem může způsobit za potíže? Zachrání nás cestovní pojištění nebo pojištění odpovědnosti?
Hrneček na zahřátí a hurá na svah
Alkohol na sjezdovce si často omlouváme tím, že se potřebujeme zahřát. Jenže ono to neplatí. Alkohol nás v zimě zahřívá jen zdánlivě, protože roztahuje cévy a teplo, které se soustředí okolo vnitřních orgánů, začne proudit směrem k pokožce a do periferních částí těla. Rychleji tak uniká z těla ven. Zatímco krátkodobě cítíme větší teplo, naše tělo se paradoxně ochlazuje a poznáme to už za chvíli. Po alkoholu nám bude při lyžování větší zima.
Nejenže se neohřejeme, ale způsobíme si:
- zhoršení koncentrace,
- snížení výkonu,
- ztrátu rovnováhy,
- zhoršené vidění,
- zhoršený úsudek a
- zpomalíme dobu reakce na nečekané situace.
Navíc posilnění alkoholem máme tendenci více riskovat, jezdit rychleji a méně opatrně. Je jasné, že si tak doslova voláme o malér.
Přeplněné sjezdovky bývají i bez alkoholu místem, kde dochází často k velmi vážným zraněním. Proč ještě víc riskovat a ohrožovat ve větší míře sebe i ostatní?
Kde na svah pod vlivem alkoholu nesmíte?
- V ČR a na Slovensku neexistuje žádný obecně platný předpis, který by alkohol na sjezdovkách zakazoval. Každý lyžařský areál si ale může ve svém interním provozním řádu upravit podmínky, za kterých je možné na sjezdovku vstupovat. Obvykle v nich není výslovně uveden zákaz alkoholu, ovšem v případě, že se lyžař pod vlivem alkoholu chová nevhodně a ohrožuje bezpečnost, může být vykázán a je mu odebrán skipas bez náhrady. Vždy je dobré se s provozním řádem seznámit, než si skočíme ,,na panáčka".
- Francie zastává přístup nulové tolerance alkoholu. V případě jakékoliv nehody byste byli automaticky viníky, kdyby se u vás prokázala přítomnost alkoholu v krvi. Pokuty jsou vysoké (do 15 000 eur) a ještě vám bude hrozit vězení.
- V Itálii platí od roku 2022 nové povinnosti pro lyžaře a jednou z novinek je i zákaz alkoholu na sjezdovkách. Je povoleno namátkové testování lyžařů na sjezdovkách a sankce se odvíjejí od naměřené hodnoty promile v krvi. Pokud nadýcháte hodnoty 0,5-0,8 promile, čeká vás pokuta od 250 do 1 000 eur, vykázání ze sjezdovky a odebrání skipasu. V případě, že byste to s alkoholem přehnali ještě o něco víc, tak kromě několikanásobně vyšší pokuty máte na krku obvinění z trestného činu a může vás čekat až roční pobyt ve vězení.
- V Rakousku, ve Švýcarsku a ve Slovinsku je přístup podobný jako u nás. Alkohol na sjezdovce sice není přímo zakázaný, ale lyžaři pod vlivem mohou být vykázáni ze sjezdovky a bude jim odebrán skipas. Můžete se zde navíc setkat i s namátkovými dechovými zkouškami prováděnými policií na sjezdovce.
Jak se na lyžování pod vlivem alkoholu dívají pojišťovny
Každý zodpovědný lyžař vyjíždí za zimními radovánkami s cestovním pojištěním, aby se vyhnul nepříjemným finančním problémům v případě jakékoliv nehody na svahu. Jenže co když v nehodě hraje roli alkohol?
V tom případě to není tak jednoduché. Většina pojišťoven má v pojistných podmínkách uvedeno, že v případě požití alkoholu vám může krátit nebo zcela odmítnout pojistné plnění. Alkohol je jednou z nejčastějších výluk z cestovního pojištění.
Nezkoušejte fakt, že jste před úrazem popíjeli, zatajit. Dopustili byste se totiž pojišťovacího podvodu a čekaly by vás ještě nesrovnatelně větší potíže.
Existuje však i možnost, jak si na svahu alespoň trochu alkoholu dopřát a přitom se žádných výluk z pojištění nebát. Zkuste připojištění Drink povolen.
S alkoholem v krvi za volant nesedejte
Vždycky je jistější a bezpečnější dopřát si pár drinků až po lyžovačce. V klidu si je vychutnáte a nepřivodíte kvůli tomu úraz sobě ani nikomu dalšímu.
Jenže nastává další problém - jak jste se na sjezdovku dostali? Přijeli jste autem? V tom případě musí vaše obezřetnost pokračovat. U nás platí nulová tolerance, v zahraničí je situace rozdílná. V řadě zemí se nízký obsah alkoholu v krvi toleruje. Podívejte se, kde si můžete před cestou pivo nebo drink dát.
Problém ale nastane, když s alkoholem v krvi způsobíte nehodu. Pojišťovna vám může odmítnout uhradit vzniklou škodu. Jinak se řeší úhrada škody z povinného ručení a jinak z havarijního pojištění.
Jestli si chcete vybrat vhodné havarijní pojištění, klikněte na tlačítko a podívejte se do naší kalkulačky havarijního pojištění, kde si pojištění můžete jak srovnat, tak případně rovnou sjednat.
KALKULAČKA HAVARIJNÍHO POJIŠTĚNÍ